Sposoby katalogowania

Kapsle od wody, napojów, soków itp.
ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
wismat
Administrator
Posty: 3622
Rejestracja: 20 października 2006, 16:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Sposoby katalogowania

#1 Post autor: wismat »

No dobrze. Przedyskutujmy tutaj kwestię sposobu katalogowania kapsli. Niech za punkt wyjścia posłużą nam propozycje wollnego. Prosimy o konstruktywną opinię.
https://wismat.kolekcjakapsli.pl - moja strona | https://KatalogKapsli.pl - katalog kapsli polskich

Awatar użytkownika
wollny
Posty: 243
Rejestracja: 02 sierpnia 2011, 12:32
Lokalizacja: Poznań

Re: Sposoby katalogowania

#2 Post autor: wollny »

W moim przekonaniu istnieją trzy generalne sposoby / możliwości katalogowania w tym przypadku i przynajmniej dwa sposoby "krzyżowe" (ja opiszę tutaj dwa, może być ich pewnie więcej). Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Właśnie rozważeniu tych wad i zalet, a w końcu wybraniu konkretnego sposobu służy ten temat.
Ja, póki co proponuję następujące sposoby:
1) Wg miejscowości - to jest sposób sprawdzony w katalogu piwnym, ale jak widać obecnie jest problem z istnieniem przedsiębiorstw posiadających fabryki w kilku miejscach i produkujących piwo w różnych miastach. Analogiczna sytuacja nie musi zachodzić z napojami niepiwnymi (na pewno znajoma każdemu jest sytuacja Coca-coli czy Pepsi, ale przy pozostałych producentach nie występuje takie skoncentrowanie własności (z którego wynika że te same piwa rozlewane są w kilku miejscach)).
2) Wg producenta - to jest chyba najbardziej dokładny sposób katalogowania, ale bardzo rozczłonkowany - mamy tutaj doczynienia z dużą liczbą przedsiębiorstw, niekiedy dany producent rozlewa jeden napój (nie wiem czy należy to rozpatrywać jako wadę).
3) Wg marki - to jest najprostszy sposób, bo przeważnie (choć nie zawsze) jakiś napis na kapslu jest, co pozwala z dużą dozą prawdopodobieństwa przypisać kapsel do danej marki.

Oczywiście można też próbować jakiegoś rozwiązania krzyżowego, np:
4) podzielić wszystkie kapsle na producentów/marki a później je zagregować terytorialnie (przykład: Podkarpackie [obszar] -> Pektowin [marka]). - sposób ten zaobserwowałem na wielu stronach kolekcjonerów z zagranicy, którzy ułatwiaja sobie katalogowanie schodząc tylko do poziomu województwa, a nie konkretnej miejscowości czy browaru (tutaj rozlewni napoju).
5) Inną możliwością krzyżowego katalogowania jest to co proponują nam w katalogu piwnym Paweł z Wismatem, czyli wyspecyfikowanie konkretnych marek "ponad" miejscowości w których zlokalizowane są browary (w tym przypadku jakieś rozlewnie napojów). To moim zdaniem może być najlepsze rozwiązanie, ponieważ tych marek "ponadmiejscowych" może być teoretycznie niewiele.

Mam nadzieję, że to na dobry początek wystarczy. Zachęcam do zabierania głosów, bo im będzie ich więcej tym lepiej (każdemu z nas zależy przecież na tym żeby ten katalog był jak najbardziej funkcjonalny :) ).

Awatar użytkownika
wiki
Posty: 2327
Rejestracja: 05 lutego 2005, 13:53
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

Re: Sposoby katalogowania

#3 Post autor: wiki »

Podział ze względu na marki wydaje się najłatwiejszym ale niestety sztucznym podziałem. Bo kapsle jednego producenta będą rozrzucone po całym katalogu.

Podział wg miejscowości byłby do zaakceptowanie gdybyśmy wydzielili oba koncerny Pepi i CC do osobnych działów.

Można by też pogodzić podział wg miejscowości i wg producenta przyjmując pod uwagę główną siedzibę koncernu (wtedy wewnątrz dodatkowy podział wg miejsca produkcji - jeżeli jest taka informacja na kapslu).

Awatar użytkownika
wismat
Administrator
Posty: 3622
Rejestracja: 20 października 2006, 16:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Sposoby katalogowania

#4 Post autor: wismat »

Trzeba by oszacować jak długa byłaby lista w każdym z przypadków, żeby się za mocno nie rozdrobnić.
https://wismat.kolekcjakapsli.pl - moja strona | https://KatalogKapsli.pl - katalog kapsli polskich

Awatar użytkownika
Ganz
Posty: 92
Rejestracja: 08 lutego 2008, 21:43
Lokalizacja: Ruda Śląska 6

Re: Sposoby katalogowania

#5 Post autor: Ganz »

Proponuje trochę inne podejście do katalogowania tzn wg daty wydania kapsla np do 2010 katalogowalibyśmy kapsle wg jakiejś starej metody a np od 2010 wg daty wydania tym sposobem nie trzeba by stale przekładać kapsli tylko na bieżąco nadawać im nr katalogowe(takie podejście do katalogowania doskonale się sprawdza w numizmatyce czy filatelistyce)
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
wiki
Posty: 2327
Rejestracja: 05 lutego 2005, 13:53
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

Re: Sposoby katalogowania

#6 Post autor: wiki »

Filatelistyka i kapsle niepiwne to zupełnie inny rząd wielkości. Kapsli niepiwnych przybywa rocznie w porywach do kilkunastu sztuk, a większość kolekcjonerów ma ich poniżej 500.

