Zmiany w następnym katalogu

Kapsle piwne + ogólne dyskusje.
Wiadomość
Autor
Paweł
Administrator
Posty: 2163
Rejestracja: 28 stycznia 2005, 14:26
Lokalizacja: Warszawa

#31 Post autor: Paweł »

Kiedy wezmę się za nowy katalog zmiana numeracji będzie na pewno i to poważna. Składa się na to kilka powodów:
- bardzo wiele kapsli przejdzie do "odmian" ze względu na minimalne różnice
- część kapsli zostanie usunięta i powstaną dziury (przedwojenny okocim)
- niektóre kapsle zmienią browar (Tatra.....)

Mi też na pewno sprawi to wiele kłopotu, ale jeszcze raz powtarzam, to wolny wybór z którego katalogu kto będzie korzystał...

Awatar użytkownika
ronin
Posty: 147
Rejestracja: 03 lutego 2005, 23:48
Lokalizacja: Bristol UK

#32 Post autor: ronin »

No to czeka Cie duuuzo pracy Ale bede trzymal kciuki aby sie udalo

Awatar użytkownika
Kowalsik
Posty: 1732
Rejestracja: 07 lutego 2005, 17:25
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

#33 Post autor: Kowalsik »

Dlaczego chcesz usunac przedwojenny Okocim?
Kowalsik

Paweł
Administrator
Posty: 2163
Rejestracja: 28 stycznia 2005, 14:26
Lokalizacja: Warszawa

#34 Post autor: Paweł »

Kowalsik pisze:Dlaczego chcesz usunac przedwojenny Okocim?
Nie usunąć, ale przenieść go do działu "Przedwojenne" - tak żeby nie leżał wśród kapsli z 2004 roku...

TMax
Posty: 68
Rejestracja: 16 maja 2005, 11:05
Lokalizacja: Poznań

#35 Post autor: TMax »

No... dyskusja trochę ostygła, więc przedstawiam kolejne marzenia w stosunku do nowego katalogu:

1. Odcienie jako warianty - to napisał już Paweł
2. Sygnatury też powinny być wariantami
3. Licznik populacji - ile jest polskich kapsli
4. Próby - powinny sie też znaleźć w oddzielnej sekcji - przecież i tak niewiele osób je ma i większość kolekcjonerów będzie wypisywała ich braki na listach

Pozdrawiam,
TMax
Udanych zbiorów

TMax
Posty: 68
Rejestracja: 16 maja 2005, 11:05
Lokalizacja: Poznań

#36 Post autor: TMax »

Czemu chcesz zmienić lokalizację przedwojennego Okocimia ? Czy to był inny Browar ?

TMax
Udanych zbiorów

Paweł
Administrator
Posty: 2163
Rejestracja: 28 stycznia 2005, 14:26
Lokalizacja: Warszawa

#37 Post autor: Paweł »

Tak wyobrażam sobie działy w przyszłym katalogu:
1. Browary
2. Rozlewnie
3. Przedwojenne
4. Próby
5. Odwrotki
6. Nadruki

Wszystkie licencje wylądują w browarach, bo w 95% kapsle które są licencjami przestały być licencjami już dawno temu, jeśli jakieś piwo zagraniczne jest produkowane rpzez polski browar dlatego że ten koncern jest właścicielem browaru, to nie jest to żadna licencja.

Przedwojenne -osobny dział dla wszystkich kapsli przedwojennych (tutaj będzie też Okocim Marcowe)

Próby - zgodnie z tym co napisał TMax - będzie osobny dział dokładnie dlatego że i kapsle próbne posiadają pojedyńcze osoby, a większość ich poszukuje

TMax
Posty: 68
Rejestracja: 16 maja 2005, 11:05
Lokalizacja: Poznań

#38 Post autor: TMax »

A jak planujesz rozwiązać sprawę marek własnych różnych marketów (np. Karlik z Rybnika i Karlik z Głubczyc są identyczne) ?
Udanych zbiorów

Awatar użytkownika
Kowalsik
Posty: 1732
Rejestracja: 07 lutego 2005, 17:25
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

#39 Post autor: Kowalsik »

Ale sa proby, ktore maja wszyscy... I sa proby, ktore bedac probami jednak trafialy na butelki... Np. Lomze z korona, czy Suwalki 7 - ja mam ewidentnie zdjety z butelki. I co wowczas? Jednak lepiej proby zostawic w dziale glownym, a je wyroznic np. na czerwono (tak jak jest teraz). Ewentualnie pogonic takie proby w jednej sztuce, czyli naklejane z folii wzory z Lomzy.

