Katalog kapsli polskich

Kapsle piwne + ogólne dyskusje.
Wiadomość
Autor
Paweł
Administrator
Posty: 2162
Rejestracja: 28 stycznia 2005, 14:26
Lokalizacja: Warszawa

Re: Katalog kapsli polskich

#151 Post autor: Paweł »

kapiral pisze:Już któryś raz czytam uwagi dotyczące Okocimia 53-57 (sam też kiedyś próbowałem zacząć wątek). Kapsle trafiły do katalogu jako a,b,c,d,e, po rekonstrukcji katalogu dostały normalne litery, a nikt definitywnie nie wyjaśnił dlaczego. Gdzieś... Kiedyś... Przy okazji...
Myślę, że nie tylko ja chciałbym poznać precyzyjną odpowiedź.
Osobiście nie wierzę, że aż pięć kapsli mogło być przez tyle czasu niezauważonych. Gdyby niektórzy z kolekcjonerów zaczęli zakładać stare próby na butelki i potem tworzyć do nich legendę, to rarytasów mielibyśmy zdecydowanie więcej.
Szymon, napisz prosze do osob, ktore posiadaja te kapsle: Tom_Tom, tomi, moris130. Kazda z tych osob zdala mi relacje o pochodzeniu tych wzorow. Ja nie chce przytaczac szczegolow, bo nie chce nic przekrecic. J ak widac jest to absolutna ekstraklasa naszych kolekcjonerow i nie mam powodu zeby im nie wierzyc.
W skrocie: byly to takie same wzory korporacyjne jak Tyskie Sarbox, Tyskie 375, Lech Zlota 10, Czarny Zubr.

Paweł
Administrator
Posty: 2162
Rejestracja: 28 stycznia 2005, 14:26
Lokalizacja: Warszawa

Re: Katalog kapsli polskich

#152 Post autor: Paweł »

wismat pisze:Każdy zbiera to co chce i katalog nie jest wyrocznią, dlatego też powstał dział Inne, powstała funkcja "Nie poszukuję kapsla" jak i w (niedalekiej) przyszłości planuję opcję automatycznego oznaczania nowych kapsli innych lub odwrotek na szaro by już więcej nie zawadzały. Spieranie się o wyższość kapsli piwnych nad pozostałymi uważam za bezcelowe. Po prostu musi zadziałać prawo: nie będzie popytu - nie będzie podaży.

Ja już zdecydowałem i aktywnie nie poszukuję kapsli innych a jedynie zostawiam to co dostanę jako pamiątki i powiem wam, że oszczędza mi to wiele stresu :)
Moja opinia jest identyczna.
Dziekujcie Mateuszowi, ze w ogole chce mu sie to wszystko koordynowac i zamieszczac, bo gdyby nie on, to nikt by nie wiedzial ile tak naprawde wyszlo tych samorobek!

PawelG
Posty: 380
Rejestracja: 11 stycznia 2015, 09:05

Re: Katalog kapsli polskich

#153 Post autor: PawelG »

Paweł pisze:(...)W skrocie: byly to takie same wzory korporacyjne jak (...) Lech Zlota 10 (...)
A czy mógłbyś lub ktokolwiek inny powiedzieć cokolwiek więcej o tym kapselku z Poznania (na jakim to chodziło piwie, z jakiej okazji)? Poznań szczególnie mnie interesuje, a o tym w sumie nic mi nie wiadomo poza tym, że rzadko i przydrogawo chodzi na Allegro.

Awatar użytkownika
krzysio
Posty: 1300
Rejestracja: 14 lipca 2014, 18:55
Lokalizacja: W-wa
Kontaktowanie:

Re: Katalog kapsli polskich

#154 Post autor: krzysio »

Czym się różni w katalogu ( sygnatury ) Olsztyn Kormoran 18 oraz 32 ?
Grzegorz & Krzysio
Zbieramy kapsle polskie z sygnaturami
Tutaj jest link do naszej kolekcji i dubli.

