Szukamy czy odpuszczamy

Kapsle piwne + ogólne dyskusje.
Wiadomość
Autor
kapiral
Posty: 463
Rejestracja: 30 czerwca 2008, 17:14

Szukamy czy odpuszczamy

#1 Post autor: kapiral »

Na stronie Wikiego, oraz w jednym z przypadków w Poczekalni pojawiły się w ubiegłym roku trzy kapsle:
111 - Poznań (srebrne napisy)
148 - Brzesko Żatecky bezalkoholowy malowany
149 - Łomża (ciemnozielony)
Numeracja ze strony Wikiego.
Dla mnie to kwestia ewentualnych odmian, jednak jeżeli trafią do Katalogu, to...
No właśnie pytanie w temacie. Istotne, bo za jakiś czas pozostanie już tylko dyskutowanie.

Awatar użytkownika
Pluto
Posty: 2349
Rejestracja: 10 grudnia 2006, 22:26
Lokalizacja: Karczew

Re: Szukamy czy odpuszczamy

#2 Post autor: Pluto »

Wypadałoby otrzymać jakieś zdjęcie porównawcze od osób, które te kapsle zgłosiły na forum/do Wikiego/do Katalogu.

W temacie o nowościach nic nie znalazłem (może źle szukałem?).
ZIELONE KARTKI NA FB

Czy to jest nowy kapsel żubra czy nie.
Już zmieniłem zdanie.
Wymienisz się za nie.

Awatar użytkownika
wiki
Posty: 2327
Rejestracja: 05 lutego 2005, 13:53
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

Re: Szukamy czy odpuszczamy

#3 Post autor: wiki »

Poznań to chyba można sobie odpuścić. Z Żatecky,m i Łomżą chyba trzeba poczekać gdy pojawią się na butelkach i każdy będzie mógł porównać (a może już się pojawiły?). Te w nowościach to przecież niebutelkowane.

kapiral
Posty: 463
Rejestracja: 30 czerwca 2008, 17:14

Re: Szukamy czy odpuszczamy

#4 Post autor: kapiral »

Patrząc na poniższe zdjęcie nie ulega wątpliwości, że w którymś momencie zaczęło brakować czerwonej farby, są to więc ewidentne niedodruki.
Załączniki
IMG_2993 (2).JPG

Awatar użytkownika
adam1108
Posty: 349
Rejestracja: 01 listopada 2014, 21:14
Lokalizacja: Ciechanów

Re: Szukamy czy odpuszczamy

#5 Post autor: adam1108 »

Łomże wrzuciłem do Komentarzy ale wrzucę i tu dla porządku.
Załączniki
łomża.jpg
Pasja przerodziła się w obsesję!

Aktualna liczba polskich kapsli bez sygnatur 2502 (stan na 20.01.2024)
Zbieram tylko kapsle butelkowane.

Jestem otwarty na każdą możliwą wymianę
Moje duble: http://forum.katalogkapsli.pl/viewtopic.php?f=2&t=3998

kapiral
Posty: 463
Rejestracja: 30 czerwca 2008, 17:14

Re: Szukamy czy odpuszczamy

#6 Post autor: kapiral »

To chyba o tą różnicę chodziło. Rzeczywiście na pierwszy rzut oka widać różnicę, natomiast moim zdaniem nie jest to żaden nowy wzór, a różnica wynikająca z pochodzenia z innej partii zamówienia. Moim zdaniem do usunięcia również z poczekalni, by nie wprowadzać zamieszania.
Ps. Żeby mi jeszcze tak dobrze wychodziło robienie zdjęć, jak koledze.
Załączniki
IMG_2991 (2).JPG

Awatar użytkownika
wiki
Posty: 2327
Rejestracja: 05 lutego 2005, 13:53
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

Re: Szukamy czy odpuszczamy

#7 Post autor: wiki »

P1430852.jpg
Dostałem taką fotkę. Różnica bardziej widoczna. Tylko czy ten kapsel trafił już na butelki?

kapiral
Posty: 463
Rejestracja: 30 czerwca 2008, 17:14

Re: Szukamy czy odpuszczamy

#8 Post autor: kapiral »

Patrząc na moje kapsle może i różnica jest mniej widoczna, natomiast na pewno nie ma tu mowy o "malowany" i nie. Nie ja jestem jednak od wydawania werdyktów. A pytanie kiedy to już jest ten złoty, a kiedy jeszcze ten srebrny (albo odwrotnie), bardzo skomplikuje sytuację.

