Czym się różnią....

Kapsle piwne + ogólne dyskusje.
Wiadomość
Autor
WiSt
Posty: 64
Rejestracja: 30 maja 2020, 11:34

Czym się różnią....

#1 Post autor: WiSt »

Od dłuższego czasu przymierzałem się do postu w temacie "czym się różnią". Coraz częściej w katalogu lądują kapsle w których różnica między dwoma jest coraz mniej zauważalna. Osoby mniej spostrzegawcze, czy z gorszym wzrokiem będą mogły zapytać o różnicę między dwoma kapslami. Dzisiejsza dyskusja na forum w temacie "Kapslowe nowości - komentarze" przyśpieszyła wywołanie nowego tematu. Sam zbieram bez sygnatur i czasem gdyby nie sygnatury, to miałbym problem z rozróżnieniem dwóch kapsli. Gorzej jest z rozróżnieniem starszych kapsli, które nie mają sygnatury. I z tego co wiem, nie jestem jedyny który ma czasem problem z rozróżnieniem dwóch kapsli. Fotografie niestety nie zawsze oddają różnicę.

Awatar użytkownika
nosfer3
Posty: 76
Rejestracja: 12 lipca 2017, 08:11

Re: Czym się różnią....

#2 Post autor: nosfer3 »

Moim zdaniem świetna inicjatywa.Jak wiadomo poczekalnia bez sygnatur jest znacznie uboższa w opisy niż z sygnaturami.Sam często posiłkuje się tym drugim chociażby ustalić czy aby sygnatura nie jest wyróżnikiem.Bardziej szczegółowe pochylenie się nad różnicami jak w tym temacie mogłoby pomóc rozwiązac wątpliwości a opinia innych kolekcjonerów zapewne bardzo przydatna

Pozdrawiam Maciej

venator24
Posty: 378
Rejestracja: 19 marca 2012, 12:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Czym się różnią....

#3 Post autor: venator24 »

No to ja zadam pierwsze w tym temacie pytanie, które wcześniej zadałem w "Kapslowe nowości - komentarze" ale nikt go nie zauważył :mrgreen:

Czym różnią się stare Desperadosy "wygrywaj co chcesz" od nowych, że traktowane są jako nowy wzór?
Czy odcień granatowego jest wykładnią nowego wzoru, błyszcząca blacha?

Jak one zostały "rozpoznane" że są nowe? W sklepie gdzie nie ma starych do porównania.

Awatar użytkownika
nosfer3
Posty: 76
Rejestracja: 12 lipca 2017, 08:11

Re: Czym się różnią....

#4 Post autor: nosfer3 »

venator24 pisze: 13 maja 2024, 09:09 No to ja zadam pierwsze w tym temacie pytanie, które wcześniej zadałem w "Kapslowe nowości - komentarze" ale nikt go nie zauważył :mrgreen:

Czym różnią się stare Desperadosy "wygrywaj co chcesz" od nowych, że traktowane są jako nowy wzór?
Czy odcień granatowego jest wykładnią nowego wzoru, błyszcząca blacha?

Jak one zostały "rozpoznane" że są nowe? W sklepie gdzie nie ma starych do porównania.
Podzielam Twoje zdanie.Stare Desperadosy powinny byc bazowymi sztukami,a wszelkie odcienie granatowego czy inna blacha powinny widniec jako odmiany.I tyle w temacie.
Jak zostaly wyłapane,hm,sam sie zastanawiam jak ten ktoś to uwidocznił.Na oko nie ma opcji,wiec logicznym wydaje sie że kupił,wypił:)) i stwierdził że jest ciemniejszy"))

Patryk
Posty: 198
Rejestracja: 24 marca 2019, 12:00
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czym się różnią....