Awatar użytkownika
Kowalsik
Posty: 1732
Rejestracja: 07 lutego 2005, 17:25
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Katalog kapsli polskich

#155 Post autor: Kowalsik »

Sygnatura srebrna/złota.
Kowalsik

kapiral
Posty: 464
Rejestracja: 30 czerwca 2008, 17:14

Re: Katalog kapsli polskich

#156 Post autor: kapiral »

Paweł pisze:
kapiral pisze:Już któryś raz czytam uwagi dotyczące Okocimia 53-57 (sam też kiedyś próbowałem zacząć wątek). Kapsle trafiły do katalogu jako a,b,c,d,e, po rekonstrukcji katalogu dostały normalne litery, a nikt definitywnie nie wyjaśnił dlaczego. Gdzieś... Kiedyś... Przy okazji...
Myślę, że nie tylko ja chciałbym poznać precyzyjną odpowiedź.
Osobiście nie wierzę, że aż pięć kapsli mogło być przez tyle czasu niezauważonych. Gdyby niektórzy z kolekcjonerów zaczęli zakładać stare próby na butelki i potem tworzyć do nich legendę, to rarytasów mielibyśmy zdecydowanie więcej.
Szymon, napisz prosze do osob, ktore posiadaja te kapsle: Tom_Tom, tomi, moris130. Kazda z tych osob zdala mi relacje o pochodzeniu tych wzorow. Ja nie chce przytaczac szczegolow, bo nie chce nic przekrecic. J ak widac jest to absolutna ekstraklasa naszych kolekcjonerow i nie mam powodu zeby im nie wierzyc.
W skrocie: byly to takie same wzory korporacyjne jak Tyskie Sarbox, Tyskie 375, Lech Zlota 10, Czarny Zubr.
Dzięki Pawle za wyjaśnienie. Mi w zupełności wystarczy, z czystym sumieniem dodaję te kapsle do akceptowanych.

Awatar użytkownika
krzysio
Posty: 1300
Rejestracja: 14 lipca 2014, 18:55
Lokalizacja: W-wa
Kontaktowanie:

Re: Katalog kapsli polskich

#157 Post autor: krzysio »

Kowalsik pisze:Sygnatura srebrna/złota.
Dzięki, teraz widzę.
Grzegorz & Krzysio
Zbieramy kapsle polskie z sygnaturami
Tutaj jest link do naszej kolekcji i dubli.

bigzbig70
Posty: 187
Rejestracja: 17 grudnia 2012, 23:22
Lokalizacja: INOWROCŁAW

Re: Katalog kapsli polskich

#158 Post autor: bigzbig70 »

Paweł napisał(a):
(...)W skrocie: byly to takie same wzory korporacyjne jak (...) Lech Zlota 10 (...)
A czy mógłbyś lub ktokolwiek inny powiedzieć cokolwiek więcej o tym kapselku z Poznania (na jakim to chodziło piwie, z jakiej okazji)? Poznań szczególnie mnie interesuje, a o tym w sumie nic mi nie wiadomo poza tym, że rzadko i przydrogawo chodzi na Allegro.

Było to piwo dla pracowników i współpracowników KP z okazji osiągnięcia 10% przewagi nad konkurencją w sprzedaży piw.
Załączniki
unnamed.jpg

Awatar użytkownika
wismat
Administrator
Posty: 3630
Rejestracja: 20 października 2006, 16:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Katalog kapsli polskich

#159 Post autor: wismat »

Czy ktoś z Was posiada kapsel - odwrotkę 10,5 „chmieli 2x” (A na V) nr 60? Szukam jej zdjęcia do katalogu.
https://wismat.kolekcjakapsli.pl - moja strona | https://KatalogKapsli.pl - katalog kapsli polskich

henk
Posty: 123
Rejestracja: 04 listopada 2010, 22:48

Re: Katalog kapsli polskich

#160 Post autor: henk »

Czym się różni Tychy 32 od 34?