Awatar użytkownika
Ganz
Posty: 92
Rejestracja: 08 lutego 2008, 21:43
Lokalizacja: Ruda Śląska 6

Re: Sposoby katalogowania

#7 Post autor: Ganz »

Rozumiem Cię doskonale masz rację ale wtedy nie trzeba by zostawiać w klaserze wolnego miejsca na kapsle (bo a nuż znowu coś wyskoczy) a jeszcze na bieżąco szłoby je do klasera wkładać.

Awatar użytkownika
glogowianin
Posty: 1047
Rejestracja: 23 grudnia 2010, 11:26

Re: Sposoby katalogowania

#8 Post autor: glogowianin »

A co byście powiedzieli, gdyby zostawić katalog alfabetycznie tak, jak jest teraz?

Jeśli będą potrzebne kapsle do zeskanowania, żeby wrzucić je do katalogu, to służę swoją kolekcją. Mogę podesłać Twórcom dane wzory.

Awatar użytkownika
Ganz
Posty: 92
Rejestracja: 08 lutego 2008, 21:43
Lokalizacja: Ruda Śląska 6

Re: Sposoby katalogowania

#9 Post autor: Ganz »

Według mnie alfabetyczne katalogowanie też jest ok

Awatar użytkownika
wismat
Administrator
Posty: 3622
Rejestracja: 20 października 2006, 16:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Sposoby katalogowania

#10 Post autor: wismat »

Ale co wtedy z numeracją. Juz dziś jest bałagan, bo numery są nie po kolei.
https://wismat.kolekcjakapsli.pl - moja strona | https://KatalogKapsli.pl - katalog kapsli polskich

Awatar użytkownika
Ganz
Posty: 92
Rejestracja: 08 lutego 2008, 21:43
Lokalizacja: Ruda Śląska 6

Re: Sposoby katalogowania

#11 Post autor: Ganz »

Miałem na myśli w mojej wypowiedzi że np katalogujemy kapsle alfabetycznie np do 2010r (oczywiscie to hipotetyczna data) a od np roku 2011 nadajemy im nr wg pojawienia się(czy w obiegu czy nawet odkrycia jakiegoś starszego kapsla)
Pozdr i zapraszam do dyskusji

Kaarel
Posty: 70
Rejestracja: 24 stycznia 2014, 14:51

Re: Sposoby katalogowania

#12 Post autor: Kaarel »

wismat pisze:Ale co wtedy z numeracją. Juz dziś jest bałagan, bo numery są nie po kolei.
A czy Staropolanka, która zostanie odkryta za 2 lata musi byc numerek po poprzedniej i byc w rzędzie z innymi?
Wystarczy wywalić z katalogu wszelkie ODCIENIE, a wtedy naprawde nie będzie tego tak dużo, że się można pogubić szukając kapsla.
Teraz do katalogu sie dodaje wszystko jak leci.
Ktos wrzuci jakis kapsel z lat 90 z innym odcieniem i już krzyczy, ze to nieodkryty wzór.
Nie zapominajmy, że te kapsle najcześciej sa znajdowane w jakiś piwnicach, fabrykach, itp gdzie przeleżały kupe czasu w róznych warunkach.
Wtedy farbe dolewał pracownik, raz się dolało więcej, raz mniej.
Raz maszyna docisnęła mocniej kapsle, to wyszły większe literki. Więc trzeba takie kapsle traktowac z przymrózeniem oka.
Jeden robi zdjęcie skanerem, drugi aparatem, a trzeci włącza jeszcze lampkę i trzaska fote.

Nie trzeba przecież od razu ustalać stałej numeracji.
Wywalić odcienie, zostawić tak jak jest teraz alfabetycznie, poczekac troche czasu, jak ludzie zobaczą katalog na miare piwnych kapsli, może więcej osob zacznie kolekcjonowac. Ktoś tam zawsze dorzuci kapsel którego brak w katalogu, a po roku czy dwóch latach zrobić dopiero wersje z numerami na stałe.

