Odmiana czy nowy wzór?

Kapsle piwne + ogólne dyskusje.

Czy Żubr, Bytów, Ale Browar to osobne wzory czy odmiany?

Wszystko to inne wzory - każdy zasługuje na dodanie
1
4%
Wszystko to odmiany - nie wyodrębniałbym
24
92%
Żubr i Bytów to wzory, a Ale Browar to odmiana
0
Brak głosów
Żadne z powyższych, trzeba osobno i dogłębnie analizować każdy przypadek i/lub zaufać autorytetom
1
4%
 
Liczba głosów: 26

Wiadomość
Autor
PawelG
Posty: 381
Rejestracja: 11 stycznia 2015, 09:05

Odmiana czy nowy wzór?

#1 Post autor: PawelG »

Proponuję małą zabawę. Osobiście uważam, że najważniejsza jest konsekwencja. Wrzucam tu trzy przykłady kapsli, do których uważam, że podchodzimy niekonsekwentnie. Czy wg Was są to wzory, które zasługują na wyodrębnienie czy nie? Kilka osób pisało co myśli, w ankiecie będzie to lepiej widać, poza tym może ktoś myśli inaczej, ale boi się odezwać?

Zatem pytanie - co Koledzy by zrobili, gdyby od nich to zależało - wyodrębnili wzory czy wrzucili w odmiany?
Załączniki
zubr.jpg
zubr.jpg (78.61 KiB) Przejrzano 1885 razy
bytow.jpg
bytow.jpg (74.91 KiB) Przejrzano 1885 razy
ale.jpg
ale.jpg (60.74 KiB) Przejrzano 1885 razy

FALUBAZ_ZG
Posty: 202
Rejestracja: 27 stycznia 2019, 17:03

Re: Odmiana czy nowy wzór?

#2 Post autor: FALUBAZ_ZG »

Odmiany

Awatar użytkownika
kobejasi
Posty: 47
Rejestracja: 12 lutego 2022, 13:59
Kontaktowanie:

Re: Odmiana czy nowy wzór?

#3 Post autor: kobejasi »

Daleko nie szukając Grybów 7 i 8 czy Słupsk 1 i 3 to sytuacja dokładnie jak z żubrem. Takich przykładów w katalogu jest całe mnóstwo, gdzie 1-2mm czy mocniejsze nałożenie farby stanowią już podstawę do nazwania tego nowym wzorem.
Ja osobiście zbieram wszelkie odmiany i takie zostawiam jako ciekawostkę , ale jeśli chodzi o nazywanie ich nowymi wzorami uważam za błąd. To są błędy produkcyjne i powinny stanowić odmiany katalogowe. Być może powinno się dodać funkcjonalność w katalogu, gdzie będzie można odznaczać takie unikaty produkcyjne.
Załączniki
IMG_20240218_101116.jpg
Screenshot_2024-02-18-10-13-41-933_com.android.chrome-edit.jpg

Awatar użytkownika
Rookboss
Posty: 195
Rejestracja: 17 marca 2014, 18:53
Lokalizacja: Bytom

Re: Odmiana czy nowy wzór?

#4 Post autor: Rookboss »

Ja znowu nie potrafię się połapać z Królewskimi.
Załączniki
Bez_tytułu_1.png
POLONIA BYTOM NIGDY NIE ZGINIE
RUCH CHORZÓW TEŻ
NA BOISKA EKSTRAKLASY POWRÓCIMY JAK NA TRON
SŁUCHAJ JEZU JAK CIĘ BŁAGA LUD, Z JAGIELLONII MISTRZA POLSKI ZRÓB
CAŁE ŻYCIE PIAST GLIWICE
ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC KU*WA BOMBOWIEC
POLONIA DUMA STOLICY

marecki1207
Posty: 313
Rejestracja: 03 lutego 2016, 14:44
Lokalizacja: Ciechanów

Re: Odmiana czy nowy wzór?

#5 Post autor: marecki1207 »

Przecież to wszystko to odmiany powinny być.Jakie kryterium miało być dodania jako nowy wzór? Nowy wzór miał być dopiero wtedy gdy zlecił go browar. Żubra tego "niby" innego zlecił browar? Chyba nie wierzycie sami w to a dodając go jako nowy wzór to chyba pomyłka, bo coś się zdarzyło w proporcjach w trakcie produkcji tak jak w Bytowie oko mniejsze większe lub trójkątne czy kwadratowe. Tak samo jak Elbląg z cienką i grubą obwódką. Czy to są zmiany zlecone przez browar czy zmiany produkcyjne?

Awatar użytkownika
kobejasi
Posty: 47
Rejestracja: 12 lutego 2022, 13:59
Kontaktowanie:

Re: Odmiana czy nowy wzór?

