UWAGA ważne! Reforma katalogu kapsli piwnych

Kapsle piwne + ogólne dyskusje.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Kowalsik
Posty: 1732
Rejestracja: 07 lutego 2005, 17:25
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: UWAGA ważne! Reforma katalogu kapsli piwnych

#91 Post autor: Kowalsik »

Zlaty Hrad i Dortmunder nie były licencjami, tylko piwami z obcą nazwą, aby lepiej schodziły.
Kowalsik

Damian
Posty: 37
Rejestracja: 15 listopada 2012, 22:33
Lokalizacja: Londyn

Re: UWAGA ważne! Reforma katalogu kapsli piwnych

#92 Post autor: Damian »

To i ja sie wypowiem w kwestii katalogu, niestety nowej wersji katalogu rowniez podziekuje na pewno nie bede ukladal moich kapsli wedlug tego nowego ,,tworu,,ktory pozbawiony jest jakiegokolwiek sensu i logiki.
Jak mozna Kapsel Tychy 110 umiescic w browarze Kielce,ktory w czasie kiedy wychodzil ten kapsel dawno byl juz zamkniety, wie to chyba tylko autor katalogu.
Kolejna sprawa to wyodrebnianie konkretnych marek piw (np.Desperados, Tatra), Dlaczego w ten sam sposob nie sa wyodrebnione inne marki (np.Harnas,Okocim), swiadczy to o niekonsekwencji w dzialaniu autorow katalogu, oraz o braku jakiegokolwiek logicznego pomyslu na zrobienie nowego podzialu. Odbylo sie to chyba na zasadzie, ze akurat dzis mialem taki sen i tak podzielilem.
A gadki, ze katalog bedzie teraz bardziej czytelny i latwiej bedzie odnalezc konkretne kapsle nowym kolekcjonerom mozna wlozyc miedzy bajki, bedzie dla nich to jeszcze bardziej zagmatwane i beda sie pojawiac pytania typu: ,,dlaczego w zamknietym browarze umieszczony jest kapsel z piwa, ktore jest obecnie w sprzedazy?"
Wielka szkoda,ze cos co jest naprawde dobre, wkrotce zostanie zlikwidowane. Osobiscie od momentu wejscia nowego katalogu przestaje zbierac kapsle wedlug niego, sadze, ze nie jest to tylko moje zdanie ale coz to i tak nic nie zmieni nawet jesli wszyscy bylibysmy przeciw nowemu katalogowi.

Awatar użytkownika
wiki
Posty: 2330
Rejestracja: 05 lutego 2005, 13:53
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

Re: UWAGA ważne! Reforma katalogu kapsli piwnych

#93 Post autor: wiki »

Te mnie przeraża układanie kapsli od nowa. Myślę jednak, że pierwszym szoku za rok już nikt nie będzie pamiętał, że istniał stary katalog.
Żeby było logicznie to należałoby kapsle z zamkniętych browarów umieszczać w zupełnie innym miejscu i to dopiero byłoby trudne do zrozumienia.

Awatar użytkownika
chinet
Posty: 4136
Rejestracja: 19 marca 2006, 13:37
Lokalizacja: Błonie

Re: UWAGA ważne! Reforma katalogu kapsli piwnych

#94 Post autor: chinet »

I to kłębiące się pytanie w głowie Wzmacniacza: co ja, k...a zrobię z ankietą!? :mrgreen:
Jestem trollem :mad:

Wiśnia
Posty: 1169
Rejestracja: 02 lipca 2010, 14:11
Lokalizacja: Stargard Szcz.

Re: UWAGA ważne! Reforma katalogu kapsli piwnych

#95 Post autor: Wiśnia »

W produkcji na eksport w takim razie powinny się pojawić np stare Krakusy i Żywce oraz Brzesko 1 z innymi starymi okazami. :)

Awatar użytkownika
Wacek
Posty: 1087
Rejestracja: 06 listopada 2010, 14:06
Lokalizacja: Kraków

Re: UWAGA ważne! Reforma katalogu kapsli piwnych

#96 Post autor: Wacek »

Zastanawia mnie jak będą rozwiązane opisy przeniesionych kapsli do "marek".
Na razie np. o Warce radler to wiemy tylko tyle że jest w grupie Żywiec ,bo na stronie marki Warka nie jest podany ten radler gdzie jest produkowany a prawda jest taka że w Elblągu i w jakiś sposób powinien na tej stronie być przypisany do Elbląga.Opis,podpis,odnośnik etc.
Strona marki "Warka" nie posiada też u góry strony tytułowej a jest to przecież browar z adresem... tak jak inne w tym katalogu.
Czyli browar został bezosobowo wepchnięty do marek.
Pamiętam że kiedyś w katalogu,przy kapslach piw produkowanych w innych browarach,był odnośnik na stronie pod tym kapslem,gdzie go szukać.
Czyli był i tu i tu.Łatwo było go odnaleźć.
Nie ma rady,musimy poczekać na oficjalną wersję i jak pisał wiki :
wiki pisze: Myślę jednak, że pierwszym szoku za rok już nikt nie będzie pamiętał, że istniał stary katalog.
A póki co,ze względu na daleki termin premiery nowego,jest prośba aby zrobić aktualizację i dodać do starego katalogu jakieś nowości,bo ostatnia aktualizacja była w lipcu a każdy przede wszystkim na to oczekuje. :P

Paweł
Administrator
Posty: 2163
Rejestracja: 28 stycznia 2005, 14:26
Lokalizacja: Warszawa

Re: UWAGA ważne! Reforma katalogu kapsli piwnych

#97 Post autor: Paweł »

Zupełnie niepotrzebnie tak gorąco tutaj.
Po to jest wersja próbna (której sam nawet jeszcze nie oglądałem, bo jestem w podróży), żeby zebrać komentarze. Na wszystkie posty z ostatnich dwóch stron odpowiem, gdy będę miał dostęp do biurka i normalnego komputera.
Bardzo dużo poprawek jeszcze nastąpi.

