Drewniany regał na kapsle.

Kapsle piwne + ogólne dyskusje.
Wiadomość
Autor
prokomfanz
Posty: 1110
Rejestracja: 22 sierpnia 2006, 17:32
Lokalizacja: Wrocław

Drewniany regał na kapsle.

#1 Post autor: prokomfanz »

Czas zmienić sposób przechowywania zagranicznych kapsli.
Na wstępie zaznaczę: wiem, że istnieje oddzielny temat "jak przechowujesz kapsle" ale mam dość konkretne pytania dotyczące jednego ze sposobów więc pozwoliłem sobie założyć nowy temat.

Do rzeczy:
Kolekcja wciąż rośnie a poprzedni sposób przechowywania (tekturowe "tacki" z pinezkami oraz korkiem przyklejanym do kapsla) okazał się z różnych względów niepraktyczny, dlatego też chcę zmienić sposób przechowywania zagranicy.
Postanowiłem sklecić drewniany regał z wyciąganymi półeczkami/tackami jakkolwiek to nazwać, na których kapsle leżałyby swobodnie, nie przyklejane ani nie przyczepiane na stałe.

W tym miejscu prosiłbym o rady tych, którzy w taki właśnie sposób przechowują kapsle (a wiem że jest kilka takich osób) szczególnie w dwóch kwestiach:

1. Sposób wysuwania półeczek.
Ideałem byłoby, gdyby każda z takich półeczek wysuwała się tak, jak wysuwają się szuflady tzn. metolowa szyna+ rolki. Czy ktoś zastosował w ogóle taki sposób? Jeśli nie, to najprostszym rozwiązaniem są zapewne drewniane listewki, pełniące rolę prowadnicy…

2. Podział kapsli.
Zastanawiam się w jaki sposób rozdzielać kapsle. Nie chciałbym, żeby one leżały zupełnie luzem na tackach. Nie szczególnie przemawia do mnie również tworzenie z listewek szachownicy czy podziałów na rzędy. Myślałem o przyklejeniu np. filcowych krążków, na które kładłbym kapsle, tak żeby zapobiec ich przesuwaniu się. Ktoś stosuje taką metodę?

Najlepszym choć i najdroższym i trudnym w wykonaniu sposobem byłoby nawiercenie okrągłych rowków, w których swobodnie leżałyby kapsle. Problemem, poza samym wykonaniem może być różna wielkość kapsli butelkowanych i niebutelkowanych, więc wszystkie musiałyby być wyżłobione jako te większe.

Będę ogromnie wdzięczny za wszelkie pomysły, sugestie a szczególnie zdjęcia i opisy tych, którzy w podobny sposób przechowują kapsle.
Zależy mi na tym by taki regał wyglądał bardzo estetycznie, był funkcjonalny ale również żeby istniała możliwość w przyszłości jego rozbudowy.

Awatar użytkownika
wtk
Posty: 2517
Rejestracja: 14 listopada 2010, 10:31
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Drewniany regał na kapsle.

#2 Post autor: wtk »

Moja szafka ma 60 półek z frezowanymi rowkami na kapsle.
Frezowanie CNC jest drogie - sam koszt materiału nie przeraża aż tak bardzo. :)
Metalowe prowadnice również znacząco podnoszą koszt dlatego z nich zrezygnowałem.
Po prostu wyciągam sobie tackę na łóżko lub na stół i wtedy układam lub przekładam.
Szczegóły masz na fotce poniżej.

Tacki mam przygotowane pod kapsle dziewicze.
Wszystkie po za jedną są identyczne.
Ta inna ma mniej ale większych rowków na niebutelkowane kapsle "big size".
Każda tacka będzie, bo wciąż nie ponaklejałem, oznaczona od przodu flagą kraju.
Jeśli zbierasz tylko butelkowane to można pomyśleć o węższych rowkach. ;)

Poglądowy zarys... Jak mam to zrobione na fotce:
20140808_134012a.jpg
Kapsle układam krajami. :)
20140815_161202.jpg
P.s. Gdybyś miał jakieś pytania? :) Pytaj śmiało, postaram się pomóc na ile będę umiał. :)
CCi#1223 / Discord wtk#9189

Awatar użytkownika
wtk
Posty: 2517
Rejestracja: 14 listopada 2010, 10:31
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Drewniany regał na kapsle.

#3 Post autor: wtk »

Sorki, że post pod postem....
Ale do rzeczy...

Możesz wykorzystać folię magnetyczną jako "wyściółkę" półki.
Co do skuteczności nie wypowiem się, nie miałem styczności.
Ale może wtedy nie trzeba będzie robić okienek czy rządków?! :)

Temat wydaje mi się dość rozwojowy! :D

P.s. Moja szeficzka jest na ponad 20,000 kapsli a już myślę/rozważam pozbycia się niepiwnych... :mrgreen:
CCi#1223 / Discord wtk#9189

Awatar użytkownika
filips33
Posty: 229
Rejestracja: 15 kwietnia 2012, 10:45
Lokalizacja: Wrocław

Re: Drewniany regał na kapsle.