#6 Post autor: kobejasi »

Rookboss pisze: 18 lutego 2024, 11:09 Ja znowu nie potrafię się połapać z Królewskimi.
Królewskie różnią się sygnaturą, więc łatwo je rozróżnić.
Załączniki
Screenshot 2024-02-18 at 11-33-29 Katalog kapsli polskich - Grupy.png

Awatar użytkownika
Rookboss
Posty: 195
Rejestracja: 17 marca 2014, 18:53
Lokalizacja: Bytom

Re: Odmiana czy nowy wzór?

#7 Post autor: Rookboss »

Królewskie różnią się sygnaturą, więc łatwo je rozróżnić.
[/quote]

Używam katalogu bez sygnatur i chcę uniknąć sytuacji gdzie muszę patrzeć specjalnie na sygnaturę żeby wiedzieć że to inny wzór. Różnice między wzorami powinny być widoczne gołym okiem.
POLONIA BYTOM NIGDY NIE ZGINIE
RUCH CHORZÓW TEŻ
NA BOISKA EKSTRAKLASY POWRÓCIMY JAK NA TRON
SŁUCHAJ JEZU JAK CIĘ BŁAGA LUD, Z JAGIELLONII MISTRZA POLSKI ZRÓB
CAŁE ŻYCIE PIAST GLIWICE
ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC KU*WA BOMBOWIEC
POLONIA DUMA STOLICY

Awatar użytkownika
kobejasi
Posty: 47
Rejestracja: 12 lutego 2022, 13:59
Kontaktowanie:

Re: Odmiana czy nowy wzór?

#8 Post autor: kobejasi »

Rookboss pisze: 18 lutego 2024, 11:40 Królewskie różnią się sygnaturą, więc łatwo je rozróżnić.
Używam katalogu bez sygnatur i chcę uniknąć sytuacji gdzie muszę patrzeć specjalnie na sygnaturę żeby wiedzieć że to inny wzór. Różnice między wzorami powinny być widoczne gołym okiem.
[/quote]

Jeśli używasz bez sygnatury - to dla mnie te 4 wzory są takie same. Bo różnice w delikatnie grubszej czcionce czy ton intensywniejszym odcieniu są nie do wyłapania nie mając wszystkich kapsli.

pawlosek12
Posty: 1507
Rejestracja: 19 lutego 2015, 12:55
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Odmiana czy nowy wzór?

#9 Post autor: pawlosek12 »

Niech się Wismat wypowie na temat Królewskich.

Awatar użytkownika
PawełN
Posty: 372
Rejestracja: 06 maja 2006, 20:48
Lokalizacja: Koszalin

Re: Odmiana czy nowy wzór?

#10 Post autor: PawełN »

W pełni się z kolegami zgodzę. Dla mnie to wszystko są odmiany.

Ja od dawna forsuję zasadę że nowym wzorem kapsel powinniśmy nazywać dopiero wtedy kiedy różnice na kapslu są efektem wyraźnej interwencji grafika. Czyli że obraz został zmodyfikowany intencjonalnie, a nie przypadkowo podczas produkcji poprzez inny rodzaj blachy, odcień farby albo metodę jej nakładania.

Dzisiaj właśnie zdobyłem Żubry 33 i 34 (bez sygnatur). Gdyby nie sygnatura to absolutnie nie wiadomo by było który jest który - a w dodatku tą różnicę widać WYŁĄCZNIE w odpowiednim oświetleniu. Jak teraz się patrzę jak oba te kapsle wyglądają w klaserze to nikt tej różnicy nie zauważy nawet. Chciałem właśnie wspomnieć o tym na forum, ale widzę, że nie ja sam mam takie przemyślenia - i słusznie!
Znak towarzyszy zastrzelonych

Awatar użytkownika
Radekj7
Posty: 197
Rejestracja: 12 stycznia 2018, 09:41

Re: Odmiana czy nowy wzór?

#11 Post autor: Radekj7 »

Panowie, popieram inicjatywę, ale nie rozumiem Waszego, tylko "powierzchownego" podejścia?

Najpierw odniosę się do przykładów poruszonych powyżej, jak:
* Białystok 55 i odmiana,
* Bytów 8 i 9,
* Grybów 7 i 8,
* Słupsk 1 i 3,
zasługują na scalenie w 1 numer i dodanie odmiany. Ewidentnie widać zależność wzoru od np. ilości nałożonej farby.
Co nie zmienia faktu, że ja takie różnice zbieram i zbierał będę, ale też nie namawiam do dodawania ich jako nowych numerów w katalogu.

Z kolei poniższe kapsle (które też były teraz, czy wcześniej dyskutowane), to już w mojej ocenie nowe wzory, tj.:
* Elbląg 147 i 148,
* Ale Browaru.
Dlaczego? Bo mają dodatkowy kolor (czyli zmiana projektu) lub inny detal z nowym indeksem (który jednoznacznie dowodzi, że jest to kolejna partia/ kolejne zamówienie).