Awatar użytkownika
wismat
Administrator
Posty: 3631
Rejestracja: 20 października 2006, 16:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: UWAGA ważne! Reforma katalogu kapsli piwnych

#98 Post autor: wismat »

Ja na szybko odpowiem, że w każdej kategorii będzie tytuł. Troche czasu mi to zajmuje, a chciałem jak najszybciej pokazać 1. wersję. Warka nadal będzie browarem.
https://wismat.kolekcjakapsli.pl - moja strona | https://KatalogKapsli.pl - katalog kapsli polskich

Paweł
Administrator
Posty: 2163
Rejestracja: 28 stycznia 2005, 14:26
Lokalizacja: Warszawa

Re: UWAGA ważne! Reforma katalogu kapsli piwnych

#99 Post autor: Paweł »

Odnośnie generalnego zarzutu o brak logiki:
Tak, zgadza się, całkowicie zostały zmienione założenia co sposobu przypisywania wzorów do kategorii. Założeniem reformy była ZMIANA LOGIKI i zostało to opisane kilka miesięcy temu, więc nie wiem dlaczego np. Krzysiek, Damian, Pakbeer są w szoku.
To już nie ulegnie zmianie.

Widzę, że największy opór mają osoby których system przechowywania kapsli uniemożliwia lub bardzo utrudnia wprowadzanie zmian - z tym cieżko mi polemizować.

W wersji ostatecznej zostanie wprowadzona historia browarów i jedna z podstawowych zmian, czyli przypisywanie nowości do nieistniejących browarów zostanie wyjaśniona.

Awatar użytkownika
Wacek
Posty: 1087
Rejestracja: 06 listopada 2010, 14:06
Lokalizacja: Kraków

Re: UWAGA ważne! Reforma katalogu kapsli piwnych

#100 Post autor: Wacek »

wismat pisze:Ja na szybko odpowiem, że w każdej kategorii będzie tytuł. Troche czasu mi to zajmuje, a chciałem jak najszybciej pokazać 1. wersję. Warka nadal będzie browarem.
Tak myślałem.Niemniej w porywie tak mi się jakoś napisało. :P
Tylko ten termin 1.5 - 2.5 miesiąca. :nono: :depresja:
Przydałby się jakiś prezent na gwiazdkę,bo na Mikołaja to szans nie widzę.A może :?:

Awatar użytkownika
Wacek
Posty: 1087
Rejestracja: 06 listopada 2010, 14:06
Lokalizacja: Kraków

Re: UWAGA ważne! Reforma katalogu kapsli piwnych

#101 Post autor: Wacek »

Paweł pisze: ...W wersji ostatecznej zostanie wprowadzona historia browarów... .
Fajnie by było,dodać zdjęcia browarów.
Graficznie by wtedy katalog zyskał i byłby jeszcze ciekawszy.

Awatar użytkownika
wismat
Administrator
Posty: 3631
Rejestracja: 20 października 2006, 16:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: UWAGA ważne! Reforma katalogu kapsli piwnych

#102 Post autor: wismat »

Na gwiazdkę na pewno. Na Mikołaja może :) naprawdę robię co mogę!

Pamiętajcie też, że z katalogu można korzystać, zaznaczać kapsle i korzystać ze wszystkich funkcji, a kapsle w segregatorze trzymać po swojemu. Nie jesteśmy żadną wyrocznią, a i teraz są osoby, które np. nie dodają nowych Żubrów do Poznania, ale je oznaczą w katalogu. To kwestia kompromisu.
https://wismat.kolekcjakapsli.pl - moja strona | https://KatalogKapsli.pl - katalog kapsli polskich

Awatar użytkownika
chinet
Posty: 4136
Rejestracja: 19 marca 2006, 13:37
Lokalizacja: Błonie

Re: UWAGA ważne! Reforma katalogu kapsli piwnych

#103 Post autor: chinet »

Mimo wszystko zaleca się zrobić szybką aktualizację.
Jestem trollem :mad:

Awatar użytkownika
Mike007
Posty: 522
Rejestracja: 31 lipca 2013, 07:27
Lokalizacja: Brzóza
Kontaktowanie:

Re: UWAGA ważne! Reforma katalogu kapsli piwnych

#104 Post autor: Mike007 »

Hmmm, nowy katalog na gwiazdkę. Proponuję odwlec premierę do nowego roku, a na gwiazdkę uruchomić taki podglądowy nowy katalog jaki jest teraz. Te kilka dni chyba nikogo nie zbawi, a i pewnie znajdzie się coś do poprawy. Do tego czasu stary katalog (obecny) wg mnie powinien funkcjonować cały czas Do tego możnaby jeszcze zrobić jakąś aktualizację, albo nawet dwie, tak aby w starym katalogu znalazły się wszystkie kapsle z 2014.
https://1drv.ms/f/s!Arqm-0vCoijQaLJ078Oqx-f0oWs - zagraniczne i polskie, piwne i niepiwne, kilka szkieł i wafli - na wymianę tylko za kapsle piwne. ZAPRASZAM!!!

Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 2020
Rejestracja: 08 lutego 2005, 14:58
Lokalizacja: Prawie Warszawa

Re: UWAGA ważne! Reforma katalogu kapsli piwnych

#105 Post autor: Krzysiek »

Paweł, jedyne co mnie zaszokowało to to że dodajecie nowe kapsle do nieczynnych browarów. Jest to sprzeczne z jakąkolwiek logiką, a już na pewno w sytuacji gdy na stronie zaznaczacie które zakłady są jeszcze czynne a które już zamknięto. Reszta to tak naprawdę błędy logiczne oraz brak konsekwencji które przewidywałem jeszcze zanim powstała wersja strony do wglądu.

Kowalsik, z Dortmunderem faktycznie moja pomyłka, niemniej Zlaty Hrad nie jest polską marką tylko słowacką. Zresztą żeby daleko nie szukać, Kaltenbergi też były warzone na licencji.

Popatrzyłem dokładniej i gryzą mnie przede wszystkim dwie rzeczy. O umieszczaniu nowych Królewskich w browarze warszawskim pisałem. Druga sprawa to to że wyodrębnianie marek pod browarami nie różni się praktycznie niczym od kategorii licencje. Poza Tatrą mamy tam same zagraniczne marki. A casus Tatry nie różni się niczym od Kaperów, Królewskiego czy Piastów które umieszczono w oryginalnym browarze. Mało tego, Żywiec wciąż funkcjonuje i jeśli rzeczywiście nie warzy się tam Tatry, to jednak umieszczenie tam kapsli nie razi tak bardzo jak wciskanie ich w nieczynne miejsca.
Obserwuj ZIELONE KARTKI na Facebooku :)

Awatar użytkownika
Kowalsik
Posty: 1732
Rejestracja: 07 lutego 2005, 17:25
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: UWAGA ważne! Reforma katalogu kapsli piwnych

#106 Post autor: Kowalsik »

Na pewno z Tym Zlatym Hradem? Bo na etykietach nie ma nic na ten temat...
Kowalsik

Awatar użytkownika
RyBy
Posty: 732
Rejestracja: 21 lutego 2005, 18:08
Lokalizacja: Golędzinów Królewski
Kontaktowanie:

Re: UWAGA ważne! Reforma katalogu kapsli piwnych

#107 Post autor: RyBy »

Kazelot71 pisze:Ja mam taką uwagę:
Najeżdżam na nieistniejący browar np: Warszawa zlikwidowany w 2004 lub Wrocław Piast zlikwidowany w 2003 (na górze strony widnieje taka informacja)
i co widzę kapselki które obecnie można dostać w prawie każdym sklepie. Coś to nie tak chyba? Szczególnie dla kolekcjonerów którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z kapselkami :roll:
To samo dotyczy Gdańska, Kielc, Brzegu:(
A gdzie Ty to widzisz ???
Aż z ciekawości sprawdziłem w katalogu ale nic takiego nie widziałem.
Cuda jakieś czy co :?:
Katalog zrywek i nakładek na butelki http://www.sites.google.com/view/katalogzrywek
Mini kolekcja aluminiowych kapsli https://sites.google.com/view/kapsle-woda-mineralna

Awatar użytkownika
Kowalsik
Posty: 1732
Rejestracja: 07 lutego 2005, 17:25
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: UWAGA ważne! Reforma katalogu kapsli piwnych

#108 Post autor: Kowalsik »

Robert, a patrzysz w wersji demo nowego katalogu? - http://katalog.ikro.eu/katalog.php?co=brow
Kowalsik

Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 2020
Rejestracja: 08 lutego 2005, 14:58
Lokalizacja: Prawie Warszawa

Re: UWAGA ważne! Reforma katalogu kapsli piwnych

#109 Post autor: Krzysiek »

Kowalsik pisze:Na pewno z Tym Zlatym Hradem? Bo na etykietach nie ma nic na ten temat...
Licencja słowackiego browaru Michalovce.

http://www.browar.biz/obrazek3.php?kol= ... =b&wl=1&s=
http://www.browar.biz/obrazek3.php?kol= ... =b&wl=1&s=
Obserwuj ZIELONE KARTKI na Facebooku :)

Awatar użytkownika
Kowalsik
Posty: 1732
Rejestracja: 07 lutego 2005, 17:25
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: UWAGA ważne! Reforma katalogu kapsli piwnych

#110 Post autor: Kowalsik »

http://www.browar.biz/forum/showthread.php?t=848

Fake :) Wpisali coś, co już nie istnieje. To znaczy - tam nie ma, że to Fake, ale że browar nie istnieje.
Kowalsik

