Katalog kapsli polskich

Kapsle piwne + ogólne dyskusje.
Wiadomość
Autor
WiSt
Posty: 61
Rejestracja: 30 maja 2020, 11:34

Re: Katalog kapsli polskich

#2011 Post autor: WiSt »

Uważam, że katalog powinien ułatwiać zbieranie kapsli, a nie utrudniać. Kolekcjoner powinien być w stanie na pierwszy rzut oka rozróżnić wzór kapsla. Ostatnie porządki w katalogu to utrudniają. W katalogu pojawiło się zbyt dużo kapsli, które powinny być odmianami. W przypadku coraz większej ilości kapsli, coraz trudniej o wymianę korenspondencyjną. Jest coraz więcej kapsli, przy których potrzebny jest kapsel porównawczy do określenia jego numeru. Bez dwóch kapsli obok siebie mało kto jest w stanie określić ich numer. Tak jak wspomniałem na wstępie, katalog powinien ułatwiać nam zbieranie, a nie rzucać kłody na oczy. W moich rozmowach z innymi kolekcjonerami zaczynają pojawiać się głosy, że osoby decydujące o katalogu, gdy mają dany kapsel to jest on dodany jako nowy wzór. Gdy go nie mają, kapsel dodany jest jako odmiana. Może wypadałoby posłuchać kolekcjonerów, którzy są za wykluczeniem wzorów typu mat, błyszczący i zaliczenie ich jako odmiana. To samo zróbmy z odcieniami. Każdy z kolekcjonerów zbiera według swoich zasad, ale postarajmy sobie ułatwiać zbieranie, a nie utrudniać. Wszyscy się starzejemy i pojawiają się problemy ze wzrokiem. Już większość z nas używa lupy do wyszukania różnic we wzorach kapsli, a co będzie za kilka lat?

Awatar użytkownika
KZK16
Posty: 1409
Rejestracja: 21 października 2007, 19:57
Lokalizacja: 87-800 Włocławek

Re: Katalog kapsli polskich

#2012 Post autor: KZK16 »

PawełN pisze: 26 lipca 2023, 02:50 Ktoś jest świadomy różnicy na czym polega różnica pomiędzy Brzeskiem 17 i 18
Naprawdę nie mam zielonego pojęcia gdzie dopatrywać się różnicy. Zwłaszcza że 18 ma jeszcze gazylion odmian...
https://katalogkapsli.pl/kapsel/PBR2017
https://katalogkapsli.pl/kapsel/PBR2018
Chyba tylko w napisach Browary Okocimskie
17 srebrne
18 złote
5729 PL
3140 P
x569 N
Giełdy 38 / Zorganizowane Giełdy 9
Spotkania Kapslarzy 2 / ZK 13
"Czuję głód jak Morbius, chcę słyszeć brzęk nowych kapsli w worku" A.K.M.

Awatar użytkownika
PawełN
Posty: 372
Rejestracja: 06 maja 2006, 20:48
Lokalizacja: Koszalin

Re: Katalog kapsli polskich

#2013 Post autor: PawełN »

Ponawiam swój postulat, jako że pojawiły się kolejne kapsle Zatecky. Lepiej zrobić to wcześniej niż później, by nie było potem kolejnego zamieszania z numerami.
Ta marka będzie na bank wędrowała między różnymi browarami grupy Carlsberg, już teraz jest produkowana w dwóch z nich, więc trzymanie jej na siłę w Brzesku wcale nie ułatwi, a jedynie utrudni ich katalogowanie.
PawełN pisze: 18 maja 2023, 22:02 Ja osobiście proponowałbym wydzielenie kapsli piwa Zatecky do swojej własnej osobnej kategorii. W tej chwili jest to przeszeregowane do Brzeska, dość opasłego w kapsle browaru.

Proponuję tak, ponieważ to piwo jest specyficznym rodzajem licencyjnego produktu który jest robiony już w co najmniej dwóch browarach. Sierpcu i Brzesku.
W swoim sklepie już namierzyłem puszkowanego Zateckiego z Sierpca:
Obrazek

Jestem absolutnie pewien że to piwo będzie produkowane gdzie się da, zwłaszcza ze już powstają jego odmiany.

