Katalog kapsli polskich

Kapsle piwne + ogólne dyskusje.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
ronin
Posty: 147
Rejestracja: 03 lutego 2005, 23:48
Lokalizacja: Bristol UK

Re: Katalog kapsli polskich

#1831 Post autor: ronin »

Tomek pisze: 06 października 2022, 18:40 Czy ktoś może wrzucić zdjęcie porównawcze kapsli Zabrze nr 13 i 14? Z wyjaśnieniem różnic?
Kolor blachy jeden srebrny drugi zloty.

Arusiak
Posty: 358
Rejestracja: 25 maja 2018, 13:30

Re: Katalog kapsli polskich

#1832 Post autor: Arusiak »

Krzysiek pisze: 07 października 2022, 17:57 To ja przy okazji poprosiłbym o zdjęcie porównawcze 11 i 12. :)
Jeden ma sygnaturę, a drugi nie. Tym się różnią.

Arusiak
Posty: 358
Rejestracja: 25 maja 2018, 13:30

Re: Katalog kapsli polskich

#1833 Post autor: Arusiak »

Tomek pisze: 06 października 2022, 18:40 Czy ktoś może wrzucić zdjęcie porównawcze kapsli Zabrze nr 13 i 14? Z wyjaśnieniem różnic?
W Katalogu to dobrze widać. Jeden blacha złota, a drugi srebrna.
Załączniki
20221008_225010.jpg

Awatar użytkownika
Tomek
Posty: 2183
Rejestracja: 21 kwietnia 2006, 16:56
Lokalizacja: Malbork/Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Katalog kapsli polskich

#1834 Post autor: Tomek »

Arusiak pisze: 08 października 2022, 21:54
Tomek pisze: 06 października 2022, 18:40 Czy ktoś może wrzucić zdjęcie porównawcze kapsli Zabrze nr 13 i 14? Z wyjaśnieniem różnic?
W Katalogu to dobrze widać. Jeden blacha złota, a drugi srebrna.
Akurat w katalogu to jest wiele zdjęć, które nie mają wiele wspólnego w rzeczywistością. Były sztucznie przerabiane. Szukam realych zdjęć. Bo ten srebrny, co niby jest w katalogu to może być bardziej jasnozłoty niż srebrny. Jak to już kiedyś z jakimś Bosmanem było opisywane tu na forum...
Zbieram niebutelkowane polskie kapsle piwne (bez działu INNE).
http://www.polskiekapslepiwne.pl
2014 – 917 kapsli
2015 – 1041 kapsli (+124)
2016 – 1168 kapsli (+127)
2017 – 1253 kapsli (+85)
2018 – 1426 kapsli (+173)
2019 – 1655 kapsli (+229)

Awatar użytkownika
krzysio
Posty: 1301
Rejestracja: 14 lipca 2014, 18:55
Lokalizacja: W-wa
Kontaktowanie:

Re: Katalog kapsli polskich

#1835 Post autor: krzysio »

Tomek pisze: 10 października 2022, 18:13 Akurat w katalogu to jest wiele zdjęć, które nie mają wiele wspólnego w rzeczywistością. Były sztucznie przerabiane. Szukam realych zdjęć. Bo ten srebrny, co niby jest w katalogu to może być bardziej jasnozłoty niż srebrny. Jak to już kiedyś z jakimś Bosmanem było opisywane tu na forum...
Takie stwierdzenie jest fałszywe. Sugeruje ono, że katalog opiera się tylko lub w dużej części na podrasowywanych zdjęciach, a tak nie jest. Paweł ( właściciel katalogu ) i Wismat opierali się na zdjęciach przekazanych przez poprzedniego tworzącego i dopiero kilka miesięcy temu powstał proces, który ma wyeliminować tego typu kruczki. Jest ich kilka, może kilkanaście, co na tle prawie 3900 kapsli ( piwne z sygnaturami ) nie stanowi o zawartości merytorycznej.
Jesteś doświadczonym kolekcjonerem, a rzucasz takie sformułowania - "szukam realnych zdjęć"..... To trochę tak jak w jednej z telewizji mówią, że zrobiliśmy już wszystko co trzeba, a pieniędzy to nam nie chcę dać bo nas nie lubią. Takie ogólne stwierdzenia są w/g mnie nie prawdziwe i rzucone od czapy tworzą złą atmosferę wokół tematu.
Grzegorz & Krzysio
Zbieramy kapsle polskie z sygnaturami
Tutaj jest link do naszej kolekcji i dubli.

Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 2020
Rejestracja: 08 lutego 2005, 14:58
Lokalizacja: Prawie Warszawa

Re: Katalog kapsli polskich

#1836 Post autor: Krzysiek »

Arusiak pisze: 08 października 2022, 21:52
Krzysiek pisze: 07 października 2022, 17:57 To ja przy okazji poprosiłbym o zdjęcie porównawcze 11 i 12. :)
Jeden ma sygnaturę, a drugi nie. Tym się różnią.
A co ma obecność sygnatury lub jej brak do zdjęcia porównawczego? Te kapsle w katalogu bez sygnatur są osobnymi wzorami. :roll:

Krzysiogrzesiu, niestety Twoje stwierdzenie jest również fałszywe. Skala problemu jest większa niż "kilka, może kilkanaście" przypadków. Wszedłem do katalogu, zacząłem przeglądać po kolei browary od góry i dopiero w ósmym (Warszawa) nie dopatrzyłem się żadnego kwiatka. Pół biedy jeśli mamy sytuacje, w których ten sam wzór z róznymi sygnaturami ma to samo zdjęcie - wprawdzie nie jest to do końca zgodne z założeniami katalogu, ale na to można przymknąć oko. Gorzej, że wyłapałem kilka patologicznych przypadków:
- Bydgoszcz 19/20 i 21/22 - czyli słynne i problematyczne dla wielu ząbki srebrne i ząbki złote. W obu parach użyto dla obu wariantów tego samego kapsla. Czyli kolory na jednym kapslu są prawdziwe, natomiast na drugim zostały stworzone komputerowo. Żart z kolekcjonera polega na tym, że nie wiadomo który wariant w katalogu jest prawdziwy.
- Gdańsk 9/10 - słodki Jezu! Użyto tego samego kapsla, zmieniono jasność obrazu i napisano, że jeden z nich jest wykonany z błyszczącej blachy, a drugi z matowej. :ble:
W obu przypadkach mówimy o kapslach, z których tylko jeden zaznaczyło w swej kolekcji mniej niż 20% kolekcjonerów (konkretnie Bydgoszcz 20 - 11%), więc nie są to białe kruki, niespotykane i niesamowicie trudne do zeskanowania.
- Łańcut 8/18 - różnicę stanowi wielkość sygnatury. Sęk w tym, że użyte zostało to samo zdjęcie, na którym owa sygnatura jest widoczna. A potem zdziwienia, że ludzie ciągle pytają o cyfry na ząbkach lub ich brak...

Nie chce mi się grzebać w katalogu dalej, niemniej jestem przekonany, że takich akcji znalazłbym więcej. Jestem też przekonany, że znalazłbym przypadki, gdzie zamiast napisać, że zdjęcie nie przedstawia realnego kapsla, ktoś pobawił się photoshopem i zrobił jakieś czary-mary z balansem czy jasnością, żeby zatuszować ten fakt i nieco odróżnić od siebie kapsle.
Doskonale rozumiem też prośbę Tomka. Z doświadczenia (nie tylko z naszym katalogiem) wiem, że wielokrotnie okazuje się, że róznica między kolorem złotym a srebrnym nie jest tak jawna i oczywista jak na medalach olimpijskich. Okazuje się, że kolorowi złotemu daleko do określenia "żywy", natomiast kolor srebrny jest w istocie mieszanką srebrnego i złotego. I rodzi się pytanie, czy ta różnica istniała od początku żywota danych kapsli, czy powstała z upływem czasu.

Fajnie, że trwają prace majace na celu poprawę jakości katalogu. Mam nadzieję że wyeliminują takie historie jak te opisane powyżej. Dodawanie zdjęć porównawczych czy opisów różnic również powinno być postrzegane jako dobra praktyka, usprawniająca użyteczność katalogu i ułatwiającą identyfikowanie kapsli. I wtedy jeden nie musiałby śmieć prosić o takie zdjecia, a drugi nie oburzałby się że ten pierwszy śmie śmieć. :)
Obserwuj ZIELONE KARTKI na Facebooku :)

southern
Posty: 289
Rejestracja: 18 sierpnia 2014, 17:38

Re: Katalog kapsli polskich

#1837 Post autor: southern »

Temat był już tyle razy wałkowany, także przeze mnie, # 1339(z zał.) z dnia 24.05.2020 r.

Awatar użytkownika
Tomek
Posty: 2183
Rejestracja: 21 kwietnia 2006, 16:56
Lokalizacja: Malbork/Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Katalog kapsli polskich

#1838 Post autor: Tomek »

Krzysiek pisze: 10 października 2022, 22:45
Arusiak pisze: 08 października 2022, 21:52
Krzysiek pisze: 07 października 2022, 17:57 To ja przy okazji poprosiłbym o zdjęcie porównawcze 11 i 12. :)
Jeden ma sygnaturę, a drugi nie. Tym się różnią.
A co ma obecność sygnatury lub jej brak do zdjęcia porównawczego? Te kapsle w katalogu bez sygnatur są osobnymi wzorami. :roll:

Krzysiogrzesiu, niestety Twoje stwierdzenie jest również fałszywe. Skala problemu jest większa niż "kilka, może kilkanaście" przypadków. Wszedłem do katalogu, zacząłem przeglądać po kolei browary od góry i dopiero w ósmym (Warszawa) nie dopatrzyłem się żadnego kwiatka. Pół biedy jeśli mamy sytuacje, w których ten sam wzór z róznymi sygnaturami ma to samo zdjęcie - wprawdzie nie jest to do końca zgodne z założeniami katalogu, ale na to można przymknąć oko. Gorzej, że wyłapałem kilka patologicznych przypadków:
- Bydgoszcz 19/20 i 21/22 - czyli słynne i problematyczne dla wielu ząbki srebrne i ząbki złote. W obu parach użyto dla obu wariantów tego samego kapsla. Czyli kolory na jednym kapslu są prawdziwe, natomiast na drugim zostały stworzone komputerowo. Żart z kolekcjonera polega na tym, że nie wiadomo który wariant w katalogu jest prawdziwy.
- Gdańsk 9/10 - słodki Jezu! Użyto tego samego kapsla, zmieniono jasność obrazu i napisano, że jeden z nich jest wykonany z błyszczącej blachy, a drugi z matowej. :ble:
W obu przypadkach mówimy o kapslach, z których tylko jeden zaznaczyło w swej kolekcji mniej niż 20% kolekcjonerów (konkretnie Bydgoszcz 20 - 11%), więc nie są to białe kruki, niespotykane i niesamowicie trudne do zeskanowania.
- Łańcut 8/18 - różnicę stanowi wielkość sygnatury. Sęk w tym, że użyte zostało to samo zdjęcie, na którym owa sygnatura jest widoczna. A potem zdziwienia, że ludzie ciągle pytają o cyfry na ząbkach lub ich brak...

Nie chce mi się grzebać w katalogu dalej, niemniej jestem przekonany, że takich akcji znalazłbym więcej. Jestem też przekonany, że znalazłbym przypadki, gdzie zamiast napisać, że zdjęcie nie przedstawia realnego kapsla, ktoś pobawił się photoshopem i zrobił jakieś czary-mary z balansem czy jasnością, żeby zatuszować ten fakt i nieco odróżnić od siebie kapsle.
Doskonale rozumiem też prośbę Tomka. Z doświadczenia (nie tylko z naszym katalogiem) wiem, że wielokrotnie okazuje się, że róznica między kolorem złotym a srebrnym nie jest tak jawna i oczywista jak na medalach olimpijskich. Okazuje się, że kolorowi złotemu daleko do określenia "żywy", natomiast kolor srebrny jest w istocie mieszanką srebrnego i złotego. I rodzi się pytanie, czy ta różnica istniała od początku żywota danych kapsli, czy powstała z upływem czasu.

Fajnie, że trwają prace majace na celu poprawę jakości katalogu. Mam nadzieję że wyeliminują takie historie jak te opisane powyżej. Dodawanie zdjęć porównawczych czy opisów różnic również powinno być postrzegane jako dobra praktyka, usprawniająca użyteczność katalogu i ułatwiającą identyfikowanie kapsli. I wtedy jeden nie musiałby śmieć prosić o takie zdjecia, a drugi nie oburzałby się że ten pierwszy śmie śmieć. :)
No i o to właśnie mi chodziło. Może sformułowanie "wiele zdjęć" jest jakimś tam nadużyciem, ale chodziło mi właśnie o przypadki, gdzie zdjęcia katalogowe nie odzwierciedlają stanu faktycznego z uwagi na użycie np. tego samego kapsla czy różne jasności lub inne balansowania jednym zdjęciem. Osobiście mając 2 kapsle Zabrza nie jestem w stanie ocenić, czy mam nr 13 i 14 czy 13 i wyblakłe 13, czy może nie wiem co... Mój post nie miał na celu zrobić jakiegoś zamieszania. Po prostu uważam, że różnica w katalogu nie jest na tyle dobrze pokazana, żebym był pewien co mam. Także wielkość kapsli pokazanych jako 13 i 14 jest inna, więc nie wiem czy może różnicą nie jest wielkość wzoru lica kapsla. Ale z tego, co widzę tu chodzi o odcień, złoty i srebrny, który dla mnie jest raczej bladozłotym...i tu się rodzi pytanie, czy on taki był czy to po prostu wyblak...i sztucznie dodany do katalogu wzór...
Zbieram niebutelkowane polskie kapsle piwne (bez działu INNE).
http://www.polskiekapslepiwne.pl
2014 – 917 kapsli
2015 – 1041 kapsli (+124)
2016 – 1168 kapsli (+127)
2017 – 1253 kapsli (+85)
2018 – 1426 kapsli (+173)
2019 – 1655 kapsli (+229)

Awatar użytkownika
krzysio
Posty: 1301
Rejestracja: 14 lipca 2014, 18:55
Lokalizacja: W-wa
Kontaktowanie:

Re: Katalog kapsli polskich

#1839 Post autor: krzysio »

Krzysiek pisze: 10 października 2022, 22:45 [ ... ]
Krzysiogrzesiu, niestety Twoje stwierdzenie jest również fałszywe. Skala problemu jest większa niż "kilka, może kilkanaście" przypadków. Wszedłem do katalogu, zacząłem przeglądać po kolei browary od góry i dopiero w ósmym (Warszawa) nie dopatrzyłem się żadnego kwiatka. [ ... ]
No wspaniale. Podałeś 4 przypadki. Napisałem kilkanaście. Dlaczego Twoim zdaniem moje stwierdzenie jest fałszywe? Byłoby fałszywe, jeśli w pierwszych 8 browarach zdiagnozowałbyś np. 30 'kwiatków'.