Awatar użytkownika
wismat
Administrator
Posty: 3622
Rejestracja: 20 października 2006, 16:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Szukamy czy odpuszczamy

#9 Post autor: wismat »

Ciemniejszy, malowany, napis ciemnozłoty prawie miedziany. Różnica jest widoczna, pytanie czy na miarę nowego wzoru. Póki co zostanie w poczekalni, a ostatecznie decyzję podejmie Paweł.
https://wismat.kolekcjakapsli.pl - moja strona | https://KatalogKapsli.pl - katalog kapsli polskich

Awatar użytkownika
Radekj7
Posty: 195
Rejestracja: 12 stycznia 2018, 09:41

Re: Szukamy czy odpuszczamy

#10 Post autor: Radekj7 »

Jak już jesteśmy przy kapslach malowanych lub metalicznych to proponuję pochylić się nad Tychy 153.
Pierwszy rzut był metaliczny, teraz jest malowany.
Załączniki
IMG_20201003_223727.jpg

venator24
Posty: 377
Rejestracja: 19 marca 2012, 12:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Szukamy czy odpuszczamy

#11 Post autor: venator24 »

Tak naprawdę to oba Książęce są malowane.
Pierwszy bezpośrednio na blachę a drugi po wcześniejszym zastosowaniu białej farby podkładowej

southern
Posty: 288
Rejestracja: 18 sierpnia 2014, 17:38

Re: Szukamy czy odpuszczamy

#12 Post autor: southern »

venator24 pisze: 09 kwietnia 2021, 13:52 Tak naprawdę to oba Książęce są malowane.
Pierwszy bezpośrednio na blachę a drugi po wcześniejszym zastosowaniu białej farby podkładowej
Tak jak te Żatecky`e.

FALUBAZ_ZG
Posty: 199
Rejestracja: 27 stycznia 2019, 17:03

Re: Szukamy czy odpuszczamy

#13 Post autor: FALUBAZ_ZG »

Do katalogu powinien trafiać kapsel, który można rozpoznać bez konieczności posiadania innego czy podobnego kapsla, ale to tylko moje zdanie.

Tychy 144 jak się potrzyma na słońcu to w liściach na dębie zachodzi fotosynteza i drzewo robi się zielone. To dopiero farba...

Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 2008
Rejestracja: 08 lutego 2005, 14:58
Lokalizacja: Prawie Warszawa

Re: Szukamy czy odpuszczamy

#14 Post autor: Krzysiek »

FALUBAZ_ZG pisze: 09 kwietnia 2021, 20:32 Do katalogu powinien trafiać kapsel, który można rozpoznać bez konieczności posiadania innego czy podobnego kapsla, ale to tylko moje zdanie.
I to jest bardzo słuszne podejście. Od jakiegoś czasu mam wrażenie że rośnie liczba kolekcjonerów którzy nie rozróżniają pojęć moja kolekcja oraz katalog.

Możesz mieć w kolekcji kapsle których nie rozróżniono w katalogu, w końcu jest on narzędziem pomocniczym a nie biblią. I w drugą stronę: w katalogu są kapsle będące niedodrukami bądź błędodrukami i jeśli nie uznajesz ich "nieszemraności" to możesz je po prostu odznaczyć na szaro. Klasyfikacja kapsli w katalogu powinna być prosta i przejrzysta. Kiedyś wydawało mi się że powinniśmy brać pod uwagę kryterium "czy zmiana we wzorze wynika z decyzji browaru"? Ale czy jesteśmy to w stanie rzeczywiście zweryfikować?

Mamy zresztą w tym momencie sytuację w Kompanii Piwowarskiej gdzie najpierw pojawiły się 3 bardzo do siebie podobne kapsle Książęce, a obecnie mamy 3 niemal identyczne kapsle na Lechu Free. Nie ma co patrzeć na co zakładane są poszczególne odmiany bo za jakiś czas produkcja danych piw zostanie wstrzymana i za 2 lata nikt nie będzie kojarzył który kapsel był na czym. Zresztą nie będę zdziwiony jak za jakiś czas okaże się że kapsel który teroretycznie był na Jagodzie i Kaktusie jest teraz na Malinie i Pomelo bo ktoś w browarze się po prostu walnął. A jak znajdziesz lekko wyblaknięty kapsel to nigdy go nie zidentyfikujesz. :lol:
Obserwuj ZIELONE KARTKI na Facebooku :)

venator24
Posty: 377
Rejestracja: 19 marca 2012, 12:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Szukamy czy odpuszczamy

#15 Post autor: venator24 »

Krzysiek pisze: 10 kwietnia 2021, 15:34
FALUBAZ_ZG pisze: 09 kwietnia 2021, 20:32 Do katalogu powinien trafiać kapsel, który można rozpoznać bez konieczności posiadania innego czy podobnego kapsla, ale to tylko moje zdanie.
I to jest bardzo słuszne podejście. Od jakiegoś czasu mam wrażenie że rośnie liczba kolekcjonerów którzy nie rozróżniają pojęć moja kolekcja oraz katalog.

