kolory blach kapsli

Kapsle piwne + ogólne dyskusje.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
yoreck
Posty: 2153
Rejestracja: 26 sierpnia 2005, 20:43
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

kolory blach kapsli

#1 Post autor: yoreck »

czytam sobie na forum o kapslach i tak sobie myślę,czy kapsel który mam to jest pełno-złoty,czy może złoty,lub srebrno-złoty,jak również może być miedziano-złoty czy chugowie-złoty.
Ktoś gdzieś kiedyś wprowadził sobie takie nazewnictwo koloru złotego,przeniósł to na forum i teraz bądź mądry i dopasuj sobie kapsel do odpowiedniego koloru.
Czy nie prościej by było nazywać kolor kapsla tylko tak ,że jest albo złoty albo srebrny ,skoro nie są uznawane odmiany kolorystyczne?
www.yoreck.ugu.pl
Ciganen komen Jurken.
吉卜賽人的頭部不公開

Awatar użytkownika
Pluto
Posty: 2352
Rejestracja: 10 grudnia 2006, 22:26
Lokalizacja: Karczew

#2 Post autor: Pluto »

Jurku, sprawę trzeba postawić jasno. Blacha jest srebrna albo złota. Ja się tego trzymam przy rozróżnianiu kapsli.
To że jedna może być jaśniejsza albo ciemniejsza to inna kwestia, ale zawsze będzie złota albo srebrna.
ZIELONE KARTKI NA FB

Czy to jest nowy kapsel żubra czy nie.
Już zmieniłem zdanie.
Wymienisz się za nie.

Paweł
Administrator
Posty: 2162
Rejestracja: 28 stycznia 2005, 14:26
Lokalizacja: Warszawa

#3 Post autor: Paweł »

Nie zgadzam się. Cały problem w tym że istnieją blachy srebrno-złote, a wtedy część osób twierdzi że ma albo srebrną albo złota albo ciemnosrebrną albo jasnozłotą lub jeszcze inną jaką sobie wymyślą, Gdyby istniały tylko blachy srebrne lub złote to dyskusja ta nie byłaby potrzebna.

Awatar użytkownika
yoreck
Posty: 2153
Rejestracja: 26 sierpnia 2005, 20:43
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

#4 Post autor: yoreck »

Paweł pisze:Nie zgadzam się. Cały problem w tym że istnieją blachy srebrno-złote, a wtedy część osób twierdzi że ma albo srebrną albo złota albo ciemnosrebrną albo jasnozłotą lub jeszcze inną jaką sobie wymyślą, Gdyby istniały tylko blachy srebrne lub złote to dyskusja ta nie byłaby potrzebna.
Też się nie zgadzam.Ale to w moim przypadku nie jest istotne bo nie jestem w tej części osób co wie wszystko najlepiej - vide Szczecin 44 Ciekawe ,kto wprowadził taką nazwę srebrno-złoty?
Paweł dlaczego w jednym przypadku kolory blach są rozróżniane , a w innym przypadku nie są?Podobnie jest z innymi kolorami.
Jest dokładnie tak jak napisał Pluto,
Pluto pisze:Jurku, sprawę trzeba postawić jasno. Blacha jest srebrna albo złota. Ja się tego trzymam przy rozróżnianiu kapsli.
To że jedna może być jaśniejsza albo ciemniejsza to inna kwestia, ale zawsze będzie złota albo srebrna.
p.s hmm,wydawało mi się ,że to Ty tworzysz katalog i ta część osób nie ma decydującego wpływu na niego,Czyżby coś się zmieniło?
www.yoreck.ugu.pl
Ciganen komen Jurken.
吉卜賽人的頭部不公開

Paweł
Administrator
Posty: 2162
Rejestracja: 28 stycznia 2005, 14:26
Lokalizacja: Warszawa

#5 Post autor: Paweł »

Bo wy (większość oprócz mnie tak chcecie). Gdy wykasowałem Szczecin 44 od razu dostałem masę pretensji na PW i maila dlaczego zniknął? Oraz zbiór dowodów że to NA PEWNO dwa różne kapsle. Mogę podać nicki.
Ustalcie to najpierw między sobą, a później pytajcie mnie dlaczego coś jest tak a nie inaczej.

Awatar użytkownika
Frey71
Posty: 453
Rejestracja: 20 października 2012, 15:30
Lokalizacja: Gniezno

#6 Post autor: Frey71 »

hmm...to ja mam pytanie do bardziej doświadczonych kolegów
jak znalazł do tematu "kolor blach"...
na przykładzie kapsla Elbląg 93 (tik na godz. 1)

co robicie gdy wpadają wam do kolekcji takie dwa kapsle?