Mam dla Ciebie propozycję. Jesteś dokładny - zrób listę wszystkich Twoich 'kwiatków' z katalogu. Policzymy je, a ja je zestawię z listą która czeka na zatwierdzenie do wyrzucenia. Zobaczymy, czy jest tego 30 sztuk , 80 sztuk, czy może znalazłeś 3 kapsle więcej niż te, które są na niejawnej liście. Pamiętaj też, że Twój osąd różnić się może od osądu innych o ile nie jest ewidentny, jak ów Gdańsk.....

W moim poście też nie chodziło o liczbę, a o formę podania informacji. W/g autora ( Tomka ) jego post w mojej ocenie twierdzi, że duża ilość ( tak, wiem, że to nie precyzyjne określenie ) kapsli to wzory z kosmosu, podczas gdy na tle 3900 kapsli nawet 40 sztuk to tylko 1% Ot taka arytmetyka. Jeśli chodzi o osobistą wycieczkę - rozmawialiśmy już ze 2 razy o Bydgoszczy i jeśli tylko przypomnisz mi przed ZK abym zabrał te kapsle - porównasz je sobie na żywo....
Grzegorz & Krzysio
Zbieramy kapsle polskie z sygnaturami
Tutaj jest link do naszej kolekcji i dubli.

Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 2020
Rejestracja: 08 lutego 2005, 14:58
Lokalizacja: Prawie Warszawa

Re: Katalog kapsli polskich

#1840 Post autor: Krzysiek »

Widzisz, jesteś jak ci nasi politycy. Zostają nagrani jak obrażają swoich wyborców czy nadużywają kompetencji. I co oni na to? Zaczynają kręcić aferę, że jakim prawem ktoś ich nagrał. I Ty tak samo. Czepiasz się słówek, a wystarczy zsumować przykłady podane przeze mnie oraz Southerna, który w międzyczasie nawiązał do swojego posta. I już wychodzi 20. Czyli nie kilka i nie kilkanaście. A licznik dalej tyka. W pierwszych 2 rzędach we Wrocławiu dwukrotnie mamy do czynienia z sytuacją, że to samo zdjęcie jest użyte dla 2 kapsli. To akurat jest mały kaliber, ale srogo kłóci się z logiką katalogu per se. Są też niestety spore bengale jak czerwony matowy/błyszczący na 10,5 czy niebieski/granatowy Jurand.
Dalej czepiasz się słów Tomka i oskarżasz go że tworzy złą atmosferę wokół temat. Czyli problemem nie jest sam problem, tylko to, że ktoś się krytycznie wypowiada na jego temat.
Wreszcie stosujesz arytmetykę, która jest pozbawiona logiki. Kontynuując ten tok myślowy, można dodać do katalogu 4000 poprawnych kapsli. Wskaźnik spadnie więc do 0,5% chociaż problem nie zostanie w ogóle ruszony. Suma kapsli w katalogu nie jest właściwym punktem odniesienia. Jest nim pożądana suma błędnych elemementów. A ta wynosi 0. Chodzi o to by eliminować błędy a nie wykłócać się czy jest ich wiele czy niewiele. Jeśli w całym katalogu jest jeden błąd, to znaczy że jest o 1 błąd za dużo. I trzeba dążyć do wyeleminowania go, a nie mówić że jest wiele wpisów, które są poprawne.

Jeśli chodzi o Twoją propozycję, to wydaje mi się, że podszedłeś do tego ze złej strony. Opublikuj swoją listę, ja ją obejrzę i zobaczę czy znajdę coś więcej. Obejrzą ją też inni kolekcjonerzy i myślę że jest bardzo duża szansa, że otrzymacie zdjęcia poszczególnych wzorów. Cześć z nich na pewno będzie na tyle dobra, by posłużyć chociażby jako tymczasowe zastępstwo dla sztucznie stworzonych zdjęć, dopóki nie dodacie na stałe poprawnych fotek w takim standardzie jakiego oczekujecie. Poza tym dacie szanse na opublikowanie zdjęć porównawczych, które są szczególnie pożądane w sytuacji, gdy jeden z kapsli ma w katalogu nieoryginalne zdjęcie.
Obserwuj ZIELONE KARTKI na Facebooku :)

FALUBAZ_ZG
Posty: 202
Rejestracja: 27 stycznia 2019, 17:03

Re: Katalog kapsli polskich

#1841 Post autor: FALUBAZ_ZG »

To tak jak z tym traktorem. Nie ze jedno koło jest zepsute tylko trzy są sprawne.