Awatar użytkownika
yoreck
Posty: 2154
Rejestracja: 26 sierpnia 2005, 20:43
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: UWAGA ważne! Reforma katalogu kapsli piwnych

#111 Post autor: yoreck »

Kowalsik pisze:http://www.browar.biz/forum/showthread.php?t=848

Fake :) Wpisali coś, co już nie istnieje. To znaczy - tam nie ma, że to Fake, ale że browar nie istnieje.
Można wiedzieć jaki to niby browar nie istnieje
www.yoreck.ugu.pl
Ciganen komen Jurken.
吉卜賽人的頭部不公開

Awatar użytkownika
Kowalsik
Posty: 1732
Rejestracja: 07 lutego 2005, 17:25
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: UWAGA ważne! Reforma katalogu kapsli piwnych

#112 Post autor: Kowalsik »

Michalovce.
Kowalsik

Awatar użytkownika
wtk
Posty: 2521
Rejestracja: 14 listopada 2010, 10:31
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: UWAGA ważne! Reforma katalogu kapsli piwnych

#113 Post autor: wtk »

Ciut dalej posunięte niż mi się zdawało... Czekam na ostateczną wersję! :)
CCi#1223 / Discord wtk#9189

Paweł
Administrator
Posty: 2163
Rejestracja: 28 stycznia 2005, 14:26
Lokalizacja: Warszawa

Re: UWAGA ważne! Reforma katalogu kapsli piwnych

#114 Post autor: Paweł »

wiki pisze:Ha miałem nadzieję, że zniknie z katalogu łódzki Ulster, który nigdy na żadnym piwie się nie pojawił i jest zwyczajnym kapsle próbnym.
triple_h_stg pisze:Ha, to ciekawe skąd etykiety się wzięły Ulstera? Też próbne? :)
wiki pisze:Ciekawe, że przez wiele lat nikt nie zdobył butelkowanego Ulstera.
To nie jest miejsce na dyskusję nt. Ulstera. Mimo, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest to próba i również przychylam się do tej wersji, nie mogę skasować tego kapsla, gdyż brakuje 100% pewnego info na ten temat. Po kilunastu latach od wypuszczenia tego wzoru raczej nie dowiemy się już prawdy.
Argument o braku istnienia zagiętego jest trochę śmieszny, ponieważ każdy może sobie sam zabutelkować kapsel w domu.
glogowianin pisze:Może Heinekeny, Carlsbergi, Somersby, Faxe i Pilsnery też dodać do licencji?
Nie. Licencje to marki warzone przez przypadkowe browary Grolsch (Elbląg i Koszalin), Gold Fassl (Tychy, Jędrzejów), natomiast marki które wymieniłeś są własnością tego samego zagranicznego właściciela co jego polski koncern, dlatego znajdują się w obrębie tej samej grupy.
GRYM pisze:Paweł w dalszym ciągu nie wiesz czy masz Elbląg nr 2 z czarnym czy z brązowym statkiem?
Ułatwię Ci w katalogu jest z brązowym brak czarnego.Pozdrawiam
zipkeczup pisze:Mam ewidentnie czarny i ewidentnie brązowy. Są to ewidentnie różne wzory.
I po co ta złośliwość? Dobrze wiesz, że to nie jest kwestia tego czy coś mam czy nie. Poprzednie zdjęcie w katalogu to była jeszcze oryginalne zdjęcie B.Sikorskiego i nie potrafiłem odpowiedzieć czy na jego zdjęciu statek był czarny czy brązowy. Natomiast w nowej wersji pojawiło się już moje własne zdjęcie na podstawie tego co mam w kolekcji i postęp polega na tym, że już na 100% wiadomo, że nadruk jest brązowy.
Zip, od dawna wiem, że istnieje, ale co z tego, skoro nie ma zdjęcia dobrej jakości? Fotki z komórek lub cyfrówek możecie sobie darować, ponieważ ich jakość dyskwalifikuje je do umieszczenia w katalogu.
Kazelot71 pisze:Ja mam taką uwagę:
Najeżdżam na nieistniejący browar np: Warszawa zlikwidowany w 2004 lub Wrocław Piast zlikwidowany w 2003 (na górze strony widnieje taka informacja)
i co widzę kapselki które obecnie można dostać w prawie każdym sklepie. Coś to nie tak chyba? Szczególnie dla kolekcjonerów którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z kapselkami :roll:
To samo dotyczy Gdańska, Kielc, Brzegu:(
Wszystkie komentarze są przedwczesne, ponieważ brakuje tekstowej informacji o historii browarów i ich marek piwa, które dopiero opracowuję. Wszystkie sytuacje gdy w ramach jednej grupy piwowarskiej zamyka się browary, a produkcja "podtrzymanych" marek piwa z tego browaru została przeniesiona do pozostałych browarów z tej samej grupy zostanie zamieszczona. Nie powinno być powodu do konsternacji, natomiast wiedza wielu osób zostanie poszerzona.
yoreck pisze:Wrocław 7 ma czerwoną sygnaturę CCC1
Dziękuję za ponowne zwrócenie uwagi, będzie poprawka.
triple_h_stg pisze:Co do sygnatur to Kielce 8 zamiast literki "E" posiada "B" i korona jest bez kropek.
Ale nie na kapslu z polskiego browaru Belgia z połowy lat '90. Na kapslu belgijskim wydanym po 2000 roku jest tak jak piszesz, korona+B. Dokładnie w tym samym czasie na polskim rynku chodziły nasze czerwone CocaCole i zielone Sprite z sygnaturą korona+E.
chinet pisze:Czy będą zakładki na górze strony jak dotychczas, czy będziemy rolować kilometrami listę z lewej strony?
Wygląd będzie identyczny, na razie mamy tylko test treści.
triple_h_stg pisze:Braniewo wznowiło produkcję piwa, więc też trzeba zmienić kolor na zielony.
Zmiany bieżące będą wprowadzane. Braniewo zostanie połączone w grupę z Namysłowem.
Wacek pisze: Chyba trzeba będzie przestać zbierać kapsle wg.katalogu. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Jakoś nie wyobrażam sobie,jak na razie, katalogowania /przekładania,układania/ mojej kolekcji od nowa.
Trzeba będzie wziąć urlop w tym celu. :D
Czy jest już jakaś przybliżona data wejścia w życie nowego katalogu,bo znając życie dyskusja potrwa jeszcze ze dwa miesiące. ?
Co robi Heineken 111 dap w Żywcu,jeżeli jest stworzone nowe jego umiejscowienie.
W PRODUKCJA NA ZLECENIE powinno być podane przy danych kapslach /markach/ kto produkuje.Chyba że coś nie rozumiem..
Bardzo dobre podejście. Sam nie układam kapsli w kolekcji według katalogu, tylko tak jak mi się podoba.
Produckja na zlecenie - będzie dokładnie tak jak piszesz, informacje takie zostaną zamieszczone w tekstowych opisach.
pakbeer pisze:Tak się kończy era katalogu, który zamiast być w miarę czytelnym... staje się na naszych oczach jakąś chorą i nielogiczną wizją, którą pojmuje jedynie autor.
Odpisałem dzisiaj w ciągu dnia. Swoją drogą daruj sobie już najeżdzanie na mnie, ponieważ nic nie wskórasz.
Krzysiek pisze:I ja już wiem że nie stracę ani sekundy swojego życia na reorganizację zbioru bo po prostu przestanę zbierać kapsle wg katalogu, a swoją kolekcję będę układał zgodnie z czymś czego ten katalog jest pozbawiony: logiką. Chciałbym się mylić i wierzyć że będę jedyną osobą która przestanie ściśle trzymać się układu ze strony ale tak się chyba nie stanie. W moich oczach reforma jest totalną porażką - miała ułatwić obsługę katalogu, tymczasem nie dość, że powoduje chaos w dotychczasowych zbiorach, to pełna jest sprzeczności logicznych. Żeby nie być gołosłownym, przejrzałem pobieżnie projekt i co mi się rzuciło w oczy:

1. Umieszczanie nowych kapsli w zamkniętych browarach. O ile Warka Radler w Warce i Żubr Ciemnozłoty w Białymstoku podobają mi się, o tyle trzymanie aktualnych Królewskich w Warszawie to pomyłka. Wprowadzacie kropki którymi oznaczacie status browaru, przy zamkniętych stawiacie czerwone, przy czym w tych nieczynnych dodajecie nowe kapsle? Jaki w tym sens? Jakie to ułatwienie dla osób nierozeznanych w historii polskiego browarnictwa?
2. Marka Tatra. Skoro Królewskie jest w Warszawie a Piasty we Wrocławiu to dlaczego kapsle z Tatry nie widnieją w Żywcu? Historycznie Tatra jest marką którą w Żywcu warzono na długo zanim browar stał się własnością Heinekena. Swoja drogą Tatra to tak naprawdę jedyna polska marka która została wyodrębniona.
3. Produkcja na zlecenie/produkcja na eksport. Nie wiem co mają wnieść te kategorie. Z powodu jednego kapsla Argusa wyodrębniono kilka marek których przypisania do dotychczasowych browarów nikt nie kwestionował, a i tak Alter Beer i Rebel zostały w Piotrkowie a Finkbrau najwyraźniej wyparował. W eksportach również niezrozumiała sytuacja. Kapsle od Tyskiego czy Okocimia które szły na eksport zostały w głównej kategorii, za to wyodrębniono EB. Zgodnie z logiką panującą w nowym katalogu powinny leżeć w Elblągu, choć nie mają nic wspólnego z tym browarem. Swoją drogą Polander Beer chyba tez był towarem eksportowym. Lech i Tyskie z HB jeśli mają być w katalogu to tylko i wyłącznie jako kapsle eksportowe, choć ich polskość mógłby badać p. Macierewicz.
4. Licencje. Wrzucacie do reformy katalogu coś co istniało w wersji Sikora. Tak naprawdę poza wspomnianą wcześniej Tatrą wszystkie wyodrębnione marki to nic innego jak licencje. I na jakiej zasadzie Dortmunder oraz Zlaty Hrad zostały na swoim starym miejscu skoro wyodrębniono kategorię 'licencje'?
5. Podział browarów wedle przynależności. Tu też zagwozdki: czemu Braniewo jest oznaczone jako nieczynne skoro zostało ponownie otwarte i należy do Namysłowa? Dlaczego nie wyodrębniono Zakładów Piwowarskich Głubczyce?