Wracając do wstępu - dlaczego w katalogu kapsli piwnych nie nastąpiła zmiana, analogiczna do tej z niepiwnych? Dlaczego istnieją wzory typu blacha jasna i ciemna (złota czy srebrna)? Z całym szacunkiem, ale przecież 3/4 Was nie potrafi ich rozróżnić, czyż nie? :wink:
Mam na myśli np.:
* Gdańsk 11 i 12,
* Warka 3 i 4,
* Wrocław Piast 2 i 3,
* Poznań 58 i 59,
* Brzesko 12 i 13 itd.

Czy nie uważacie, że tutaj trzeba konkretnych zmian, które raz na zawsze odetną katalog od takich różnic?
Dlaczego w Łomża 136 się udało? Dlaczego nie można cofnąć się z tymi zmianami? Inne kapsle, rzekome próby, zostały usunięte, a te nie, gdyż...?

Jeżeli nie zadziałamy u podstaw to co kilka tygodni / miesięcy temat takich różnic będzie powracał, jak bumerang. Nowa osoba w katalogu będzie poruszać takie kwestie i "denerwować" innych.

marecki1207
Posty: 313
Rejestracja: 03 lutego 2016, 14:44
Lokalizacja: Ciechanów

Re: Odmiana czy nowy wzór?

#12 Post autor: marecki1207 »

Radek masz rację, tylko żeby się cofnąć i zatrzymać bieżące dodawanie takich powiedzmy kontrowersyjnych wzorów to trzeba chcieć to zrobić ale nie wiem czy ktoś chce to zrobić gdyż? No właśnie "gdyż" To musisz odpowiedzieć sobie sam na to pytanie bo nikt ci nie odpowie a ja tutaj konsekwencji podejmowanych decyzji nie widzę. A dlaczego? No właśnie "dlaczego"

PawelG
Posty: 381
Rejestracja: 11 stycznia 2015, 09:05

Re: Odmiana czy nowy wzór?

#13 Post autor: PawelG »

Co prawda wątek nie obejmuje z założenia pytania czy je zbierać - ale ja też zbieram z przyjemnością jak wychwycę takie detale lub ktoś podsunie, że występują. Zwłaszcza w starszych kapslach z Poznania (jak ktoś ma jakieś ciekawe poznańskie odmiany czy błędodruki, polecam się - chętnie spróbuję znaleźć coś fajnego w zamian).

Ale chciałem nawiązać do kwestii zamierzoności zmiany Ale Browaru vs niezamierzoności Bytowa. Czy ten Bytów mógł rzeczywiście "odchudzić się" sam? Długo, długo była wersja z grubą koroną i na raz poszła partia z cienką. Nie bardzo to sobie wyobrażam przy zachowaniu tej ostrości nadruku, natomiast nie znam się na druku, a pamiętam, że Ty Radku bardziej. Żubr po lewej jest ewidentnie niewydarzony, partia się nie udała, ale że nie wygląda źle - widocznie puścili na butelki.

Problem jest realny i nierozwiązywalny tak, żeby dla każdego było satysfakcjonująco, bo nie ma sztywnej granicy. Nie ustalimy na 100% czy zmiana w Bytowie była celowa czy nie i dlatego moim zdaniem podejście oparte o celowość zmiany nie ma sensu. Trzeba gdzieś zdroworozsądkowo postawić granicę i zgodzę się z Kolegami, że najzdrowiej postawić ją tam, gdzie da się po zdjęciu 200x200 w Katalogu ocenić na 100% czy mam właśnie ten wzór. Podsumowując - moje zdanie - podziały jw. oraz wszystkie przypadki podane przez Radka powyżej (w tym odcienie blachy) - zaorać jako osobne wzory i dodać jako odmiany w rozdzielczości 2000x2000 dla suwmiarkowców :) (I niech się nawet liczą do statystyk, na zdrowie.)

Zgodzę się, że najbardziej wyróżnia się tu właśnie Ale Browar. Nie chciało mi się jeszcze przewalać za tym nowszym kartonów, ale jeśli dobrze dostrzegam, że szyszki i pół wstęgi jest wyraźnie szare, to różnica jest dobrze widoczna. Przypadku Elbląga 147/148 nie analizowałem.

Awatar użytkownika
wismat
Administrator
Posty: 3632
Rejestracja: 20 października 2006, 16:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Odmiana czy nowy wzór?

#14 Post autor: wismat »

Co do Bytowa, historia dodanie tego kapsla była wg relacji kolegi Zyga następująca (to jeszcze czasy, gdy nie ja decydowałem o dodawaniu kapsli do browarów):
Kiedyś o tym już pisałem ale ponieważ trwa dyskusja, to chciałbym przypomnieć.

Dwa lata temu dostałem w kopercie od właściciela browaru w Bytowie po jednym kapslu wydanym po wznowieniu działalności browaru. Wśród nich były numery 8 i 9. Dla browaru są to więc dwa różne wzory.
Myślę, że powinny oba zostać ale sam zdecydujesz, czy je zostawić w katalogu.