#5 Post autor: Patryk »

Obserwując ostatnie dyskusje w tym, ale i w innym wątku nt. czy dodawać czy też nie pewne kapsle do katalogu podzielę się swoim spostrzeżeniem odnośnie niebieskiego Desperadosa. Na wstępie zaznaczam, że moja opinia jest czysto subiektywna. Jakiś czas temu natknąłem się na tego Desperadosa na sklepowej półce Stokrotki. To prawda, w sklepie nie było do porównania wzoru z poprzedniego roku, ale od razu wydało mi się, że coś z tym kapslem "jest nie tak", w sensie różni się od ubiegłorocznego. Ogólnie wzór wydawał się być tym samym wzorem, ale jednocześnie było w nim coś innego czego byłem niemal pewien, bo dobrze pamiętam swoje kapsle w kolekcji (oczywiście nie wszystkie ich szczegóły). W skrócie - kolory kapsla wydawały się być inne. Po powrocie ze sklepu oraz szybkiej weryfikacji okazało się, że faktycznie obydwa kapsle różnią się, w mojej opini dość znacząco porónując inne kapsle w katalogu, które są wyodrębnione jako osobne wzory. Dopiero w domu sprawdziłem, że sygnatury są inne. Zbieram kapsle bez rozróżniania na sygnatury, więc DAP, RRK czy CP nie miało dla mnie większego znaczenia i w sklepie nawet nie przywiązywałem do tego żadnej uwagi. Bez względu na to czy ten kapsel zostałby dodany do katalogu czy też nie, w mojej kolekcji znalazłby miejsce, ponieważ dla mnie jest inny. Inne zdanie mam odnośnie złotego Desperadosa. W tym przypadku obydwa kapsle (z tegorocznej promocji oraz z zeszłorocznej) są niemal identyczne.
nosfer3 pisze: 13 maja 2024, 13:25
venator24 pisze: 13 maja 2024, 09:09 No to ja zadam pierwsze w tym temacie pytanie, które wcześniej zadałem w "Kapslowe nowości - komentarze" ale nikt go nie zauważył :mrgreen:

Czym różnią się stare Desperadosy "wygrywaj co chcesz" od nowych, że traktowane są jako nowy wzór?
Czy odcień granatowego jest wykładnią nowego wzoru, błyszcząca blacha?

Jak one zostały "rozpoznane" że są nowe? W sklepie gdzie nie ma starych do porównania.
Podzielam Twoje zdanie.Stare Desperadosy powinny byc bazowymi sztukami,a wszelkie odcienie granatowego czy inna blacha powinny widniec jako odmiany.I tyle w temacie.
Jak zostaly wyłapane,hm,sam sie zastanawiam jak ten ktoś to uwidocznił.Na oko nie ma opcji,wiec logicznym wydaje sie że kupił,wypił:)) i stwierdził że jest ciemniejszy"))
Mój przykład pokazuje, że jednak jest opcja na wyłapania tego kapsla na oko. :)

Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 2041
Rejestracja: 08 lutego 2005, 14:58
Lokalizacja: Prawie Warszawa

Re: Czym się różnią....

#6 Post autor: Krzysiek »

Poczyniłem w weekend zdjęcie nowych niebieskich Desperadosów, w cieniu, na słoneczku, do wyboru, do koloru.

A złotych na żywo nie widziałem, więc nie wypowiem się. Niemniej nowy kapsel jest póki co w poczekalni, nie jest powiedziane że zostanie dodany jako nowy wzór.
Załączniki
441924918_819051592925575_5509156557458782967_n.jpg
441940224_1649919372464848_9050973405681200009_n.jpg
Obserwuj ZIELONE KARTKI na Facebooku :)

Awatar użytkownika
nosfer3
Posty: 76
Rejestracja: 12 lipca 2017, 08:11

Re: Czym się różnią....