Także ja podziękuję, chwała Wam za dobre chęci, ale niestety zmiany nie są na lepsze.
Na pierwszą część odpowiedziałem w ciągu dnia. Szanuję twój wolny wybór katalogowania zbiorów.

1. Tak, jest to ułatwienie dla osób nieznających historii + dojdzie do tego opis tekstowy historii browarów w ramach poszczególnych grup. Założeniem reformy jest uniknięcie przypisywania marki do kilku browarów i ujednolicenie miejsca gdzie wszystkie wzory jednej marki się znajdują. Na przykładzie Królewskiego najodpowiedniejszym miejscem jest do tego kontynuacja przypisywania do nieczynnego browaru warszawskiego.
2. Tatra nie jest marką piwa z browaru w Żywcu lecz marką grupy piwowarskiej. Z Żywcem ma tyle wspólnego, że jej pierwsze warki stamtąd zeszły, późniejsze były porozrzucane po pozostałych browarach grupy, jak również kapsle od piwa Tatra po całym katalogu. Skutek? Pierdolnik, że się tak brzydko wyrażę. Teraz już będzie wiadomo od razu gdzie szukać Tatry.
3. Nie myślisz przyszłościowo. Takich marek dla supermarketów będzie przybywało lawinowo i rozrzucanie ich po poszczególnych browarach powoduje coraz większy bałagan.
Eksporty - najważnieszym kryterium pozostaje, żeby marka piwa była przypisana do browaru właściciela marki.
EB - na pewno wiesz że GŻ definitywnie pożegnał się z marką EB i prawa do niej sprzedał jakiemuś biznesmenowi, który zleca jej produkcję w przypadkowych browarach, który akurat zrobi piwo najtaniej.
4. Nie rozróżniasz licencji udzielanej podmiotowi niezależnemu na produkcję marki której właścicielem jest kto inny od produkcji marki zagranicznej tego samego właściciela co jego polski browar.
5. Co do Braniewa, to już napisane zostało że będzie poprawka. Co do Głubczyc jeszcze się zastanowię, bo trochę dziwnie nazywać grupą zakłady z których pozostał jeden czynny browar.
Kowalsik pisze:Zlaty Hrad i Dortmunder nie były licencjami, tylko piwami z obcą nazwą, aby lepiej schodziły.
Dokładnie tak.
Damian pisze:To i ja sie wypowiem w kwestii katalogu, niestety nowej wersji katalogu rowniez podziekuje na pewno nie bede ukladal moich kapsli wedlug tego nowego ,,tworu,,ktory pozbawiony jest jakiegokolwiek sensu i logiki.
Jak mozna Kapsel Tychy 110 umiescic w browarze Kielce,ktory w czasie kiedy wychodzil ten kapsel dawno byl juz zamkniety, wie to chyba tylko autor katalogu.
Kolejna sprawa to wyodrebnianie konkretnych marek piw (np.Desperados, Tatra), Dlaczego w ten sam sposob nie sa wyodrebnione inne marki (np.Harnas,Okocim), swiadczy to o niekonsekwencji w dzialaniu autorow katalogu, oraz o braku jakiegokolwiek logicznego pomyslu na zrobienie nowego podzialu. Odbylo sie to chyba na zasadzie, ze akurat dzis mialem taki sen i tak podzielilem.
A gadki, ze katalog bedzie teraz bardziej czytelny i latwiej bedzie odnalezc konkretne kapsle nowym kolekcjonerom mozna wlozyc miedzy bajki, bedzie dla nich to jeszcze bardziej zagmatwane i beda sie pojawiac pytania typu: ,,dlaczego w zamknietym browarze umieszczony jest kapsel z piwa, ktore jest obecnie w sprzedazy?"
Wielka szkoda,ze cos co jest naprawde dobre, wkrotce zostanie zlikwidowane. Osobiscie od momentu wejscia nowego katalogu przestaje zbierac kapsle wedlug niego, sadze, ze nie jest to tylko moje zdanie ale coz to i tak nic nie zmieni nawet jesli wszyscy bylibysmy przeciw nowemu katalogowi.
Wojaki - napisałem już wcześniej jaki jest zamysł tego typu przypisywania wzorów na przykładzie Królewskiego. Marka Wojak historycznie pochodzi z Kielc, a po zamknięciu browaru przez KP produkcja tej marki przeniesiona do pozostałych browarów grupy. Akurat w tej chwili kłamstwem było że jest produkcja z Tychów - postudiuj kody partii produkcji na etykietach, a dowiesz się, że produkcja odbywa się w Tychach, Białymstoku i Poznaniu.
Harnaś - marka z Brzeska co jest nawet napisane na kapslach. Oczywiście rzeczywista produkcja odbywa się wszędzie, ale wyodrębnienia będą tworzone tylko tam, gdzie nie ma żadnych odnośników co do miejsca produkcji, np. Tatra.
Gadki, bajki - poczekaj na wersję ostateczną z opisami tekstowymi i wskazówkami, wtedy się wypowiesz jeszcze raz.
Twój sposób kolekcjonowania - twój wolny wybór, którego nie śmiem ci narzucać.
Wiśnia pisze:W produkcji na eksport w takim razie powinny się pojawić np stare Krakusy i Żywce oraz Brzesko 1 z innymi starymi okazami. :)
Żywce to Żywiec a Brzesko to Brzesko. Anonimowe marki supermarketowe o krótkim cyklu życia to nie marki ze stuletnią historią.
Wacek pisze:Zastanawia mnie jak będą rozwiązane opisy przeniesionych kapsli do "marek".
Na razie np. o Warce radler to wiemy tylko tyle że jest w grupie Żywiec ,bo na stronie marki Warka nie jest podany ten radler gdzie jest produkowany a prawda jest taka że w Elblągu i w jakiś sposób powinien na tej stronie być przypisany do Elbląga.Opis,podpis,odnośnik etc.
Strona marki "Warka" nie posiada też u góry strony tytułowej a jest to przecież browar z adresem... tak jak inne w tym katalogu.
Czyli browar został bezosobowo wepchnięty do marek.
Pamiętam że kiedyś w katalogu,przy kapslach piw produkowanych w innych browarach,był odnośnik na stronie pod tym kapslem,gdzie go szukać.
Czyli był i tu i tu.Łatwo było go odnaleźć.
Cieszę się, że rozumiesz że to jest bardzo początkowa faza i brakuje jeszcze bardzo wielu opisowych informacji. Będzie to nadrobione.