Taki Brooklyn czy Birell dostał swoje kategorie i jest to słuszne rozwiązanie bo po prostu łatwiej jest je znaleźć:
https://bezsygnatur.katalogkapsli.pl/ka ... rg/Birell/
https://bezsygnatur.katalogkapsli.pl/ka ... /Brooklyn/
Znak towarzyszy zastrzelonych

Awatar użytkownika
KZK16
Posty: 1409
Rejestracja: 21 października 2007, 19:57
Lokalizacja: 87-800 Włocławek

Re: Katalog kapsli polskich

#2014 Post autor: KZK16 »

Popieram ten pomysł z wydzieleniem kapsli Zatecky do osobnej podkategorii w Grupie Carlsberg Polska.
5729 PL
3140 P
x569 N
Giełdy 38 / Zorganizowane Giełdy 9
Spotkania Kapslarzy 2 / ZK 13
"Czuję głód jak Morbius, chcę słyszeć brzęk nowych kapsli w worku" A.K.M.

WiSt
Posty: 61
Rejestracja: 30 maja 2020, 11:34

Re: Katalog kapsli polskich

#2015 Post autor: WiSt »

Jestem za wydzieleniem Zatecky. Tylko czy to nie wywoła lawiny pomysłów na wydzielenie następnych kapsli? Np. Dębowych czy Żubrów?

Awatar użytkownika
wismat
Administrator
Posty: 3632
Rejestracja: 20 października 2006, 16:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Katalog kapsli polskich

#2016 Post autor: wismat »

Zgadzam się. Przed następną aktualizacją nowych wzorów przearażuję wzory i wydzielę numery
https://wismat.kolekcjakapsli.pl - moja strona | https://KatalogKapsli.pl - katalog kapsli polskich

Awatar użytkownika
Kibi
Posty: 1355
Rejestracja: 09 kwietnia 2005, 19:23
Lokalizacja: Prawie Warszawa

Re: Katalog kapsli polskich

#2017 Post autor: Kibi »

WiSt pisze: 02 sierpnia 2023, 17:32 Jestem za wydzieleniem Zatecky. Tylko czy to nie wywoła lawiny pomysłów na wydzielenie następnych kapsli? Np. Dębowych czy Żubrów?
A dlaczego miałoby nie wywołać?
Po to koncerny kupują browary w różnych regionach Polski, żeby nie transportować piwa przez cały kraj.
Zamiast wozić Żubra na zachód czy południe Polski można go uwarzyć w Poznaniu czy Tychach.
Warka i Specjal sprzedawane na południu Polski pochodzą z Żywca, a przynamniej było tak kilka lat temu.
Takie przykłądy mozna mnożyć.
Moje Grolsche już 168 sztuk !!
Moja Coca Cola - 2513 sztuk!

Awatar użytkownika
wismat
Administrator
Posty: 3632
Rejestracja: 20 października 2006, 16:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Katalog kapsli polskich

#2018 Post autor: wismat »

Kapsel Zatecki wydzielę trzymając się zasad wprowadzonych dobrych parę lat temu przy dużej reformie. Czyli jest to marka zagraniczna, nieskojarzona tradycyjnie z żadnym polskim browarem. I dlatego podobnie jak inne (Brooklyn, Carlsberg, itd.) powinna od początku być osobno.

Natomiast nie wywoła to żadnej lawiny zmian, bo rewolucji nie będzie i tradycyjnie polskie marki będą dodawane do tych kategorii, z których oryginalnie pochodzą, bez względu na aktualne zawiłości z miejscem produkcji.
https://wismat.kolekcjakapsli.pl - moja strona | https://KatalogKapsli.pl - katalog kapsli polskich

Awatar użytkownika
Mike007
Posty: 522
Rejestracja: 31 lipca 2013, 07:27
Lokalizacja: Brzóza
Kontaktowanie:

Re: Katalog kapsli polskich

#2019 Post autor: Mike007 »