A przy podziale na przed i powojenne - zginie Ci Kobyla Gora :-)

Oddzielne sygnatury jako warianty - to bedzie ciezkie, bo bardzo czesto jednak kapsle z roznych fabryk roznia sie tez licem. Np. pamietam pierwsze biale Zywce z tanczaca para - nie ktore udawalo mie sie rozpoznac po licu jak lezaly pod lawkami. I co wowczas? Oddzielne wzory czy nie? Natomiast rozne ustawienia tej samej sygnatury - jak najbardziej.
TMax pisze:A jak planujesz rozwiązać sprawę marek własnych różnych marketów (np. Karlik z Rybnika i Karlik z Głubczyc są identyczne) ?
Ten sam problem moze byc np. z kapslami z marketu EDEKA, ktore najpierw wykorzystwal Grudziadz, a juz od bardzo dawna Olsztyn.

Dobrze bedzie natomiast wyroznic zrywki, tak jak to zrobil Bartek, acz zostaly mu sie trzy zrywki z rozlewni Wtelno :-) Albo lepiej wyroznic ogolnie inne zamkniecia. Wowczas ktos zbierajacy porcelanki bedzie mogl kiedys je dorzucic do Twojego katalogu.

A tego typu wpadki, ze kapsle z lat np. powojennych znajdzie sie wsrod wspolczesnych beda zawsze, bo jak sie pojawi np. nowy Okocim z lat piecdziesiatych, to albo wlozysz go jako nastepny do katalogu, albo wstawisz go na poczatek tego browaru, ale wowczas zmienisz numeracje calego browaru...
Kowalsik

Paweł
Administrator
Posty: 2163
Rejestracja: 28 stycznia 2005, 14:26
Lokalizacja: Warszawa

#40 Post autor: Paweł »

Próby które trafiały na butelki to nie próby :) To wszystko temat na dalszą rozmowę. Do prób właściwych możnaby przenieść takie kapsle jak prawie cała Łomża, Wist 2, sportowe Broki czy chociażby te 3 sztuki jakie ja wygrzebałem na giełdzie w Krakowie...

Ze zrywkami dobry pomysł, tym bardziej że na polskim rynku będzie ich raczej przybywać zgodnie z ogólnoświatową tendencją.

Co do kapsli marketowych robionych w kilku browarach przyjąłbym zasadę że kapsel zalicza się do tego browaru, który pierwszy zaczął robić piwo, także Edeka ma właściwe miejsce w Grudziądzu, a Karlik w Głubczycach.

Jeśli znajdzie się nowy kapsel z lat 50-tych to faktycznie będzie duży problem... Ale zawsze jest jakieś rozwiązanie, można będzie taki kapsel oznaczyć jakimś dodatkowym symbolem, aby jednoznacznie było wiadomo że jest dołożony poza przyjętym porządkiem, np.:

- jeśli kapsel wypadnie jako najstarszy z jakiegoś browaru to mozna go oznaczyć po prostu jako "A" i porzadek bedzie następujący: A, 1, 2, 3...

- natomiast jeśli datowanie kapsla będzie umieszczało go wśród istniejących wzorów można oznaczyć go "*" czyli: 1, 2, 3, 3*, 4...

- literki przy numerze na pewno będą zarezerwowane dla odmian (jakaś minimalna zmiana koloru farby, czy sygnatura "pełne A", np.: 1, 2a, 2b, 3 - gdzie kapsel 2a będzie pierwszym wzorem do którego ktoś później wynajduje odmiany....

Awatar użytkownika
zgrredek
Posty: 541
Rejestracja: 04 lutego 2005, 08:31
Lokalizacja: Józefów nad Świdrem
Kontaktowanie:

#41 Post autor: zgrredek »

Nie za bardzo widzę ten pomysł z literkami. Jeśli już koniecznie chcesz mieć te kapsle ułożone w/g starszeństwa, to nie może taki cudem odnaleziony kapsel, dla którego pierwszy wolny numer byłby n.p. 58, być między numerami 3 i 4? Choć ja nie widzę niczego złego w tym, że stary kapsel wyląduje na końcu listy. Będą to odosobnione przypadki, a być może wcale nie bedą mieć miejsca.

