Konserwacja kapsli

Kapsle piwne + ogólne dyskusje.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
intel_x
Posty: 448
Rejestracja: 06 marca 2012, 08:44
Lokalizacja: Warszawa

Konserwacja kapsli

#1 Post autor: intel_x »

Znalazłem na forum przykłady jak pozbyć się rdzy ze starych, często znalezionych kapsli. Z tematu wynikało, iż najlepszy jest fosol.
Producent zaleca 2-10 minutowe zanurzenie zardzewiałego przedmiotu.
Napiszcie jak Wy stosujecie ten środek by dał jak najlepsze rezultaty.
Czy kąpiel można powtórzyć, czy może to zadziałać jak jedna ale zbyt długa kąpiel i wyżre lub odbarwi farbę?
Pytam, ponieważ nie mogę pozwolić sobie na uszkodzenie lakieru z moich starszych egzemplarzy. :?
Załączniki
DSC_0121.JPG
(1.27 MiB) Pobrany 115 razy

Awatar użytkownika
Dariobeer
Posty: 1263
Rejestracja: 05 listopada 2011, 17:06
Lokalizacja: Konin
Kontaktowanie:

#2 Post autor: Dariobeer »

Tu zdania na ten temat mogą być różne.Niektórzy używają fosolu,inni kwasku cytrynowego.Z fosolem niema co przesadzać (zależy też od rozcieńczenia z wodą) Ja używam kwasku cytrynowego w stosunku 1:3-farba nie zchodzi.Nie wie jak inni koledzy.
Ostatnio zmieniony 13 marca 2012, 18:00 przez Dariobeer, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jacek
Posty: 1719
Rejestracja: 01 grudnia 2005, 14:59
Lokalizacja: Kraków, Rakszawa
Kontaktowanie:

#3 Post autor: Jacek »

Fosol jest faktycznie dobry, ale trzeba uważać bo jest to środek dość mocno żrący. Najlepiej nadzorować odrdzewianie, bo po dłuższym czasie w takiej kąpieli kapsel może wyglądać niefajnie

Awatar użytkownika
Pluto
Posty: 2349
Rejestracja: 10 grudnia 2006, 22:26
Lokalizacja: Karczew

#4 Post autor: Pluto »

Osobiście fosolu nie stosowałem, więc doświadczenia nie mam jak on działa.
Sam używam kwasku cytrynowego.

Sugeruje przeprowadzenie paru testów odrdzewiania na zardzewiałej masówce ;)

Awatar użytkownika
Dariobeer
Posty: 1263
Rejestracja: 05 listopada 2011, 17:06
Lokalizacja: Konin
Kontaktowanie:

#5 Post autor: Dariobeer »

Niektórzy kolekcjonerzy po odrdzewieniu stosują bezbarwny lakier do paznokci,lub lakier zrobiony z benzyny ekstrakcyjnej i parafiny.Ja jeszcze nie stosowałem :roll:

Awatar użytkownika
wtk
Posty: 2517
Rejestracja: 14 listopada 2010, 10:31
Lokalizacja: okolice Wrocławia

#6 Post autor: wtk »

Pluto pisze: Sugeruje przeprowadzenie paru testów odrdzewiania na zardzewiałej masówce ;)
Popieram! :D

Jak masz już to cuś to pokuś się o testy! :D
Czekamy z niecierpliwością na wyniki! :D

Awatar użytkownika
intel_x
Posty: 448
Rejestracja: 06 marca 2012, 08:44
Lokalizacja: Warszawa

#7 Post autor: intel_x »

Dariobeer pisze:Niektórzy kolekcjonerzy po odrdzewieniu stosują bezbarwny lakier do paznokci,lub lakier zrobiony z benzyny ekstrakcyjnej i parafiny.
Rozumiem, że po to by korozja się już nie wdała :wink:
Ostatnio zmieniony 13 marca 2012, 20:43 przez intel_x, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
pirackamuza
Posty: 185
Rejestracja: 03 lutego 2006, 19:45
Lokalizacja: 53*00'N 18*36'E

#8 Post autor: pirackamuza »

Przestrzegam przed zbyt długim nurzaniem, także w kwasku.
Ja zostawiłem na kilka dni fajny kapselek i pozostał mi jedynie lakier trzymający się na resztkach uszczelki. Rozpuściła się cała stal.
Toruń przeprasza za Radio Maryja

Awatar użytkownika
JulasTczew
Posty: 1134
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:23
Lokalizacja: 83-110 Tczew

#9 Post autor: JulasTczew »

Można też zmieszać wodę z proszkiem (na taką jednolitą pastę) i szorować szczoteczką, tak aby z szorować rdzę.
Mi w przypadku Świdnika wyszło ekstra.
2563 polskich kapsli i
3573 zagranicy.