Awatar użytkownika
KOLEKCJONER
Posty: 1846
Rejestracja: 20 września 2006, 08:07
Lokalizacja: PODLASKIE
Kontaktowanie:

Re: UWAGA ważne! Reforma katalogu kapsli piwnych

#115 Post autor: KOLEKCJONER »

Wszyscy się przyzwyczaimy...Jak dla mnie nie ma problemu. Coś w tym jest, że tatry są tylko w tatrach. Podoba się.
Tylko czy błędnodruk -> Wrocław 4 dalej będzie w katalogu? A co z tym : http://forum.katalogkapsli.pl/download/file.php?id=5241
I gdzie Białystok 19 i 20?
Aktualnie skanuję i dodaję kapsle na stronę. :)
http://www.collector-crowncaps.cba.pl
SERIA KOLEKCJONERÓW !!!
m.gradzki88@gmail.com

Awatar użytkownika
RyBy
Posty: 732
Rejestracja: 21 lutego 2005, 18:08
Lokalizacja: Golędzinów Królewski
Kontaktowanie:

Re: UWAGA ważne! Reforma katalogu kapsli piwnych

#116 Post autor: RyBy »

Kowalsik pisze:Robert, a patrzysz w wersji demo nowego katalogu? - http://katalog.ikro.eu/katalog.php?co=brow
Nie wiedziałem, że jest już wersja testowa :cry:
Ale teraz już ja sobie obejrzałem.
Jedno, co mi się na pewno nie podoba to brak możliwości oddzielnego przewijania listy browarów. Przy rosnącej ilości rożnych browarów kontraktowych, restauracyjnych itp. z czasem ta lista tak się wydłuży, że katalog stanie się bardzo niewygodny do użytkowania.
Uważam, że bardzo dobrym pomysłem było wydzielenie marek piwa z browarów (tatra, desperados itd.)
Uważam, że złym pomysłem jest dodawanie kolejnych kapsli z marek kontynuowanych po zamknięciu browarów i nic tu dodanie opisów nie pomoże. Będzie bałagan.
Katalog zrywek i nakładek na butelki http://www.sites.google.com/view/katalogzrywek
Mini kolekcja aluminiowych kapsli https://sites.google.com/view/kapsle-woda-mineralna

Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 2020
Rejestracja: 08 lutego 2005, 14:58
Lokalizacja: Prawie Warszawa

Re: UWAGA ważne! Reforma katalogu kapsli piwnych

#117 Post autor: Krzysiek »

Żeby nie było że jestem taki krytyczny: podział wg browarów podoba mi się. Podział wg marek też byłby ok. Niemniej albo jedno, albo drugie. Problem pojawia się gdy łączymy te metody klasyfikowania, bo dla mnie niejasne staje się dlaczego Tatra zostaje wyodrębniona a nowe Wojaki zamieszczane są w zamkniętym browarze Kielce. Kwintesencją nowego katalogu jest dla mnie ten fragment Twoich wypowiedzi:
2. Tatra nie jest marką piwa z browaru w Żywcu lecz marką grupy piwowarskiej (1). Z Żywcem ma tyle wspólnego, że jej pierwsze warki stamtąd zeszły, późniejsze były porozrzucane po pozostałych browarach grupy, jak również kapsle od piwa Tatra po całym katalogu. Skutek? Pierdolnik, że się tak brzydko wyrażę. Teraz już będzie wiadomo od razu gdzie szukać Tatry.
Wojaki - napisałem już wcześniej jaki jest zamysł tego typu przypisywania wzorów na przykładzie Królewskiego. Marka Wojak historycznie pochodzi z Kielc (2), a po zamknięciu browaru przez KP produkcja tej marki przeniesiona do pozostałych browarów grupy. Akurat w tej chwili kłamstwem było że jest produkcja z Tychów - postudiuj kody partii produkcji na etykietach, a dowiesz się, że produkcja odbywa się w Tychach, Białymstoku i Poznaniu.
Harnaś - marka z Brzeska co jest nawet napisane na kapslach. (1) Oczywiście rzeczywista produkcja odbywa się wszędzie, ale wyodrębnienia będą tworzone tylko tam, gdzie nie ma żadnych odnośników co do miejsca produkcji, np. Tatra. (2)
W tym momencie powstają straszne sprzeczności.
(1) - Tatra jest marką grupy piwowarskiej, ale Harnasia traktujesz już jako markę browaru, choć w rzeczywistości obie marki należą do koncernów i są warzone w kilku miejscach. Albo przyjmujesz że Tatra jest marką Grupy Żywiec a Harnaś Carlsberg Polska, albo zakładamy że jedna z nich wywodzi się z Żywca a druga z Brzeska.
(2) - Wojak jest w Kielcach bo stamtąd wywodzi się marka. Tatra dostaje oddzielną kategorię bo nie ma odnośników do miejsca produkcji. A czemu nie odwrotnie? Wojak dostaje swoja kategorię bo nie mamy jednoznacznych informacji o obecnym miejscu warzenia. Tatra trafia do Żywca bo stamtąd pochodzi ta marka. Problem jest taki że zasady nowego podziału nie trzymają się kupy. A taki stan rzeczy utrudni korzystanie z katalogu.

