Wpływ czasu na kondycję kapsla

Kapsle piwne + ogólne dyskusje.
Wiadomość
Autor
Markoni
Posty: 4
Rejestracja: 01 czerwca 2016, 17:58

Wpływ czasu na kondycję kapsla

#1 Post autor: Markoni »

Jakoż jest to mój pierwszy post na forum chciałbym się przywitać.
Interesuje mnie kwestia wpływu czasu na stan zachowania kapsli. Byłbym zobowiązany za informację na ten temat.
Czy czas w jakiejś znacznej mierze ma wpływ na kondycję kapsla, przyjmując oczywiście że są one przechowywane w odpowiedni sposób - w środowisku pozbawionym nadmiernej wilgoci oraz niewystawione na działanie promieni słonecznych? Czy blacha kapsla utlenia się, rdzewieje lub zachodzą jakieś inne zmiany? Jeśli tak to po jakim orientacyjne okresie można się takowych spodziewać?
Poniżej kilka zdjęć kapsli:
http://2.allegroimg.pl/original/05/62/5 ... 6259550210
http://5.allegroimg.pl/original/05/62/5 ... 6259530501
http://img05.allegroimg.pl/photos/orygi ... 6259552470
http://img05.allegroimg.pl/photos/orygi ... 6259554384
Czy widoczne przebarwienia (w kolorze niebieskim) oraz ciemniejsze miejsca głównie na obwodzie są wynikiem czynników zewnętrznych - złymi warunkami przechowywania czy też jest to wynik działania czasu i procesu tego nie da się zahamować?

Awatar użytkownika
Kibi
Posty: 1353
Rejestracja: 09 kwietnia 2005, 19:23
Lokalizacja: Prawie Warszawa

Re: Wpływ czasu na kondycję kapsla

#2 Post autor: Kibi »

Nie spotkałem się z widocznym pogorszeniem kondycji kapsla, który do mnie trafił w stanie idealnym.
Kapsle przechowywane w normalnych warunkach, nie narażone na nadmierną wilgoć ani nasłonecznienie nie wymagają żadnych specjalnych zabiegów konserwacyjnych.
Moje Grolsche już 168 sztuk !!
Moja Coca Cola - 2513 sztuk!

Awatar użytkownika
chinet
Posty: 4136
Rejestracja: 19 marca 2006, 13:37
Lokalizacja: Błonie

Re: Wpływ czasu na kondycję kapsla

#3 Post autor: chinet »

Dokładnie, jak napisał Kibi. Jeśli na ścianach nie wychodzi u Ciebie wilgoć, to spokojnie kapsle wytrzymają bez żadnych extra zabiegów. Tylko nie kładź ich na parapecie, chyba że chcesz stworzyć sobie odmiany kolorystyczne :wink: .
Jestem trollem :mad:

Markoni
Posty: 4
Rejestracja: 01 czerwca 2016, 17:58

Re: Wpływ czasu na kondycję kapsla

#4 Post autor: Markoni »

Dziękuję za odzew. Nie wiecie co to za zmiany przedstawione na zdjęciach i opisane niżej oraz czym mogą być spowodowane?

Awatar użytkownika
chinet
Posty: 4136
Rejestracja: 19 marca 2006, 13:37
Lokalizacja: Błonie

Re: Wpływ czasu na kondycję kapsla

#5 Post autor: chinet »

Zapewne wpływ miał sposób ich przechowywania. Na pewno nie były od samego początku trzymane np. w odpowiednich segregatorach.
Jestem trollem :mad:

arthx
Posty: 22
Rejestracja: 14 listopada 2015, 04:15
Lokalizacja: Plock

Re: Wpływ czasu na kondycję kapsla

#6 Post autor: arthx »

Te czerwone zabawienie na zabkach na dole - to ktos w czewonym ubraniu robil zdjecie, i sie odbila w kapslu :)

Awatar użytkownika
wtk
Posty: 2520
Rejestracja: 14 listopada 2010, 10:31
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Wpływ czasu na kondycję kapsla

#7 Post autor: wtk »

I ja nie zaobserwowałem złych zmian na kapslach w mojej kolekcji.

No może po za jednym warunkiem...
Kiedy trafi mi się kapselek w idealnym stanie...
A mam w kolekcji w gorszym,,,
To go podmieniam! ;)
CCi#1223 / Discord wtk#9189

Paweł
Administrator
Posty: 2162
Rejestracja: 28 stycznia 2005, 14:26
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wpływ czasu na kondycję kapsla

#8 Post autor: Paweł »

Koszmarnie rdzewieją u mnie kapsle z sygnaturą "korona" na godz. 6, szczególnie te pozbawione farby podkładowej. Warunki normalne, zero nadmiernej wilgotności, mieszkanie wietrzone. Mam zamiar spryskac je bezbarwnym lakierem.

Awatar użytkownika
Cooper
Posty: 133
Rejestracja: 16 kwietnia 2005, 17:12
Lokalizacja: Warszawka

Re: Wpływ czasu na kondycję kapsla

#9 Post autor: Cooper »

Kurcze , jakoś nie sprawdzam za często stanu moich kapsli. Trzymam je w normalnych albumach typu Dikapa a te, w zwykłym mieszkaniu. I tak od ćwierćwiecza. Niektóre kapsle mam od samego początku zbierania i jakoś nie zauważyłem na nich żadnego upływu czasu. No, za wyjątkiem oczywiście kurzu który potrafi zgromadzić się nawet na stronach albumu leżącego w szafce albo pod nią. Aha , lata temu najstarsze kapsle miałem po prostu przyklejone wikolem do szafek. Wtedy nie było jeszcze albumów i nikomu nawet nie przyszło by do bani by 3mać tam kapsle. To też nie wpłyneło raczej na stan kapsli.
Jedyne o co się troszkę martwię to stare, przedwojenne wzory które już na dzień dobry gdy trafiłem miały mniej lub bardziej posuniętą korozję. Oczywiście nieco je doczyściłem ale okres 3-6 lat posiadania/obserwacji to jeszcze za krótko (porównując do ogólnego ich wieku wynoszącego około 70-80 lat) by coś powiedzieć nt wpływu czasu na ich stany.
Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

ODPOWIEDZ