Definicja dziewicy. Jaka jest na prawdę?

Kapsle piwne + ogólne dyskusje.

Czy niebutelkowany kapsel z numerem na gumce to wg. Ciebie dziewica czy nie?

Czas głosowania minął 09 maja 2015, 11:46

Tak, dla mnie jest dziewicą bo nie był na butelce.
43
93%
Nie, nie jest. Kapsel z numerem, mimo, że jest niebutelkowany nie powinien być nazywany dziewicą.
2
4%
Nie wiem / trudno powiedzieć / nie zastanawiałem się nad tym
1
2%
 
Liczba głosów: 46

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
lendoo
Posty: 2949
Rejestracja: 17 sierpnia 2006, 12:35
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Definicja dziewicy. Jaka jest na prawdę?

#1 Post autor: lendoo »

Sprzedałem ostatnio kapsla na znanym serwisie aukcyjnym. W tytule napisałem, że jest dziewiczy. Kapsel miał na uszczelce napisany swój numer. Po dotarciu do kupującego, ten zarzucił mi, że kapsel nie jest dziewiczy, bo właśnie ma napisany długopisem numer na uszczelce. Dla mnie dziewica i niebutelkowany to synonimy i znaczą to samo. Czy dla Was też? Ja używam ich naprzemiennie.
Niebutelkowany podpisany kapsel patrząc pod kątem jego bycia na butelce nadal pozostaje dziewiczy. Tak samo może być zardzewiała dziewica, z rysami, lub dziewica bez uszczelki. Jednak nadal nią pozostaje przyjmując że dziewica=niebutelkowany.

Proszę o głosy i posty jak Wy się na to zapatrujecie i czy zarzuty można uznać za bezpodstawne czy też nie.
Czy w Warszawie na plaży nad Wisłą.
Nad Wisłą nad plażą leżą stare kapsle
Jak nad Wisłą na plaży znaleźć stare wzory rzadkie.

Jak znaleź browar Wiślany.
Jak znajdujecie kapsle w lesie.
W jakich lasach szukacie czy poza miastem czy w mieście.

Awatar użytkownika
Delma21
Posty: 622
Rejestracja: 31 sierpnia 2013, 17:23
Lokalizacja: Waplewo Wielkie/Malbork
Kontaktowanie:

Re: Definicja dziewicy. Jaka jest na prawdę?

#2 Post autor: Delma21 »

Ja także używam tego słowa znaczenia,że dziewica to kapsel niebutelkowany,uznaje to działajac w jedna i druga strone ze kapsel niebutelkowany to dziewica
Na gieldach pytam sie o dziewice i kazdy wie o co chodzi,a czy jest napis na uszczelce to dla mnie nie ma znaczenia,znaczenie jest to ze kapsel nie byl na butelce:-D :-D

Awatar użytkownika
Olchaw
Posty: 149
Rejestracja: 20 listopada 2008, 18:14
Lokalizacja: Pelplin

Re: Definicja dziewicy. Jaka jest na prawdę?

#3 Post autor: Olchaw »

Moim zdaniem ktoś się po prostu czepia i tyle, choć z drugiej strony w Jego rozumowaniu (kapsel dziewiczy=nienaruszony) jest logika.

Awatar użytkownika
lendoo
Posty: 2949
Rejestracja: 17 sierpnia 2006, 12:35
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Definicja dziewicy. Jaka jest na prawdę?

#4 Post autor: lendoo »

Olchaw pisze:Moim zdaniem ktoś się po prostu czepia i tyle, choć z drugiej strony w Jego rozumowaniu (kapsel dziewiczy=nienaruszony) jest logika.
Jest logika i jak najbardziej go rozumiem, że to pojęcie mogłoby określać perfekcyjność kapsla (niebutelkowany+czysta gumka + brak rys) jednak w naszym środowisku pojęcia dziewica używamy tylko do określenia tego czy kapsel był na butelce czy nie. Przez 9 lat nie spotkałem nikogo kto miałby inną ocenę dziewicy. Nie wiem czy ta osoba jest nieświadoma, czy jak piszesz po prostu się tylko czepia.
Czy w Warszawie na plaży nad Wisłą.
Nad Wisłą nad plażą leżą stare kapsle
Jak nad Wisłą na plaży znaleźć stare wzory rzadkie.

Jak znaleź browar Wiślany.
Jak znajdujecie kapsle w lesie.
W jakich lasach szukacie czy poza miastem czy w mieście.

Awatar użytkownika
Olchaw
Posty: 149
Rejestracja: 20 listopada 2008, 18:14
Lokalizacja: Pelplin

Re: Definicja dziewicy. Jaka jest na prawdę?

