Porządki w kategorii Browary

Kapsle piwne + ogólne dyskusje.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
wismat
Administrator
Posty: 3632
Rejestracja: 20 października 2006, 16:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Porządki w kategorii Browary

#181 Post autor: wismat »

Radekj7 pisze: 27 lipca 2023, 08:13 Chciałbym poddać pod Waszą dyskusje jeszcze kwestie kapsla 'licencja' Holsten 1 oraz 1b.

Po ogłoszeniu, że istnieje wersja z "myślnikiem" pomiędzy Deutsche Brauart, zacząłem sprawdzać moje duble i pytać się kolegów, jak u nich wygląda ten kapsel. Nagle okazało się, że nikt (z pytanych i ja też) nie ma kapsla z myślnikiem...

Jeden Kolega podzielił się ze mną zdjęciami etykiet Holsten z browaru BROK w Koszalinie. No i tam na głównej etykiecie nie ma tego myślnika... Kombinacja tych dwóch słów pojawia się TYLKO na etykiecie głównej.

Zatem, czy nr 1 na pewno jest nasz? Pewnie znajdzie się ktoś, kto powie - no ale sygnatura jest polska, ale czy zakłady położone przy granicy nie mogły produkować też dla tej zagranicy? Ustalone jest, że znaczenie ma skąd jest zakład produkujący piwo a nie zakład produkujący kapsel.

Druga sprawa - ten przykład dowodzi, jak ważnym elementem katalogu jest zdjęcie dobrej jakości.
Myślę, że jeśli mielibyśmy usunąć dotychczasowy nr 1 to trzeba by znaleźć etykietę z myślnikiem z zagranicy.
https://wismat.kolekcjakapsli.pl - moja strona | https://KatalogKapsli.pl - katalog kapsli polskich

Awatar użytkownika
wismat
Administrator
Posty: 3632
Rejestracja: 20 października 2006, 16:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Porządki w kategorii Browary

#182 Post autor: wismat »

I teraz najważniejsze. Wsłuchałem się w merytoryczne opinie, dziękuję za zdjęcia pośrednich wzorów i wycofuję się ze zmian w Gdańsku i Lwówku, które przenoszę do odmian.
Załączniki
PLWO006_b.jpg
PLWO006_b.jpg (35.05 KiB) Przejrzano 9379 razy
PGDA020_b.jpg
PGDA020_b.jpg (29.28 KiB) Przejrzano 9379 razy
https://wismat.kolekcjakapsli.pl - moja strona | https://KatalogKapsli.pl - katalog kapsli polskich

Awatar użytkownika
kobejasi
Posty: 47
Rejestracja: 12 lutego 2022, 13:59
Kontaktowanie:

Re: Porządki w kategorii Browary

#183 Post autor: kobejasi »

wismat pisze: 31 lipca 2023, 09:26
kobejasi pisze: 24 lipca 2023, 19:15 Jak już jesteśmy przy Elblągu to mam Elbląg 47 bez sygnatury PAPC
Fajnie by było zobaczyć ten przypadek na żywo na którejś z giełd i ewentualnie go zeskanować. Widzę też, że ząbki ma obdrapane - możliwe, że tam mogla być sygnatura
patrzyłem pod bardzo dużą lupą. Wielość sygnatury jest dużo większa i wypada w innym miejscu niż to zadrapanie, Z chęcią wezmę oba na kolejne spotkanie, będzie można porównać na żywo.