-wkładacie jednego do dubli
-wkładacie do kolekcji obydwa (jednego jako ciekawostkę)
-myślicie sobie "...hurra,znalazłem wyjątkowy kapsel którego nie ma w katalogu"...

ciekaw jestem waszego zdania

Wiśnia
Posty: 1169
Rejestracja: 02 lipca 2010, 14:11
Lokalizacja: Stargard Szcz.

#7 Post autor: Wiśnia »

Ja bym go włożył do kolekcji jako ciekawostkę. ; )

Awatar użytkownika
Kibi
Posty: 1353
Rejestracja: 09 kwietnia 2005, 19:23
Lokalizacja: Prawie Warszawa

#8 Post autor: Kibi »

Zgadzam się z Wiśnią.
Wkładam do kolekcji jako ciekawostkę i w zadnym wypadku nie marudzę Pawłowi, żeby dołączył wzór do katalogu, bo wiem czym to grozi.
Gdyby Paweł umieszczał takie odmiany, katalog wkrótce byłby dwukrotnie obszerniejszy :) .
Moje Grolsche już 168 sztuk !!
Moja Coca Cola - 2513 sztuk!

Awatar użytkownika
yoreck
Posty: 2153
Rejestracja: 26 sierpnia 2005, 20:43
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

#9 Post autor: yoreck »

Paweł pisze:Oraz zbiór dowodów że to NA PEWNO dwa różne kapsle. Mogę podać nicki.
o! to ciekawe- chętnie poznam i argumenty i te nicki
Paweł pisze:Ustalcie to najpierw między sobą,
Paweł ,to już nie masz decydującego głosu,na to co wchodzi do katalogu a co nie?
Paweł pisze:Bo wy (większość oprócz mnie tak chcecie)
czy aby na pewno?
Ostatnio zmieniony 11 lipca 2013, 19:39 przez yoreck, łącznie zmieniany 1 raz.
www.yoreck.ugu.pl
Ciganen komen Jurken.
吉卜賽人的頭部不公開

Awatar użytkownika
yoreck
Posty: 2153
Rejestracja: 26 sierpnia 2005, 20:43
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

#10 Post autor: yoreck »

Frey71 pisze:hmm...to ja mam pytanie do bardziej doświadczonych kolegów
jak znalazł do tematu "kolor blach"...
na przykładzie kapsla Elbląg 93 (tik na godz. 1)

co robicie gdy wpadają wam do kolekcji takie dwa kapsle?

-wkładacie jednego do dubli
-wkładacie do kolekcji obydwa (jednego jako ciekawostkę)
-myślicie sobie "...hurra,znalazłem wyjątkowy kapsel którego nie ma w katalogu"...

ciekaw jestem waszego zdania
jak dla mnie jeden jest pełno-złoty,a drugi średnio-jasno-srebrno -pół-złoty.Oczywiście to był kiepski żart piszącego :mrgreen:
Ja np.to się w ogólne na kolorach nie znam,ale może kolega od pełno-złotych i pełno srebrnych kapsli się wypowie
www.yoreck.ugu.pl
Ciganen komen Jurken.
吉卜賽人的頭部不公開

Awatar użytkownika
glogowianin
Posty: 1047
Rejestracja: 23 grudnia 2010, 11:26

#11 Post autor: glogowianin »

Wiesz, Frey, ja bym takich detali nie rozróżniał. W tym po prawej jest też trochę grubsza czcionka napisu "tradycyjne", tak a propos.
Dla mnie jest to szukanie dziury w całym i takie jakby powiększanie kolekcji na siłę. Z drugiej strony takie różnice pojawiają się w katalogu, więc ktoś to zbiera. Moja odpowiedź: a) wkładam do jednego z dubli (ew. podmieniam za tego, którego mam w kolekcji).