Pozdrawiam

WiSt
Posty: 61
Rejestracja: 30 maja 2020, 11:34

Re: Katalog kapsli polskich

#1842 Post autor: WiSt »

Wtrącę swoje 3 grosze w dyskusję. Od prawie 40 lat mam doczynienia z blachami. W latach 80- tych i na początku lat 90-tych był problem z blachami. Firmy brały je skąd mogły. Obecnie w katalogu spotykamy ten sam wzór kapsla na różnym rodzaju blach. Raz są to srebrne, raz to złociste i to w różnych odcieniach. Uważam, nie powinno się brać koloru blach kapsli wyprodukowanych z przed 2000 roku jako nowy wzór. Wtedy fabryki ratowały się czym mogły, nie patrzyły czy blacha jest to złota czy srebrna. Chciały wykonać zamówienie. Wzór w produkcji był ten sam, tylko osoby tworzące katalog dopatrywały się na siłę różnic. Stąd mamy dodatkowe "wzory" takiego samego wzoru na blasze różnych producentów. Zdaję sobie sprawę, że mój wywód nic nie zmieni w katalogu. Chciałem tylko, żeby niektórzy mieli świadomość, skąd różny kolor blach przy tym samym wzorze.

Awatar użytkownika
krzysio
Posty: 1301
Rejestracja: 14 lipca 2014, 18:55
Lokalizacja: W-wa
Kontaktowanie:

Re: Katalog kapsli polskich

#1843 Post autor: krzysio »

Krzysiek pisze: 13 października 2022, 11:35 [ ... ]
Dalej czepiasz się słów Tomka i oskarżasz go że tworzy złą atmosferę wokół temat. Czyli problemem nie jest sam problem, tylko to, że ktoś się krytycznie wypowiada na jego temat.
[ ... ]
Wiesz co? Chyba masz rację. Irytuje mnie to, że co jakiś czas jakiś mądrala wystawia ogólną recenzję dla rzeczy, która co do zasady jest chyba najlepsza ( chciałoby się powiedzieć na świecie ). Wolałbym, aby taki mądrala - jeden, drugi, czy trzeci - zaproponował: wykonam odpowiednie zdjęcie wzoru ( ustalając to obecnie z Wismatem ), aby było lepsze niż to, co jest. Mądrale komentują, krytykują, dywagują, retorycznie się popisują, ale nie wykonują żadnej pracy na rzecz tego tworu. Mądrale skomentują listę, którą ktoś inny stworzy. Będziemy mieli 150 mądrali, którzy się wypowiedzą..... Ciekawe, czy ktoś z Was wie, jak powstaje obecnie katalog? Kto wkłada pracę w jego rozwój i ile osób jest w to zaangażowanych. W mojej ocenie mądrali komentujących jest multum, a tych, którzy rozwijają temat jest max 5. Nie mam statystyk, ale ciekaw jestem, czy z opłat za katalog wystarcza na utrzymywanie jego hostingu.... Mało mądrali się dokłada do utrzymania.

Potwierdzić mogę też - popatrz znowu racja - że docelowym stanem jest 100% zgodność katalogu ze stanem 100% pokrycia kolekcji 100% kolekcjonerów, którzy udostępniają informacje o swojej kolekcji.
Grzegorz & Krzysio
Zbieramy kapsle polskie z sygnaturami
Tutaj jest link do naszej kolekcji i dubli.

Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 2020
Rejestracja: 08 lutego 2005, 14:58
Lokalizacja: Prawie Warszawa

Re: Katalog kapsli polskich

#1844 Post autor: Krzysiek »

Odsyłam do tego co napisałem w poprzednim poście. Inicjatywa musi wyjść ze strony katalogu. Nie możesz oczekiwać, że ktoś poświęci swój czas i wykona jakąś pracę, by usłyszeć że była ona niepotrzebna albo że nie jest odpowiedniej jakości. Przykładem może być Spotkanie Kapslarzy, na którym padło hasło o skanowaniu kapsli i Paweł nie narzekał na brak zainteresowania.
Odpowiedz sobie też na pytanie czy Twoja postawa w tej dyskusji może zachęcać ludzi do jakiegoś działania. Hasła o mądralach i pudrowanie problemu, który jest powszechnie znany i zdiagnozowany to nie jest odpowiednia droga. A stwierdzenie że mało osób się dokłada do utrzymania katalogu w sytuacji, gdy pierwotnym tematem dyskusji są błędy w katalogu jest... kontrowersyjne. I znowu, winni są mądrale. Bo przecież nie najlepszy produkt. :mrgreen:

krzysio pisze: 14 października 2022, 08:31 Mądrale skomentują listę, którą ktoś inny stworzy.
krzysio pisze: 12 października 2022, 16:54 Mam dla Ciebie propozycję. Jesteś dokładny - zrób listę wszystkich Twoich 'kwiatków' z katalogu. Policzymy je, a ja je zestawię z listą która czeka na zatwierdzenie do wyrzucenia.
He. He.
Obserwuj ZIELONE KARTKI na Facebooku :)