Awatar użytkownika
wismat
Administrator
Posty: 3632
Rejestracja: 20 października 2006, 16:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Porządki w kategorii Browary

#184 Post autor: wismat »

Krzysiek pisze: 26 lipca 2023, 23:53
Na ten szczegół z literką ś nie zwróciłem nigdy uwagi, ale jeśli tak faktycznie jest to w katalogu bez sygnatur rozdzielę te wzory.
https://wismat.kolekcjakapsli.pl - moja strona | https://KatalogKapsli.pl - katalog kapsli polskich

Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 2020
Rejestracja: 08 lutego 2005, 14:58
Lokalizacja: Prawie Warszawa

Re: Porządki w kategorii Browary

#185 Post autor: Krzysiek »

Nie no, to był ironiczny przykład, nie dajmy się zwariować. To jest drobniutka różnica, która wynika z tego, iż produkcja kapsla została zlecona różnym fabrykom. Nie ma mowy o celowej zmianie projektu, po prostu jednym przesunęła się nieco małą kreseczka. Myślę, że nie chcemy iść tą drogą. Dodanie tego jako nowego wzoru może otworzyć puszkę Pandory w postaci masowego zgłaszania każdego drobnego duperelu. Bo jeśli ten Rebel, to może też Ciechanów 9? Albo Namysłów Pils?
Bardzo fajnie to ujął Wist w sąsiednim temacie:
Uważam, że katalog powinien ułatwiać zbieranie kapsli, a nie utrudniać.
Obserwuj ZIELONE KARTKI na Facebooku :)

Awatar użytkownika
Radekj7
Posty: 197
Rejestracja: 12 stycznia 2018, 09:41

Re: Porządki w kategorii Browary

#186 Post autor: Radekj7 »

Radekj7 pisze: 26 lipca 2023, 20:38 W mojej ocenie kapsel Gdańsk nr 14b dubluje się z nr 23. Obydwa mają metaliczne tło a różnice powoduje jakość skanu. Kolor postaci mieni się (od złotego do seledynowego) stąd ta różnica. Jeżeli jestem w błędzie to chętnie zapoznam się ze zdjęciem porównawczym kapsli Gdańsk 14b i 23.
Czy Paweł Zygmunt, Tomasz Zieliński lub Łukasz Paco mogą zrobić zdjęcie porównawcze kapsla Gdańsk 14b vs Gdańsk 23?

Akurat ten kapsel nie miał zdjęcia dodatkowego przy "kandydowaniu" do dodania, do katalogu.

A może Wismat już je posiada i mógłby je tutaj zaprezentować?

Jak pisałem, kolor postaci mieni się (od złotego do seledynowego) więc może to jest ta różnica?

Awatar użytkownika
wismat
Administrator
Posty: 3632
Rejestracja: 20 października 2006, 16:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Porządki w kategorii Browary

#187 Post autor: wismat »

Załączam zdjęcie - po lewej 14b, po prawej 23. Niestety nie oddaje ono jak w rzeczywistości wygląda nr 23. Na zdjęciu zupełnie nie widać tego mieniącego się koloru seledynowego, przez co wygląda jakby oba były złote,
Załączniki
P1450569.JPG
https://wismat.kolekcjakapsli.pl - moja strona | https://KatalogKapsli.pl - katalog kapsli polskich

Awatar użytkownika
wismat
Administrator
Posty: 3632
Rejestracja: 20 października 2006, 16:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Porządki w kategorii Browary

#188 Post autor: wismat »

Wracając do Chojnowa. Kapsel 2b został dodany tylko i wyłącznie z względu na kształt litery J. Pozostałe szczegóły jak odcień zielonego czy ilość farby wypełniającej liście nie były czynnikami branymi pod uwagę.
Załączniki
P1450563.JPG
https://wismat.kolekcjakapsli.pl - moja strona | https://KatalogKapsli.pl - katalog kapsli polskich

Awatar użytkownika
Kibi
Posty: 1355
Rejestracja: 09 kwietnia 2005, 19:23
Lokalizacja: Prawie Warszawa

Re: Porządki w kategorii Browary

#189 Post autor: Kibi »

wismat pisze: 02 sierpnia 2023, 19:42 Wracając do Chojnowa. Kapsel 2b został dodany tylko i wyłącznie z względu na kształt litery J. Pozostałe szczegóły jak odcień zielonego czy ilość farby wypełniającej liście nie były czynnikami branymi pod uwagę.
Naprawdę? Taki niuans w jednej literze był przyczyną dodania nowego wzoru? Oczom nie wierzę!
Moje Grolsche już 168 sztuk !!
Moja Coca Cola - 2513 sztuk!