P.S. Właściciela Browaru Bytów poznałem w czerwcu 2019 na Festiwalu Piwa we Wrocławiu(mieli swoje stoisko)
Niestety ocena co było zamierzone, a co nie przez browar jest od razu skazana na porażkę i subiektywność, ponieważ bez relacji z pierwszej ręki, tj. z działu graficznego w browarze, wszystko jest gdybaniem. Dodając kapsle do katalogu staram się jakoś racjonalnie do tego podchodzić - i widzę, że decyzje nie każdemu się podobają wszystkim za każdym razem. Dlatego też naprawdę sugeruję częstsze używanie opcji "Oznacz jako nieposzukiwany", gdyż nie przewiduję rewolucji w dziale browary. Wystarczająco wiele czasu zabiera tworzenie działu niepiwne, dodawanie dziesiątek kapsli miesięcznie, a co by dopiero mówić o nowych funkcjonalnościach.

Usuwanie ewidentnych prób czy nieistniejących egzemplarzy - jasne. Całkowity remanent katalogu - przykro mi, ale w tym momencie nie.
https://wismat.kolekcjakapsli.pl - moja strona | https://KatalogKapsli.pl - katalog kapsli polskich

Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 2020
Rejestracja: 08 lutego 2005, 14:58
Lokalizacja: Prawie Warszawa

Re: Odmiana czy nowy wzór?

#15 Post autor: Krzysiek »

Latem 2021 roku Paweł szukał osoby, która przejmie od niego obowiązki opiekuna katalogu. Swoją decyzję tłumaczył wypaleniem "zawodowym" oraz rosnącą presją ze strony kolekcjonerów na zmiany w katalogu, do przeprowadzenia których sam się nie palił. Efekt był taki: KLIK Czyli wyszło jak zawsze. Doradzić było komu, sugerować co trzeba zrobić było komu. No tylko zrobić nie było komu. Powiedzcie: zdarzyło Wam się podejść na giełdzie do Wismata i zaoferować realną pomoc? Napisaliście mu PW z pytaniem jak możecie go wesprzeć w pracach nad katalogiem? Póki co widzę tutaj grono gadających głów, coraz bardziej górnolotne hasła w stylu "jeśli zadziałamy u podstaw" i "trzeba zatrzymać bieżące dodawanie" choć w praktyce oznacza to "jeśli Wismat zadziała u podstaw" i "Wismat musi zatrzymać bieżące dodawanie". I przede wszystkim to Wismat będzie musiał zmierzyć się z krytyką i komentarzami, bo obudzą się zwolennicy dodawania drobnych różnic, bo zaraz będą glosy że trzeba było usunąć Tyskie a nie dodawać Żywca, bo przyjdzie marecki1207 i powie mu że sabotuje katalog i robi na złość kolekcjonerom.

Ten temat ledwie przekroczył 10 postów, a już się pojawiają pierwsze rozłamy. Już się okazuje że AleBrowar to jednak nowy wzór, bo jest inny kolor. A to, że kapsel nie miał żadnej styczności z szarą farbą to mało istotny szczegół. To tylko pojedynczy przykład, ale pokazuje w jakim kierunku rozwinęłaby się dyskusja gdyby Wismat zdecydował się na zrobienie porządku z drobnymi różnicami. Bo jeśli Koszalin tak, to co z Grybowem i Słupskiem? A jeśli Grybów i Słupsk tak to co z Łomżą i Lublinem. No nie nie, Lublin to przecież ewidentny, od razu widać. A czemu odrzucono X skoro dodano Y i Z? I takie pierdololo w kółko. Doceniam inicjatywę PawłaG z tym tematem, ale należało ograniczyć się tylko do Żubra, widniejącego w poczekalni. Zresztą czy jego obecność w tej sekcji automatycznie oznacza, że w przyszłości wejdzie do katalogu?

Bytów 8/9 - pyszny temat. W tym temacie 5 kolekcjonerów jednoznacznie określiło ten przypadek jako odmianę. Sęk w tym, że 4 z nich (FALUBAZ_ZG, kobejasi, marecki1207 oraz Radekj7) ma oba kapsle zaznaczone w katalogowej kolekcji. Oczywiście ja tego nikomu nie bronię - zbieracie to co chcecie, jak chcecie. Jeden powie że zbiera odmiany, drugi powie że zaznaczył bo nie chciał żeby świeciło mu się na liście braków. Tylko w tym momencie tym działaniem potężnie podważacie swoje słowa. Dla mnie dodanie kapsla do kolekcji jest formą jego legitymizacji. Nie można opowiadać, że czegoś nie powinno być w katalogu, że coś powinno być usunięte, a jednocześnie mieć to zaznaczone w katalogu i zrównane rangą z "legitnymi" kapslami. Odnoszę wrażenie, że troszkę pomieszały się Wam priorytety. Stawiacie katalog nad kapsle. Nie uznajecie danego wzoru, ale dodaliście go "bo jest w katalogu". W sąsiednim temacie marecki1207 oraz wersa utyskują na fanatyków statystyk i ludzi, którzy wpychają kapsle na siłę, by urosły im liczby. A ja widzę, że obaj także dopisali sobie +1 za szemranego gryfa. I gdzie w tym logika?

