Katalog kapsli niepiwnych - otwarte drzwi?

Kapsle od wody, napojów, soków itp.
ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
wollny
Posty: 243
Rejestracja: 02 sierpnia 2011, 12:32
Lokalizacja: Poznań

Katalog kapsli niepiwnych - otwarte drzwi?

#1 Post autor: wollny »

Mam pytanie / propozycję, aczkolwiek nie wiem czy nie wyważam otwartych już kiedyś drzwi. Czy istniałaby możliwość żeby kapsle niepiwne znalazły się w katalogu Pawła/Wismata? Nie wiem czy inni koledzy kolekcjonerzy czują taką potrzebę, ale dla mnie byłby to spore ułatwienie. W katalogu znajdują się przecież różne zakładki typu "serie", "inne" itp, często mało mające wspólnego z kapslami piwnymi, więc dodatkowa zakładka dużo zamieszania nie wprowadzi, a zdecydowanie zwiększy możliwości katalogowania kapsli niepiwnych (ze względu na genialną użyteczność obecnego katalogu). Oczywiście nie wszyscy zbierają kapsle niepiwne, ale tutaj też nie byłoby zbyt dużego problemu, bo przecież można w katalogu zaznaczyć jako "neutralne", czyli takie których nie zbieramy.

(Oczywiście w tym miejscu podejmuję tylko temat użyteczności nie biorąc pod uwagę np. ilości dodatkowych kilobajtów koniecznych do obsłużenia nowych zdjęć. nie wiem też czy gra jest warta świeczki, ale rzucam zajawkę do dyskusji, bo wg mnie to mogłoby być ciekawe rozwiązanie)

Awatar użytkownika
wiki
Posty: 2323
Rejestracja: 05 lutego 2005, 13:53
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

Re: Katalog kapsli niepiwnych - otwarte drzwi?

#2 Post autor: wiki »

Tak naprawdę to "katalog" niepiwnych jest niezweryfikowanym zbiorek fotek, które ktoś, kiedyś mi przysłał. Niektóre wzory z pewnością się dublują. Dopiero po weryfikacji można by to nazwać katalogiem. To jeszcze daleka droga by wyglądało to tak jak w przypadku kapsli piwnych. Ja się takiej pracy nie podejmuję

Awatar użytkownika
wismat
Administrator
Posty: 3622
Rejestracja: 20 października 2006, 16:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Katalog kapsli niepiwnych - otwarte drzwi?

#3 Post autor: wismat »

Wszystko jest możliwe i niczego nie można wykluczać. Ale to jeszcze nie jest czas, by mówić o jakichkolwiek szczegółach.
https://wismat.kolekcjakapsli.pl - moja strona | https://KatalogKapsli.pl - katalog kapsli polskich

Awatar użytkownika
wtk
Posty: 2517
Rejestracja: 14 listopada 2010, 10:31
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Katalog kapsli niepiwnych - otwarte drzwi?

#4 Post autor: wtk »

Znaleźć wszystko w jednym miejscu! Ideał! :roll:
CCi#1223 / Discord wtk#9189

Awatar użytkownika
Kowalsik
Posty: 1732
Rejestracja: 07 lutego 2005, 17:25
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Katalog kapsli niepiwnych - otwarte drzwi?

#5 Post autor: Kowalsik »

Tylko trzeba byłoby popracować nad ustaleniem, które kapsle wejdą, a które nie...
Kowalsik

Awatar użytkownika
wiki
Posty: 2323
Rejestracja: 05 lutego 2005, 13:53
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

Re: Katalog kapsli niepiwnych - otwarte drzwi?

#6 Post autor: wiki »

No właśnie Marcin (wollny) chciałby się tym zająć, oczywiście liczy na wszelką pomoc innych kolekcjonerów , m.in. w selekcji tego co jest zebrane i sposobie podziału kapsli (wg producenta, miasta czy inaczej).

Awatar użytkownika
glogowianin
Posty: 1045
Rejestracja: 23 grudnia 2010, 11:26

Re: Katalog kapsli niepiwnych - otwarte drzwi?

#7 Post autor: glogowianin »

Można zostawić tak jak jest teraz - alfabetycznie. Myślę, że dobre rozwiązanie.

Awatar użytkownika
wollny
Posty: 243
Rejestracja: 02 sierpnia 2011, 12:32
Lokalizacja: Poznań

Re: Katalog kapsli niepiwnych - otwarte drzwi?

#8 Post autor: wollny »

Tak jak pisał Krzysztof w rozmowie z nim wyraziłem chęć ugryzienia tego tematu, ale oczywiście nie chcę nikomu wchodzić w paradę. Ja myślę, że powinniśmy demokratycznie ustalić zasady funkcjonowania takiego katalogu. I tutaj są dwie najważniejsze kwestie:
1) Jak katalogować kapsle? (wg mnie ciekawa byłaby opcja segregowania wg marki, co by korespondowało z tym jak będzie wyglądał katalog kapsli piwnych. Takie rozwiązanie może też być prostsze, bo najczęściej (choć wiadomo, że nie zawsze) na kapslu jest napisana marka).
2) Źródła. Świetnym źródłem jest oczywiście strona Krzysztofa, ale być może są też inne kolekcje, z których będę mógł korzystać.