Awatar użytkownika
Radekj7
Posty: 197
Rejestracja: 12 stycznia 2018, 09:41

Re: Porządki w kategorii Browary

#190 Post autor: Radekj7 »

wismat pisze: 02 sierpnia 2023, 19:41 Załączam zdjęcie - po lewej 14b, po prawej 23. Niestety nie oddaje ono jak w rzeczywistości wygląda nr 23. Na zdjęciu zupełnie nie widać tego mieniącego się koloru seledynowego, przez co wygląda jakby oba były złote,
Ok, czyli nr 14b ma tło malowane czarne (jak w nr 22) , ale logo metaliczne, złote. Teraz mam jasność.
Dziękuję za wyjaśnienia!

marecki1207
Posty: 313
Rejestracja: 03 lutego 2016, 14:44
Lokalizacja: Ciechanów

Re: Porządki w kategorii Browary

#191 Post autor: marecki1207 »

Ku...a co tu się zaczyna dziać z tymi dodawanymi wzorami.Chojnów bo ma ciut inną literkę J? W tamtych czasach produkcyjnej "NIE" dokładności uznajemy to za nowy wzór? To już zostawmy to jak było bo chcieliśmy sobie usprawnić katalog wyrzucając takie "szczegóły" do odmian a tu poszło w drugą stronę i odmiany idą do wzorów.Przecież nikt nawet nie zwrócił uwagi na tą literkę J do dzisiaj i to ma być oddzielny wzór.Ciekawe ile osób ma tą inną literkę?Przecież to jest typowy kandydat do odmian jak ktoś sobie chce go odróżnić.

Awatar użytkownika
PawełN
Posty: 372
Rejestracja: 06 maja 2006, 20:48
Lokalizacja: Koszalin

Re: Porządki w kategorii Browary

#192 Post autor: PawełN »

Ja oba kapsle miałem w swoim zbiorze już od dawna, bo te różnice wydawały mi się od początku bardzo wyraźne. Nie zauważyłem wprawdzie tej literki J ale sam inny kolor i szczegółowość obrazu wydawał mi się na tyle inny, że dołączyłem do swojej kolekcji oba.
Obrazek
Znak towarzyszy zastrzelonych

Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 2020
Rejestracja: 08 lutego 2005, 14:58
Lokalizacja: Prawie Warszawa

Re: Porządki w kategorii Browary

#193 Post autor: Krzysiek »

wismat pisze: 02 sierpnia 2023, 19:42 Wracając do Chojnowa. Kapsel 2b został dodany tylko i wyłącznie z względu na kształt litery J. Pozostałe szczegóły jak odcień zielonego czy ilość farby wypełniającej liście nie były czynnikami branymi pod uwagę.
Tymczasem w katalogu widnieje opis: "Inny kolor zieleni, wygląd liści, kształt litery J, uszczelka lana" - to nie brzmi jakby literka J była jedynym czynnikiem decydującym o dodaniu. :wink:

A tak w temacie: czy "blacha pod spodem" to nowe kryterium wyróżniania nowych wzorów?
Załączniki
Gdansk.jpg
Obserwuj ZIELONE KARTKI na Facebooku :)

Awatar użytkownika
wismat
Administrator
Posty: 3632
Rejestracja: 20 października 2006, 16:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Porządki w kategorii Browary

#194 Post autor: wismat »

1. Usunąłem tę informację i zostawiłem tylko o literze J. Szczegółowo kapsel został opisany w zakładce "Odmiany i zdjęcia porównawcze
2. Nie, nie jest
https://wismat.kolekcjakapsli.pl - moja strona | https://KatalogKapsli.pl - katalog kapsli polskich

