Wykład nt. sygnatur dla początkujących.

Kapsle piwne + ogólne dyskusje.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Cooper
Posty: 133
Rejestracja: 16 kwietnia 2005, 17:12
Lokalizacja: Warszawka

#31 Post autor: Cooper »

brawo RyBy. W krotkim poście wylałeś wręcz rzekę informacji o historii polskich wytwórni kapsli. Mi co prawda przez 18 lat zbierania kapsli nazwy te nie są obce ale informacje o nich mam w sporym chaosie i zupelnie nie uporzadkowane. U Ciebie ukladają się nawet logicznie. Żeby jednak dać Tobie i Forumowiczom do myślenia a zarazem wprowadzić niezlosliwie lekką sprzeczność do Twoich informacji dodam iż na jednym z PRZEDWOJENNYCH blaszanych szyldow reklamowych (Haberbuscha lub Żywca ale raczej Żywca) spotkalem się z sygnaturą wytworni (umieszczoną w dolnym rogu) "ARTIGRAPH Kraków" (niekoniecznie musiała brzmieć dokladnie tak - piszę z pamięci). Wynika więc iż nazwa ta pojawiła się już w latach 30. (a nie - Opakomet, jak wynikalo by z Twojej wypowiedzi). Oczywiście prawdopodobieństo iż w latach 30. w Krakowie były 2 różne wytwórnie opakowan blaszanych tzn Opakomet i Artigraph z ktorych dopiero po wojnie pierwsza przejeła nazwę drugiej - uważam za bliskie zera.
Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 2008
Rejestracja: 08 lutego 2005, 14:58
Lokalizacja: Prawie Warszawa

#32 Post autor: Krzysiek »

A skąd jest Robercie "korona"?
Obserwuj ZIELONE KARTKI na Facebooku :)

Awatar użytkownika
Cooper
Posty: 133
Rejestracja: 16 kwietnia 2005, 17:12
Lokalizacja: Warszawka

#33 Post autor: Cooper »

Pozwole sobie odpowiedziec zamiast wywolanego do tablicy Roberta choc podam z pamięci wiec sorry za ewent pomyłkę : sygnatura "korona" to polsko-francuska firma Carnaud-Metalbox (jakoś mniejwiecej tak to sie nazywa) z siedzibą (wytwórnia) w miejscowości gdzieś w okolicach Szczecina. Nazwy tejże też już nie pomnę ale pamiętam że miała ona w końcówce "-ów". To tyle co moge pomóc.
Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

Awatar użytkownika
Cooper
Posty: 133
Rejestracja: 16 kwietnia 2005, 17:12
Lokalizacja: Warszawka

#34 Post autor: Cooper »

aha ..chyba jednak coś se skojarzyłem. Jest to (najprawdopodobniej) ta sama wytwórnia która wcześniej używała sygnatury "zegarek" a znajduje się ona w Goleniowie.
Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

Awatar użytkownika
RyBy
Posty: 730
Rejestracja: 21 lutego 2005, 18:08
Lokalizacja: Golędzinów Królewski
Kontaktowanie:

#35 Post autor: RyBy »

Przepraszam za opóźnienia, dopiero teraz znalazłem chwilę czasu aby uzupełnić zaległości czytelnicze. Faktycznie sygnaturą korona "podpisuje" swoje wyroby fabryka w Goleniowie, która jest częścią wyżej wywołanego do tablicy holdingu. Kiedyś "w dawnych czasach" sygnaturą było coś, co popularnie określane jest jako zegarek a tak na prawdę jest po prostu literką G.
Obiecałem informacje na temat innych kapslowni ale niestety niektóre firmy nie chcą "współpracować", nie odpowiadają na listy i maile. Tak więc będę musiał poszukać w innych dostępnych mi źródłach. troche to może się opóźni ale (mam nadzieję) efekt będzie zadawalający wszystkich.
Cooper napisał :
"...na jednym z PRZEDWOJENNYCH blaszanych szyldow reklamowych (Haberbuscha lub Żywca ale raczej Żywca) spotkalem się z sygnaturą wytworni (umieszczoną w dolnym rogu) "ARTIGRAPH Kraków" (niekoniecznie musiała brzmieć dokladnie tak - piszę z pamięci). Wynika więc iż nazwa ta pojawiła się już w latach 30."
Masz rację, że firma przedwojenna i powojenna niewiele mogły mieć z sobą wspólnego. Wśród producentów to chyba norma, że przypisują sobie zasługi innych podszywając sie pod uznane, stare marki lub wykorzystując w celach reklamowych jakieś "astronomicznie stare" daty jakoby firmy te istaniały już kilkaset lat. Szczególnie można to chyba zobaczyć w przemyśle browarniczym - daty powstanianiektórych browarów wypisane na kapslach lub etykietach sięgają XVII wieku.

