Połczyn 6

Kapsle piwne + ogólne dyskusje.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
RyBy
Posty: 730
Rejestracja: 21 lutego 2005, 18:08
Lokalizacja: Golędzinów Królewski
Kontaktowanie:

Połczyn 6

#1 Post autor: RyBy »

Jak to jest z Połczynem 6 . Czy tło napisu jest szare, czy szarozłote.
Parę osób ma ten kapsel. Wrzućcie fotki do porównania.
Z katalogową czwórką nie ma problemu. Tło jest ciemnozłote.
Katalog zrywek i nakładek na butelki http://www.sites.google.com/view/katalogzrywek
Mini kolekcja aluminiowych kapsli https://sites.google.com/view/kapsle-woda-mineralna

kinbir
Posty: 65
Rejestracja: 07 stycznia 2017, 12:15

Re: Połczyn 6

#2 Post autor: kinbir »

dla porównania wg kolejności katalogowej 4 , 5 , 6 .
Załączniki
połczyn.jpg

Awatar użytkownika
Mike007
Posty: 522
Rejestracja: 31 lipca 2013, 07:27
Lokalizacja: Brzóza
Kontaktowanie:

Re: Połczyn 6

#3 Post autor: Mike007 »

Moje 4 i 6. Jak dla mnie to dwa te same kapsle, występujące w różnych odcieniach. Widziałem również inne odcienie tego kapsla. Sytuacja podobna do Słupska 1 i 3.
Załączniki
20190407_120447.jpg
https://1drv.ms/f/s!Arqm-0vCoijQaLJ078Oqx-f0oWs - zagraniczne i polskie, piwne i niepiwne, kilka szkieł i wafli - na wymianę tylko za kapsle piwne. ZAPRASZAM!!!

southern
Posty: 288
Rejestracja: 18 sierpnia 2014, 17:38

Re: Połczyn 6

#4 Post autor: southern »

U mnie za 4 i 6 "robią" ;) takie egzemplarze. Swoją drogą myślę, że jest pilna potrzeba uporządkowania w Katalogu kwestii "rarytasów" wynikających z niedoskonałości druku, odcieni, szybszego blaknięcia niektórych kolorów użytych do druku, etc. Tradycja zapoczątkowana u zarania, na tworzenie z takich kapsli odrębnych wzorów jest wg mnie niewłaściwa, tym bardziej, że wiele kapsli charakteryzujących się podobnymi parametrami, przez analogię, nowymi wzorami się nie stało. Rozumiem, że dla wielu kolekcjonerów taka operacja byłaby bolesna, ale zbliżyłaby Katalog do obiektywnego logicznego porządku w kwestii wzorów, teraz i na przyszłość. Nie ma potrzeby wybiórczego tworzenia na siłę "rarytasów".
Załączniki
poł.jpg

Awatar użytkownika
krzysio
Posty: 1300
Rejestracja: 14 lipca 2014, 18:55
Lokalizacja: W-wa
Kontaktowanie:

Re: Połczyn 6

#5 Post autor: krzysio »

Mamy ten katalog już tyle czasu, że wszyscy się do tego trochę przyzwyczaili. Jak Paweł ruszy wzory, które są - to dopiero będzie bałagan. Trzeba podchodzić dokładnie do nowych wzorów.
Grzegorz & Krzysio
Zbieramy kapsle polskie z sygnaturami
Tutaj jest link do naszej kolekcji i dubli.

Awatar użytkownika
Radekj7
Posty: 195
Rejestracja: 12 stycznia 2018, 09:41

Re: Połczyn 6

#6 Post autor: Radekj7 »

Witam Kolegów,

Kapsel nr 4 występuje w odmianie kolorystycznej (w katalogu jest dodane zdjęcie). Zaryzykuję tutaj stwierdzenie, że wszystkie powyższe porównania pokazują właśnie tą odmianę.

Według katalogu nr 6 ma szare wypełnienie. Czy zatem ujawni się ktoś, kto posiada taki kapsel oraz prześle nie obrobione zdjęcie?
W przypadku nr 4 i 6 dodanych w katalogu to gołym okiem widać, że nr 6 to nr 4 trochę zmodyfikowany kolorystycznie. Przyjrzyjcie się proszę skazom / rysom. Są w identycznych miejscach i o identycznych kształtach.