Możesz mieć w kolekcji kapsle których nie rozróżniono w katalogu, w końcu jest on narzędziem pomocniczym a nie biblią. I w drugą stronę: w katalogu są kapsle będące niedodrukami bądź błędodrukami i jeśli nie uznajesz ich "nieszemraności" to możesz je po prostu odznaczyć na szaro. Klasyfikacja kapsli w katalogu powinna być prosta i przejrzysta. Kiedyś wydawało mi się że powinniśmy brać pod uwagę kryterium "czy zmiana we wzorze wynika z decyzji browaru"? Ale czy jesteśmy to w stanie rzeczywiście zweryfikować?

Mamy zresztą w tym momencie sytuację w Kompanii Piwowarskiej gdzie najpierw pojawiły się 3 bardzo do siebie podobne kapsle Książęce, a obecnie mamy 3 niemal identyczne kapsle na Lechu Free. Nie ma co patrzeć na co zakładane są poszczególne odmiany bo za jakiś czas produkcja danych piw zostanie wstrzymana i za 2 lata nikt nie będzie kojarzył który kapsel był na czym. Zresztą nie będę zdziwiony jak za jakiś czas okaże się że kapsel który teroretycznie był na Jagodzie i Kaktusie jest teraz na Malinie i Pomelo bo ktoś w browarze się po prostu walnął. A jak znajdziesz lekko wyblaknięty kapsel to nigdy go nie zidentyfikujesz. :lol:
No takie podejście to mi się podoba :D . Jestem za :mrgreen: Masz 100% rację, że te Książęce i Lechy w odmianach "czerwonych" to jest porażka - tak jak piszesz nie mając wszystkich to nie wiesz co masz. Dla mnie osobiście zbieranie na odcienie nie ma sensu. Jak zamówisz kapsel w producenta A i producenta B według tego samego projektu to zawsze będzie w różnym stopniu odbiegał odcieniem od tego który był wykonany jako pierwszy. Nawet kolejna partia zmówiona u tego samego producenta też będzie delikatnie inna - w takich projektach graficznych stosowane są tolerancje w odcieniach barw i w ich nasyceniu.

Teraz z innej strony, takie małe opowiadanie sf: zlecam produkcję kapsla na którym jest kolor czarny jako napisy i pewne elementy grafiki ale w pewnym momencie nakład zostaje wyczerpany a ja mam jeszcze sporo towaru do zapakowania. Dzwonię do producenta opakowań i zamawiam pilnie dodruk /nową partię/ w bardzo dużym nakładzie. Jako wieloletni odbiorca mam specjalne względy i moje ekstra zlecenie może być wykonane od ręki choć jest nagłe i nie uwzględnione w harmonogramie produkcji opakowań. Jest jednak pewien problem nie ma w tym momencie czarnej farby, będzie dopiero za 2-3 dni ale mnie się bardzo spieszy - produkt mój musi być szybko zapakowany i dostarczony do odbiorcy. Jest wyjście z tej sytuacji trzeba lekko przymknąć oko i użyć innej farby - granatowej, akurat została przygotowana i wystarczy na moje zlecenie. Dla mnie nie ma problemu, zgadzam się bo konsument i tak nie zwróci na to uwagi. Zapomniałem jednak, że jest brać kolekcjonerska, która zbiera te moje opakowania i dla części tej braci to jest woda na młyn - krzykną dziarsko: mamy nowy wzór bo jest kolor granatowy a nie czarny, choć wzór jest cały czas ten sam, ten który zamówiłem na początku. A co zrobić jak ponownie złożę ekstra dodatkowe zamówienie na pilne pakowanie i nie będzie dostępnej farby czarnej lub granatowej? Zdecyduję się na kolejne mało istotne odstępstwo. Poproszę o wydruk z farbą brązową - kolejny nowy wzór ?

ODPOWIEDZ