WiSt pisze: 02 sierpnia 2023, 17:32 Jestem za wydzieleniem Zatecky. Tylko czy to nie wywoła lawiny pomysłów na wydzielenie następnych kapsli? Np. Dębowych czy Żubrów?
Logika i konsekwencja by to nakazywała :) Przynajmniej jeśli chodzi o Dębowe, bo Żubr to jednak marka macierzysta browaru Dojlidy, ale Dębowe... Twór Tyskiego, jak i Redd's oraz Dog in the Fog twór Lecha, Dziki Sad twór Warki, Harnaś i Karmi twór Okocimia :) Robi się zatem niebezpiecznie. Z Birrelem czy Broolynem to inna sprawa, bo to produkcja na licencji, tak jak np Kozel, Kronenbourg, Somersby, Heineken. A Zatecky? Marka stylizowana na czeską, ale przecież to tylko stylizacja, czy może się mylę? :roll:
https://1drv.ms/f/s!Arqm-0vCoijQaLJ078Oqx-f0oWs - zagraniczne i polskie, piwne i niepiwne, kilka szkieł i wafli - na wymianę tylko za kapsle piwne. ZAPRASZAM!!!

Awatar użytkownika
PawełN
Posty: 372
Rejestracja: 06 maja 2006, 20:48
Lokalizacja: Koszalin

Re: Katalog kapsli polskich

#2020 Post autor: PawełN »

No właśnie ten fakt że Zatecky jest jakaś dziwna marka, w dziwny sposób stylizowana sprawia że o wiele lepiej jest to wydzielić i nie mieszać z innymi produktami browaru w Brzesku, bo jestem pewien że będą jeszcze sporo z tym wydziwiać.
Znak towarzyszy zastrzelonych

Awatar użytkownika
Serek
Posty: 500
Rejestracja: 07 sierpnia 2018, 08:18
Lokalizacja: Toruń
Kontaktowanie:

Re: Katalog kapsli polskich

#2021 Post autor: Serek »

PawełN pisze: 05 sierpnia 2023, 22:20 No właśnie ten fakt że Zatecky jest jakaś dziwna marka, w dziwny sposób stylizowana sprawia że o wiele lepiej jest to wydzielić i nie mieszać z innymi produktami browaru w Brzesku, bo jestem pewien że będą jeszcze sporo z tym wydziwiać.
Pozwolę się z Tobą nie zgodzić.

W przeciwieństwie do marek piw warzonych na licencji wspomnianych przez Mike007, Zatecky jest marką własną kojarzoną z polskim producentem, i warzoną tylko w Polsce. Niech mnie ktoś wyprowadzi z błędu, jeśli się mylę w tym zakresie.

Wydzielenie go stworzyłoby kolejny niebezpieczny precedens, bo tak jak już wcześniej wspomniano, Zatecky nie różni się niczym w tej mierze od takich marek jak choćby Captain Jack, który też posiada wcale nie mniej najróżniejszych wersji.

To znów trąci niekonsekwencją i może grozić kolejną, tym razem mniejszą, ale jednak rewolucją w Katalogu, a tym samym w Kolekcjach... szczególnie tych, którzy traktują Katalog jak wyrocznię.

Parafrazując cytat znanego z zamiłowania do procentowych trunków polskiego polityka:
Wismacie i psie we mgle (ang. Dog in the Dog) nie idźcie tą drogą!

Awatar użytkownika
PawełN
Posty: 372
Rejestracja: 06 maja 2006, 20:48
Lokalizacja: Koszalin

Re: Katalog kapsli polskich

#2022 Post autor: PawełN »

Ale ten precedens już powstał przecież dawno - Tatra - polska marka kojarzona jedynie z polskim producentem.
I problemu z tym nie ma, a wręcz przeciwnie, wydzielenie jej naprawdę poprawiło przejrzystość katalogu. Straszenie niekonsekwencją nie ma w tym przypadku uzasadnienia,
Znak towarzyszy zastrzelonych

Awatar użytkownika
Jacek
Posty: 1725
Rejestracja: 01 grudnia 2005, 14:59
Lokalizacja: Kraków, Rakszawa
Kontaktowanie:

Re: Katalog kapsli polskich

#2023 Post autor: Jacek »

Na korku jest tylko ten złoty kapsel. Biały, który był na piwie to normalny kapsel z plastikową uszczelką.
Załączniki
RKZW_PKB.png
RKZW_PKB.png (76.98 KiB) Przejrzano 5947 razy

Awatar użytkownika
Serek
Posty: 500
Rejestracja: 07 sierpnia 2018, 08:18
Lokalizacja: Toruń
Kontaktowanie:

Re: Katalog kapsli polskich

#2024 Post autor: Serek »

PawełN pisze: 10 sierpnia 2023, 11:56 Ale ten precedens już powstał przecież dawno - Tatra - polska marka kojarzona jedynie z polskim producentem.
I problemu z tym nie ma, a wręcz przeciwnie, wydzielenie jej naprawdę poprawiło przejrzystość katalogu. Straszenie niekonsekwencją nie ma w tym przypadku uzasadnienia,
Jest to tylko i wyłącznie wyjątek od reguły. Jeśli zostanie to powtórzenie precedens stworzy regułę :ble:

Jeszcze raz powtórzę, wg mnie nie idzie to we właściwym kierunku. I nie jestem odosobniony...