#7 Post autor: nosfer3 »

Patryk pisze: 13 maja 2024, 15:16 Obserwując ostatnie dyskusje w tym, ale i w innym wątku nt. czy dodawać czy też nie pewne kapsle do katalogu podzielę się swoim spostrzeżeniem odnośnie niebieskiego Desperadosa. Na wstępie zaznaczam, że moja opinia jest czysto subiektywna. Jakiś czas temu natknąłem się na tego Desperadosa na sklepowej półce Stokrotki. To prawda, w sklepie nie było do porównania wzoru z poprzedniego roku, ale od razu wydało mi się, że coś z tym kapslem "jest nie tak", w sensie różni się od ubiegłorocznego. Ogólnie wzór wydawał się być tym samym wzorem, ale jednocześnie było w nim coś innego czego byłem niemal pewien, bo dobrze pamiętam swoje kapsle w kolekcji (oczywiście nie wszystkie ich szczegóły). W skrócie - kolory kapsla wydawały się być inne. Po powrocie ze sklepu oraz szybkiej weryfikacji okazało się, że faktycznie obydwa kapsle różnią się, w mojej opini dość znacząco porónując inne kapsle w katalogu, które są wyodrębnione jako osobne wzory. Dopiero w domu sprawdziłem, że sygnatury są inne. Zbieram kapsle bez rozróżniania na sygnatury, więc DAP, RRK czy CP nie miało dla mnie większego znaczenia i w sklepie nawet nie przywiązywałem do tego żadnej uwagi. Bez względu na to czy ten kapsel zostałby dodany do katalogu czy też nie, w mojej kolekcji znalazłby miejsce, ponieważ dla mnie jest inny. Inne zdanie mam odnośnie złotego Desperadosa. W tym przypadku obydwa kapsle (z tegorocznej promocji oraz z zeszłorocznej) są niemal identyczne.
nosfer3 pisze: 13 maja 2024, 13:25
venator24 pisze: 13 maja 2024, 09:09 No to ja zadam pierwsze w tym temacie pytanie, które wcześniej zadałem w "Kapslowe nowości - komentarze" ale nikt go nie zauważył :mrgreen:

Czym różnią się stare Desperadosy "wygrywaj co chcesz" od nowych, że traktowane są jako nowy wzór?
Czy odcień granatowego jest wykładnią nowego wzoru, błyszcząca blacha?

Jak one zostały "rozpoznane" że są nowe? W sklepie gdzie nie ma starych do porównania.
Podzielam Twoje zdanie.Stare Desperadosy powinny byc bazowymi sztukami,a wszelkie odcienie granatowego czy inna blacha powinny widniec jako odmiany.I tyle w temacie.
Jak zostaly wyłapane,hm,sam sie zastanawiam jak ten ktoś to uwidocznił.Na oko nie ma opcji,wiec logicznym wydaje sie że kupił,wypił:)) i stwierdził że jest ciemniejszy"))
Mój przykład pokazuje, że jednak jest opcja na wyłapania tego kapsla na oko. :)
Świetna wyjasnienie,no ale podstawowe pytanie czy wg Ciebie ten ciemniejszy powinien stanowic nowy wzór.Szata graficzna nie uległa zmianie tylko odcień

Awatar użytkownika
PawełN
Posty: 376
Rejestracja: 06 maja 2006, 20:48
Lokalizacja: Koszalin

Re: Czym się różnią....

#8 Post autor: PawełN »

Krzysiek pisze: 13 maja 2024, 17:43 A złotych na żywo nie widziałem, więc nie wypowiem się. Niemniej nowy kapsel jest póki co w poczekalni, nie jest powiedziane że zostanie dodany jako nowy wzór.
Dzisiaj właśnie został dodany jako nowy wzór.
Znak towarzyszy zastrzelonych

Patryk
Posty: 198
Rejestracja: 24 marca 2019, 12:00
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czym się różnią....