#4 Post autor: filips33 »

Cytat:
P.s. Moja szeficzka jest na ponad 20,000 kapsli a już myślę/rozważam pozbycia się niepiwnych... :mrgreen:

Jakby co, to czekam na ten moment z utęsknieniem. :D

arthx
Posty: 22
Rejestracja: 14 listopada 2015, 04:15
Lokalizacja: Plock

Re: Drewniany regał na kapsle.

#5 Post autor: arthx »

Ja testowalem folie magnetyczna, ale jest ona slaba. Trzeba by zastosowac taka o grubosci min 2mm , ale to drogie jest.

Ja zastosowalem krazki filcowe, samoprzylepne - 1000 szt kosztowalo ok 70 zl...

Inna metoda to naklejenie na tasme dwustronna sciereszek domowych, np od Jana Niezbednego :),
albo zakup na allegro materialu typu polar (cena np 4 zl za mb , o szerokosci 1,5m) i rowniez przyklejenie za pomoca tasmy dwustronnej
(rolka kosztuje kilka zl). Kapsle beda mialy bardzo mieciutko i wygodnie i nie beda sie przesuwac :)

Jako prowadnuce zastosowalem katowniki PCV 10x10mm, cena ok 2zl/m,
przyklejane do scianki regalu/szafki tasma dwustronna o szerokosci 6-7mm

Obrazek

:)

prokomfanz
Posty: 1110
Rejestracja: 22 sierpnia 2006, 17:32
Lokalizacja: Wrocław

Re: Drewniany regał na kapsle.

#6 Post autor: prokomfanz »

Cześć wszystkim!
Zainspirowany rozwiązaniem @wtk, po kilku latach zrealizowałem plan stworzenia regału na kapsle. W zasadzie to połączenie regału z całkiem obszernym barkiem :D
Miejsca jest na ok 14 000 kapsli. Polskie kapsle pozostawiam w klaserach na jednej z półek.

Przerabiałem kilka sposobów trzymania kapsli i powiem szczerze że ten jest najlepszy. Największa zaleta to łatwość dodawania i przesuwania kapsli.
Odchudziłem tacki do minimum przez co stosunek ilości kapsli to zajmowanego miejsca wyszedł całkiem przyzwoity.
Poniżej kilka poglądowych fotek :)
Załączniki
IMG_20230204_141241_268_Easy-Resize.com.jpg
IMG_20230204_141241_185_Easy-Resize.com.jpg
20230204_130359_Easy-Resize.com.jpg
20230204_131921_Easy-Resize.com (1).jpg

Awatar użytkownika
wismat
Administrator
Posty: 3622
Rejestracja: 20 października 2006, 16:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Drewniany regał na kapsle.

#7 Post autor: wismat »

Prezentuje się naprawdę elegancko!
https://wismat.kolekcjakapsli.pl - moja strona | https://KatalogKapsli.pl - katalog kapsli polskich

Awatar użytkownika
Bart
Posty: 436
Rejestracja: 17 grudnia 2012, 11:29
Lokalizacja: Bydgoszcz/Sępólno Krajeńskie

Re: Drewniany regał na kapsle.

#8 Post autor: Bart »

Naprawdę świetne i estetyczne wykonanie. Dogadaj się z Ikeą i każdy kolekcjoner ma Twoją szafę w domu :)

PawelG
Posty: 378
Rejestracja: 11 stycznia 2015, 09:05

Re: Drewniany regał na kapsle.

#9 Post autor: PawelG »

Przemega! Zdradzisz jak to jest zrobione, te rowki na tackach to ogarnięte jakąś frezarką? Zdradzisz jaki to sprzęt? :) Chciałoby się zainspirować, ale raczej nie starczy na razie czasu i energii, wygląda, że włożony w to kawał czasu, może jak dzieciaki odchowam...

Awatar użytkownika
Pluto
Posty: 2349
Rejestracja: 10 grudnia 2006, 22:26
Lokalizacja: Karczew

Re: Drewniany regał na kapsle.

#10 Post autor: Pluto »

prokomfanz pisze: 04 lutego 2023, 22:25 Cześć wszystkim!
Zainspirowany rozwiązaniem @wtk, po kilku latach zrealizowałem plan stworzenia regału na kapsle. W zasadzie to połączenie regału z całkiem obszernym barkiem :D
Miejsca jest na ok 14 000 kapsli. Polskie kapsle pozostawiam w klaserach na jednej z półek.