Paweł
Administrator
Posty: 2162
Rejestracja: 28 stycznia 2005, 14:26
Lokalizacja: Warszawa

#12 Post autor: Paweł »

yoreck pisze:
Paweł pisze:Oraz zbiór dowodów że to NA PEWNO dwa różne kapsle. Mogę podać nicki.
o! to ciekawe- chętnie poznam i argumenty i te nicki
Paweł pisze:Ustalcie to najpierw między sobą,
Paweł ,to już nie masz decydującego głosu,na to co wchodzi do katalogu a co nie?
Paweł pisze:Bo wy (większość oprócz mnie tak chcecie)
czy aby na pewno?
Pierwszy z brzegu:
"Dziwi mnie usunięcie szczecina 44, mam ten kapsel w zbiorze i dublu i nie wiem czemu wyleciał z katalogu.

pozdrawiam
pakbeer"

Mam decydujący głos, ale co z tego skoro zawsze znajduje się ktoś, komu się to nie podoba? Dlaczego ci co narzekają, nie pójdą drogą Tomka i Wismata i nie założą własnego katalogu? Udostępniam zdjęcia każdemu chętnemu!
A tobie Jurek co właściwie się nie podoba? Bo nie wiem czemu właściwie ten wątek ma służyć.

Awatar użytkownika
yoreck
Posty: 2153
Rejestracja: 26 sierpnia 2005, 20:43
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

#13 Post autor: yoreck »

Paweł pisze:A tobie Jurek co właściwie się nie podoba?
no właśnie to ,że tak naprawdę srebrny Szczecin powstał ze złotego i wrócił do katalogu.Na początku ,jak zaczynałeś tworzyć katalog powylatywały kapsle właśnie na odcienie blach /np.Kosher srebrny czy Okocim taki jak wzór 51 a srebrny i jeszcze kilka innych/ i myślałem ,że nadal tak będzie .
Reasumując - nie podoba mi się to ,ze wrócił do katalogu kapsel ,który faktycznie nie istnieje.
Wątek miał służyć temu ,aby ujednolicić kolory blach kapsli tj,aby nie było kolorów pośrednich: platynowo-złotych;jasno-złotych ;pełno zlotych itd.a tylko kolor złoty lub srebrny
www.yoreck.ugu.pl
Ciganen komen Jurken.
吉卜賽人的頭部不公開

kapiral
Posty: 464
Rejestracja: 30 czerwca 2008, 17:14

#14 Post autor: kapiral »

Staramy się być poważni. Co prawda publicznie jeszcze krępujemy się by podnosić kapsel spod ławki w parku. Jednak nagłaśnianie swojej pasji na ogół przynosi więcej pożytku niż szkody.
Moi znajomi już wiedzą. Bardziej wtajemniczeni wiedzą nawet co to sygnatura. Jak mam natomiast wytłumaczyć paletę pośrednich barw? Szczególnie przy tych starszych wzorach, gdzie robiło się kapsle z wszystkiego co było pod ręką (z każdego kawała blachy). Mam gdzieś takiego Lecha z Okocimiem w tle. Profesjonalizm wymaga pewnych zasad, więc utrzymywanie w katalogu wzorów (szczególnie tych starszych) nie jest na pewno krokiem w dobrym kierunku.
Jeżeli ktoś potrafi uzasadnić, że kapsel nie jest innym wzorem (jak to napisałeś Pawle we wstępie do katalogu), to znaczy, że należy to uwzględnić. Sugestie, że ktoś ma oba i są całkiem różne to trochę tak jak z niebieskimi Lechami (co słonko widziało).
Nagłaśnianie swojego hobby jest znacznie łatwiejsze między innymi dlatego, że każdego nowo wtajemniczonego odsyłam na stronę z katalogiem. Stąd też chciałbym, aby zastrzeżeń do niego było jak najmniej.

Paweł
Administrator
Posty: 2162
Rejestracja: 28 stycznia 2005, 14:26
Lokalizacja: Warszawa

#15 Post autor: Paweł »

OK, fajnie że już wiem o co chodzi w tym wątku.
Zgadzam się z tobą całkowicie, że w katalogu nie powinno być odcieni blach kapsli. Jednak staram się aby katalog był użyteczny dla jak największej liczby kolekcjonerów. A niestety rozkład tych co zbierają różne odcienie blachy i tych co nie zbierają (również ja) jest mniej więcej pół na pół.

Zrobiłem wielki błąd, że nie pokasowałem do końca wszystkich odcieni blach z katalogu, gdy zabierałem się za jego tworzenie w nowej postaci. Ale wystarczy przejrzeć sobie dział "Archiwum" gdzie znajdują się dyskusje na temat co ma zostać, a co nie, i przekonacie się jakie było oburzenie gdy chciałem coś zbyt radykalnie pousuwać.

Tymczasem w kolejce do wyrzucenia znajdują się Poznań 35 i Sierpc 26. Mam nadzieję, że małymi krokami uda się nam to uporządkować.