Awatar użytkownika
Kowalsik
Posty: 1732
Rejestracja: 07 lutego 2005, 17:25
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

#42 Post autor: Kowalsik »

Tez mi sie tak wydaje ze bedzie lepiej.
Kowalsik

Awatar użytkownika
zgrredek
Posty: 541
Rejestracja: 04 lutego 2005, 08:31
Lokalizacja: Józefów nad Świdrem
Kontaktowanie:

#43 Post autor: zgrredek »

Przydałoby się też jasne określenie co jest nowym kapslem, co jest jego odmianą, a które różnice wogóle nie bedą uwzględniane. Co z tańczącymi sygnaturami, cyframi i ich brakiem, zastępowaniem farby kryjącej metaliczną i odcieniami - co jest odcieniem, a co innym kolorem? Czy zielony tak blady, że prawie biały i tak ciemny, że prawie czarny to tylko odcienie zieleni?

Awatar użytkownika
wiki
Posty: 2330
Rejestracja: 05 lutego 2005, 13:53
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

#44 Post autor: wiki »

To chyba zadanie niewykonalne tak by zadowolic wszystkich. Oj będzie się działo.

Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 2020
Rejestracja: 08 lutego 2005, 14:58
Lokalizacja: Prawie Warszawa

#45 Post autor: Krzysiek »

wiki pisze:To chyba zadanie niewykonalne tak by zadowolic wszystkich. Oj będzie się działo.
Bo wszystkich to się nie da raczej zadowolić :? Trzeba pójść na kompromis
Kiedy wezmę się za nowy katalog zmiana numeracji będzie na pewno i to poważna. Składa się na to kilka powodów:
- bardzo wiele kapsli przejdzie do "odmian" ze względu na minimalne różnice
- część kapsli zostanie usunięta i powstaną dziury (przedwojenny okocim)
- niektóre kapsle zmienią browar (Tatra.....)
Bedziesz mi całą kolekcję zmieniał?! :twisted: :evil:
Ja tak samo jak P-Oset mam dublety po podpisywane(ściągnąłem to od kolegi :oops: )


Co do problemu Karlika i Edeki, poruszłerm kiedyś te problemy, i uznano że Edeka jest zgodnie z katal;ogiem umieszczona w Grudziądzu, natomiast Karlik powinen być w Głubczycach a nie Rybniku. Poza tym to nie są jedyne kapsle. Bydgoskie 1410 były robinoe takze przez inne browary, między innymi chyba Grybów :?


I to tyle co mi narzaie przychodzi do głowy na myśł o katalogu

Paweł
Administrator
Posty: 2163
Rejestracja: 28 stycznia 2005, 14:26
Lokalizacja: Warszawa

#46 Post autor: Paweł »

Krzysiek pisze:Bedziesz mi całą kolekcję zmieniał?!
Nikomu nic nie będę zmieniał, nadal będziesz mógł korzystać z katalogu Bartka.

Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 2020
Rejestracja: 08 lutego 2005, 14:58
Lokalizacja: Prawie Warszawa

#47 Post autor: Krzysiek »

Pawel pisze:
Krzysiek pisze:Bedziesz mi całą kolekcję zmieniał?!
Nikomu nic nie będę zmieniał, nadal będziesz mógł korzystać z katalogu Bartka.
Tylko że ten katalog prawdopodobnie długo obok Twojego nie pociągnie... :?
Poza tym jest platny

Paweł
Administrator
Posty: 2163
Rejestracja: 28 stycznia 2005, 14:26
Lokalizacja: Warszawa

#48 Post autor: Paweł »

Krzysiek pisze:Tylko że ten katalog prawdopodobnie długo obok Twojego nie pociągnie...
Poza tym jest platny
W takim razie zmieniam podejście: nowy katalog robie tylko i wyłącznie dla siebie i zabraniam innym z niego korzystać! :mrgreen:

Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 2020
Rejestracja: 08 lutego 2005, 14:58
Lokalizacja: Prawie Warszawa

#49 Post autor: Krzysiek »