Dla przykładu sam mam w zbiorze kilka kapsli Połczyn, które do tej pory klasyfikowałem jako nr 4 i jego odmiany. Zdjęcie poniżej:

Czy według Kolegów można z tego zdjęcia wyodrębnić nr 4 i 6?
Załączniki
IMG_20190403_220620.jpg

Awatar użytkownika
RyBy
Posty: 730
Rejestracja: 21 lutego 2005, 18:08
Lokalizacja: Golędzinów Królewski
Kontaktowanie:

Re: Połczyn 6

#7 Post autor: RyBy »

Kwestia dwóch kapsli z browaru Połczyn była już poruszana w 2005 roku na etapie tworzenia nowego katalogu. Wtedy już były wątpliwości, czy to dwa odrębne wzory, czy tylko różnica kolorystyczna.
Wtedy na uwagi Coopera Paweł odpisał:
POLCZYN ZDROJ – 7 moze byc wyblakla wersja 5 choc sie nie upieram
// Kapsle nr 5 i 7 są w miare popularne i nie występują w kolorach pośrednich więc na pewno nie jest to przypadkowa wyblakłość tylko celowa produkcja wzoru z jasną farbą.


(5 i 7 to numeracja pochodząca ze starego katalogu) https://forum.katalogkapsli.pl/viewtopi ... 7&start=30
Katalog zrywek i nakładek na butelki http://www.sites.google.com/view/katalogzrywek
Mini kolekcja aluminiowych kapsli https://sites.google.com/view/kapsle-woda-mineralna

kapiral
Posty: 463
Rejestracja: 30 czerwca 2008, 17:14

Re: Połczyn 6

#8 Post autor: kapiral »

"Kapsle nr 5 i 7 są w miare popularne i nie występują w kolorach pośrednich więc na pewno nie jest to przypadkowa wyblakłość tylko celowa produkcja wzoru z jasną farbą."
Jaka "celowa" produkcja. Każdy kto kiedykolwiek coś malował, nawet zwykłą farbą olejną, to zdaje sobie sprawę, że ciągłe mieszanie, to podstawa do uzyskania jednolitego koloru. A przecież, przy produkcji kapsli nie korzystali z niewielkich puszek, tylko z potężnych beczek.
Problem polega na tym, że niektórzy zainwestowali zbyt duże pieniądze, kupując na Allegro takie "rarytasy" (niekiedy nawet w dziewicy - a czy kapsel nienakładany nie mógł leżeć w różnych warunkach). Dzisiaj uświadomienie sobie tego, że różnica polegała tylko na warunkach przebywania, stronie blachy czy odcieniu farby zbyt mocno dołuje. Pozostaje mieć nadzieję, że Twórcy katalogu konsekwentnie będą takie rarytasy eliminowali, lub przynajmniej przerzucali do odmian (jednak już trochę działań w tym kierunku było).
I na koniec taka moja osobista refleksja: Może właśnie zbliżający się rok 2020 jest takim dobrym terminem na przedstawienie wersji akceptowalnej przez zdecydowaną większość. Od razu zastrzegam, że obecna wersja to nie żaden "katalog Bartka" czy "katalog Pawła" a Katalog Kapsli Polskich, a chcąc być w porządku należałoby jednak nie tak ostentacyjnie pisać "każdy zbiera co chce".
Jeżeli administratorzy widzą potrzebę takiej dyskusji proponuje przeniesienie części postu do wątku, który zalecałbym "podczepić".

southern
Posty: 288
Rejestracja: 18 sierpnia 2014, 17:38

Re: Połczyn 6

#9 Post autor: southern »

Faktycznie wygląda na to, że ilustracje numerów 4 i 6 pochodzą z jednego skanu/zdjęcia. Może była potrzeba legalizacji/"uwyjątkowienia" jakiegoś kosztownego wyblaka? ;) Zgadzając się z niektórymi uwagami przedmówców, uważam, że lobby "rarytasowe" raczej nie dopuści do uporządkowania Katalogu w tym zakresie.

Arusiak
Posty: 358
Rejestracja: 25 maja 2018, 13:30

Re: Połczyn 6

#10 Post autor: Arusiak »

W katalogu zdjęcie 4 i 6 to zdjęcie tego samego kapsla. Widać po rysach na kapslu. Na zdjęciu nr 6 dodatkowo została wyretuszowana charakterystyczna rysa na godzinie 3.

Arusiak
Posty: 358
Rejestracja: 25 maja 2018, 13:30

Re: Połczyn 6

#11 Post autor: Arusiak »

Fotki z katalogu. Po co ktoś wrzucił podrasowae foty?
Załączniki
PPOL004.jpg
PPOL004.jpg (9.81 KiB) Przejrzano 8275 razy
PPOL006.jpg
PPOL006.jpg (9.24 KiB) Przejrzano 8275 razy

ODPOWIEDZ