#9 Post autor: Patryk »

nosfer3 pisze: 13 maja 2024, 17:52
Patryk pisze: 13 maja 2024, 15:16 Obserwując ostatnie dyskusje w tym, ale i w innym wątku nt. czy dodawać czy też nie pewne kapsle do katalogu podzielę się swoim spostrzeżeniem odnośnie niebieskiego Desperadosa. Na wstępie zaznaczam, że moja opinia jest czysto subiektywna. Jakiś czas temu natknąłem się na tego Desperadosa na sklepowej półce Stokrotki. To prawda, w sklepie nie było do porównania wzoru z poprzedniego roku, ale od razu wydało mi się, że coś z tym kapslem "jest nie tak", w sensie różni się od ubiegłorocznego. Ogólnie wzór wydawał się być tym samym wzorem, ale jednocześnie było w nim coś innego czego byłem niemal pewien, bo dobrze pamiętam swoje kapsle w kolekcji (oczywiście nie wszystkie ich szczegóły). W skrócie - kolory kapsla wydawały się być inne. Po powrocie ze sklepu oraz szybkiej weryfikacji okazało się, że faktycznie obydwa kapsle różnią się, w mojej opini dość znacząco porónując inne kapsle w katalogu, które są wyodrębnione jako osobne wzory. Dopiero w domu sprawdziłem, że sygnatury są inne. Zbieram kapsle bez rozróżniania na sygnatury, więc DAP, RRK czy CP nie miało dla mnie większego znaczenia i w sklepie nawet nie przywiązywałem do tego żadnej uwagi. Bez względu na to czy ten kapsel zostałby dodany do katalogu czy też nie, w mojej kolekcji znalazłby miejsce, ponieważ dla mnie jest inny. Inne zdanie mam odnośnie złotego Desperadosa. W tym przypadku obydwa kapsle (z tegorocznej promocji oraz z zeszłorocznej) są niemal identyczne.
nosfer3 pisze: 13 maja 2024, 13:25

Podzielam Twoje zdanie.Stare Desperadosy powinny byc bazowymi sztukami,a wszelkie odcienie granatowego czy inna blacha powinny widniec jako odmiany.I tyle w temacie.
Jak zostaly wyłapane,hm,sam sie zastanawiam jak ten ktoś to uwidocznił.Na oko nie ma opcji,wiec logicznym wydaje sie że kupił,wypił:)) i stwierdził że jest ciemniejszy"))
Mój przykład pokazuje, że jednak jest opcja na wyłapania tego kapsla na oko. :)
Świetna wyjasnienie,no ale podstawowe pytanie czy wg Ciebie ten ciemniejszy powinien stanowic nowy wzór.Szata graficzna nie uległa zmianie tylko odcień
I to jest pytanie, na które nie ma dobrej, oczywistej odpowiedzi nawet dla mnie. :) Polski katalog kapsli to moim zdaniem jeden z najlepszych katalogów internetowyh na świecie (o ile nie najlepszy). Wismat robi kawał dobrej roboty. Z katalogiem jest trochę, jak z polityką - zawsze będą dwa obozy skrajne, jeden pośredni i każdemu się nie dogodzi. Tak było, jest i będzie. Grono osób powierzyło wismatowi pieczę nad katalogiem i osobiście uważam, że to był dobry wybór. Z wieloma jego decyzjami się zgadzam, z niektórymi może nie do końca, ale to jest całkiem normalne, jak w życiu. Szanuję jego decyzje odnośnie dodawania kapsli do katalogu. Nawet, jeżeli coś nie do końca jest po mojej myśli to i tak nie mam z tym większego problemu.

Wracając do odpowiedzi na pytanie, w katalogu znajduje się już kilkanaście lub nawet więcej kapsli o takim samym wzorze, ale innym ocieniu, co do któych jest potwierdzone, że browar ingerował z zmianę koloru, np.: Łomża 128 i 130, Poznań 185 i 205, Tychy 157 i 163. Moim zdaniem różnice w wymienionych przypadkach są nawet subtelniejsze, niż w przypadku niebieskich, promocyjnych Desperadosów. Czasem inny odcień kapsla wiązał się z innym wariantem piwa, a czasami z liftingiem po stronie browaru (np. wymienione Łomże - z informacji, które posiadam zmiana odcienia dla Łomży nr 128 i 130 była zamierzona ze strony browaru). Bazując na tych informacjach jestem w stanie odpowiedzieć, że w tym przypadku decyzja o dołączeniu kapsla do katalogu była słuszna, ale nie miałbym problemu, gdyby ten kapsel nie został dodany. Nigdy nie byłem zwolennikiem tworzenia ilości x wzorów i nigdy też nie przywiązywałem ogromnej uwagi do swoich statystyk w katalogu. 100 kapli w tę czy w drugą stronę nie robi dla mnie różnicy, bo liczą się kapsle, a nie numerki. :)
PawełN pisze: 13 maja 2024, 18:29
Krzysiek pisze: 13 maja 2024, 17:43 A złotych na żywo nie widziałem, więc nie wypowiem się. Niemniej nowy kapsel jest póki co w poczekalni, nie jest powiedziane że zostanie dodany jako nowy wzór.
Dzisiaj właśnie został dodany jako nowy wzór.