Aha. Jeszcze jedno. Poszukuję WSZELKICH informacji na temat powstałej w 1920 roku firmy Polski Przemysł Korkowy S.A. z siedzibą w Warszawie.
Katalog zrywek i nakładek na butelki http://www.sites.google.com/view/katalogzrywek
Mini kolekcja aluminiowych kapsli https://sites.google.com/view/kapsle-woda-mineralna

Matthew
Posty: 3
Rejestracja: 18 sierpnia 2006, 11:03

MK

#36 Post autor: Matthew »

znak MK jest na 8.30 i 9.00

Awatar użytkownika
KOLEKCJONER
Posty: 1846
Rejestracja: 20 września 2006, 08:07
Lokalizacja: PODLASKIE
Kontaktowanie:

odp

#37 Post autor: KOLEKCJONER »

Zapoznałem się z tym:) i przyda mi się to:) pozdrawiam:)

Awatar użytkownika
Bronek
Posty: 395
Rejestracja: 01 stycznia 2007, 20:17
Lokalizacja: Poznań

#38 Post autor: Bronek »

HeY

A ja jeszcze mam pytanie. Na niektórych kapslach oprócz sygnatury znajdują się jeszcze cyfry. Co one oznaczają? Czy ma to jakieś znaczenie dla kapsla i dla kolekcjonera? Czy jak zbieracie kapsle na sygnatury zwracacie i zbieracie również rózne cyfry?
Pozdrawiam

Bronek

www.nissanzone.pl

krzysztof

#39 Post autor: krzysztof »

Jak wygląda sygnatura astir?

Awatar użytkownika
wismat
Administrator
Posty: 3622
Rejestracja: 20 października 2006, 16:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

#40 Post autor: wismat »

krzysztof pisze:Jak wygląda sygnatura astir?
http://img163.imageshack.us/img163/2442/astirnb2.jpg

To jest sygnatura Astir z kapslem Okocim. Ten kapsel znajduje się też w Katalogu Kapsli Piwnych :) :)
https://wismat.kolekcjakapsli.pl - moja strona | https://KatalogKapsli.pl - katalog kapsli polskich

Awatar użytkownika
chinet
Posty: 4136
Rejestracja: 19 marca 2006, 13:37
Lokalizacja: Błonie

#41 Post autor: chinet »

Kto wie co to za producent?
Obrazek

danio_145
Moderator
Posty: 3082
Rejestracja: 07 lutego 2005, 11:16
Lokalizacja: Nowy Sacz 33-300
Kontaktowanie:

#42 Post autor: danio_145 »

To jest najprawdopodobnie włoska firma. Chyba Renek pisał o tym w opisie aukcji. Myślę, że najlepiej zapytać jego gdyż od nich ma kapsle.
O Kura Masa!
Viva'la Obwoluta!
Pijemen po einen Bieren!
Miodos sie nie topios!

Awatar użytkownika
chinet
Posty: 4136
Rejestracja: 19 marca 2006, 13:37
Lokalizacja: Błonie

#43 Post autor: chinet »

No właśnie w opisie Renek nic nie wspomniał. A kapselki może mieć z browaru.
Jestem trollem :mad:

danio_145
Moderator
Posty: 3082
Rejestracja: 07 lutego 2005, 11:16
Lokalizacja: Nowy Sacz 33-300
Kontaktowanie:

#44 Post autor: danio_145 »

Raczej optowałbym za tym, że od fabryki gdyż ma przecież kapsle z różnych browarów, piwne i niepiwne. Wszystkie łączy to, że mają sygnatury tą S, CP lub koronę, lub po 2 z tych sygnatur na kapslu.
O Kura Masa!
Viva'la Obwoluta!
Pijemen po einen Bieren!
Miodos sie nie topios!

