Kapsle przedwojenne - stal czy aluminium?

Kapsle piwne + ogólne dyskusje.
Wiadomość
Autor
Nemezis
Posty: 3
Rejestracja: 07 października 2012, 11:36
Lokalizacja: Skierniewice

Kapsle przedwojenne - stal czy aluminium?

#1 Post autor: Nemezis »

Witam!
Mam pytanie odnośnie kapsli przedwojennych. Okazy znajdujące się w katalogu są ze stali czy aluminium?

Awatar użytkownika
Bajek
Posty: 2601
Rejestracja: 21 lipca 2006, 09:40
Lokalizacja: Wizna i Olsztyn
Kontaktowanie:

#2 Post autor: Bajek »

Zależy od kapsla. Różnica zazwyczaj jest widoczna. Chociaż mogę się mylić, nigdy żadnego niestety nie widziałem na własne oczy. Ale wydaje mi się że te z nadrukami są stalowe, a wytłaczane z aluminium.

Nemezis
Posty: 3
Rejestracja: 07 października 2012, 11:36
Lokalizacja: Skierniewice

#3 Post autor: Nemezis »

Jest możliwe znalezienie takich aluminiowych starych kapsli? Mam na myśli wykopanie albo coś w tym rodzaju. Czy komuś się coś takiego udało?

Awatar użytkownika
RyBy
Posty: 731
Rejestracja: 21 lutego 2005, 18:08
Lokalizacja: Golędzinów Królewski
Kontaktowanie:

#4 Post autor: RyBy »

Nemezis pisze:Jest możliwe znalezienie takich aluminiowych starych kapsli? Mam na myśli wykopanie albo coś w tym rodzaju. Czy komuś się coś takiego udało?
A udało się, udało ...
Aluminium nie rozkłada się tak szybko w ziemi jak żelazo i na pewno kapsle z tego metalu będzie można znaleźć jeszcze przez co najmniej kilkadziesiąt lat.
niestety nie wszystkie kapsle tłoczone wykonane były z aluminium. Większość to stal i to z tego metalu wykonane były polskie kapsle przedwojenne ( nie można ich mylić z tzw. zrywkami). W ziemi nie ma już szans na ich znalezienie. Pozostają stary budynki - przede wszystkim strychy gdzie jeszcze Conieco można znaleźć - przykładem tego są dwie zeszłoroczne stare-nowości z Otwocka i Wyszkowa.
Z tego, co wiem to aluminiowe kapsle były robione w Niemczech do butelek z wodami mineralnymi. Czasem pojawiają się na allegro a i mnie udało się ich sporo uzbierać.
Katalog zrywek i nakładek na butelki http://www.sites.google.com/view/katalogzrywek
Mini kolekcja aluminiowych kapsli https://sites.google.com/view/kapsle-woda-mineralna

ODPOWIEDZ