FALUBAZ_ZG
Posty: 202
Rejestracja: 27 stycznia 2019, 17:03

Re: Katalog kapsli polskich

#1845 Post autor: FALUBAZ_ZG »

O zmarłych mówi się albo dobrze albo wcale. Katalog jeszcze żyje więc nie powinno się oburzać jak ktoś konstruktywnie skrytykuje.

Komuna dawno upadła, ale niektórzy widzę tęsknią. Zupełnie niepotrzebnie.

Katalog jest dla ludzi, a nie ludzie dla katalogu. Jak ktoś się musi posilkowac dodatkowymi zdjęciami, żeby usystematyzować kolekcję to, wtedy katalog jest jakby mniej dla ludzi. Ale to dobrze, bo od razu mamy wskazówkę co zrobić, żeby katalog był znów bardziej dla ludzi. To chyba dobrze? Prawda towarzysze....yyyy mądrale?

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
kopernik
Posty: 547
Rejestracja: 09 lutego 2014, 08:41
Lokalizacja: Police

Re: Katalog kapsli polskich

#1846 Post autor: kopernik »

Tak mi sie przypomniało :

Były sobie cztery osoby: Każdy, Ktoś, Ktokolwiek i Nikt.
Trzeba było wykonać bardzo ważną pracę i Każdy został o to poproszony.

Każdy był pewien, że Ktoś to zrobi. Ktokolwiek mógł to zrobić, ale Nikt tego nie zrobił.

Ktoś zezłościł się z tego powodu, ponieważ było to powinnością Każdego.

Każdy myślał, że Ktokolwiek mógł to zrobić, ale żadnemu z nich nie przyszło do głowy, że Nikt tego nie zrobił.

Skończyło się na tym, że Każdy obwiniał Kogoś za to, że Nikt nie zrobił tego, co mógł zrobić Ktokolwiek.

Awatar użytkownika
Radekj7
Posty: 197
Rejestracja: 12 stycznia 2018, 09:41

Re: Katalog kapsli polskich

#1847 Post autor: Radekj7 »

Tomek pisze: 06 października 2022, 18:40 Czy ktoś może wrzucić zdjęcie porównawcze kapsli Zabrze nr 13 i 14? Z wyjaśnieniem różnic?
Nr 13 złota blacha, nr 14 srebrna blacha. Pozostałe atrybuty są takie same
Załączniki
IMG_20221015_091524_edit_179645597606962.jpg

Awatar użytkownika
kopernik
Posty: 547
Rejestracja: 09 lutego 2014, 08:41
Lokalizacja: Police

Re: Katalog kapsli polskich

#1848 Post autor: kopernik »

Z calym szacunkiem Radku ale stan tego z lewej pretenduje do bycia wyblakiem.

Oczywiście to tylko moje zdanie .

PawelG
Posty: 380
Rejestracja: 11 stycznia 2015, 09:05

Re: Katalog kapsli polskich

#1849 Post autor: PawelG »

U mnie takie jak u Radka.
A tu masz dwa w podobnym stanie obok siebie: https://archiwum.allegro.pl/oferta/zabr ... 46346.html

Awatar użytkownika
kopernik
Posty: 547
Rejestracja: 09 lutego 2014, 08:41
Lokalizacja: Police

Re: Katalog kapsli polskich

#1850 Post autor: kopernik »

Mea culpa. Zwracam honor. Teraz to i ja widzę że to dwa różne kapsle.

wiking1973
Posty: 80
Rejestracja: 06 sierpnia 2020, 16:53

Re: Katalog kapsli polskich

#1851 Post autor: wiking1973 »

Dlaczego nie ma jeszcze nawet w poczekalni nowego wygranego Piasta fotkę wrzuciłem już dawno na forum

Awatar użytkownika
yoreck
Posty: 2154
Rejestracja: 26 sierpnia 2005, 20:43
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: Katalog kapsli polskich

#1852 Post autor: yoreck »

kopernik pisze: 16 października 2022, 13:00 Mea culpa. Zwracam honor. Teraz to i ja widzę że to dwa różne kapsle.
Możesz rozwinąć temat ? Na czym opierasz swoją zmianę ? Dlaczego w/g ciebie są już teraz różne?
www.yoreck.ugu.pl
Ciganen komen Jurken.
吉卜賽人的頭部不公開

