Stan kapsli

Kapsle piwne + ogólne dyskusje.
Wiadomość
Autor
Capricorn
Posty: 1
Rejestracja: 01 stycznia 2020, 17:19

Stan kapsli

#1 Post autor: Capricorn »

Przeglądając zdjęcia kapsli w internecie można się natknąć na kapsle z "nalotem" jak te poniżej:
Obrazek Obrazek
Czym spowodowana jest ta choroba? To korozja? Spowodowana przez upływ czasu, złe warunki przechowywania czy może innymi czynnikami?
Ja na swoich kapslach takich zmian nie zaobserwowałem, jednak mam okazy kilkuletnie.
Może ktoś zechciałby się podzielić informacjami na temat tego czy posiada starsze (kilkunastoletnie albo kilkudziesięcioletnie) egzemplarze pozbawione takich zmian.

Awatar użytkownika
Mike007
Posty: 522
Rejestracja: 31 lipca 2013, 07:27
Lokalizacja: Brzóza
Kontaktowanie:

Re: Stan kapsli

#2 Post autor: Mike007 »

Mi to wygląda na drobne ryski zrobione za młodu, które pod wpływem czasu i wilgoci ewoluują na starość
https://1drv.ms/f/s!Arqm-0vCoijQaLJ078Oqx-f0oWs - zagraniczne i polskie, piwne i niepiwne, kilka szkieł i wafli - na wymianę tylko za kapsle piwne. ZAPRASZAM!!!

marecki1207
Posty: 304
Rejestracja: 03 lutego 2016, 14:44
Lokalizacja: Ciechanów

Re: Stan kapsli

#3 Post autor: marecki1207 »

To chyba nie ryski :wink: .Wkładałem dobre stany i po przeglądaniu co jakiś czas też takie coś zauważyłem.Dodam, że warunki mam odpowiednie.Co to jest od czego i dlaczego to nie wiem ale atakuje głównie złote kolory.Tak jakby jakieś zacieki bo na pewno to nie jest rdza.
Załączniki
s.stan 001.JPG
s.stan 005.JPG
s.stan 006.JPG

marecki1207
Posty: 304
Rejestracja: 03 lutego 2016, 14:44
Lokalizacja: Ciechanów

Re: Stan kapsli

#4 Post autor: marecki1207 »

.
Załączniki
s.stan 004.JPG
s.stan 003.JPG
s.stan 002.JPG

venator24
Posty: 377
Rejestracja: 19 marca 2012, 12:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Stan kapsli

#5 Post autor: venator24 »

marecki1207 pisze: 21 maja 2020, 18:52 To chyba nie ryski :wink: .Wkładałem dobre stany i po przeglądaniu co jakiś czas też takie coś zauważyłem.Dodam, że warunki mam odpowiednie.Co to jest od czego i dlaczego to nie wiem ale atakuje głównie złote kolory.Tak jakby jakieś zacieki bo na pewno to nie jest rdza.
Zgadzam się z opinią Mike007, że to mogą być mikrorysy. Powstające prawdopodobnie podczas kapslowania butelek, które "gołym" okiem są niewidoczne i widzimy kapsel w idealnym stanie. Dopiero po pewnym czasie w kontakcie z powietrzem "goła" blacha reaguje i powstają prawdopodobnie tlenki metali, które uwidaczniają się w postaci takiego nalotu. Dlaczego częściej występują na złotej blasze ? Zapewne dlatego, że w składzie blachy jest domieszka jakiegoś metalu, który daje złoty kolor ale też szybciej wchodzi w reakcję z powietrzem.

Paweł
Administrator
Posty: 2162
Rejestracja: 28 stycznia 2005, 14:26
Lokalizacja: Warszawa

Re: Stan kapsli

#6 Post autor: Paweł »

Mam dokładnie tak samo z moimi kapslami w klaserach. Z czasem choroba atakuje coraz bardziej. Najgorzej radzą sobie wzory z sygnaturą "korona" bez farby podkładowej.

Awatar użytkownika
Bart
Posty: 436
Rejestracja: 17 grudnia 2012, 11:29
Lokalizacja: Bydgoszcz/Sępólno Krajeńskie

Re: Stan kapsli

#7 Post autor: Bart »

korona wirus 😎

ODPOWIEDZ