Awatar użytkownika
Kowalsik
Posty: 1732
Rejestracja: 07 lutego 2005, 17:25
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

#16 Post autor: Kowalsik »

Mam wrażenie, że w tym wszystkim zagubiła się gdzieś idea "katalogu"... Co to jest katalog? Chyba jest to miejsce, gdzie znajdziemy informacje o wszystkich kapslach, jaki ukazały się w Polsce. W tym wypadku chyba wszystkich piwnych. (Chyba, bo, z całym szacunkiem dla kolegów, 40-lecie Chineta czy WOŚP nie są kapslami piwnymi i bardzie pasowałyby do katalogu Krzyśka.) Tymczasem cały czas następuje dzielna eliminacja, zamiast dodawania. Obecnie to już nie jest katalog, ale strona z kolekcją Pawła i jej brakami :)

Na prawdę nie rozumiem, co komu przeszkadza informacja o tym, że kapsel występuje na blasze srebrnej i złotej. Jeżeli kogoś to nie interesuje, to sobie jeden zbierze, drugiego nie odhaczy ani wśród posiadanych, ani poszukiwanych, i koniec. A będzie pełna informacja. A to powinno być najważniejsze.

Piszesz, że są stale dyskusje, o powinno być, a co nie, w katalogu. Gdyby były jasne, proste i przemyślane zasady, to by takich dyskusji nie było. A takich nie ma. Kiedyś były kapsle próbne w katalogu, potem poszły do oddzielnej kategorii (po co??), a potem poszły w diabły. Ale trochę prób pozostało w głównej części. Miało nie być odcieni kapsli, a są. Owszem, tych kilka uzasadnionych powinno zostać, ale są i takie zupełnie nieuzasadnione. Do tego coraz częściej pojawia się informacja, że skoro Paweł czegoś nie zbiera, to w katalog się nie pojawi... Itp.

Czy na prawdę informacja o kilku (kojarzę dwa, więc może 3-4) kapslach z wędrującą liczbą przy sygnaturze byłaby taką zbrodnią? Przecież taka informacja byłaby korzystna dla wszystkich... Kilku zainteresowanych wiedziałoby czego szukać, a pozostali mogliby korzystnie wymienić zalegający im kapsel :) I wszyscy byliby zadowoleni.

Popatrzcie na katalog znaczków. Tam przy każdym starym znaczku mamy wielki opis, że istnieje na tym czy innym papierze, z takim czy innym ząbkowaniem, takim i innym klejem itp. I jak kogoś to interesuje, to się zagłębia, a jak nie - to nie. I tyle. Ale jest pełna informacja! Mam 10 kartek informacji o tym, czego nie ma w katalogu...

Strasznie szkoda, że szukając informacji o nowoodkrytych starych kapslach trzeba przetrząsać strony kolekcjonerów, a nie stronę Pawła.

I nie pisz Pawle, że mogę stworzyć swój własny katalog :) Chyba zupełnie bez sensu byłoby 30 katalogów :))) Powinien być jeden, ale pokazujący wszystkie polskie kapsle. I nie powinno być słychać kilka razy w miesiącu głosów na forum "odkryłem nowy kapsel!!!", który znany jest od lat. Skoro jest znany, to powinien być katalogu.

I tyle. Obiecuję - kolejny raz już tego pisać nie będę.

Aha - i katalog nie może powstać bez wizyty u Kazika, bo on ma kilkadziesiąt kapsli takich, jakich inni nie mają. Szkoda jego wiedzy... No i fajnie byłoby zobaczyć przedwojenne kapsle w wersji oryginalnej obok uzupełnionych sztucznie :)) Ale to już drobiazg...
Kowalsik

kapiral
Posty: 464
Rejestracja: 30 czerwca 2008, 17:14

#17 Post autor: kapiral »