Pawel pisze:
Krzysiek pisze:Tylko że ten katalog prawdopodobnie długo obok Twojego nie pociągnie...
Poza tym jest platny
W takim razie zmieniam podejście: nowy katalog robie tylko i wyłącznie dla siebie i zabraniam innym z niego korzystać! :mrgreen:
PaWeŁ pOwIeDz Że ŻaRtUjEsZ bO mNiE zAsZtYlEtUjĄ...........
BęDę UwIeLbIaŁ TWóJ kAtAlOg... :)
Obserwuj ZIELONE KARTKI na Facebooku :)

Awatar użytkownika
zgrredek
Posty: 541
Rejestracja: 04 lutego 2005, 08:31
Lokalizacja: Józefów nad Świdrem
Kontaktowanie:

#50 Post autor: zgrredek »

Pawel pisze:[W takim razie zmieniam podejście: nowy katalog robie tylko i wyłącznie dla siebie i zabraniam innym z niego korzystać! :mrgreen:
No i po problemie. :D

Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 2020
Rejestracja: 08 lutego 2005, 14:58
Lokalizacja: Prawie Warszawa

#51 Post autor: Krzysiek »

Ale wedy będzie teamt, np. Panowie, jaka jest różnica miedzy 2i4 z Elbląga, a Ty nie będziesz wiedział o co chodzi, bo będziesz miał inną numerację :mrgreen:
Obserwuj ZIELONE KARTKI na Facebooku :)

Awatar użytkownika
Cooper
Posty: 133
Rejestracja: 16 kwietnia 2005, 17:12
Lokalizacja: Warszawka

#52 Post autor: Cooper »

Witam. Dzis wbilem sie wreszcie na swój domowy komputerek po półrocznym niebycie w domu i zarazem - półrocznym kiepskim bo kafejkowym dostępie do netu - i załączam moje skromne (choć na pewno nie skromne - ilościowo;) ) uwagi. Spisałem to po prostu w pliku wordowskim i załaczam na stronie Admina Paveuka co wcześniej Mu obiecałem. Kto będzie chciał i miał czas niech sobie je przeczyta. Moje uwagi dotyczą głownie kwestii błędów nazewnictwa i przynależności kapsli do konkretnych browarów których niestety - z szacunkiem dla kol. Sikora - było naprawde sporo w dotychczasowych edycjach. Jednocześnie witam sie na forum z Forumowiczami gdyż w zasadzie jest to mój - chyba - pierwszy post :) Zapraszam do dyskusji i to również - krytycznej.
Załączniki
Katalog Kapsli 2004-uwagi.zip
(26.65 KiB) Pobrany 99 razy

Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 2020
Rejestracja: 08 lutego 2005, 14:58
Lokalizacja: Prawie Warszawa

#53 Post autor: Krzysiek »

Witaj, gratuluje Ci cierpliwości w spisywaniu tak dokładnej listy, i w szukaniu tych wszystkich informacji.

Mam 3 uwagi:

1. W Leżajsku wymieniasz że kapsli 45a, 46a, 47a nie powinno być. W taki mrazie kapsel 44a, taki sam, tylko z inną sygnatura również powinien być pominięty.

2. Licencja z Białegostoku to Red Bull chyab a nie Silver Bull :D

3. Lublin, nr 20 i 21. W tych Goolmanach jest chyba taka różnica jak w tych Lubelskich wyżej, co się różnią kolorami obwódek. Przynajmniej wydaje mi się, że ja tak mam je zaklasyfikowane.

To tyle co narazie, może mnie coś jeszcze najdzie.
Obserwuj ZIELONE KARTKI na Facebooku :)

Awatar użytkownika
Cooper
Posty: 133
Rejestracja: 16 kwietnia 2005, 17:12
Lokalizacja: Warszawka

#54 Post autor: Cooper »

Będąc na banicji za granicą mam sporo czasu na takie wieczorowe spisy :D
W Białymstoku chodzi mi o Silver Bulla (srebrno-granatowa etykieta z - chyba - browaru Aneuscher-Busch z St. Louis). Nie pisze tu o Red Bullu bo to enedżajzer a nie piwo. Widać że nie zbierasz etykiet ;)
Nie mam teraz przy sobie katalogu i nie pamiętam już jakie kapsle kryją sie pod wymienionymi numerami z Lublina i Leżajska.