#5 Post autor: Olchaw »

Być może faktycznie jest nieświadomy naszego rozumowania pojęcia "dziewica". Nie wiemy, czy korzysta z tego forum. Spróbuj "gościa" odesłać do lektury tutejszych wątków, być może da się uświadomić, że nie zamierzałeś Go oszukać.

Awatar użytkownika
krzysio
Posty: 1300
Rejestracja: 14 lipca 2014, 18:55
Lokalizacja: W-wa
Kontaktowanie:

Re: Definicja dziewicy. Jaka jest na prawdę?

#6 Post autor: krzysio »

Skłaniam się do definicji, którą podaje lendoo. Prawdą jest jednak, że znam kolekcjonera, dla którego dziewica to niebutelkowany w doskonałym stanie kapsel, bez rys i naniesionych informacji. W zeszłym roku rozmawiałem z nim dokładnie o tym, co jest w pierwszym poście.
Grzegorz & Krzysio
Zbieramy kapsle polskie z sygnaturami
Tutaj jest link do naszej kolekcji i dubli.

Awatar użytkownika
lendoo
Posty: 2949
Rejestracja: 17 sierpnia 2006, 12:35
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Definicja dziewicy. Jaka jest na prawdę?

#7 Post autor: lendoo »

Olchaw pisze:Być może faktycznie jest nieświadomy naszego rozumowania pojęcia "dziewica". Nie wiemy, czy korzysta z tego forum. Spróbuj "gościa" odesłać do lektury tutejszych wątków, być może da się uświadomić, że nie zamierzałeś Go oszukać.
Jest świadomy naszego rozumowania, ale ma też swoje. Wg niego, nieadekwatne jest używanie słowa dziewica, do kapsli nie będących w stanie perfekcyjnym. Zarzuca mi bardziej nie zamiar oszukania, lecz brak informacji w aukcji o zbrukaniu kapsla numerkiem na gumce.
krzysio pisze:Skłaniam się do definicji, którą podaje lendoo. Prawdą jest jednak, że znam kolekcjonera, dla którego dziewica to niebutelkowany w doskonałym stanie kapsel, bez rys i naniesionych informacji. W zeszłym roku rozmawiałem z nim dokładnie o tym, co jest w pierwszym poście.
To chyba ten sam kolekcjoner.
Czy w Warszawie na plaży nad Wisłą.
Nad Wisłą nad plażą leżą stare kapsle
Jak nad Wisłą na plaży znaleźć stare wzory rzadkie.

Jak znaleź browar Wiślany.
Jak znajdujecie kapsle w lesie.
W jakich lasach szukacie czy poza miastem czy w mieście.

Awatar użytkownika
triple_h_stg
Posty: 411
Rejestracja: 31 lipca 2012, 10:41
Lokalizacja: Starogard Gdański

Re: Definicja dziewicy. Jaka jest na prawdę?

#8 Post autor: triple_h_stg »

A ja mam inne pytanie, które od zawsze mnie ciekawiło. Czy ktoś może mi powiedzieć skąd wzięło się określenie dziewica? Ktoś przez przypadek nazwał tak kapsel niebutelkowany i poszło w świat?
http://pokazywarka.pl/trade/
http://katalogkapsli.pl/powtorki.php?kto=triple_h_stg

Wymienię na moje polskie braki piwne (niekoniecznie dziewice). :)

southern
Posty: 289
Rejestracja: 18 sierpnia 2014, 17:38

Re: Definicja dziewicy. Jaka jest na prawdę?

#9 Post autor: southern »

triple_h_stg pisze:A ja mam inne pytanie, które od zawsze mnie ciekawiło. Czy ktoś może mi powiedzieć skąd wzięło się określenie dziewica? Ktoś przez przypadek nazwał tak kapsel niebutelkowany i poszło w świat?
Przez analogię :D Jak masz na forum jakiegoś starszego frienda, to go zapytaj na PW :wink:

Awatar użytkownika
triple_h_stg
Posty: 411
Rejestracja: 31 lipca 2012, 10:41
Lokalizacja: Starogard Gdański

Re: Definicja dziewicy. Jaka jest na prawdę?