Przez ponad tydzień odpocząłem od bardzo wielu spraw, ale w związku z tym, że coś ty napisałem, to znalazłem w skrzynce powiadomienie o odpowiedzi. I muszę przyznać Pawle, że pierwszy raz w dyskusjach na temat katalogu zaczynam w pełni podzielać twoje zdanie. Dotychczas różnie z tym bywało.
Natomiast Marku co do Twojej wypowiedzi.
Myślę, że jak każdy z dużym zainteresowaniem śledzę wiadomości dotyczące pominiętych dotychczas kapsli. Jednak nikt dzisiaj nie potrafi udowodnić, że drobna różnica w kolorze blachy (niekiedy nawet między srebrna a złota) to nie efekt czynników zewnętrznych. Przecież poza kolekcjonerami dziewic wszyscy patrzymy pod nogi szczególnie w ciekawszych miejscach.
Nie starajmy się na siłę wprowadzać do katalogu kapsli, które nie mają nic wspólnego z definicją nowości w nim podaną: "nowy wzór zamówiony przez browar". Nikt z nas nie potrafi zweryfikować bardzo wielu informacji. Zaistnieję na Forum bo mam coś takiego czego inni nie mają. Jeżeli będzie to rzeczywiście coś nowego to i owszem, ale jeżeli chodzi tylko o to by podnieść materialną wartość swojej kolekcji, to myślę, że jak bardzo wielu kolekcjonerów, mówię zdecydowane NIE.
Nie po to się w to bawimy, by ktoś naszym kosztem zbijał kokosy.
A co do wspomnianych w poprzednim poście znaczków. Żeby znaczek uznany był za katalogową różnicę, to nie wystarczy rodzaj kleju itp. Ja kiedyś przez prawie 20 lat zbierałem znaczki, i mam ich znacznie więcej na sztuki niż pewnie większość użytkowników tego Forum kapsli. Poza nielicznymi wyjątkami (jak chociażby przedwojenna Niedziga zamiast Niedzica), nie ma żadnych odmian.
Pawle tak trzymaj. Każdy niepewny numer katalogowy poddawaj wnikliwej ocenie, zgodnie z zasadą: "Lepsze jest wrogiem dobrego".

robson002
Posty: 33
Rejestracja: 03 lipca 2013, 23:21
Lokalizacja: Tomaszów Maz.

Re: kolory blach kapsli

#18 Post autor: robson002 »

Witam. nie wiem czy to było ju poruszane i czy w dobrym dziale pisze. Chodzi mi o kapsel Miodne z kormorana, bo mam dwa i jeden jest w kolorze ciemny brąz a drugi jasny brąz. Te kapsle będą podzielone? Bo różnica jest dużo bardziej widoczna niż np w Brzesko 95a i 95b.

Konto usunięte

Re: kolory blach kapsli

#19 Post autor: Konto usunięte »

Jeżeli moge zabrac glos, uwazam, ze kapsle ktore sa w zasadzie identyczne (wzor i sygnatura) a roznia sie jakims delikatnym kolorem (blacha, ciutek jasniejsza lub ciemniejsza farba) powinny byc uznawane za odmiany, a nie nowe wzory. Ja zbieram wszystkie, ktore sie czyms roznia, niedorobki itp. ale z odcienia zlotego czy innego zrobilbym odmiane :)

guma
Posty: 1066
Rejestracja: 28 maja 2012, 18:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: kolory blach kapsli

#20 Post autor: guma »

Ja mam kilka różniących się kormoranów :

Świeże
Biały kormoran
Miodowy
Specjały kormorana

Konto usunięte

Re: kolory blach kapsli

#21 Post autor: Konto usunięte »

Apropo kolorowych blach, jakie jest Wasze zdanie na temat takich piw jak Gniewosz gdzie są kapsle czyste jednego koloru bez sygnatur? Nie dodajecie ich do katalogu?

Awatar użytkownika
Jacek
Posty: 1725
Rejestracja: 01 grudnia 2005, 14:59
Lokalizacja: Kraków, Rakszawa
Kontaktowanie:

Re: kolory blach kapsli

#22 Post autor: Jacek »

A po co ? Przecież takie kapsle są na piwach, oranżadach, sokach i wszelakich różnych cudach, więc nie są to kapsle tylko z piwa a katalog jak nazwa mówi jest katalogiem kapsli piwnych. Poza tym niektórzy zbierają takie kapsle jako ciekawostki, ale nie ma potrzeby by były w katalogu, każdy zbiera jak i to co chce, nie zawsze trzeba się zgadzać z katalogiem :)

Konto usunięte

Re: kolory blach kapsli

#23 Post autor: Konto usunięte »

Spoko, tylko zapytałem :) Sam troche modyfikuje mój zbiór i wiem, że nie wszystko chciałbym mieć jak u Pawła, a to była dla mnie wyłącznie ciekawostka :)

danio_145
Moderator
Posty: 3082
Rejestracja: 07 lutego 2005, 11:16
Lokalizacja: Nowy Sacz 33-300
Kontaktowanie:

Re: kolory blach kapsli

#24 Post autor: danio_145 »

[quote="Rattus"] Sam troche modyfikuje mój zbiór i wiem, że nie wszystko chciałbym mieć jak u Pawła, /quote]

I to powinna być właśnie istota naszego zbieractwa.
O Kura Masa!
Viva'la Obwoluta!
Pijemen po einen Bieren!
Miodos sie nie topios!

ODPOWIEDZ