Choć z drugiej strony KKP ma swojego autora, który ma moc decyzyjną i ponosi pewną/pełną odpowiedzialność. Przypomnę, że jest tylko i aż kontynuatorem wieloletniej tradycji, która wg mnie do czegoś zobowiązuje.
Mam nadzieję, że ma przy tym też świadomość jaką ma moc sprawczą. Wielu z nas podporządkowuje kształt swoich kolekcji do Karalogu.

To co dzieje się obecnie kojarzy mi się z rewolucją, a bywa, że jej skutki są złe.

Awatar użytkownika
PawełN
Posty: 372
Rejestracja: 06 maja 2006, 20:48
Lokalizacja: Koszalin

Re: Katalog kapsli polskich

#2025 Post autor: PawełN »

Ja uważam że dorabianie teorii o regułach, wyjątkach i precedensach jest bardzo mocno naciągane.

Piwo Zatecky jest specyficzną marką, jedyną taką na polskim rynku warzoną w różnych browarach grupy Carlsberg. Wydzielenie jej jako osobnej kategorii poprawi czytelność katalogu i zdecydowanie ułatwi znalezienie go w tym już i tak bardzo mocno zagmatwanym katalogu.
Nie rozumiem z jakiego powodu należy się trzymać jakiś zaszłych tradycji kiedy rynek piwny wciąż się zmienia i ewoluuje. Jeszcze trochę i aby posługiwać się katalogiem trzeba będzie znać całą historię browarnictwa by pamiętać jaka marka należała do jakiego browaru w jakim czasie, bo to gdzie jest produkowana aktualnie to może być za mało...

Sam osobiście najbardziej lubię dział niepiwne - tam wszystko wrzucone jest pod nazwę własną i nie ma najmniejszych problemów ze znalezieniem kapsla jakiego się szuka. No ale zdaję sobie sprawę że w obecnym kształcie działu piwne takie rewolucje są niemożliwe i lepiej będzie zostawić to tak jak jest. Wystarczy tylko tego nie pogarszać i nie przypisywać kolejnych koncernowych marek do jednego browaru.
Znak towarzyszy zastrzelonych

Awatar użytkownika
krzysio
Posty: 1301
Rejestracja: 14 lipca 2014, 18:55
Lokalizacja: W-wa
Kontaktowanie:

Re: Katalog kapsli polskich

#2026 Post autor: krzysio »

PawełN pisze: 20 sierpnia 2023, 00:33 Nie rozumiem z jakiego powodu należy się trzymać jakiś zaszłych tradycji kiedy rynek piwny wciąż się zmienia i ewoluuje. Jeszcze trochę i aby posługiwać się katalogiem trzeba będzie znać całą historię browarnictwa by pamiętać jaka marka należała do jakiego browaru w jakim czasie, bo to gdzie jest produkowana aktualnie to może być za mało...
Ta wypowiedź akurat bardzo mi się podoba. Swoją drogą - podrzucałem ze 3 lata temu Wismat'owi pomysł, aby do każdego kapsla dorobić zestaw kluczy, po których będzie można wyszukiwać kapsle. W przypadku wielu - mógłby to być napis na awersie.... Klucze te mógłby edytować administrator katalogu, a wyszukiwać wszyscy ( np. z abonamentem ).
Grzegorz & Krzysio
Zbieramy kapsle polskie z sygnaturami
Tutaj jest link do naszej kolekcji i dubli.

Awatar użytkownika
wismat
Administrator
Posty: 3632
Rejestracja: 20 października 2006, 16:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Katalog kapsli polskich

#2027 Post autor: wismat »

Myślę, że w tym przypadku warto uelastycznić katalog na dodanie osobnej kategorii. Marka Zatecky jest też obecna na rynku czeskim (przykład), a dalsze dodawanie jej do przepastnej kategorii Brzesko tylko powiększy panujący tam miszmasz.