Awatar użytkownika
wismat
Administrator
Posty: 3622
Rejestracja: 20 października 2006, 16:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Sposoby katalogowania

#13 Post autor: wismat »

A czy Staropolanka, która zostanie odkryta za 2 lata musi byc numerek po poprzedniej i byc w rzędzie z innymi?
Powinna. Chociażby z dopiskiem 1A, 1B, itd. jak to ma miejsce w katalogu piwnych. Numeracja ze Stropolanki (S-050, S-066, S-074, S-080, S-081,...) powoduje, że traci się czas na szukanie konkretnego numeru, bo tak na prawdę nie wiadomo gdzie jest.
Wystarczy wywalić z katalogu wszelkie ODCIENIE, a wtedy naprawde nie będzie tego tak dużo, że się można pogubić szukając kapsla.
A co jeśli kapsli pojawi się więcej? Reforma? :)
Jeden robi zdjęcie skanerem, drugi aparatem, a trzeci włącza jeszcze lampkę i trzaska fote.
Dlatego w tym przypadku zdjęcia zrobi jedna osoba i nie będzie wątpliwości.
https://wismat.kolekcjakapsli.pl - moja strona | https://KatalogKapsli.pl - katalog kapsli polskich

Awatar użytkownika
wiki
Posty: 2327
Rejestracja: 05 lutego 2005, 13:53
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

Re: Sposoby katalogowania

#14 Post autor: wiki »

Kaarel pisze:
wismat pisze:,

Nie trzeba przecież od razu ustalać stałej numeracji.
Wywalić odcienie, zostawić tak jak jest teraz alfabetycznie, poczekac troche czasu, jak ludzie zobaczą katalog na miare piwnych kapsli, może więcej osob zacznie kolekcjonowac. Ktoś tam zawsze dorzuci kapsel którego brak w katalogu, a po roku czy dwóch latach zrobić dopiero wersje z numerami na stałe.

Minęło dość dużo czasu od momentu gdy pojawił się zbior kapsli w wersji alfabetycznej. Jak widać po chaotycznej numeracji od czasu publikacji dodane zostało mnóstwo nowych wzorów. Pewnie nigdy nie doczekamy się by odkryć wszystkie istniejące. ,Teraz jest czas by w nowym prawdziwym katalogu zastosować mniej prymitywny sposób sposób ich podziału i o to chodzi w tej dyskusji.

Zdaję sobie sprawę, że w istniejącym "katalogu" jest mnóstwo niepotrzebnych odcieni, czy nawet takich samych kapsli wyglądających na skanach i zdjęciach na różniące się wzory. Kiedy już ustalimy w jaki sposob przedstawić/pogrupować znane kapsle przyjdzie czas na usunięcie dublujących się wzorów i odcieni. Być może już na tym etapie ktoś pochwali się nie znanym wzorem.

Awatar użytkownika
wollny
Posty: 243
Rejestracja: 02 sierpnia 2011, 12:32
Lokalizacja: Poznań

Re: Sposoby katalogowania

#15 Post autor: wollny »

Ja myślę, że na pewno nie uciekniemy od zmiany numeracji kapsli. Dlatego warto zastanowić się jak posegregować kapsle, żeby katalog był jak najbardziej funkcjonalny. Myślę też, że będzie możliwość otagowania poszczególnych kapsli, więc samo ich później znalezienie nie będzie aż takim wielkim problemem. Dlatego ja osobiście bym odszedł od alfabetycznego segregowania kapsli, ale to tylko moja opinia ;)

Awatar użytkownika
wismat
Administrator
Posty: 3622
Rejestracja: 20 października 2006, 16:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Sposoby katalogowania

#16 Post autor: wismat »

Szkoda, że tak mało osób sie udziela. Żeby tylko potem nie było narzekania ;)





Z pomysłów najbardziej mi i wollnemu się podoba podział na:

Producent -> miejsce produkcji lub marka jeśli napoje pochodzą z różnych fabryk.



Zaletą tego rozwiązania jest możliwość elastycznego podchodzenia do podziału, bo może się tak zdążyć, że nie będziemy znać adresu fabryki - wtedy można przypisać kapsel jako markę danego producenta.



W praktyce - podobnie jak w katalogu piwnych po reformie.



Taką też wstępną listę aktualnie opracowuje wollny i zobaczymy czy podział okaże się sensowny.
https://wismat.kolekcjakapsli.pl - moja strona | https://KatalogKapsli.pl - katalog kapsli polskich

Awatar użytkownika
wiki
Posty: 2327
Rejestracja: 05 lutego 2005, 13:53
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

Re: Sposoby katalogowania

#17 Post autor: wiki »

Skoro na więcej głosów w tej sprawie nie można liczyć to każda decyzja jest dobra. Ta akurat wygląda bardzo sensownie. Działajcie więc.

Powszechnej akceptacji gotowego katalogu raczej bym się nie spodziewał. Ponieważ zmiany numeracji nie da się w żaden sposób uniknąć to warto by kapsle były sensownie ułożone i katalog wytrzymał następne kilka/kilkanaście lat. No ale nie obrywa tylko ten co nic nie robi.

ODPOWIEDZ