#10 Post autor: triple_h_stg »

To dlaczego nie prawiczek? :mrgreen:
southern pisze:
triple_h_stg pisze:A ja mam inne pytanie, które od zawsze mnie ciekawiło. Czy ktoś może mi powiedzieć skąd wzięło się określenie dziewica? Ktoś przez przypadek nazwał tak kapsel niebutelkowany i poszło w świat?
Przez analogię :D Jak masz na forum jakiegoś starszego frienda, to go zapytaj na PW :wink:
http://pokazywarka.pl/trade/
http://katalogkapsli.pl/powtorki.php?kto=triple_h_stg

Wymienię na moje polskie braki piwne (niekoniecznie dziewice). :)

Awatar użytkownika
goblin
Posty: 683
Rejestracja: 18 lipca 2012, 21:12
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Definicja dziewicy. Jaka jest na prawdę?

#11 Post autor: goblin »

Twoje pytanie, Radek, ma dużo głębszy sens.
Odpowiedzi należałoby chyba szukać w patrialchalnym modelu kulturowym, obowiązującym w naszym społeczeństwie, gdzie zauważalna jest duża dominacja mężczyzny. Często zastanawiało mnie podejście ludzi do problemu seksu. Łatwa dziewczyna, pogardliwie nazywana była na pzykład "dziwką", faceta o podobnych osiągnięciach z podziwem nazywano "ogierem".
Wydaje mi się, że podobnie jest z tym określeniem. Prawiczek trochę ujmowałoby powagi płci męskiej, dziewica już jest dobrym określeniem, często można przy okazji pozwolić sobie przy męskich rozmowach przy piwie na dość wulgarne żarty.
szukam słowackich serii TIK sprzed 2005 r

Awatar użytkownika
chinet
Posty: 4136
Rejestracja: 19 marca 2006, 13:37
Lokalizacja: Błonie

Re: Definicja dziewicy. Jaka jest na prawdę?

#12 Post autor: chinet »

lendoo pisze:Sprzedałem ostatnio kapsla na znanym serwisie aukcyjnym. W tytule napisałem, że jest dziewiczy. Kapsel miał na uszczelce napisany swój numer. Po dotarciu do kupującego, ten zarzucił mi, że kapsel nie jest dziewiczy, bo właśnie ma napisany długopisem numer na uszczelce. Dla mnie dziewica i niebutelkowany to synonimy i znaczą to samo. Czy dla Was też? Ja używam ich naprzemiennie.
Niebutelkowany podpisany kapsel patrząc pod kątem jego bycia na butelce nadal pozostaje dziewiczy. Tak samo może być zardzewiała dziewica, z rysami, lub dziewica bez uszczelki. Jednak nadal nią pozostaje przyjmując że dziewica=niebutelkowany.

Proszę o głosy i posty jak Wy się na to zapatrujecie i czy zarzuty można uznać za bezpodstawne czy też nie.
He, he... Znam kogoś, kto przechodził przez to samo :D .

Zwróć mu kasę, on odda kapsel. Stracisz tylko na kosztach wysyłki, ale za to posiądziesz wewnętrzny spokój :) . I luzik.
Jestem trollem :mad:

Awatar użytkownika
zipkeczup
Posty: 1214
Rejestracja: 24 maja 2008, 22:12
Lokalizacja: Koszalin

Re: Definicja dziewicy. Jaka jest na prawdę?

#13 Post autor: zipkeczup »

Filozofy... A robić ni ma komu...
Czekam na psa jak na wykonanie wyroku, bo on już zapadł tam, na peronie.

Awatar użytkownika
Ares93PL
Posty: 107
Rejestracja: 07 sierpnia 2013, 09:20
Lokalizacja: Dęblin

Re: Definicja dziewicy. Jaka jest na prawdę?

#14 Post autor: Ares93PL »

W moim odczuciu dziewica = niebutelkowany, i oznaczenia na uszczelce, czy ewentualne uszkodzenia nie mają tu żadnego znaczenia. Dotąd nie spotkałem się z innym rozumieniem tego :)

Awatar użytkownika
RyBy
Posty: 731
Rejestracja: 21 lutego 2005, 18:08
Lokalizacja: Golędzinów Królewski
Kontaktowanie:

Re: Definicja dziewicy. Jaka jest na prawdę?

#15 Post autor: RyBy »

lendoo pisze:... lub dziewica bez uszczelki ...
Dziewica bez uszczelki, to według mnie już nie dziewica :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Katalog zrywek i nakładek na butelki http://www.sites.google.com/view/katalogzrywek
Mini kolekcja aluminiowych kapsli https://sites.google.com/view/kapsle-woda-mineralna

Awatar użytkownika
wiki
Posty: 2329
Rejestracja: 05 lutego 2005, 13:53
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

Re: Definicja dziewicy. Jaka jest na prawdę?