Przepraszam, ale nie traktujcie mojego posta jako zachęty do dyskusji, polemiki czy kłótni. Co do zasady jestem zgodny, że zmiany w katalogu powinny pójść nie tylko w kierunku zaostrzenia zasad dodawania nowych wzorów, ale wręcz rewizji widniejących w nim od lat problematycznych wzorów. Chodzi bardziej o trochę inne spojrzenie na problem. Zawiązywanie kolejnej dyskusji, która polega na rzucaniu teoretycznych rozwiązań i wzajemnym poklepywaniu się po plecach kolegów o tych samych poglądach na sprawę - to donikąd nie prowadzi. Widzę, że w międzyczasie odezwał się tutaj Wismat - rychło w czas, bo nurtuje mnie taka sprawa: czy z pozycji administratora katalogu masz jakiś wgląd w statystyki dotyczące statusu danego kapsla? Mówiąc wprost: czy jesteś w stanie zbiorczo podejrzeć % zaznaczeń na szaro dla danego wzoru? Takie zestawienie może być pomocne przy ocenie "prawidłowości" umieszczenia danego wzoru czy próbie naszkicowania tej niewidzialnej granicy między nowym wzorem a odmianą. :)
Obserwuj ZIELONE KARTKI na Facebooku :)

Awatar użytkownika
Bart
Posty: 440
Rejestracja: 17 grudnia 2012, 11:29
Lokalizacja: Bydgoszcz/Sępólno Krajeńskie

Re: Odmiana czy nowy wzór?

#16 Post autor: Bart »

Podpisuję się pod postem Krzyśka.
Postawcie się na miejscu wismata i przeczytajcie ton Waszych postów. Mi na jego miejscu nie chciałoby się wchodzić na forum bo z każdej strony krytyka. Jak mu się odechce prowadzenie katalogu to nie jednemu świat by się zawalił (spoko mi też) bo szczerze wątpię, że znalazłby się następca!
Wiem, że teraz wismat mnie znienawidzi ale możecie mi wierzyć, że zamiast podejmować tematy na forum, które z reguły i tak schodzą na podziały, domysły itp. to zachęcam do bezpośredniego kontaktu z Mateuszem. Nie musi to być giełda, wystarczy prywatna wiadomość. Trochę wysiłku, argumentów + zdjęcie i naprawdę w komfortowych warunkach "pracujecie" nad danym kapslem czy problemem.
Osobiście chwalę sobie ten kanał komunikacji i to w jaki sposób wismat podchodzi do sprawy. Pełna profeska i piszę to bo przerobiliśmy w ostatnim czasie 3-4 tematy czego efektem były zmiany w katalogu.

marecki1207
Posty: 313
Rejestracja: 03 lutego 2016, 14:44
Lokalizacja: Ciechanów

Re: Odmiana czy nowy wzór?

#17 Post autor: marecki1207 »

Krzysiek ble ble ble i do wszystkich pretensja, że coś piszą i się mogą nie zgadzać. Tak jak napisałeś na końcu, że też jesteś za ograniczeniem dodawania takich wzorów i my o tym piszemy a tu wjazd na nas a na końcu jestem za ograniczeniem. To na tym to polega żeby zaznaczać na szaro dodawane kapsle? Tu chodzi żeby ten problem naświetlić i ograniczyć może a nie dodawać jak leci. Możecie gadać na mnie a ja się nie zgadzam z takim dodawaniem i mam do tego prawo a czy dalej będą dodawane takie wzory to już wasza sprawa a zaznaczanie na szaro to żadne rozwiązanie. Tu chodzi żeby realnie się nad tym pochylić a nie ciągnąć w nie skończoność. Wiem wszystkim nie dogodzi ale mi się wydaje, że każdy łatwiej coś przyjmie jako odmiana (mam to mam a jak nie mam też dobrze) niż nowy wzór i szukanie czegoś czego nie ma. Cytat "także dopisali sobie +1 za szemranego gryfa. I gdzie w tym logika? Jak szemrany to nie go wywali i nie będę miał żalu że będzie -1 a, że mam i nie mam wiadomości czy szemrany to jest dodany a jak wyrzuci jego i 20 innych kapsli i mi odleci 20 sztuk ze statystyki to nie mam z tym problemu. Są mądrzejsze głowy od usuwania zwłaszcza starszych wzorów z blachami złoto-srebrnymi czy odwrotnie czy powinny być czy nie a ja jestem głównie przeciwny za dodawaniem takich kontrowersji. Wolę żeby jakąś kontrowersję usunęli w odmiany niż jakąś kontrowersję dodawali jako nowy wzór. Był temat każdy poczytał, każdy wie o co chodzi w czym jest problem a co dalej będzie to już nie jest zależne od takiego pionka jak ja. Obiecuję powiedziałem (napisałem) co myślałem i więcej się już nie odezwę.

Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 2020
Rejestracja: 08 lutego 2005, 14:58
Lokalizacja: Prawie Warszawa

Re: Odmiana czy nowy wzór?

#18 Post autor: Krzysiek »

marecki1207 pisze: 20 lutego 2024, 06:46Tu chodzi żeby realnie się nad tym pochylić a nie ciągnąć w nie skończoność.
No i popatrz jacy jesteśmy zgodni. Powstaje tylko pytanie: dlaczego sam nie pochylasz się realnie nad tematem tylko ciągniesz go w nieskończoność? Piszesz n-tego posta, chociaż każda osoba zainteresowana tematem zna już Twój pogląd na sprawę. Chcesz naświetlać problem, a przecież ten problem już emanuje niczym 100-watowa żarówka. W międzyczasie odezwał się tutaj Bart i trafił w samo sedno tego co mi siedzi w głowie. Chcesz coś zmienić to podejmij w tym celu działania, a nie powtarzasz w kółko że trzeba coś zmienić. Dosrywasz się do Zygi, że wpycha na siłę niepotrzebne kapsle do katalogu, ale on też jest przykładem tego o czym cały czas piszę. Dzisiaj nie można zaprzeczyć, że jest osobą, która ma realny wpływ na katalogowe decyzje Wismata. On do tego doszedł nie dlatego, że smutał i wylewał żale na forum, tylko dlatego, że podjął konkretne działania. Rozmawiał z Wismatem nie raz, nie dwa i pewnie nie piętnaście. Podsyłał zdjęcia, jak widać poniżej dzielił się informacjami uzyskanymi w browarze. Chcecie mieć wpływ na katalog? Wyślijcie sygnał Wismatowi, że jesteście gotowi pomóc, wesprzeć go w niezbędnej pracy. Bo jak sam napisał, jest jej dużo. A nie kurna gadka "tyle razy pisałem ale nikt mnie nie słucha". Nikt Cię nie słucha, bo nie robisz nic, by zostać wysłuchanym.

Owszem, uważam że kryteria uznania kapsla za nowy wzór powinny zostać zaostrzone. Powiem więcej. Uważam że katalog powinien lepiej opisywać różnice pomiędzy podobnymi wzorami. Przydałaby się też wyszukiwarka, dzięki czemu mniej zaawansowani kolekcjonerzy łatwo mogliby zlokalizować Barkasa czy Mocnego Fulla. Tylko to jest koncert życzeń. Wszystkie te sprawy wiążą się z nakładem pracy i czasu, ja nie jestem w stanie zaoferować Wismatowi swojej pomocy, dlatego nie spamuję go sugestiami. Przyjmuję do wiadomości, że nie podejmie się remanentu katalogu i muszę uszanować tę decyzję. A możliwość zaznaczania kapsli na szaro, rozwiązanie nieco prowizoryczne, przyjmuję z wdzięcznością, bo jednak w jakiś sposób spełnia moje potrzeby. I dzięki temu mogę zaznaczyć kapsle niepiwne na szaro zamiast toczyć na forum krucjatę o usunięcie działu. :mrgreen:
Obserwuj ZIELONE KARTKI na Facebooku :)

Awatar użytkownika
PawełN
Posty: 372
Rejestracja: 06 maja 2006, 20:48
Lokalizacja: Koszalin

Re: Odmiana czy nowy wzór?

#19 Post autor: PawełN »

Krzysiek pisze: 19 lutego 2024, 22:05 Powiedzcie: zdarzyło Wam się podejść na giełdzie do Wismata i zaoferować realną pomoc? Napisaliście mu PW z pytaniem jak możecie go wesprzeć w pracach nad katalogiem?
No to ja mogę powiedzieć, że tak. Oferowałem swoją pomoc Wismatowi przy pracach z katalogiem dwa lata temu. Powiedział wtedy, że nie widzi za bardzo obszarów, gdzie mógłby skorzystać z propozycji. Ale w przyszłości jak zrobi wyszukiwarkę kapsli po napisach i wzorach to przyda się pomoc przy ich odpowiednim opisaniu.
Ja chętnie bym się zajął takimi właśnie pracami przy opisywaniu kapsli - najchętniej to bym przy każdym kapslu wrzucał do niego numer i link z CC.info by obie strony wzajemnie mogły korzystać ze swoich funkcjonalności.

Ogólnie to myślę że dobrym sposobem byłoby dodanie jakieś funkcji "redaktora" do katalogu, który mógłby dodawać do kapsli właśnie takie opisy, dodawać kapsle do poczekalni i robić różne takie chałtury, które nie wzbudzają kontrowersji.
Tym samym mogłoby to odciążyć administratora, który tym samym jedynie wprowadzał by zmiany w kodzie i dodawał oficjalne nowe wzory.