Awatar użytkownika
wismat
Administrator
Posty: 3632
Rejestracja: 20 października 2006, 16:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Porządki w kategorii Browary

#195 Post autor: wismat »

https://katalogkapsli.pl/browary-podsum ... ualizacji/

Przygotowałem kolejną, sporą porcję aktualizacji tego co zeskanowałem podczas Spotkania Kapslarzy w Warszawie - wszystko jest widoczne w linku powyżej oraz w linku na stronie głównej. Zostało jeszcze dosłownie kilka tematów na kolejną aktualizację. Myślę, że to ostatnia tak duża aktualizacja.

1) Tymczasem poddaję pod dyskusję kapsel Poznań 47b. Odmian 10,5 jest co niemiara. Stąd mam pomysł, aby usunąć dotychczasowy nr 46. Jak widać na załączonych zdjęciach 47b, który ma być analogiczną różnicą co 46 (chociaż chyba nie jest) jest tylko jedną z wariacji tego kapsla i jeśli mam nie tworzyć osobnych numerów dla wersji "miedzianych" to te bardziej błyszczące też nie powinny być dodane. Na zdjęciu są tylko ekstremalne przypadki, a na pewno są wersje pośrednie.

2) W planach mam również wydzielenie kapsli Brzesko 53-57, Tychy 68, Tychy 75 i Poznań 107 do działu Inne/Okolicznościowe, ponieważ by były to piwa okolicznościowe dla pracowników niedostępne w powszechnej sprzedaży.
Załączniki
10,5 mnogość.png
https://wismat.kolekcjakapsli.pl - moja strona | https://KatalogKapsli.pl - katalog kapsli polskich

Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 2020
Rejestracja: 08 lutego 2005, 14:58
Lokalizacja: Prawie Warszawa

Re: Porządki w kategorii Browary

#196 Post autor: Krzysiek »

wismat pisze: 06 sierpnia 2023, 12:58 2. Nie, nie jest
Ale w katalogu na pytanie o różnicę między dwoma kapslami wskazujesz fakt, że mają inne blachy pod spodem. Kurczę, wracamy do tego co było w Chojnowie: nie bawmy się w gromadzenie dupereli w postaci uszczelek, spodów i odcieni - rzeczy które nie decydowały o powstaniu nowego wzoru. Nie bawmy się w "półróżnice". W Chojnowie pousuwałeś informacje o innych różnicach i zostawiłeś "inny kształt litery J". I słusznie. Tymczasem w Gdańsku w tym miejscu widnieje "Blacha pod spodem jest srebrna". To jest mocno mylące i doprowadzi jedynie do mnożenia kolejnych "nowych starych" wzorów.
Swoją drogą poprawione opisy i zdjęcia porównawcze kapsli z Chojnową są tylko w katalogu z sygnaturami.

NIE dla Koszalina 34b. To powinno pójść w drugą stronę - pozostałe 2 kapsle z żółtą koroną powinny zostać uznane za odmiany kolorystyczne. Wystarczy nawet spojrzeć do katalogu, praktycznie każdy z tych Broków między 9 a 39 ma inny odcień korony. To nie jest tak, że wszystkie mają taki sam kolor, a tylko te "żółte" różnią się. Sytuacja jest jak z 10,5: "odmian jest co niemiara". :)
Obserwuj ZIELONE KARTKI na Facebooku :)

Awatar użytkownika
Bart
Posty: 440
Rejestracja: 17 grudnia 2012, 11:29
Lokalizacja: Bydgoszcz/Sępólno Krajeńskie