3. Nie myślisz przyszłościowo. Takich marek dla supermarketów będzie przybywało lawinowo i rozrzucanie ich po poszczególnych browarach powoduje coraz większy bałagan.
(...)
EB - na pewno wiesz że GŻ definitywnie pożegnał się z marką EB i prawa do niej sprzedał jakiemuś biznesmenowi, który zleca jej produkcję w przypadkowych browarach, który akurat zrobi piwo najtaniej.
Skąd pewność że tak będzie? Być może 20 lat temu zakładano że nasz rynek zaleją piwa licencyjne bo każda europejska marka będzie chciała wejść na polski rynek po upadku PRL. Jeszcze 10 lat temu wydawało się że koncerny wygryzą mniejsze browary, a przed 5 laty nikt nie pomyślałby że nasz rynek zaleją małe browary kontraktowe i rzemieślnicze. Gdy powstawało Bierhalle nikt nie wiedział że za kilka lat w praktycznie każdym większym mieście będziemy mieli browar restauracyjny, a w takim Płocku nawet dwa. Sytuacja na rynku piwnym zmienia się szybko i wcale nie byłbym taki przekonany o nawale mark supermarketowych, ale być może okaże się ze miałeś rację. Niemniej odnoszę wrażenie że z dużej chmury mały deszcz, bo póki co na rynku mamy już trochę marketowych piw i jedynie Argus wzbudził kontrowersje. Ale żeby nie było, tak jak mówiłem, podział wg marek mi nie wadzi, problemem jest straszny misz masz w zasadach na jakich będzie działał nowy katalog.
Wspomniane przeze mnie Rebel i Alter Beer trafią do tej kategorii czy na stałe są przypisane do Piotrkowa? I co z Finkbrauami?

Jeśli chodzi o EB to tak naprawdę mi one nie wadzą w kategorii export, ale znowu brakuje mi tu logiki. Marka została ta sama, zmienia się właściciel. Królewskie też ich zmieniało, od Browarów Warszawskich, przez Braun Union po Grupę Żywiec, a jednak razem są te kapsle. Ale tu sprawa jest pogmatwana bo nie wydaje mi się żeby GŻ definitywnie pożegnała się z marką EB, nie dalej jak ze dwa miesiące temu piłem jeszcze typowe EB.
Obserwuj ZIELONE KARTKI na Facebooku :)

Awatar użytkownika
krzysio
Posty: 1301
Rejestracja: 14 lipca 2014, 18:55
Lokalizacja: W-wa
Kontaktowanie:

Re: UWAGA ważne! Reforma katalogu kapsli piwnych

#118 Post autor: krzysio »

Czy są jakieś kłopoty z serwerem, na którym jest katalog? Pojawił mi się error 404 i nie mogę się zalogować...
Grzegorz & Krzysio
Zbieramy kapsle polskie z sygnaturami
Tutaj jest link do naszej kolekcji i dubli.

Awatar użytkownika
wismat
Administrator
Posty: 3631
Rejestracja: 20 października 2006, 16:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: UWAGA ważne! Reforma katalogu kapsli piwnych

#119 Post autor: wismat »

Widocznie były jakieś prace u dostawcy serwera. Wszystko działa bez zmian.
https://wismat.kolekcjakapsli.pl - moja strona | https://KatalogKapsli.pl - katalog kapsli polskich

Malczan
Posty: 253
Rejestracja: 17 sierpnia 2010, 16:57
Lokalizacja: Jasień/Hamburg

Re: UWAGA ważne! Reforma katalogu kapsli piwnych

#120 Post autor: Malczan »

Właśnie zobaczyłem nowa formę katalogu! O ile mogę powiedzieć że byłem przyzwyczajony do starej wersji katalogu i była dla mnie dobra dziś jak zobaczyłem "demo" to chciałbym już być w domu i już układać wszystko od nowa. Naprawdę wielki ukłon za pracę, chęci, czas. Lepiej tego nie można było zrobić i ciężko będzie coś ulepszyć za kilka lat:)

ODPOWIEDZ