Ja chętnie bym taką redaktorską funkcję pełnił. Mam w tym doświadczenie na różnych stronach.
Znak towarzyszy zastrzelonych

FALUBAZ_ZG
Posty: 202
Rejestracja: 27 stycznia 2019, 17:03

Re: Odmiana czy nowy wzór?

#20 Post autor: FALUBAZ_ZG »

Bytów 8/9 - pyszny temat. W tym temacie 5 kolekcjonerów jednoznacznie określiło ten przypadek jako odmianę. Sęk w tym, że 4 z nich (FALUBAZ_ZG, kobejasi, marecki1207 oraz Radekj7) ma oba kapsle zaznaczone w katalogowej kolekcji. Oczywiście ja tego nikomu nie bronię - zbieracie to co chcecie, jak chcecie. Jeden powie że zbiera odmiany, drugi powie że zaznaczył bo nie chciał żeby świeciło mu się na liście braków. Tylko w tym momencie tym działaniem potężnie podważacie swoje słowa. Dla mnie dodanie kapsla do kolekcji jest formą jego legitymizacji. Nie można opowiadać, że czegoś nie powinno być w katalogu, że coś powinno być usunięte, a jednocześnie mieć to zaznaczone w katalogu i zrównane rangą z "legitnymi" kapslami. Odnoszę wrażenie, że troszkę pomieszały się Wam priorytety. Stawiacie katalog nad kapsle. Nie uznajecie danego wzoru, ale dodaliście go "bo jest w katalogu". W sąsiednim temacie marecki1207 oraz wersa utyskują na fanatyków statystyk i ludzi, którzy wpychają kapsle na siłę, by urosły im liczby. A ja widzę, że obaj także dopisali sobie +1 za szemranego gryfa. I gdzie w tym logika?
Już tłumaczę. Zmarnowałem kiedyś mnóstwo czasu, żeby na siłę dopatrzeć się różnicy i w sumie nie będąc w 100% pewnym, że prawidłowo sklasyfikowalem ten kapsel postanowiłem go zaznaczyć w katalogu. Nie po to żeby mi się w statystykach pokazał nowy wzór tylko po to, drugi raz nie marnować czasu. Żeby mi nie proponowano tego kapsle na wymianę.

Z tym legitymizowaniem to się nie rozpędzaj, bo dla mnie legitymizuje osoba decydująca. To co sobie ktoś zaznacza nie powinno mieć żadnego wpływu na nowe wzory.

Nie można opowiadać, że czegoś nie powinno być w katalogu, że coś powinno być usunięte, a jednocześnie mieć to zaznaczone w katalogu i zrównane rangą z "legitnymi" kapslami.
Można. Tak jak lekarze mogą palić papierosy.

Pozdrawiam

PawelG
Posty: 381
Rejestracja: 11 stycznia 2015, 09:05

Re: Odmiana czy nowy wzór?

#21 Post autor: PawelG »

To znaczy tak. Demokracji tu nie ma i być nie może, natomiast zakładając ten wątek spodziewałem się wyników takich, jakie są - i fajnie, gdyby były jakimś tam drogowskazem dla ciał decydujących o dodawaniu nowych wzorów i żeby raczej szło to w jakość niż ilość, jak ktoś ładnie napisał.

Wismat działa dla nas wszystkich za darmo i wielki szacun. -naście lat temu chętnie bym pomógł, teraz nie mam czasu i sił, żeby nawet swoją kolekcję w porządku utrzymać. Zbaczając drastycznie z tematu na grząski grunt - abonament powinien być droższy, tak żeby coś z tego zostało ponad koszty utrzymania i broń Boże nie dlatego, żeby zlegitymizować narzekactwo ("płacę to wymagam"), a dlatego, że za dobrą robotę należy się wynagrodzenie. Patrząc na Alle, to kapslarze raczej kilka zł na mc mają.

I jeszcze tylko w kwestii zaznaczania nieuznawanych wzorów na zielono zamiast na biało, bo to, co tu o tym napisano, chyba nie było do końca przemyślane :) Napisałem wyraźnie (niedziela, 18 lutego 2024, 23:22), jak i kilka innych osób, że widziałbym np. ten Bytów jako odmianę, ale nie przeszkadza mi to w zbieraniu takich różnic, choć nie chciałbym wydzielania tego w Katalogu jako osobne wzory. W tej sytuacji, skoro już go mam, to oczywiście, że oznaczam go na zielono, chociaż nie uznaję za wzór, bo wolę widzieć ładny zielony bloczek w zestawieniu posiadanych kapsli zamiast jakichś dziadowskich białych przerw. A jakbym nie miał, to bardzo możliwe, że oznaczyłbym sobie na biało. Dla mnie to naturalne i nie widzę w tym nic dziwnego, zdrożnego, itd. Kol. Falubaz dobrze godo.