Awatar użytkownika
yoreck
Posty: 2154
Rejestracja: 26 sierpnia 2005, 20:43
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: Katalog kapsli polskich

#1853 Post autor: yoreck »

wiking1973 pisze: 16 października 2022, 20:10 Dlaczego nie ma jeszcze nawet w poczekalni nowego wygranego Piasta fotkę wrzuciłem już dawno na forum
Może dlatego ,że nikt nie monitoruje forum 24 h na dobę :? :?
www.yoreck.ugu.pl
Ciganen komen Jurken.
吉卜賽人的頭部不公開

wiking1973
Posty: 80
Rejestracja: 06 sierpnia 2020, 16:53

Re: Katalog kapsli polskich

#1854 Post autor: wiking1973 »

Pewnie że nie ale odwrotka wisi już od sierpnia

Awatar użytkownika
kopernik
Posty: 547
Rejestracja: 09 lutego 2014, 08:41
Lokalizacja: Police

Re: Katalog kapsli polskich

#1855 Post autor: kopernik »

yoreck pisze: 16 października 2022, 20:18
kopernik pisze: 16 października 2022, 13:00 Mea culpa. Zwracam honor. Teraz to i ja widzę że to dwa różne kapsle.
Możesz rozwinąć temat ? Na czym opierasz swoją zmianę ? Dlaczego w/g ciebie są już teraz różne?
Ależ oczywiście że moge wyjaśnić, mianowicie żaden z tych na zdjęciu nie widać żeby był "zmęczony" tak jak na wczesniej wstawionych fotkach.
Aczkolwiek jesli ktoś uparty to nadal może twierdzić że i w tym przypadku jeden z nich był lub mógł być poddany działaniu promieni chociażby słonecznych i stąd taka różnica.
Mi, to zdjecie oraz ralacja kilku osób wystarcza by twierdzić że są dwa takie kapsle mimo że pewnie nigdy nie uda mi sie ich zdobyć do kolekcji po pierwsze z racji ich wieku, a po drugie ceny jaką wołają sobie za nie.
Sam pewnie masz oba z nich, malo tego pewnie nawet widziałeś jak były na butelkach, gratuluję i zazdroszczę bo takie 40 letnie kapsle są coraz trudniejsze do zdobycia.

Awatar użytkownika
Radekj7
Posty: 197
Rejestracja: 12 stycznia 2018, 09:41

Re: Katalog kapsli polskich

#1856 Post autor: Radekj7 »

Dobrze wiecie, że zrobienie zdjęcia, które podkreśli różnice w odcieniach blachy jest bardzo trudne. Tym bardziej, że w katalogu jest przyjęta zasada "zdjęcia zrobionego na wprost" (bo skan to oczywiście musi być taki). Żeby pokazać odcień blachy, trzeba mieć wypracowane parametry na skanerze, albo np. namiot bezcieniowy, który daje możliwość odpowiedniego wyeksponowania kapsla, a także zredukowania cienia i niechcianych odbić.

Osobiście zrobiłem kilkaset zdjęć kapsli niepiwnych do katalogu. Chciałem umożliwić dodanie brakujących wzorów oraz poprawienie już istniejących, których aktualny w katalogu wizerunek nie jest jednoznaczny (szczególnie kapsli metalicznych). Pokazanie waloru kapsla, np. odcienia blachy i przy okazji napisu, który odbija światło, przy założeniu zrobienia zdjęcia na wprost, było (w moim przypadku) niewykonalne... Jedynym rozwiązaniem było zrobienie zdjęcia pod niewielkim kątem... Czy zatem "musi" czekać nas rewolucja w zakresie formy prezentowania kapsli??
Niezależnie, wiem jak duży dylemat mają Twórcy katalogu i chylę przed nimi czoło.

Druga sprawa to odcień blachy. Kiedyś uznany kolekcjoner przekazał mi tzw. "golasy" - każdy z uszczelka wylewaną. Wydaje się, że dobrze widać różnicę między jasno-złotym i złotym / srebrnym, czy błysk i mat.
Osobiście spędziłem kilka godzin (ale nie jednym ciągiem :wink: ) na weryfikacji, czy danych kapsel ma blachę matową, czy błyszczącą. Faktem jest, że na początku mojej przygody popełniałem błędy w dopasowaniu kapsla, ale po kilku próbach udało mi się dojść do poziomu, który nie wymaga posiadania dwóch różnych kapsli żeby coś ocenić.
Ufam, że już teraz nie będziecie mieć wątpliwości w kwestii kapsli, które posiadacie.
Załączniki
IMG_20221017_152537_edit_233732825169542.jpg
IMG_20221017_152500_edit_233101270473805.jpg
IMG_20221017_152650_edit_233016978473297.jpg

Awatar użytkownika
Radekj7
Posty: 197
Rejestracja: 12 stycznia 2018, 09:41

Re: Katalog kapsli polskich

#1857 Post autor: Radekj7 »