Re: Porządki w kategorii Browary

#197 Post autor: Bart »

wismat pisze: 06 sierpnia 2023, 13:12 W planach mam również wydzielenie kapsli Brzesko 53-57, Tychy 68, Tychy 75 i Poznań 107 do działu Inne/Okolicznościowe, ponieważ by były to piwa okolicznościowe dla pracowników niedostępne w powszechnej sprzedaży.
Mateusz, nie przerzucaj tych kapsli do działu Inne/okolicznościowe.
Jakby nie było to jest produkcja zlecona przez browary (duże).
Chcesz je przenieść to proponuję nową podkategorię w dziale Browary.
Ostatnio zmieniony 06 sierpnia 2023, 23:47 przez Bart, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
wismat
Administrator
Posty: 3632
Rejestracja: 20 października 2006, 16:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Porządki w kategorii Browary

#198 Post autor: wismat »

Odnośnie opisu blachy w Gdańsku - czy inni też uważają, że takie zbyt szczegółowe opisy wnoszą więcej chaosu niż ułatwienia?
Dodałem też analogiczne opisy bez sygnatur w Chojnowie.

Odnośnie okolicznościowych: Może faktycznie oddzielna podkategoria wewnątrz browarów byłaby jakimś kompromisem.
https://wismat.kolekcjakapsli.pl - moja strona | https://KatalogKapsli.pl - katalog kapsli polskich

pawlosek12
Posty: 1507
Rejestracja: 19 lutego 2015, 12:55
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Porządki w kategorii Browary

#199 Post autor: pawlosek12 »

Morze by te wstawić jako odmiana próby w niedobrane do katalogu.
Załączniki
55227.jpg
55227.jpg (27.68 KiB) Przejrzano 8486 razy
52994.jpg
52994.jpg (30.18 KiB) Przejrzano 8486 razy

Awatar użytkownika
PawełN
Posty: 372
Rejestracja: 06 maja 2006, 20:48
Lokalizacja: Koszalin

Re: Porządki w kategorii Browary

#200 Post autor: PawełN »

Gdańsk 9 i 10 ma oszukane skany
Znak towarzyszy zastrzelonych

Awatar użytkownika
KZK16
Posty: 1409
Rejestracja: 21 października 2007, 19:57
Lokalizacja: 87-800 Włocławek

Re: Porządki w kategorii Browary

#201 Post autor: KZK16 »

Zostawcie nr 46 z 10,5.
Śledzę tu długo temat ale nie mam kiedy napisać swojego zdania ale poczekajcie chwile moment.
5729 PL
3140 P
x569 N
Giełdy 38 / Zorganizowane Giełdy 9
Spotkania Kapslarzy 2 / ZK 13
"Czuję głód jak Morbius, chcę słyszeć brzęk nowych kapsli w worku" A.K.M.

Awatar użytkownika
Rookboss
Posty: 195
Rejestracja: 17 marca 2014, 18:53
Lokalizacja: Bytom

Re: Porządki w kategorii Browary

#202 Post autor: Rookboss »

A ja w innej sprawie: nie ogarniam różnic w tych kapslach. Skany też nie są najlepszej jakości. Proszę o wyjaśnienie :D
Załączniki
10.png
10.png (123.46 KiB) Przejrzano 8333 razy
POLONIA BYTOM NIGDY NIE ZGINIE
RUCH CHORZÓW TEŻ
NA BOISKA EKSTRAKLASY POWRÓCIMY JAK NA TRON
SŁUCHAJ JEZU JAK CIĘ BŁAGA LUD, Z JAGIELLONII MISTRZA POLSKI ZRÓB
CAŁE ŻYCIE PIAST GLIWICE
ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC KU*WA BOMBOWIEC
POLONIA DUMA STOLICY

Awatar użytkownika
Radekj7
Posty: 197
Rejestracja: 12 stycznia 2018, 09:41

Re: Porządki w kategorii Browary

#203 Post autor: Radekj7 »

Chciałbym odnieść się (póki co) do propozycji dodania kapsla Koszalin 34b.

Faktem jest, że na skanie korona wygląda na żółtą, ale czy to jest dobry kierunek zmian? Ja nie będę ukrywał, że myślałem, że usztywniamy się na takie różnice i że kapsle Koszalin 35 oraz 36 wylecą... A ich "poczet" jest rozbudowywany... :?