Też jestem zwolennikiem katalogowania kapsli wg marki, a nie browaru tak jak to ma miejsce w niepiwnych. Szczególnie w ostatnich latach, kiedy koncerny produkują jedną markę w różnych browarach. Aczkolwiek rozumiem specyfikę birofilistyki i historię katalogu kapsli, stąd rewolucji nie będę robić. Niemniej jeśli można nie pogłębiać tego stanu to trzeba być elastycznym.
https://wismat.kolekcjakapsli.pl - moja strona | https://KatalogKapsli.pl - katalog kapsli polskich

Awatar użytkownika
Serek
Posty: 500
Rejestracja: 07 sierpnia 2018, 08:18
Lokalizacja: Toruń
Kontaktowanie:

Re: Katalog kapsli polskich

#2028 Post autor: Serek »

wismat pisze: 22 sierpnia 2023, 09:08 Myślę, że w tym przypadku warto uelastycznić katalog na dodanie osobnej kategorii. Marka Zatecky jest też obecna na rynku czeskim (przykład), a dalsze dodawanie jej do przepastnej kategorii Brzesko tylko powiększy panujący tam miszmasz.
O związkach czeskiej marki Zatecky i tą produkowaną przez Carlserg w Polsce się nie wypowiadam, bo ich nie znam. Obawiam się, że ich po prostu nie ma...
Po Brzesku w kolejce czeka przynajmniej kilka browarów... mam uzasadnione przypuszczenia, że na tym się nie skończy :|

Awatar użytkownika
Serek
Posty: 500
Rejestracja: 07 sierpnia 2018, 08:18
Lokalizacja: Toruń
Kontaktowanie:

Re: Katalog kapsli polskich

#2029 Post autor: Serek »

krzysio pisze: 21 sierpnia 2023, 12:50 Ta wypowiedź akurat bardzo mi się podoba. Swoją drogą - podrzucałem ze 3 lata temu Wismat'owi pomysł, aby do każdego kapsla dorobić zestaw kluczy, po których będzie można wyszukiwać kapsle. W przypadku wielu - mógłby to być napis na awersie.... Klucze te mógłby edytować administrator katalogu, a wyszukiwać wszyscy ( np. z abonamentem ).
Tylko potrzebny będzie jakiś Klucznik Gerwazy, żeby nad tym zapanować. Nie zapominajmy też o wytrychu ;)
Jak mamy jeszcze bardziej ułatwić korzystanie z KKP to może układajmy kapsle po tym, co jest napisane na licu... bo same sortowanie wg marek może nie wystarczyć :>

Awatar użytkownika
PawełN
Posty: 372
Rejestracja: 06 maja 2006, 20:48
Lokalizacja: Koszalin

Re: Katalog kapsli polskich

#2030 Post autor: PawełN »

No to twoje obawy o brak powiązań między czeskim Zateckym i polskim są nieuzasadnione, bo te powiązania są bardzo bezpośrednie:
W Browarze Okocim w Brzesku powstaje bowiem Žatecký Světlý Ležák, na bazie receptury Tomasa Lejseka, piwowara z browaru Žatec w Czechach. Właścicielem obu browarów, jak i marki Žatec jest Grupa Carlsberg. - Chmiel żatecki, znany jako Saaz, uprawiany jest jedynie w rejonie miasta Žatec na powierzchni zaledwie 40 km kw. Wszystkie spoty reklamowe były i są również kręcone w tym czeskim miasteczku. Chmiel ten uznawany jest przez piwnych specjalistów za jeden z najlepszych na świecie, nadaje piwu łagodnie goryczkowy smak i dobrze zbalansowany, korzenno-ziołowy aromat – opowiada Beata Ptaszyńska-Jedynak, dyrektor ds. komunikacji w Grupie Carlsberg. Piwo pojawiło się na polskim rynku od połowy 2017 r. i jak zapewniają przedstawiciele browaru, jego sprzedaż rośnie dynamicznie, nawet w czasie pandemii — Od stycznia do sierpnia 2020 r. sprzedaż wolumenowa wzrosła o 41 proc. w porównaniu do tego samego okresu w 2019 r. – podaje Beata Ptaszyńska-Jedynak.
https://businessinsider.com.pl/finanse/ ... ch/wxy7g7h