Razem 6136 kapsli od Lipca 2009 - stan na dzień 1.04.2012r

Awatar użytkownika
Dariobeer
Posty: 1263
Rejestracja: 05 listopada 2011, 17:06
Lokalizacja: Konin
Kontaktowanie:

#10 Post autor: Dariobeer »

JulasTczew pisze:Można też zmieszać wodę z proszkiem (na taką jednolitą pastę) i szorować szczoteczką, tak aby z szorować rdzę.
Mi w przypadku Świdnika wyszło ekstra.
Ja zamiast wody stosuję mleczko czyszczące Ludwik.

Awatar użytkownika
Moby
Posty: 897
Rejestracja: 01 kwietnia 2008, 16:26

#11 Post autor: Moby »

pirackamuza pisze:Przestrzegam przed zbyt długim nurzaniem, także w kwasku.
Ja zostawiłem na kilka dni fajny kapselek i pozostał mi jedynie lakier trzymający się na resztkach uszczelki. Rozpuściła się cała stal.
Może przesadziłeś ze stężeniem? Albo dlatego, że kapsel był aż tak przerdzewiały?
Ja zawsze wsypuje małą łyżeczkę od herbaty (ok 5g) do kubka z wodą (ok 250ml). Parę razy trzymałem czasem i 1-1,5 dnia bo się zapomniałem i efekt był taki sam jak po trzymaniu tylko kilka godzin, żadnych niekorzystnych zmian.

Awatar użytkownika
KZK16
Posty: 1395
Rejestracja: 21 października 2007, 19:57
Lokalizacja: 87-800 Włocławek

#12 Post autor: KZK16 »

Używam kwasku cytrynowego i działa dobrze tylko użyłem 2 opakowania kwasku na 2 szklanki wody, pomogło i to był sprawdzian przed tym co mnie czeka :D A te kapsle potrzebowały pomocy i się udało mianowicie : Fructownia Tarnów, Sierpc 7 i 9, Poznań 45, Mirinda, Olsztynek, Ten z misiem xD, Bydgoszcz 26 oraz Warka 19.
Załączniki
SAM_9966.JPG
(2.27 MiB) Pobrany 109 razy
5629 PL
3128 P
x559 N
Giełdy 38 / Zorganizowane Giełdy 9
Spotkania Kapslarzy 2 / ZK 13
"Czuję głód jak Morbius, chcę słyszeć brzęk nowych kapsli w worku" A.K.M.

Awatar użytkownika
akoss3
Posty: 140
Rejestracja: 15 stycznia 2012, 19:59
Lokalizacja: Solec Kujawski

#13 Post autor: akoss3 »

Kwasek cytrynowy jest najlepszy fosolu nie polecam

Awatar użytkownika
capsell
Posty: 62
Rejestracja: 14 lipca 2011, 12:18
Lokalizacja: Trójmiasto
Kontaktowanie:

#14 Post autor: capsell »

Używam kwasku cytrynowego 1 łyżka nawet mniej na obj. pudełka po margarynie . Zarówno na kapsle jak i stare PETy ( te osttatnie odczyści z najgorszego brudu i przebarwień ) działa dobrze .

Tutaj przykład kapselka który poleżał 3 dni w kwasku. Cudów w tym przypadku być nie mogło ;)
Załączniki
gdanskie.jpg
(78.14 KiB) Pobrany 115 razy

Awatar użytkownika
pirackamuza
Posty: 185
Rejestracja: 03 lutego 2006, 19:45
Lokalizacja: 53*00'N 18*36'E

#15 Post autor: pirackamuza »

Moby pisze:
pirackamuza pisze:Przestrzegam przed zbyt długim nurzaniem, także w kwasku.
Ja zostawiłem na kilka dni fajny kapselek i pozostał mi jedynie lakier trzymający się na resztkach uszczelki. Rozpuściła się cała stal.
Może przesadziłeś ze stężeniem? Albo dlatego, że kapsel był aż tak przerdzewiały?
Ja zawsze wsypuje małą łyżeczkę od herbaty (ok 5g) do kubka z wodą (ok 250ml). Parę razy trzymałem czasem i 1-1,5 dnia bo się zapomniałem i efekt był taki sam jak po trzymaniu tylko kilka godzin, żadnych niekorzystnych zmian.
No właśnie nie tyle ze stężeniem, co z czasem. Zapomniałem i leżał sobie prawie tydzień.
A z innej beczki - co robicie potem? Lakierujecie? No bo rdza i tak się odnowi.
Toruń przeprasza za Radio Maryja