Awatar użytkownika
wismat
Administrator
Posty: 3630
Rejestracja: 20 października 2006, 16:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Katalog kapsli polskich

#161 Post autor: wismat »

Średnicą białego pola. 32 ma mniejsze.
https://wismat.kolekcjakapsli.pl - moja strona | https://KatalogKapsli.pl - katalog kapsli polskich

Awatar użytkownika
wismat
Administrator
Posty: 3630
Rejestracja: 20 października 2006, 16:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Katalog kapsli polskich

#162 Post autor: wismat »

Małe ułatwienia dodane:

- nowy znaczek pod kapslem http://bezsygnatur.katalogkapsli.pl/grafika/odmiany.png oznacza, że dany kapsel posiada odmiany lub dodatkowe zdjęcia porównawcze. Można je zobaczyć, klikając w dany kapsel, a następnie przechodząc do zakładki "odmiany". Opcja dostępna dla użytkowników zalogowanych.

- będąc na stronie danego kapsla i klikając na jego lico, przeniesiecie się z powrotem do browaru w to miejsce, gdzie dany kapsel jest umieszczony. Nie trzeba już go od nowa szukać.
https://wismat.kolekcjakapsli.pl - moja strona | https://KatalogKapsli.pl - katalog kapsli polskich

Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 2016
Rejestracja: 08 lutego 2005, 14:58
Lokalizacja: Prawie Warszawa

Re: Katalog kapsli polskich

#163 Post autor: Krzysiek »

Druga sprawa bardzo fajna, natomiast mi jeszcze momentami brakuje dokładniejszych informacji o różnicach między danymi wzorami. Choćby poruszana ostatnia sprawa Leżajsków 8 i 10. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że różnica jest w kolorze ząbków, bo sugerując się tylko i wyłącznie zdjęciem katalogowym 8 odnoszę wrażenie że ząbki są białe. I kiedy w rzeczywistości chodzi o rozmiar nadruku na licu, wielu kolekcjonerów różnicy upatrywać będzie w ząbkach.
Obserwuj ZIELONE KARTKI na Facebooku :)

Awatar użytkownika
wismat
Administrator
Posty: 3630
Rejestracja: 20 października 2006, 16:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Katalog kapsli polskich

#164 Post autor: wismat »

Wystarczy do mnie napisać lub też samemu wykonać odpowiednie zdjęcie a katalog stanie się lepszy :) Dodam informację wkrótce.
https://wismat.kolekcjakapsli.pl - moja strona | https://KatalogKapsli.pl - katalog kapsli polskich

southern
Posty: 289
Rejestracja: 18 sierpnia 2014, 17:38

Re: Katalog kapsli polskich

#165 Post autor: southern »

Jaki jest status takich kapsli, jak te trzy poniżej, w kontekście Katalogu?
Wiem, że na początku lat 90, były używane przez rozlewnie. Kapsel nr 3 w Pułtusku(patrz. fotka z allegro), pozostałe przez Ostrołękę lub też Pułtusk.
Załączniki
greiz.jpg
Foto z Allegro
Foto z Allegro

Paweł
Administrator
Posty: 2162
Rejestracja: 28 stycznia 2005, 14:26
Lokalizacja: Warszawa

Re: Katalog kapsli polskich

#166 Post autor: Paweł »

Dziękuję za konkrety (etykieta), pytanie brzmi, czy to piwo było warzone w Polsce, czy importowane z Niemiec.
Czy ten ktoś z Allegro ma więcej podobnych etykiet z rozlewni?
Na dodanie do katalogu czeka jeszcze kilka rozlewnianych kapsli, na które jeszcze nie ma potwierdzeń etykietami.

southern
Posty: 289
Rejestracja: 18 sierpnia 2014, 17:38

Re: Katalog kapsli polskich

#167 Post autor: southern »

Sprzedawca z Allegro: "vaaldi", etykieta plus inne w aktualnej ofercie. Szerszej wiedzy nie posiadam. Napis na etykiecie głosi, że butelkowane w..., ale czy warzone w okolicy, czy z Niemiec, tego nie wiem.