#16 Post autor: wiki »

Wystarczy wprowadzić podział na "dziewice" i "dziewicze dziewice" i problem zostanie rozwiązany.

Awatar użytkownika
rwjak
Posty: 710
Rejestracja: 05 lutego 2012, 20:40
Lokalizacja: WROCEK

Re: Definicja dziewicy. Jaka jest na prawdę?

#17 Post autor: rwjak »

Dziewiczy = nieskalany.
nawet długopisem

Awatar użytkownika
zipkeczup
Posty: 1214
Rejestracja: 24 maja 2008, 22:12
Lokalizacja: Koszalin

Re: Definicja dziewicy. Jaka jest na prawdę?

#18 Post autor: zipkeczup »

rwjak pisze:Dziewiczy = nieskalany.
A to niby od kiedy? Może jakieś źródło? Mój słownik PWN mówi co innego.
Czekam na psa jak na wykonanie wyroku, bo on już zapadł tam, na peronie.

Awatar użytkownika
lendoo
Posty: 2949
Rejestracja: 17 sierpnia 2006, 12:35
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Definicja dziewicy. Jaka jest na prawdę?

#19 Post autor: lendoo »

Pytanie retoryczne.
Czy dziewica z tatuażem przestaje być dziewicą?
Czy w Warszawie na plaży nad Wisłą.
Nad Wisłą nad plażą leżą stare kapsle
Jak nad Wisłą na plaży znaleźć stare wzory rzadkie.

Jak znaleź browar Wiślany.
Jak znajdujecie kapsle w lesie.
W jakich lasach szukacie czy poza miastem czy w mieście.

Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 2015
Rejestracja: 08 lutego 2005, 14:58
Lokalizacja: Prawie Warszawa

Re: Definicja dziewicy. Jaka jest na prawdę?

#20 Post autor: Krzysiek »

Kapsel z tatuażem? :D
Obserwuj ZIELONE KARTKI na Facebooku :)

Awatar użytkownika
GRYM
Posty: 269
Rejestracja: 14 czerwca 2009, 19:21
Lokalizacja: TCZEW

Re: Definicja dziewicy. Jaka jest na prawdę?

#21 Post autor: GRYM »

Czas żeby założyć nowy dział w katalogu ''sterylnie czyste kapsle'' :lol:
...ARKOHOLIK...

gustawo
Posty: 48
Rejestracja: 05 stycznia 2010, 21:16

Re: Definicja dziewicy. Jaka jest na prawdę?

#22 Post autor: gustawo »

witam,
problem Lendoo prawdopodobnie powstal od tego ze, nasze hobby powoli zaczyna byc komercjalizowane. Stan "dziewiczy" po prostu utarl sie w naszym srodowisku jako nie "nabijany" na butelke. Do pewnego czasu wszyscy rozumieli o co chodzi i jak to jest. Kapsel niebutelkowany byl dziewica, obojetnie czy z gumka czy bez, a tym bardziej opisany z tylu czy nie. Wazne bylo ze nie sciagany z butelki i tyle.
Jednak gdy ktos zaczyna zbierac od podstaw i powiedzmy jest w swoim rozumowaniu "skazony" na przyklad numizmatyka lub filatelistyka to dla kazdego kapsla wymysli sobie i 5 rodzajow zachowania od UNC, EF/XF, VF, F...., a gdy ktos jeszcze zajmuje sie przy tym Grandingiem to o ile sie nie myle ma az 70 stopni ocenienia stanu zachowania.
Podobnie rzecz ma sie ze znaczkami, kasowane, czyste, z guma bez itp.
Czy Lendoo byl zobowiazany w opisie podac ze na gumie (uszczelce) jest napis? Wydaje mi sie ze nie. Po prostu dzialal tak jak w naszym srodowisku jest przyjete. Dziewica to kapsel niebutelkowany w rozumieniu wiekszosci z nas. Raczej blad lezy po stronie kupujacego bo istniala na pewno mozliwosc o zapytanie o stan z drugiej strony (rewersu) ;-)). Niestety znam tego rodzaju przypadki, ze reklamacja przychodzi dopiero po otrzymaniu przesylki i tylko dlatego ze kupujacy ma inne wyobrazenie o samej rzeczy.
Priorytet niebutelkowane

Awatar użytkownika
wtk
Posty: 2520
Rejestracja: 14 listopada 2010, 10:31
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Definicja dziewicy. Jaka jest na prawdę?

#23 Post autor: wtk »

Uszczelka na Gumie!! GO GUMA, GO!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
CCi#1223 / Discord wtk#9189

ODPOWIEDZ