Awatar użytkownika
Dariobeer
Posty: 1263
Rejestracja: 05 listopada 2011, 17:06
Lokalizacja: Konin
Kontaktowanie:

#16 Post autor: Dariobeer »

Dariobeer pisze:Niektórzy kolekcjonerzy po odrdzewieniu stosują bezbarwny lakier do paznokci,lub lakier zrobiony z benzyny ekstrakcyjnej i parafiny.Ja jeszcze nie stosowałem :roll:
Można zastosować na jakimś już oczyszczonym popularnym kapslu.Może nie będzie korodował.

Awatar użytkownika
akoss3
Posty: 140
Rejestracja: 15 stycznia 2012, 19:59
Lokalizacja: Solec Kujawski

#17 Post autor: akoss3 »

Najlepszy jest kwasek cytrynowy ale zeby niezadlugo trzymac w kwasku :D

Awatar użytkownika
Moby
Posty: 897
Rejestracja: 01 kwietnia 2008, 16:26

#18 Post autor: Moby »

capsell pisze:Tutaj przykład kapselka który poleżał 3 dni w kwasku. Cudów w tym przypadku być nie mogło ;)
Lepiej jest potrzymać parę-kilka godzin, przeczyścić i jeszcze raz włożyć, czasem nawet kilka razy jak się głębiej wżarła rdza. Jednorazowo może nie dotrzeć do końca.
pirackamuza pisze:No właśnie nie tyle ze stężeniem, co z czasem. Zapomniałem i leżał sobie prawie tydzień.
A z innej beczki - co robicie potem? Lakierujecie? No bo rdza i tak się odnowi.
To czy się odnowi to myślę zależy od tego w jakim stopniu uda się odrdzewić, no i oczywiście przechowywania. Ja mam kapsle, które leżą sobie już 2-3 lata po odrdzewianiu i ciągle są w niezmiennym stanie- 0 rdzy. Zależy czy rdza zejdzie całkowicie (rdza powierzchniowa), czy nie- głębsze wżery albo wżery pod lakierem- raczej ciężko całkowicie usunąć. Wtedy może powracam. Ale wiadomo, jak goła blacha to dobrze byłoby czymś zabezpieczyć, ale ja się w to nie bawię...

Sodek
Posty: 38
Rejestracja: 02 lutego 2010, 20:23
Lokalizacja: South Africa

#19 Post autor: Sodek »

Trochę odświeżę, dzisiaj odrdzewiałem kapsle i przypomniałem sobie o kilku zdjęciach, które zrobiłem z rok temu w celu porównania i pokazania innym jak ja to robię.

Oczywiście polecam otworzyć okno na oścież, śmierdzi trochę z tego i ogólnie to toksyczna substancja. 5-7 minut kapsle siedzą w Fosol'u (plastikowe opakowanie po ptasim mleczku), po czym lądują do wody na trochę dłużej. Żeby się nie upaprać polecam przekładać patyczkami do uszu i mieć na sobie lateksowe rękawiczki (przynajmniej z jedną, prawą).
To niebieskie coś (menzurka?) nie potrzebne. Przydaje się za to strzykawka z 20ml, po wszystkim można odzyskać znaczną część Fosol'u i wlać go z powrotem. Warto podłożyć papierowe ręczniki lub gazetę pod to wszystko. Kąpiel kapsla można jak najbardziej powtórzyć :-) Dzisiaj trzymałem nowego Calsberg'a (tylko kapsel, nie całe piwo) jakieś 40 minut i właściwie nie zmienił się więc jestem przekonany, że jakieś dłuższe kąpiele nie szkodzą (być może lakier był na tyle nowy i trwały że wytrzymał?). Czasami kapsle trzymam w Fosolu 4x5min żeby rdza zeszła lepiej.
Obrazek

Porównanie:

przed:
Obrazek


po:
Obrazek

Jak widać trochę to dało jednak jakiegoś strasznie wielkiego cudu nie ma, choć trzeba pamiętać, że są to kapsle stare i dosyć mocno przy tym porysowane. Przy powierzchownej rdzy estetyka poprawia się znaczniej.
:)

Awatar użytkownika
Moby
Posty: 897
Rejestracja: 01 kwietnia 2008, 16:26

#20 Post autor: Moby »

A to wynik dawnego odrdzewiania kwaskiem cytrynowym (zdjęcia po odrdzewianiu zrobiłem dopiero dzisiaj).