Awatar użytkownika
PawełN
Posty: 372
Rejestracja: 06 maja 2006, 20:48
Lokalizacja: Koszalin

Re: Odmiana czy nowy wzór?

#22 Post autor: PawełN »

Ja rozumiem że oznaczenie kapsla na biało jako kapsel nieposzukiwany a nie jako nieuznawany.
Czyli taki, którego nie szukam aktywnie i nie chcę by mi ktoś proponował w wymianie. Ale jeśli już mi się taki trafi to oznaczę go na zielono żeby wiedzieć że taki mam.

Czyli, że krótko mówiąc - dla mnie kapsel oznaczony na biało wcale nie jest jakiś niepełnowartościowy a po prostu nie jest mi potrzebny. Np oznaczyłem na biało kilka kapsli które zwyczajnie mi się nie podobają bo są brzydkie i nie chcę żeby ktoś mi proponował te szkaradztwa... ale jeśli już się gdzieś mi trafią za darmo to je wezmę i oznaczę na zielono.
Znak towarzyszy zastrzelonych

PawelG
Posty: 381
Rejestracja: 11 stycznia 2015, 09:05

Re: Odmiana czy nowy wzór?

#23 Post autor: PawelG »

O, właśnie, właśnie, ładnie powiedziane. Ja od chyba kilku lat mam oznaczone wszystkie niepiwne jako nieposzukiwane. Nie że ich nie uznaję i nie, że nie zbieram, bo zbieram, ale nie szukam i nie chcę, żeby mi wpadały w zakładkę "wymiany" (która swoją drogą od kilku tygodni mi się nie aktualizuje - nie wiem, czy tylko ja tak mam).

Awatar użytkownika
Radekj7
Posty: 197
Rejestracja: 12 stycznia 2018, 09:41

Re: Odmiana czy nowy wzór?

#24 Post autor: Radekj7 »

Krzysiek pisze: 20 lutego 2024, 13:49
marecki1207 pisze: 20 lutego 2024, 06:46Tu chodzi żeby realnie się nad tym pochylić a nie ciągnąć w nie skończoność.
(...) Chcecie mieć wpływ na katalog? Wyślijcie sygnał Wismatowi, że jesteście gotowi pomóc, wesprzeć go w niezbędnej pracy. Bo jak sam napisał, jest jej dużo. (...)
Gwoli ścisłości, jestem zaangażowany w porządkowanie zakładki "niepiwne". Dzielę się zdjęciami moich kapsli, robię ich dziesiątki, w zakresie np. porównania, rozczytania opisów na ząbkach itd.

Nie widzę też niczego "sprośnego" w komentowaniu zmian wprowadzanych do katalogu.
Wielu z nas ma wiedzę na temat danych kapsli i miło by było gdyby dzielił się nią lub sugerował w jakim zakresie (według niego) powinny być wprowadzane zmiany.
Wismat je wysortuje i odrzuci lub uzna. A może dzięki nim ktoś jeszcze podzieli się swoimi spostrzeżeniami.
Jeżeli zabronimy sobie komentowanie pewnych kwestii to myślę, iż znaczna część forum popadnie w marazm.

Awatar użytkownika
Bart
Posty: 440
Rejestracja: 17 grudnia 2012, 11:29
Lokalizacja: Bydgoszcz/Sępólno Krajeńskie

Re: Odmiana czy nowy wzór?

#25 Post autor: Bart »

Krzyśkowi nie chodzi o zakaz komentowania czegokolwiek a o formę przekazu.
Przecież czytając ten wątek idzie wywnioskować, że poruszamy się w tym samym interesie. Prościej jest porozmawiać/dogadać pewne kwestie z Wismatem niż publicznie go grillować.
Wiem o czym piszę bo przy okazji paczki forumowej nie raz dostałem rykoszetem za to, że "mi się chciało" coś fajnego zrobić...przy każdej aferce nie chciało się wchodzić na forum.
Trzeba zmierzyć się z problemem i podejść do zagadnienia zadaniowo a i tak wszystkim się nie dogodzi.
Powtórzę się, każdemu zależy na zajebistym katalogu i konsekwencji przy dodawaniu kapsli czy wszelkich reformach tylko z drugiej strony też jest człowiek i zwyczajnie może mu się odechcieć to robić. Tylko tyle.

Awatar użytkownika
KZK16
Posty: 1409
Rejestracja: 21 października 2007, 19:57
Lokalizacja: 87-800 Włocławek

Re: Odmiana czy nowy wzór?

#26 Post autor: KZK16 »

Ale pyszny temat :)
5729 PL
3140 P
x569 N
Giełdy 38 / Zorganizowane Giełdy 9
Spotkania Kapslarzy 2 / ZK 13
"Czuję głód jak Morbius, chcę słyszeć brzęk nowych kapsli w worku" A.K.M.

ODPOWIEDZ