Krótko mówiąc: To jest marka zagraniczna produkowana na rynek polski.
Znak towarzyszy zastrzelonych

Awatar użytkownika
PawełN
Posty: 372
Rejestracja: 06 maja 2006, 20:48
Lokalizacja: Koszalin

Re: Katalog kapsli polskich

#2031 Post autor: PawełN »

Czy komuś też się skaszania ta lista nowości? Mi pokazuje że niby wszystkie nowości zostały dodane do katalogu co wcale nie jest prawdą.
Obrazek
Znak towarzyszy zastrzelonych

Awatar użytkownika
wismat
Administrator
Posty: 3632
Rejestracja: 20 października 2006, 16:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Katalog kapsli polskich

#2032 Post autor: wismat »

To nie jest błąd. Podczas ostatniej aktualizacji dodałem wszystko co było w poczekalni z kategorii Browary.
https://wismat.kolekcjakapsli.pl - moja strona | https://KatalogKapsli.pl - katalog kapsli polskich

Awatar użytkownika
PawełN
Posty: 372
Rejestracja: 06 maja 2006, 20:48
Lokalizacja: Koszalin

Re: Katalog kapsli polskich

#2033 Post autor: PawełN »

Faktycznie!
To taki rzadki widok, że nie zajarzyłem xD
Znak towarzyszy zastrzelonych

Awatar użytkownika
wismat
Administrator
Posty: 3632
Rejestracja: 20 października 2006, 16:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Katalog kapsli polskich

#2034 Post autor: wismat »

😃
https://wismat.kolekcjakapsli.pl - moja strona | https://KatalogKapsli.pl - katalog kapsli polskich

Awatar użytkownika
Brat_Piwny
Posty: 84
Rejestracja: 28 lipca 2019, 10:20
Lokalizacja: Warszawa - Bielany

Re: Katalog kapsli polskich

#2035 Post autor: Brat_Piwny »

Prośba o przeniesienie browaru Za Miastem z kategorii Browary Kontraktowe do Browarów -->
Rumianek (Za Miastem).
Od połowy 2022 warzą już u siebie w Rumianku, blisko Poznania :D

Awatar użytkownika
KZK16
Posty: 1409
Rejestracja: 21 października 2007, 19:57
Lokalizacja: 87-800 Włocławek

Re: Katalog kapsli polskich

#2036 Post autor: KZK16 »

W odwrotkach, Browar Cieszyn, dalej jest w Grupie Żywiec.
5729 PL
3140 P
x569 N
Giełdy 38 / Zorganizowane Giełdy 9
Spotkania Kapslarzy 2 / ZK 13
"Czuję głód jak Morbius, chcę słyszeć brzęk nowych kapsli w worku" A.K.M.

Awatar użytkownika
Jacek
Posty: 1725
Rejestracja: 01 grudnia 2005, 14:59
Lokalizacja: Kraków, Rakszawa
Kontaktowanie:

Re: Katalog kapsli polskich

#2037 Post autor: Jacek »

Przy Leżajsku kropkę można zmienić na czerwoną i dopisać rok zakończenia działalności...

Awatar użytkownika
Jacek
Posty: 1725
Rejestracja: 01 grudnia 2005, 14:59
Lokalizacja: Kraków, Rakszawa
Kontaktowanie:

Re: Katalog kapsli polskich

#2038 Post autor: Jacek »

Rok produkcji do poprawy.Obrazek

pawlosek12
Posty: 1507
Rejestracja: 19 lutego 2015, 12:55
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Katalog kapsli polskich

#2039 Post autor: pawlosek12 »

Czym się różni Lublin 3389 z poczekalni od 114 nie mam.kadego pojęcia jak różnica.

Awatar użytkownika
kobejasi
Posty: 47
Rejestracja: 12 lutego 2022, 13:59
Kontaktowanie:

Re: Katalog kapsli polskich

#2040 Post autor: kobejasi »

pawlosek12 pisze: 11 października 2023, 01:22 Czym się różni Lublin 3389 z poczekalni od 114 nie mam.kadego pojęcia jak różnica.
sygnaturą 114 CP, 3389 z poczekalni ma DAP

ODPOWIEDZ