Pierwsze zdjęcia już po dokładnym oczyszczeniu szczoteczką z ziemi, i tym podobnych.


Obrazek
Ostatnio zmieniony 01 września 2012, 20:44 przez Moby, łącznie zmieniany 1 raz.

Kinson
Posty: 114
Rejestracja: 19 czerwca 2012, 18:33
Lokalizacja: Gliwice

#21 Post autor: Kinson »

Używam kwasku + żelatyna z dobrymi efektami i mam takie pytanie, czy roztwór straci właściwości po jakimś czasie ?

Paweł
Administrator
Posty: 2161
Rejestracja: 28 stycznia 2005, 14:26
Lokalizacja: Warszawa

#22 Post autor: Paweł »

Nie chcę być złośliwy, ale co wy tam za rarytasy odrdzewiacie, że to już któryś kolejny wątek na forum na ten temat? W temacie "Chwalimy się" nikt nie napisał o nowoodnalezionych egzemplarzach przedwojny :)

Awatar użytkownika
Wacek
Posty: 1084
Rejestracja: 06 listopada 2010, 14:06
Lokalizacja: Kraków

#23 Post autor: Wacek »

Kinson pisze:Używam kwasku + żelatyna z dobrymi efektami i mam takie pytanie, czy roztwór straci właściwości po jakimś czasie ?
A po co ta żelatyna :?:

Kinson
Posty: 114
Rejestracja: 19 czerwca 2012, 18:33
Lokalizacja: Gliwice

#24 Post autor: Kinson »

Wacek pisze:
Kinson pisze:Używam kwasku + żelatyna z dobrymi efektami i mam takie pytanie, czy roztwór straci właściwości po jakimś czasie ?
A po co ta żelatyna :?:
Dla smaku :lol:



A tak poważnie to działa jak inhibitor, pojawia się przy większości przepisów na odrdzewiacz na forach kolekcjonerskich.

Awatar użytkownika
Moby
Posty: 897
Rejestracja: 01 kwietnia 2008, 16:26

#25 Post autor: Moby »

Paweł pisze:Nie chcę być złośliwy, ale co wy tam za rarytasy odrdzewiacie, że to już któryś kolejny wątek na forum na ten temat? W temacie "Chwalimy się" nikt nie napisał o nowoodnalezionych egzemplarzach przedwojny :)
Np. Bystrzanka, którą ostatnio zamieściłem w tym temacie nie miałem w kolekcji i ciężko mi ją znaleźć w ofertach wymian, itp. A wynik odrdzewiania w tym przypadku jest wg. mnie bardzo dobry, dlatego dla mnie się opłacało;)

Paweł
Administrator
Posty: 2161
Rejestracja: 28 stycznia 2005, 14:26
Lokalizacja: Warszawa

#26 Post autor: Paweł »

Bardzo fajnie byłoby gdybyście zamieszczali zdjęcia przed-i-po, żeby można było porównać efekty odrdzewienia.

Awatar użytkownika
piastorasta
Posty: 208
Rejestracja: 17 grudnia 2012, 23:22
Lokalizacja: Ostróda

#27 Post autor: piastorasta »


Awatar użytkownika
Wacek
Posty: 1084
Rejestracja: 06 listopada 2010, 14:06
Lokalizacja: Kraków

#28 Post autor: Wacek »

piastorasta pisze:http://www.youtube.com/watch?v=LNfartrdfI0#at=175

Próbował ktoś z kapslami?
Dobre,ale musi być rosyjska Cica Cola. :D

Kinson
Posty: 114
Rejestracja: 19 czerwca 2012, 18:33
Lokalizacja: Gliwice

#29 Post autor: Kinson »

Ja myślę, że tajemnica tkwi raczej w tej gąbce.

Awatar użytkownika
RyBy
Posty: 729
Rejestracja: 21 lutego 2005, 18:08
Lokalizacja: Golędzinów Królewski
Kontaktowanie:

#30 Post autor: RyBy »

To nie gąbka a szorstki zmywak kuchenny. Coś mi się wydaje, że na kapslu po takim szorowaniu już by nie było rdzy i ... farby :mrgreen:
Katalog zrywek i nakładek na butelki http://www.sites.google.com/view/katalogzrywek
Mini kolekcja aluminiowych kapsli https://sites.google.com/view/kapsle-woda-mineralna

ODPOWIEDZ