"Kopalnia kapsli" koło Ciechanowic ;)

Kapsle piwne + ogólne dyskusje.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
PawełN
Posty: 372
Rejestracja: 06 maja 2006, 20:48
Lokalizacja: Koszalin

"Kopalnia kapsli" koło Ciechanowic ;)

#1 Post autor: PawełN »

Muszę podzielić się historią jaka przydarzyła mi się tydzień temu.

Otóż w ramach wakacyjnego wyjazdy, wraz z bratem wybrałem się na hałdy dawnej kopalni koło Ciechanowic aby poszukać trochę minerałów które bardzo brata pasjonują.
Kiedy ten tam kopał skałki ja wybrałem się na spacer po okolicy. W końcu tak idąc przez wyschnięty rów natknąłem się na jego dnie na kapsle. I to nie byle jakie:
Obrazek


Przyglądając się okolicy odkryłem że wyłażą one dosłownie ze zbocza ów rowu:
Obrazek


Tak więc nie mając już wyboru zacząłem przegrzebywać te zbocze i wyciągać kapsle jeden po drugim:
Obrazek

Okazało się że było tam jakieś dzikie wysypisko śmieci, jednakże były to śmieci z jakieś knajpy z początku lat 90tych. Butelki, szklanki itp. Kapsle w tym "złożu" występowały w takich jakby "żyłach", można było kopać w tej ziemi i nie natrafić na żaden, a zaraz obok można było natrafić na całą garść. Różne "żyły" miały różną zawartość gatunkową kapsli. Jedne miały Lechy, inne EB itd. Siedziałem tam do wieczora i fedrowałem to złoże aż nie zaczęło robić się ciemno. Niestety musiałem porzucić kopalnię i wracać do domu. Tych kapsli muszą być tam jeszcze setki.
Uzbierałem cały worek:
Obrazek

Cały wieczór potem spędziłem myjąc te kapsle i susząc. Większość z nich jest mocno zardzewiała niestety. Z większości z nich raczej nic już nie będzie, ale postaram się je odrdzewić i zobaczymy. Wielu kapsli jakie tam zna lazłem w kolekcji nie posiadałem więc trochę swoje zbiory uzupełnię ;)

Obrazek

Jeśli ktoś byłby zainteresowany takimi złomkami do odrdzewienia co mi zostaną, niech pisze. Chętnie się podzielę.
Efekty odrdzewiania wkrótce.
Ostatnio zmieniony 22 sierpnia 2021, 03:02 przez PawełN, łącznie zmieniany 1 raz.
Znak towarzyszy zastrzelonych

Awatar użytkownika
glogowianin
Posty: 1047
Rejestracja: 23 grudnia 2010, 11:26

Re: "Kopalnia kapsli" koło Ciechanowic ;)

#2 Post autor: glogowianin »

Pięknie! Jak odrdzewisz wrzuć na forum zdjęcia ciekawszych kapsli. Jestem ciekawy co tam znalazłeś.

pawlosek12
Posty: 1504
Rejestracja: 19 lutego 2015, 12:55
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: "Kopalnia kapsli" koło Ciechanowic ;)

#3 Post autor: pawlosek12 »

Interesują mnie nie które kapsle ale musiał byś odrdzewić je.

Awatar użytkownika
chinet
Posty: 4136
Rejestracja: 19 marca 2006, 13:37
Lokalizacja: Błonie

Re: "Kopalnia kapsli" koło Ciechanowic ;)

#4 Post autor: chinet »

Pięknie! Właśnie takie historie napędzają nas kolekcjonerów :) Domyślam się, że będziesz tam dalej fedrował?
Jestem trollem :mad:

Awatar użytkownika
PawełN
Posty: 372
Rejestracja: 06 maja 2006, 20:48
Lokalizacja: Koszalin

Re: "Kopalnia kapsli" koło Ciechanowic ;)

#5 Post autor: PawełN »

Niestety już nie będę, bo wyjechałem już. Byłem tam tylko jeden dzień na wakacjach.

W każdym razie dzisiaj zrobiłem próbę odrdzewiania i wyniki są całkiem obiecujące:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Do tego "Krakusa" niestety przylgnęła foliowa owijka i nie mogę jej się pozbyć. Paskudztwo :(
Znak towarzyszy zastrzelonych

pawlosek12
Posty: 1504
Rejestracja: 19 lutego 2015, 12:55
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: "Kopalnia kapsli" koło Ciechanowic ;)

#6 Post autor: pawlosek12 »

Czym odrdzewiałes kapsle.

Awatar użytkownika
chinet
Posty: 4136
Rejestracja: 19 marca 2006, 13:37
Lokalizacja: Błonie

Re: "Kopalnia kapsli" koło Ciechanowic ;)

#7 Post autor: chinet »

PawełN pisze: 21 sierpnia 2021, 23:15 Niestety już nie będę, bo wyjechałem już. Byłem tam tylko jeden dzień na wakacjach.
E tam, nie będziesz! Bierzesz dzień albo dwa urlopu na żądanie i dalej fedrujesz :wink:
Jestem trollem :mad:

Awatar użytkownika
PawełN
Posty: 372
Rejestracja: 06 maja 2006, 20:48
Lokalizacja: Koszalin

Re: "Kopalnia kapsli" koło Ciechanowic ;)

#8 Post autor: PawełN »

W tym roku złożyłem wizytę w tym miejscu raz jeszcze i spenetrowałem je dokładniej. Udało się nazbierać kolejną reklamówkę kapsli.
Obrazek
Obrazek
Miałem teraz lepszy sprzęt i mały wykrywacz metali. Ogólnie to przekopałem może 1/5 tego wszystkiego a zajęło to ze 5 godzin. W tamtym miejscu było po prostu śmietnisko w okolicach roku 1995, bo takie daty były na kapslach:
Obrazek

Zostawiłem tam wiadereczko kapsli dla następnego potencjalnego znalazcy, choć raczej wiele z nich nie będzie.
Obrazek

Ogólnie to tych kapsli jest tam jeszcze od groma, tak więc jeśli ktoś chciałby wybrać się w okolice Ciechanowic mogę podać dokładną lokalizację w zamian za jakąś drobną przysługę ;)
Znak towarzyszy zastrzelonych

Awatar użytkownika
Delma21
Posty: 622
Rejestracja: 31 sierpnia 2013, 17:23
Lokalizacja: Waplewo Wielkie/Malbork
Kontaktowanie:

Re: "Kopalnia kapsli" koło Ciechanowic ;)

#9 Post autor: Delma21 »

Pokaż lepiej co udało Ci się stamtąd wykopać 😁

pawlosek12
Posty: 1504
Rejestracja: 19 lutego 2015, 12:55
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: "Kopalnia kapsli" koło Ciechanowic ;)

#10 Post autor: pawlosek12 »

Pokaż co wykopałeś.

Awatar użytkownika
glogowianin
Posty: 1047
Rejestracja: 23 grudnia 2010, 11:26

Re: "Kopalnia kapsli" koło Ciechanowic ;)

#11 Post autor: glogowianin »

Chodzi o te Ciechanowice, jak się jedzie pociągiem z Wałbrzycha do Jeleniej Góry?

ODPOWIEDZ