Awatar użytkownika
wiki
Posty: 2327
Rejestracja: 05 lutego 2005, 13:53
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

#45 Post autor: wiki »

Informacja z aukcji Renka:

"Crown Italia to jeden z oddziałów Crown Polska - Goleniów - sygn. Korona."

Korone mozna zobaczyc na uszczelce - przynajmniej na Marwitach. K.

Paweł
Administrator
Posty: 2162
Rejestracja: 28 stycznia 2005, 14:26
Lokalizacja: Warszawa

#46 Post autor: Paweł »

Aha, czyli żegnamy się z sygnaturą korona, teraz będziemy mieli CC.

Awatar użytkownika
wiki
Posty: 2327
Rejestracja: 05 lutego 2005, 13:53
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

#47 Post autor: wiki »

No nie wiem, z tego wynika, ze nowa sygnatura dotyczy produkcji oddzialu we Wloszech. Crown Polska pozostaje bez zmian. K.

danio_145
Moderator
Posty: 3082
Rejestracja: 07 lutego 2005, 11:16
Lokalizacja: Nowy Sacz 33-300
Kontaktowanie:

#48 Post autor: danio_145 »

nie wiem jeszcze czy też can pack przypadkiem nie należy do tej spółki gdyż występował na kapslach wspólnie z sygnaturą "S" a to znów jest oddziałem Korony... pomieszane to trochę :D

Awatar użytkownika
lendoo
Posty: 2949
Rejestracja: 17 sierpnia 2006, 12:35
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

#49 Post autor: lendoo »

Na stronie CP znalazłem ciekawą informacje na temat histori tejże spółki.

"Rozwój działalności Grupy Can-Pack



Historia Grupy Can-Pack sięga roku 1989 kiedy to, jeszcze przed zmianami w polskim systemie ekonomicznym, które nastąpiły kilka miesięcy później, powstała w Brzesku na bazie zakładu FOB Opakomet spółka będąca wówczas jedną z pierwszych, dużych, produkcyjnych spółek prywatnych w Polsce. Spółka ta produkowała opakowania stalowe, trzyczęściowe do pakowania produktów chemicznych i żywnościowych oraz zamknięcia koronowe do butelek szklanych.

W wyniku wieloletnich inwestycji modernizacyjnych i związanych z tym zmian własnościowych, spółka ta przekształciła się ostatecznie w spółkę akcyjną Pol-Am-Pack S.A., w której wyłącznym akcjonariuszem jest Can-Pack S.A. z siedzibą w Krakowie.

Pol-Am-Pack S.A. przejęła firmy FOB w Bydgoszczy oraz Fomet w Dębicy i stała się największym producentem opakowań metalowych przeznaczonych do pakowania żywności i wyrobów chemicznych w Polsce, oferującym nowoczesne opakowania o najwyższej jakości. Pol-Am-Pack S.A. była też założycielem lub inwestorem strategicznym w spółkach: ZAT Ukr-Pack w Jaworowie na Ukrainie, Metałopłastmas w Jaworowie na Ukrainie, WOZ w Wolokolamsku w Rosji, Amep-Pack SA w Tecuci w Rumunii, Pol-Am-Pack Narzędziownia Sp. z o.o. w Brzesku i Pol-Am-Pack/Can-Pack Transport Sp. z o.o. w Brzesku."

------------------------------------------
Znalazłem tez info o syg. koronie.-chyba
Producentem jest Crown Packaging Polska Sp. z o.o.
a siedziba mieści się w Pruszczu Gdańskim w woj. pomorskim.


http://company.yellowpages.pl/Polska/po ... index.html
Czy w Warszawie na plaży nad Wisłą.
Nad Wisłą nad plażą leżą stare kapsle
Jak nad Wisłą na plaży znaleźć stare wzory rzadkie.

Jak znaleź browar Wiślany.
Jak znajdujecie kapsle w lesie.
W jakich lasach szukacie czy poza miastem czy w mieście.

Awatar użytkownika
szkopas29
Posty: 336
Rejestracja: 17 lutego 2008, 19:26

#50 Post autor: szkopas29 »

Pozwulcie ze odnowie ten temat bo jestem czegoś ciekawy. Paweł dał sygnatury z Polski ale niewidziałem tam tej S-ki co ma na zdjęciu Chinet ;/ Ja mam Jako z taką sygnaturą ... czyli co to będzie kapsel z Polski czy z zagranicy ?!
Zbieram tylko Polske bez odwrotek i serii.