Odmian kolorystycznych kapsli Koszalin jest mnóstwo więc uważam, że Wismat powinien z kapsli Koszalin 35, 36 i 34b zrobić odmiany, analogicznie jak w przypadku Olsztyn Jurand 11.

Jeżeli macie wątpliwości to wrzucam kilka fotek obrazujacych, jak bardzo mogą różnić się odcienie koron, szarfy, tła czy napisu Brok... kombinacji jest dużo.
Załączniki
IMG_20230807_195831_.jpg
IMG_20230807_235711_.jpg
IMG_20230807_200431_.jpg
IMG_20230807_200100_.jpg

Awatar użytkownika
Mike007
Posty: 522
Rejestracja: 31 lipca 2013, 07:27
Lokalizacja: Brzóza
Kontaktowanie:

Re: Porządki w kategorii Browary

#204 Post autor: Mike007 »

Popieram przedmówcę. Koszalin to cała paleta barw, odcieni. Przesyłam też inne przykłady, na które się niegdyś natknąłem.
Załączniki
IMG_2152.JPG
IMG_3973.JPG
https://1drv.ms/f/s!Arqm-0vCoijQaLJ078Oqx-f0oWs - zagraniczne i polskie, piwne i niepiwne, kilka szkieł i wafli - na wymianę tylko za kapsle piwne. ZAPRASZAM!!!

WiSt
Posty: 61
Rejestracja: 30 maja 2020, 11:34

Re: Porządki w kategorii Browary

#205 Post autor: WiSt »

Powtórzę, katalog powinien ułatwiać zbieranie, a nie utrudniać.
Uważam, że zmiany w katalogu powinny doprowadzić do tego, żeby przy wymianie korespondencyjnej nie było sytuacji, że otrzymujemy kapsel który już mamy. Ilu z nas ma problem z określeniem numeru kapsla ponieważ nie ma kapsla porównawczego.
Jestem za tym, żeby zlikwidować wszystkie wątpliwości co do wyblakłego kapsla, czyli odmiany kolorystycznej, oraz matowego czy błyszczącego kapsla. Wzór jest wzór, nie ważne czy matowy czy błyszczący.
Proponuję te wszystkie kapsle, jaśniejsze , ciemniejsze, itp, o jednakowym wzorze wrzucić w odmiany. Żeby jednak posiadacze odmian nie byli stratni proponuję, aby w odmianach można było odznaczać kapsle. Po pierwsze ułatwi to zbieranie tym kolekcjonerom którzy zbierają odmiany kolorystyczne. Po drugie, ci którzy mają odmianę kolorystyczną wciąż będę mieli kapsel wg. katalogu.
Proponowałbym też, żeby pod kategoriami "Browary" i "Pozostałe piwne" dodać odmiany. Wtedy miałby ktoś powiedzmy 1111 kapsli i np. 12 odmian tych kapsli ze 1111, które liczyłyby się całej kolekcji i byłoby to widoczne.
Co do proponowanych ostatnio zmian, jestem za wydzieleniem Żateckyego.
Również za likwidacją Poznania 46.
Zrobieniem porządków w Koszalinie. Jak ktoś słusznie zauważył, te kapsle zbierasz na własną odpowiedzialność. Zbyt dużo jest tu odmian kolorystycznych bez sygnatury, lub z taką samą sygnaturą. Za jakiś czas pojawią się pewnie propozycje nowych odmian kolorystycznych tego samego wzoru i się zapętlimy.

Awatar użytkownika
adam1108
Posty: 355
Rejestracja: 01 listopada 2014, 21:14
Lokalizacja: Ciechanów

Re: Porządki w kategorii Browary

#206 Post autor: adam1108 »

WiSt pisze: 10 sierpnia 2023, 20:14 Powtórzę, katalog powinien ułatwiać zbieranie, a nie utrudniać.
Amen.
Pasja przerodziła się w obsesję!