To są dwa fundamentalne problemy, ale jest też szereg innych. Mam nadzieję, że ten projekt zainteresuje choć część kolekcjonerów i bd mógł liczyć na pomoc ;)

Awatar użytkownika
Kowalsik
Posty: 1732
Rejestracja: 07 lutego 2005, 17:25
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Katalog kapsli niepiwnych - otwarte drzwi?

#9 Post autor: Kowalsik »

Ja bym ustalił dobre i jednoznaczne zasady, wg których kapsle trafią do katalogu. Największe problemy będą ze starymi wodami (wzór ze źródełkiem i choinką), Coca Colami oraz przede wszystkim Pepsi Colami. Jak mądrze pokazać różnice?? Kiedy różne aparaty pokazują tę samą barwę różnie??
Kowalsik

Paweł
Administrator
Posty: 2161
Rejestracja: 28 stycznia 2005, 14:26
Lokalizacja: Warszawa

Re: Katalog kapsli niepiwnych - otwarte drzwi?

#10 Post autor: Paweł »

Spoko chłopaki, temat nie jest nowy :)

W moich prywatnych celach na 2014 było stworzenie nowej platformy na katalog, której wydajność pozwalałaby również na dołączenie katalogu niepiwnych. Dzięki współpracy z wismatem udało się to w pierwszej połowie roku. Drugą połowę rezerwuję na reformę - to zdarzy się już naprawdę niedługo.

Na 2015 rok za cel stawiam sobie koordynację stworzenia katalogu niepiwnych z prawdziwego zdarzenia. Będziemy tu współpracować w szerszym gronie, ponieważ niepiwne zbieram tylko pasywnie. Dla siebie rezerwuję rolę logistyczną, tj. rozwiązanie kwestii jakości zdjęć (wszystkie planuję zrobić na moim sprzęcie) - o tym fundamentalnym problemie wspomniał powyżej Kowalsik.
Zawartość katalogu pozostawię dla Was. To już nie moja broszka jakie wzory się tam znajdą, a jakie nie (bo i tak nie zbieram, więc mi to lotto :)) I niezmiernie się z tego cieszę, bo będziecie się użerać w tym temacie między sobą :D

Awatar użytkownika
wismat
Administrator
Posty: 3622
Rejestracja: 20 października 2006, 16:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Katalog kapsli niepiwnych - otwarte drzwi?

#11 Post autor: wismat »

No i oczywiście będzie katalog bez sygnatur :)
https://wismat.kolekcjakapsli.pl - moja strona | https://KatalogKapsli.pl - katalog kapsli polskich

Awatar użytkownika
wiki
Posty: 2323
Rejestracja: 05 lutego 2005, 13:53
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

Re: Katalog kapsli niepiwnych - otwarte drzwi?

#12 Post autor: wiki »

Jeżeli mój luźny zbiór kapsli na wyrost nazywany katalogiem ma zostać przekształcony w katalog i dodatkowo dołączony w przyszłym roku do katalogu piwnego to czasu jest naprawdę mało.

Ponieważ ma to być całość z kapslami piwnymi to trzeba by przejrzeć obowiązujące tam zasady i dostosować do kapsli niepiwny. Marcin zajrzyj tam i przedstaw jakieś propozycje do dyskusji.

Jeżeli chodzi o sposób porządkowania kapsli to pod uwagę można wziąć 3 możliwości"
1. wg miejscowości
2. wg producenta
3. wg napisu na licu kapsla.

Każda z metod ma wady i zalety.

Przy dwóch pierwszych wzrosła by ilość kapsli niezidentyfikowanych (chyba, żeby przyjąć, że przy braku producenta stosujemy podział wg napisów).
Metoda 3 to wygoda w szukaniu kapsli w katalogu ale kapsle jednego producenta byłyby rozrzucone w różnych miejscach.

Awatar użytkownika
wollny
Posty: 243
Rejestracja: 02 sierpnia 2011, 12:32
Lokalizacja: Poznań

Re: Katalog kapsli niepiwnych - otwarte drzwi?

#13 Post autor: wollny »

Czasu jest mało, ale cieszę się, że wzrasta liczba osób zainteresowanych / zaangażowanych :) Oczywiście na początek przyszłego tygodnia postaram się przygotować zarys zasad do dyskusji. No i oczywiście możliwości porządkowania z zasadami, tak by każdy kto zbiera niepiwne mógł zagłosować na dany rodzaj katalogowania.

Awatar użytkownika
wiki
Posty: 2323
Rejestracja: 05 lutego 2005, 13:53
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

Re: Katalog kapsli niepiwnych - otwarte drzwi?

#14 Post autor: wiki »

Żeby nikt nie przegapił tematu warto by wysłać zaproszenie do dyskusji dla osób, które wg Ankiety Kolekcjonerów mają największą ilość kapsli niepiwnych.

ODPOWIEDZ