Gdańsk 9 vs. 10
Załączniki
IMG_20221015_083831_edit_179677259799144.jpg

Awatar użytkownika
Radekj7
Posty: 197
Rejestracja: 12 stycznia 2018, 09:41

Re: Katalog kapsli polskich

#1858 Post autor: Radekj7 »

Bydgoszcz 21 vs 22
Załączniki
IMG_20221015_083432_edit_180035411985548.jpg

Awatar użytkownika
yoreck
Posty: 2154
Rejestracja: 26 sierpnia 2005, 20:43
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: Katalog kapsli polskich

#1859 Post autor: yoreck »

Radekj7 pisze: 17 października 2022, 21:12 Dobrze wiecie, że zrobienie zdjęcia, które podkreśli różnice w odcieniach blachy jest bardzo trudne. Tym bardziej, że w katalogu jest przyjęta zasada "zdjęcia zrobionego na wprost" (bo skan to oczywiście musi być taki). Żeby pokazać odcień blachy, trzeba mieć wypracowane parametry na skanerze, albo np. namiot bezcieniowy, który daje możliwość odpowiedniego wyeksponowania kapsla, a także zredukowania cienia i niechcianych odbić.

Osobiście zrobiłem kilkaset zdjęć kapsli niepiwnych do katalogu. Chciałem umożliwić dodanie brakujących wzorów oraz poprawienie już istniejących, których aktualny w katalogu wizerunek nie jest jednoznaczny (szczególnie kapsli metalicznych). Pokazanie waloru kapsla, np. odcienia blachy i przy okazji napisu, który odbija światło, przy założeniu zrobienia zdjęcia na wprost, było (w moim przypadku) niewykonalne... Jedynym rozwiązaniem było zrobienie zdjęcia pod niewielkim kątem... Czy zatem "musi" czekać nas rewolucja w zakresie formy prezentowania kapsli??
Niezależnie, wiem jak duży dylemat mają Twórcy katalogu i chylę przed nimi czoło.

Druga sprawa to odcień blachy. Kiedyś uznany kolekcjoner przekazał mi tzw. "golasy" - każdy z uszczelka wylewaną. Wydaje się, że dobrze widać różnicę między jasno-złotym i złotym / srebrnym, czy błysk i mat.
Osobiście spędziłem kilka godzin (ale nie jednym ciągiem :wink: ) na weryfikacji, czy danych kapsel ma blachę matową, czy błyszczącą. Faktem jest, że na początku mojej przygody popełniałem błędy w dopasowaniu kapsla, ale po kilku próbach udało mi się dojść do poziomu, który nie wymaga posiadania dwóch różnych kapsli żeby coś ocenić.
Ufam, że już teraz nie będziecie mieć wątpliwości w kwestii kapsli, które posiadacie.
Radek ,sądzisz ,że na podstawie swoich kapsli "golasów" Twoje Zabrze i Bydgoszcz wyglądaj na srebrne ?
www.yoreck.ugu.pl
Ciganen komen Jurken.
吉卜賽人的頭部不公開

Awatar użytkownika
yoreck
Posty: 2154
Rejestracja: 26 sierpnia 2005, 20:43
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: Katalog kapsli polskich

#1860 Post autor: yoreck »

kopernik pisze: 17 października 2022, 06:29
yoreck pisze: 16 października 2022, 20:18
kopernik pisze: 16 października 2022, 13:00 Mea culpa. Zwracam honor. Teraz to i ja widzę że to dwa różne kapsle.
Możesz rozwinąć temat ? Na czym opierasz swoją zmianę ? Dlaczego w/g ciebie są już teraz różne?
Ależ oczywiście że moge wyjaśnić, mianowicie żaden z tych na zdjęciu nie widać żeby był "zmęczony" tak jak na wczesniej wstawionych fotkach.
Aczkolwiek jesli ktoś uparty to nadal może twierdzić że i w tym przypadku jeden z nich był lub mógł być poddany działaniu promieni chociażby słonecznych i stąd taka różnica.
Mi, to zdjecie oraz ralacja kilku osób wystarcza by twierdzić że są dwa takie kapsle mimo że pewnie nigdy nie uda mi sie ich zdobyć do kolekcji po pierwsze z racji ich wieku, a po drugie ceny jaką wołają sobie za nie.
Sam pewnie masz oba z nich, malo tego pewnie nawet widziałeś jak były na butelkach, gratuluję i zazdroszczę bo takie 40 letnie kapsle są coraz trudniejsze do zdobycia.
zauważ ,ze "srebrny" kapsel jest naruszony wżerami /struktura nie jest jednolita/ w porównaniu do kapsla złotego .Identycznie to samo odnosi się do Bydgoszczy.
www.yoreck.ugu.pl
Ciganen komen Jurken.
吉卜賽人的頭部不公開

ODPOWIEDZ