Paweł
Administrator
Posty: 2163
Rejestracja: 28 stycznia 2005, 14:26
Lokalizacja: Warszawa

#55 Post autor: Paweł »

Chciałbym podziękowac Wojtkowi za jego cenne uwagi. Większość z nich da się usłyszeć od wielu innych osób, ja również sie pod nimi podpisuję, więc będę polemizował tylko z tymi co do których mam wątpliwości (mam nadzieje że się rozwieją :))

BYDGOSZCZ nr 22 do usuniecia . Kapsel zagraniczny.
// Z jakiego piwa? Skąd pewność?

CIESZYN 3 to to samo co 4 roznica wynikla z niestarannosci druku.
// Moje zdanie na temat wszystkich kapsli z sygnaturą "A" i "pełne A":

1. Skoro jest to "niedoskonałość druku" jak twierdzi cześć osób, to dlaczego niedoskonałość występuje tylko na sygnaturze, a nie na licu kapsla?
2. niektóre wzory wsytępują tylko i wyłacznie w wersji z sygnaturą "pełne A" - nie można więc powiedzieć ze to jest pomyłka.
3. Nie sądze aby wytwórnia kapsli pozwalała sobie na tak wielkie lekceważnie wydruku swojego własnego logo! Zdecydowana większość dyskusyjnych kapsli z syg. "pełne A" powstało w czasach komputerowego projektowania matryc, wiec na pewno nie jest to błąd który przechodzi "niezauważenie" przez ekipe firmy. Skoro kapsle z "pełnym A" wypuszczane były regularnie na rynek, oznacza to że było to działanie zamierzone i należy te kapsle uznać za osobne wzory.

LEZAJSK 15 to raczej niedoskonalosc druku
// Zbyt wielka różnica abym opierał się na przypuszczeniach. Sam nie wiem co zrobić z tym kapslem :(

//NAKŁO 5a
Kapsel całkowicie do usunięcia. Widać nawet że Bartek zdublował skan nr 5 i dodał informacje o braku rastra. Być może 1 osoba posiada ten kapsel, kto? Roznica jest śmieszna i zbieranie takich rzeczy to "sztuka dla sztuki", nie chcę aby ludzie stykający sie z katalogiem po raz pierwszy pukali sie w czoło widząc coś takiego.

NAMYSLOW – 14 i 19 – wg mnie to to samo. Roznica wynikla z jakosci druku (ilosci farby). Widzialem egzemlarz „posredni” ze sladowa iloscia farby czerwonej.
// Zgadzam się, ja własnie posiadam egzemplarz posredni. Mysle ze tylko jednemu z tych kapsli powinno sie przyporzadkowac osobny numer, a drugi dac do odmian.


POLCZYN ZDROJ – 7 moze byc wyblakla wersja 5 choc sie nie upieram
// Kapsle nr 5 i 7 są w miare popularne i nie występują w kolorach pośrednich więc na pewno nie jest to przypadkowa wyblakłość tylko celowa produkcja wzoru z jasną farbą.

RAKSZAWA – 3 do wywalenia. Roznica wynikla z niestarannosci druku. Granatowy kolor nalozyl sie na czerwony dajac zludzenie czarnej obwodki.
// Nie zgodziłbym się z tym. Czarna obwódka rozlewa się we wszystkich kierunkach, a nie jest efektem wektora przesunięcia który powstał przez krzywe przejechanie blachy pod niebieską farbą.

WROCLAW PIASTOWSKI – 9 , 11 i 12 to wg mnie odcienie 7.
w przypadku 13 podalbym wymiary gdyz – o ile pamietam – rozni sie ona jedynie nimi.
// Wszystkie te kapsle to osobne wzory, roznica kolorów jest zbyt wielka, nr 13 - zupełnie inna matryca, inne czcionki

WROCLAW PIASTOWSKI Z.11 Z.14
// Mysle ze te kapsle zostaną we Wrocławiu. Nawet jesli były to rozlewnie to musiały miec bardzo duzo wspólnego z browarem, skoro użyczał on im swojego własnego logo i nazwy. Chyba nie doszło do aż tak daleko posuniętego piractwa :)



SOBOTKA GORKA „GERPOL” 1 – czy aby na pewno taki kapsel istnieje ???
// Też w to wątpie. W nowym katalogu umieszcze ten kapsel z ostatnim numerem, aby w razie czego mozna go było skasować bez problemu.