Awatar użytkownika
Kibi
Posty: 1353
Rejestracja: 09 kwietnia 2005, 19:23
Lokalizacja: Prawie Warszawa

Re: Katalog kapsli polskich

#168 Post autor: Kibi »

Nie znam niemieckiego, ale wydaje mi się, że jeśli bezpośrednio nad miejscem rozlewu widnieje nazwa niemieckiego browaru (zresztą istniejącego do dziś), to nie ma się co zastanawiać, czy piwo nie zostało uwarzone w okolicach Pułtuska.

Mam jeszcze kilka tego typu etykiet z różnych rozlewni, ale połączenie ich z kapslami jest możliwe tylko jeśli jakiś kolekcjoner będzie pamiętał, że konkretny kapsel osobiście zdjął z butelki oklejonej taką etykietą.
Zważywszy, że etykieta pochodzi zapewne z lat 80/90 ubiegłego wieku nie będzie to proste.
Dla tych, którzy nie pamiętają: były to czasy, kiedy zaopatrzenie w piwo wyglądało odrobinę ;) gorzej niż dziś i rozlewnie butelkowały wszystko cokolwiek udało im się niedrogo zdobyć.
W tej sytuacji zamykanie butelki oryginalnym browarowym kapslem wyobrażam sobie jedynie w przypadku, gdyby taki kapsel kosztował ich taniej niż zwykły "golas".
Moje Grolsche już 168 sztuk !!
Moja Coca Cola - 2513 sztuk!

southern
Posty: 289
Rejestracja: 18 sierpnia 2014, 17:38

Re: Katalog kapsli polskich

#169 Post autor: southern »

Kapsle ze zdjęcia osobiście zdejmowałem właśnie na przełomie lat 80/90 z piw zakupionych w sklepach w Polsce, niestety co do etykiet, nie przewidziałem wtedy potrzeby ich zapamiętania :(

Lokys-71
Posty: 364
Rejestracja: 02 maja 2014, 06:03
Lokalizacja: Rahmel

Re: Katalog kapsli polskich

#170 Post autor: Lokys-71 »

Byl tez Greiz -OLIGOCEN /OSTROLEKA-jak dobrze pamietam, ale to kupe czasu temu, poszukam w swoich Niemcach, moze jeszcze mam.Ten Pultusk wystepowal zdajsie w dwoch odmianach etykiet.
Na razie 2836 Polska-piwne,169 pozostałe piwne 707 odwrotki, 502 inne, 367 serie oraz 577 niepiwne--razem 5214-- ale pracuję nad powiększeniem....a i 2133 na wymianę, na razie.....

southern
Posty: 289
Rejestracja: 18 sierpnia 2014, 17:38

Re: Katalog kapsli polskich

#171 Post autor: southern »

Tatra 42, myślę że to ten sam przypadek co z kapslami 37 i 39, co skutkuje nowym wzorem.
W kwestii odmian: w kapslach Jabłonowskich ta sytuacja występuje praktycznie we wszystkich kapslach >20.
Załączniki
Tatra.jpg
Brzesko.jpg
Jabłonowo.jpg

FIDORIM
Posty: 182
Rejestracja: 13 października 2009, 21:44

Re: Katalog kapsli polskich

#172 Post autor: FIDORIM »

oba te kapsle były używane w polskich rozlewniach,mam je u siebie od końca lat 90-tych,nie pamiętam jednak jakich rozlewniach i na jakich piwach ,nie mam tez etykiet od nich ,ten z herbem ma sygnaturę rrk,ten drugi jest bez sygn.
Załączniki
WP_20150622_21_18_33_Pro.jpg