Przerabiałem kilka sposobów trzymania kapsli i powiem szczerze że ten jest najlepszy. Największa zaleta to łatwość dodawania i przesuwania kapsli.
Odchudziłem tacki do minimum przez co stosunek ilości kapsli to zajmowanego miejsca wyszedł całkiem przyzwoity.
Poniżej kilka poglądowych fotek :)
Brawo! Kawał dobrej roboty!
Z jakiej płyty zrobiłeś półki? 10mm? I frez na jaką głębokość - 5mm?
Szerokość półki to pewnie 40cm?
ZIELONE KARTKI NA FB

Czy to jest nowy kapsel żubra czy nie.
Już zmieniłem zdanie.
Wymienisz się za nie.

prokomfanz
Posty: 1110
Rejestracja: 22 sierpnia 2006, 17:32
Lokalizacja: Wrocław

Re: Drewniany regał na kapsle.

#11 Post autor: prokomfanz »

Projekt na zamówienie u stolarza. Myślałem nad jakąś ręczną frezarką ale zależało mi na dokładności i powtarzalności a w domowych warunkach to niewykonalne, szczególnie przy takiej ilości.
Tacki odchudziłem do 10 mm. Frez 6 mm. Szerokość tacki ok. 45 cm.

prochcio
Posty: 75
Rejestracja: 24 września 2016, 16:24

Re: Drewniany regał na kapsle.

#12 Post autor: prochcio »

Super robota. Czy mógłbyś zdradzić, jaki jest koszt takiego regału? albo chociaż przedział.

Awatar użytkownika
Wacek
Posty: 1084
Rejestracja: 06 listopada 2010, 14:06
Lokalizacja: Kraków

Re: Drewniany regał na kapsle.

#13 Post autor: Wacek »

GRATULACJE !

prokomfanz
Posty: 1110
Rejestracja: 22 sierpnia 2006, 17:32
Lokalizacja: Wrocław

Re: Drewniany regał na kapsle.

#14 Post autor: prokomfanz »

prochcio pisze: 07 lutego 2023, 08:03 Super robota. Czy mógłbyś zdradzić, jaki jest koszt takiego regału? albo chociaż przedział.
Nie są to tanie rzeczy. >10k :roll:
Cenę tworzy głównie ilość materiału + lakierowanie.

Awatar użytkownika
Pluto
Posty: 2349
Rejestracja: 10 grudnia 2006, 22:26
Lokalizacja: Karczew

Re: Drewniany regał na kapsle.

#15 Post autor: Pluto »

prokomfanz pisze: 06 lutego 2023, 20:37 Projekt na zamówienie u stolarza. Myślałem nad jakąś ręczną frezarką ale zależało mi na dokładności i powtarzalności a w domowych warunkach to niewykonalne, szczególnie przy takiej ilości.
Tacki odchudziłem do 10 mm. Frez 6 mm. Szerokość tacki ok. 45 cm.
Trzymam kciuki, żeby tacki się nie wyginały po czasie pod ciężarem.
U mnie przy 6mm i szerokości 50cm po paru latach są lekkie odchyły.

Odnośnie kosztów to najwięcej zapewne pochłonęła robocizna frezowania. Pierwotnie też o tym myślałem, ale zrezygnowałem ze względu na koszty.
ZIELONE KARTKI NA FB

Czy to jest nowy kapsel żubra czy nie.
Już zmieniłem zdanie.
Wymienisz się za nie.

Awatar użytkownika
RyBy
Posty: 730
Rejestracja: 21 lutego 2005, 18:08
Lokalizacja: Golędzinów Królewski
Kontaktowanie:

Re: Drewniany regał na kapsle.

#16 Post autor: RyBy »

Pluto pisze: 09 lutego 2023, 22:29
prokomfanz pisze: 06 lutego 2023, 20:37 Projekt na zamówienie u stolarza. Myślałem nad jakąś ręczną frezarką ale zależało mi na dokładności i powtarzalności a w domowych warunkach to niewykonalne, szczególnie przy takiej ilości.
Tacki odchudziłem do 10 mm. Frez 6 mm. Szerokość tacki ok. 45 cm.
Trzymam kciuki, żeby tacki się nie wyginały po czasie pod ciężarem.
U mnie przy 6mm i szerokości 50cm po paru latach są lekkie odchyły.

Odnośnie kosztów to najwięcej zapewne pochłonęła robocizna frezowania. Pierwotnie też o tym myślałem, ale zrezygnowałem ze względu na koszty.
A całkiem porządna frezarka kosztuje niecałe 500 zł :)
Katalog zrywek i nakładek na butelki http://www.sites.google.com/view/katalogzrywek
Mini kolekcja aluminiowych kapsli https://sites.google.com/view/kapsle-woda-mineralna

Awatar użytkownika
wtk
Posty: 2517
Rejestracja: 14 listopada 2010, 10:31
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Drewniany regał na kapsle.

#17 Post autor: wtk »

Cholera, jak mogłem przegapić moje nieślubne dziecko, które jest o dwa nieba lepsze od mojego, co prawda narodzonego ale niespełnionego!!! :D

Łukaszu "pozytywnie zazdraszczam" - rozwinięcie mojego projektu miażdży moje poczucie spełnienia!!

BRAWO TY!!
CCi#1223 / Discord wtk#9189

ODPOWIEDZ