Aktualna liczba polskich kapsli bez sygnatur 2502 (stan na 20.01.2024)
Zbieram tylko kapsle butelkowane.

Jestem otwarty na każdą możliwą wymianę
Moje duble: http://forum.katalogkapsli.pl/viewtopic.php?f=2&t=3998

Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 2020
Rejestracja: 08 lutego 2005, 14:58
Lokalizacja: Prawie Warszawa

Re: Porządki w kategorii Browary

#207 Post autor: Krzysiek »

WiSt pisze: 10 sierpnia 2023, 20:14 Proponowałbym też, żeby pod kategoriami "Browary" i "Pozostałe piwne" dodać odmiany. Wtedy miałby ktoś powiedzmy 1111 kapsli i np. 12 odmian tych kapsli ze 1111, które liczyłyby się całej kolekcji i byłoby to widoczne.
Myślałem ostatnio o czymś podobnym. Z pewnością część nowych "starych" wzorów jest zgłaszana wg prostego schematu: kolekcjoner posiada dany kapsel, uznaje go jako osobną pozycję w swojej kolekcji, chciałby móc dodać go w katalogu. W tym momencie jest opcja dodania notatki, w której można odnotować ten fakt przy "oryginalnym" kapslu. A co gdyby była opcja zmiany liczebności danego kapsla w kolekcji? Z automatu pojawiałaby się wartość 0 (kapsle szare i czerwone) lub 1 (kapsle zielone). Wówczas kolekcjoner uważający że odmiana danego kapsla powinna być osobnym wzorem mógłby wpisać sobie w takim polu 2 i mieć oba kapsle uwzględnione w podsumowaniu browaru czy kolekcji. Może chociaż trochę uspokoiłoby to osoby, które mają parcie na cyferki i swoją pozycję w zakładce Kolekcjonerzy.
Takie rozwiązanie świetnie zadziałałoby w dziale Pozostałe Piwne (a być może i Inne), gdzie nieraz kapsle zasługujące na osobny numer w katalogu zgrupowane są jako odmiany kolorystyczne jednego wzoru.
To oczywiście dosyć szalony pomysł, ale może lepiej dać taką możliwość dostosowywania katalogu i odnotowania w kolekcji wzorów "pozakatologych" niż dodawać kolejne budzące kontrowersje wzory?
Obserwuj ZIELONE KARTKI na Facebooku :)

marecki1207
Posty: 313
Rejestracja: 03 lutego 2016, 14:44
Lokalizacja: Ciechanów

Re: Porządki w kategorii Browary

#208 Post autor: marecki1207 »

Do tej pory to jakoś leciało z katalogiem nikt nic nie ruszał w starszych a teraz jakoś zaczęło się natarczywe i usilne dodawanie jakiś wzorów na siłę co ktoś gdzieś zobaczył u siebie i pewnie jedna czy dwie osoby mają ale do tej pory nikt tego nie widział a teraz nagle jedziemy ze wzorami i to na masową skalę. Rozumiem jeden dwa wzory jakieś doszły ale tu się robi większa ilość. To gdzie te kapsle wcześniej były i co nikt o nich do dzisiaj nie wiedział tylko teraz się robi wysyp starych co niektórych dziwnych blach odcieni czy bóg wie co jeszcze. Ja myślałem o usuwaniu kapsli a to poszło w dodawanie kapsli a kapsle które są ewidentnie do wywalenia dalej nikt ich nie rusza. Taka myśl mnie naszła że alfabet ma dużo liter i dodawajcie a,b,c,d tylko do czego to zmierza i jaki cel ma być osiągnięty bo chyba nie ułatwiający zbieranie w oparciu o właśnie katalog.