-aifam-

Awatar użytkownika
lendoo
Posty: 2949
Rejestracja: 17 sierpnia 2006, 12:35
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

#51 Post autor: lendoo »

Polski.
Czy w Warszawie na plaży nad Wisłą.
Nad Wisłą nad plażą leżą stare kapsle
Jak nad Wisłą na plaży znaleźć stare wzory rzadkie.

Jak znaleź browar Wiślany.
Jak znajdujecie kapsle w lesie.
W jakich lasach szukacie czy poza miastem czy w mieście.

czebrys
Posty: 573
Rejestracja: 29 marca 2006, 14:52

#52 Post autor: czebrys »

Ta fotka była zamieszczona pare lat temu, więc nie ma się co dziwić, że nie ma tam tej sygnatury.

danio_145
Moderator
Posty: 3082
Rejestracja: 07 lutego 2005, 11:16
Lokalizacja: Nowy Sacz 33-300
Kontaktowanie:

#53 Post autor: danio_145 »

szkopas29 pisze:z Polski czy z zagranicy ?!
To zależy od miejsca produkcji piwa, nie kapsla.
O Kura Masa!
Viva'la Obwoluta!
Pijemen po einen Bieren!
Miodos sie nie topios!

Awatar użytkownika
szkopas29
Posty: 336
Rejestracja: 17 lutego 2008, 19:26

#54 Post autor: szkopas29 »

A ha to teraz juz (chyba) wszsytko kapuje :P Jeszcze raz dzięki za informacje :)
Zbieram tylko Polske bez odwrotek i serii.

-aifam-

Awatar użytkownika
wojtekr72
Posty: 311
Rejestracja: 05 maja 2007, 21:08
Lokalizacja: PL

#55 Post autor: wojtekr72 »

Najnowsze info - od kwietnia Łomża zmienia dostawcę kapsli .Z Crowna przechodzą na CanPack.Więc będą nowe sygnatury.Obserwować Panowie :O
Nie dyskutuj z idiotą. Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.

Awatar użytkownika
RyBy
Posty: 730
Rejestracja: 21 lutego 2005, 18:08
Lokalizacja: Golędzinów Królewski
Kontaktowanie:

#56 Post autor: RyBy »

chinet pisze:Kto wie co to za producent?
Obrazek
Dawno, dawno temu, jak chodziłem do szkoły to nauczyciele próbowali uczyć kaligrafii czyli mówiąc polskim językiem - ładnie. Tak kiedyś wyglądała duża, pisana litera g. Tu napisałem ją małą literą specjalnie aby przypomnieć starą sygnaturę tej samej wytwórni, która wyglądała tak:" G " czyli popularny wśród kapslarzy zegarek :) .
Katalog zrywek i nakładek na butelki http://www.sites.google.com/view/katalogzrywek
Mini kolekcja aluminiowych kapsli https://sites.google.com/view/kapsle-woda-mineralna

Awatar użytkownika
Bajek
Posty: 2601
Rejestracja: 21 lipca 2006, 09:40
Lokalizacja: Wizna i Olsztyn
Kontaktowanie:

#57 Post autor: Bajek »


Paweł
Administrator
Posty: 2162
Rejestracja: 28 stycznia 2005, 14:26
Lokalizacja: Warszawa

#58 Post autor: Paweł »

Bajek, ta strona ma chyba więcej lat od ciebie :)

Awatar użytkownika
Bajek
Posty: 2601
Rejestracja: 21 lipca 2006, 09:40
Lokalizacja: Wizna i Olsztyn
Kontaktowanie:

#59 Post autor: Bajek »

Temat o sygnaturach, a nikt o niej nie wpomniał :)

Awatar użytkownika
BG Zabrze
Posty: 470
Rejestracja: 19 grudnia 2006, 18:41
Lokalizacja: Zabrze
Kontaktowanie:

#60 Post autor: BG Zabrze »

Witam!

Jak to nie Panie Bajku pierwsza strona tematu, post 7, link 1 :)
K.

ODPOWIEDZ