Awatar użytkownika
wtk
Posty: 2520
Rejestracja: 14 listopada 2010, 10:31
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Katalog kapsli polskich

#173 Post autor: wtk »

Pierwszy coś ala niemiecki Brauerei Dessow! :)
CCi#1223 / Discord wtk#9189

Awatar użytkownika
chinet
Posty: 4136
Rejestracja: 19 marca 2006, 13:37
Lokalizacja: Błonie

Re: Katalog kapsli polskich

#174 Post autor: chinet »

W odwrotkach w Głubczycach brakuje odwrotek kapsli z pełnym A czyli nr 30. Podobno znane jest 5 odwrotek z tą sygnaturą. Ja posiadam Chiny.
Jestem trollem :mad:

Awatar użytkownika
wismat
Administrator
Posty: 3630
Rejestracja: 20 października 2006, 16:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Katalog kapsli polskich

#175 Post autor: wismat »

Jeśli podeślesz zdjęcie to dodam.
https://wismat.kolekcjakapsli.pl - moja strona | https://KatalogKapsli.pl - katalog kapsli polskich

Paweł
Administrator
Posty: 2162
Rejestracja: 28 stycznia 2005, 14:26
Lokalizacja: Warszawa

Re: Katalog kapsli polskich

#176 Post autor: Paweł »

FIDORIM pisze:oba te kapsle były używane w polskich rozlewniach,mam je u siebie od końca lat 90-tych,nie pamiętam jednak jakich rozlewniach i na jakich piwach ,nie mam tez etykiet od nich ,ten z herbem ma sygnaturę rrk,ten drugi jest bez sygn
Zgadza się, takich wzorów było sporo, problem w tym że nikt nie ma przekonywujących zdjęć z parami kapsel-etykieta.

Awatar użytkownika
chinet
Posty: 4136
Rejestracja: 19 marca 2006, 13:37
Lokalizacja: Błonie

Re: Katalog kapsli polskich

#177 Post autor: chinet »

Z umieszczeniem jako odmiany kapsla Flaszowe Galicyjskie to chyba lekka przeginka :|. Po jaką cholerę takie pierdoły są umieszczane? Przecież to zwykłe przesunięcie w druku. Do Żywca przywiozłem kilka butelek tego piwa i na kilku z nich przesunięcia były w drugą stronę. Może w takim wypadku powinno się umieścić wszystkie znane "warzywniaki", bo to też przecież odmiany.
Jestem trollem :mad:

Awatar użytkownika
chinet
Posty: 4136
Rejestracja: 19 marca 2006, 13:37
Lokalizacja: Błonie

Re: Katalog kapsli polskich

#178 Post autor: chinet »

He he... Najnowsza aktualizacja zrobiona miesiąc temu :wink:.
Jestem trollem :mad:

southern
Posty: 289
Rejestracja: 18 sierpnia 2014, 17:38

Re: Katalog kapsli polskich

#179 Post autor: southern »

Kapsel "GRAN MALTA" to na jakim jest piwie, bo nie mogę znaleźć? :wink:

Awatar użytkownika
Mike007
Posty: 522
Rejestracja: 31 lipca 2013, 07:27
Lokalizacja: Brzóza
Kontaktowanie:

Re: Katalog kapsli polskich

#180 Post autor: Mike007 »

southern pisze:Kapsel "GRAN MALTA" to na jakim jest piwie, bo nie mogę znaleźć? :wink:
Chyba wdarł się jakiś błąd - wcześniej na tym miejscu był kapsel "Argus Unfiltred".
https://1drv.ms/f/s!Arqm-0vCoijQaLJ078Oqx-f0oWs - zagraniczne i polskie, piwne i niepiwne, kilka szkieł i wafli - na wymianę tylko za kapsle piwne. ZAPRASZAM!!!

ODPOWIEDZ