Złoty Desperados? Ja nadal widzę go w poczekalni. Należy się jednak spodziewać, że zostanie dodany do katalogu z sygnaturami, bo posiada inną sygnaturę (DAP). Katalogowy nr 38 to RRK.

WiSt
Posty: 64
Rejestracja: 30 maja 2020, 11:34

Re: Czym się różnią....

#10 Post autor: WiSt »

Kapsle zaczął zbierać kiedyś mój syn, a że był niepełnoletni, to ja kupowałem wybrane przez niego piwa i oczywiście wypijałem. Syn wtedy nie miał pojęcia o katalogu i sygnaturach. Można powiedzieć, że zbierał na 100% na wzory. Patrząc na to, jak wtedy zbierał, to teraz jestem przeciwny różnego rodzaju odcieniom czy to farby, czy to blachy na kapslu. Uważam, że wzory powinny być na tyle oczywiste, żeby bez porównywania z innym kapslem wiedzieć czy go posiadamy. Obecnie w katalogu jest zbyt dużo takich kapsli, że gdy nie mamy drugiego do porównania to nie wiemy który mamy. Ile to wymian korespondencyjnych nie doszło do realizacji właśnie z powodu braku pewności który kapsel mamy, i czy oferowany to nie ten sam. Szczególnie dotyczy to starszych kapsli, które nie posiadały sygnatur.

venator24
Posty: 378
Rejestracja: 19 marca 2012, 12:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Czym się różnią....

#11 Post autor: venator24 »

Z tymi Łomżami 128 i 130 to jakoś tak dziwnie wyszło bo ta zmiana mało wyrazista jest.
Odcień zmieniony na polecenie browaru jak donoszą wtajemniczeni ale sygnatura dalej w tym samym miejscu i kolorze, no może bardziej widoczna jest jak i ten zwierzak.
Jak mam jedną Łomżę w ręku to tak do końca nie wiem którą mam - odmiana kolorystyczna/odcienia dla chętnych kolekcjonerów.

Kiedyś zwykły Desperados granatowy ten z napisem też pojawił się w innym odcieniu i jest jako odmiana a nie nowy wzór. Gdzie tutaj logika? Niestety brak.

Awatar użytkownika
nosfer3
Posty: 76
Rejestracja: 12 lipca 2017, 08:11

Re: Czym się różnią....

#12 Post autor: nosfer3 »

To może powiem Wam jak temat wygląda na innym forum o nieco innej tematyce.Ponieważ przez lata toczyły się podobne dyskusje główny administrator powołał grupe ekspertów- zwał jak zwał ale jest to nieparzysta grupa uzytkowników cieszących się najwiekszym doświadczeniem.O formie wprowadzenia do katalogu decyduje wiekszoscią głosów właśnie ta grupa.Problem znikł,wszyscy zadowoleni i wszystkie pojawiające nowinki stały się przejrzyste.

venator24
Posty: 378
Rejestracja: 19 marca 2012, 12:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Czym się różnią....

#13 Post autor: venator24 »

Czyli trzeba samemu sobie korygować zasady dla własnej kolekcji.
Szkoda tych dyskusji i wnikania czemu ten był potraktowany jak odmiana a tamten jako nowy wzór.

ODPOWIEDZ