Awatar użytkownika
krzysio
Posty: 1301
Rejestracja: 14 lipca 2014, 18:55
Lokalizacja: W-wa
Kontaktowanie:

Re: Porządki w kategorii Browary

#209 Post autor: krzysio »

WiSt pisze: 10 sierpnia 2023, 20:14 Proponuję te wszystkie kapsle, jaśniejsze , ciemniejsze, itp, o jednakowym wzorze wrzucić w odmiany. Żeby jednak posiadacze odmian nie byli stratni proponuję, aby w odmianach można było odznaczać kapsle. Po pierwsze ułatwi to zbieranie tym kolekcjonerom którzy zbierają odmiany kolorystyczne. Po drugie, ci którzy mają odmianę kolorystyczną wciąż będę mieli kapsel wg. katalogu.
Proponowałbym też, żeby pod kategoriami "Browary" i "Pozostałe piwne" dodać odmiany. Wtedy miałby ktoś powiedzmy 1111 kapsli i np. 12 odmian tych kapsli ze 1111, które liczyłyby się całej kolekcji i byłoby to widoczne.
Mam kilka odmian kolorystycznych o barwach pośrednich. Powiedzmy od niebieskiej po granatową. Wzorów pośrednich może być ( zgodnie z prawidłami matematyki liczb rzeczywistych lub wymiernych ) nieskończenie wiele. To powodowałoby, że kapsel X miałbym w 10 odmianach, a inny kolekcjoner miałby odmianę tą tylko w 4 kolorach, więc w/g tego schematu miałbym o 6 kapsli w kolekcji więcej od niego? Niedorzeczne. W mojej opinii. Z drugiej strony - jeśliby tego nie liczyć do ogólnej ilości - to i tak jest to duży nakład prac programistycznych i potem prac związanych z dodawaniem kapsli - odmian ( że nie wspomnę o tym, że zdjęcie tego samego kapsla wykonane 3 aparatami da 3 rózne odcienie .... )

Jestem za odmianami kolorystycznymi w nowych wzorach pokazywanych jako odmiany ( piktogram gwiazdki ), ale ich liczenie - to byłby organizacyjny koszmar.
Pisałem już o tym - obecne zmiany są fajne. Ktoś to po 10 latach ruszył ( Wismat ) i dodał sporo nowych rzeczy do skostniałej struktury. Z drugiej strony wnioski o zaoranie katalogu i stworzenie go od nowa to techniczno - finansowa porażka. Kto miałby się tym zająć i kto za to zapłaci, wiedząc ile pracy potrzeba, aby wprowadzić obecne zmiany. Katalog powstaje siłami hobbysty, a pewnie 90% kolekcjonerów, którzy go używają nie dokłada złotówki do jego prowadzenia, ale opinii każdy ma siedem. Może jestem konformistą, ale mnie obecne rozwiązania pasują. Mam swoją opinię, ale raduje mnie to co jest.
Grzegorz & Krzysio
Zbieramy kapsle polskie z sygnaturami
Tutaj jest link do naszej kolekcji i dubli.

Awatar użytkownika
krzysio
Posty: 1301
Rejestracja: 14 lipca 2014, 18:55
Lokalizacja: W-wa
Kontaktowanie:

Re: Porządki w kategorii Browary

#210 Post autor: krzysio »

Krzysiek pisze: 10 sierpnia 2023, 22:18 To oczywiście dosyć szalony pomysł, ale może lepiej dać taką możliwość dostosowywania katalogu i odnotowania w kolekcji wzorów "pozakatologych" niż dodawać kolejne budzące kontrowersje wzory?
Krzysiu, ja dokładam 100 pln do Twojego pomysłu. Dołożysz swoje 100 pln? Jak uzbieramy 1000 pln - zapytajmy Mateusza, czy to zrobi. Pasuje Ci to ?
Grzegorz & Krzysio
Zbieramy kapsle polskie z sygnaturami
Tutaj jest link do naszej kolekcji i dubli.

ODPOWIEDZ