Paweł
Administrator
Posty: 2163
Rejestracja: 28 stycznia 2005, 14:26
Lokalizacja: Warszawa

#56 Post autor: Paweł »

I jeszcze tematy które zasługują na osobne posty.
LICENCJE:
Robienie osobnego działu dla kapsli zagranicznych marek piwa, które są robione przez browar który jest włascicielem marki to nadinterpretacja. Co to za licencja na Heinekena, skoro włascicielem Żywca jest Heieneken? Heineken po prostu produkuje swoje piwo w swoim browarze, wiec nie jest to zadna licencja. To samo z Reddsem czy Pilsnerem Urq - śmiech na sali. Faktycznych kapsli licencyjnych wyszło w polsce tak niewiele że mozna je policzyc na palcach i na pewno nie zasługują na osobny dział. Wszystkie kapsle ktore wystepują w Bartkowym katalogu jako "licencje" nalezy wciąnąć pod browarniane.


Kontynuując:
Znalazłem w dotychczasowym katlogu tylko nastepujace prawdziwe licencje:
- Głubczyce (Niemodlin) 2 szt.
- Elbląg Grolsch 4 szt
- Koszalin Holsten 3 szt.
- Rakszawa Steffl
- Tychy Gold Fassl (tylko nr 1, reszta jak napisał Cooper do usunięcia)

A więc 10 sztuk.
Ponadto Zwierzyniec Schaller to polska marka polskiego browaru w robiona w czasach gdy tanie piwa lubiły udawać "markowe" niemieckie.
Ostatnio zmieniony 21 grudnia 2005, 00:21 przez Paweł, łącznie zmieniany 1 raz.

Paweł
Administrator
Posty: 2163
Rejestracja: 28 stycznia 2005, 14:26
Lokalizacja: Warszawa

#57 Post autor: Paweł »

KORKI I INNE ZAMKNIECIA.
Musze bardzo przeprosić wszystkich zbieraczy korków i innych wymyślnych przedwojennych zamknięć, ale ich zdjęcia nie ukaza sie w nastepnym katalogu gdyz jest to KATALOG KAPSLI.
Ponadto nie posiadam wiedzy merytorycznej (jak na przykład Wojtek Koper) aby zajmować sie tym tematem.
Dlatego jest poszukiwana osoba, która będzie ciągnąć temat korków i innych zamknięć we własnym zakresie.

Paweł
Administrator
Posty: 2163
Rejestracja: 28 stycznia 2005, 14:26
Lokalizacja: Warszawa

#58 Post autor: Paweł »

KAPSLE EKSPORTOWE.
Zamierzam stworzyć odrębny dział dla wszystkich kapsli do zamykania piw produkowanych wyłacznie na eksport. Temat ten na pewno bedzie sie rozwijał w przyszłosci gdyz jak pokazuja statystyki polskie browary eksportują coraz wiecej piwa.
Turaj zostanie wrzucony Silver Bull z Dojlid, Cobry z Kielc, marketowe cuda z Głubczyc do Niemiec i na Węgry.

Paweł
Administrator
Posty: 2163
Rejestracja: 28 stycznia 2005, 14:26
Lokalizacja: Warszawa

#59 Post autor: Paweł »

KAPSLE PRZEDWOJENNE.
Dla kapsli przedwojennych powstanie osobny dział, z kilku względów:
Nie wiadomo ile ich jeszcze nowych wzorów zostanie odkrytych w ścianach i piwnicach. To prawda, ze dzisiejsze browaru sa bezposrednymi kontynuacją ich tradycji, ale kapsel z Okocimia (dzisiaj Brzesko) PW Marcowe ułożony w katalogu obok Harnasia z roku 2004 pasuje jak kwiatek do kożucha.
Robiac nowa kategorie, mozna bez problemu dokładać nowe kapsle, na pewno jeszcze duzo PW kapsli doczeka sie swojego odkrywcy.

Awatar użytkownika
zgrredek
Posty: 541
Rejestracja: 04 lutego 2005, 08:31
Lokalizacja: Józefów nad Świdrem
Kontaktowanie:

#60 Post autor: zgrredek »

Mam kapsle z Nakła 5 i 5A. Różnica jest wyraźna (choć trudna do zauważenia) i 5A powinno mieć osobny numer.

ODPOWIEDZ