Czemu zbieracie z sygnaturami lub bez?

Kapsle piwne + ogólne dyskusje.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
PawełN
Posty: 363
Rejestracja: 06 maja 2006, 20:48
Lokalizacja: Koszalin

Czemu zbieracie z sygnaturami lub bez?

#1 Post autor: PawełN »

Jak w tytule.
Każdy z pewnością ma swoje powody dlaczego zdecydował się zbierać kapsle na sygnatury lub bez nich. Można je tutaj przedstawić, gdyż jest to ciekawy temat w naszej branży.

Ja zdecydowałem się zbierać bez sygnatur z kilku powodów, choć miałem w przeszłości dwa podejścia żeby jednak zbierać sygnatury. Bardzo nieudane. :rotfl:
Kiedy zaczynałem zbierać kapsle o tych sygnaturach nawet nie miałem najmniejszego pojęcia więc zbiór po prostu rozrastał się tak w błogiej nieświadomości. Kiedy potem natrafiłem na stronę Pawła gdzie dowiedziałem się o istnieniu tych sygnatur stwierdziłem że też powinienem je zacząć zbierać. I wtedy natrafiłem na pierwszą barierę która mnie do tego zniechęciła. Otóż okazało się że dość wiele z moich kapsli ma na tyle skorodowane ząbki że nie da się tej sygnatury w ogóle ustalić. Więc dałem sobie spokój.
Drugie podejście było parę lat później. Stwierdziłem że będę zbierał więc tylko te sygnatury które da się ustalić, bo warto mieć różne sygnatury w kolekcji. I wtedy nauczyłem się że tam są nie tylko sygnatury producentów ale i te numery serii, które w dodatku się różnią, a czasem to ich nawet nie ma. No i znowu stwierdziłem że to nie dla mnie. :roll:
Oprócz tego jest jeszcze kilka powodów:
-lubię kiedy patrzę na kapsel z góry w klaserze i od razu wiem czy go mam lub nie, nie musząc go wyjmować i oglądać go ze wszystkich stron (z tego samego powodu nie zbieram odwrotek)
-bardzo ułatwia to wymianę. Na zdjęciu też od razu widzę czy to kapsel którego mam czy nie w znakomitej większości przypadków.
-niektóre z tych sygnaturowych niuansów są tak małe że wymaga to jakiegoś mikroskopu. Bo na ząbkach łatwo ukryć taki malutki znaczek. Niedawno miałem okazję szukać takiej jednej sygnatury co różniła się obecnością numerka serii. Miała być bez - i myślałem że nie ma. Potem okazało się że jednak ma:
Obrazek
W lekko gorszym świetle ta mikroskopijna jedyneczka była absolutnie nie do zobaczenia...

Ogólnie rzecz ujmując doszedłem do wniosku że z sygnaturami miałbym więcej frustracji niż przyjemności, a nie o to przecież chodzi w kolekcjonerstwie. :)

Dlatego też bardzo szanuję zbierających na sygnatury. Dobrze wiem ile wymaga to zachodu, precyzji i czasu. Ja wymiękłem... :ble:
Znak towarzyszy zastrzelonych

Awatar użytkownika
zipkeczup
Posty: 1214
Rejestracja: 24 maja 2008, 22:12
Lokalizacja: Koszalin

Re: Czemu zbieracie z sygnaturami lub bez?

#2 Post autor: zipkeczup »

No cóż, kapsel z inną sygnaturą to inny kapsel. Powiem brutalnie. Katalog bez sygnatur to bzdura. "Ten sam kapsel" z różnymi sygnaturami się różni, i nie, nie tylko sygnaturami. Nikt mi nie wmówi, że kapsel z dap i cp jest taki sam, bo taki sam być nie może. Inna blacha, inne farby, inna fabryka. Można by ewentualnie polemizować np. nad "tym samym" kapslem z can-paka, gdzie na tym samym kapslu wędruje sygnaturka. Tu faktycznie można by powiedzieć, że jest taki sam. Taki sam, tylko trochę inny :D

Sorry, musiałem.
Czekam na psa jak na wykonanie wyroku, bo on już zapadł tam, na peronie.

Awatar użytkownika
glogowianin
Posty: 1047
Rejestracja: 23 grudnia 2010, 11:26

Re: Czemu zbieracie z sygnaturami lub bez?

#3 Post autor: glogowianin »

Ja nie zbieram na sygnatury, ponieważ przez pierwsze 10 lat kolekcjonowania, zanim trafiłem na katalog w Internecie, tak zbierałem i tak się przyzwyczaiłem. Drugi argument jest taki, że nie podobałyby mi się kapsle z jednakowym wzorem a różniące się tylko sygnaturą albo tonacją koloru położone obok siebie w segregatorze.
Trzeci ale najsłabszy argument jest taki, że czasem mam problem, żeby skompletować nowości vez sygnatur i odcieni, jakbym miał jeszcze szukać różnych wersji sygnaturowych na półkach, to by mi to za dużo czasu zajmowało i czuję, że nie byłoby to już wtwdy przyjemnością związana z hobby a kolejnym obowiązkiem albo wewnętrznym przymusem.

Awatar użytkownika
krzysio
Posty: 1300
Rejestracja: 14 lipca 2014, 18:55
Lokalizacja: W-wa
Kontaktowanie:

Re: Czemu zbieracie z sygnaturami lub bez?

#4 Post autor: krzysio »

PawełN pisze: 14 listopada 2021, 04:33 -lubię kiedy patrzę na kapsel z góry w klaserze i od razu wiem czy go mam lub nie, nie musząc go wyjmować i oglądać go ze wszystkich stron (z tego samego powodu nie zbieram odwrotek)
Na odwrotki sposób jest prosty. Aż żal go tu nie przedstawić - przeźroczyste karty klaserowe do kapsli. To eliminuje konieczność wyjmowania i oglądania ze wszystkich stron.....

Wydaje mi się ponadto, że ten topic jest bez sensu. Nie ma co się wypowiadać dlaczemu.... Każdy zbiera jak chce i co chce. Sygnatury, bez sygnatur, browary restauracyjne, kapsle z działu inne poddział były na butelce, giełdowe, pozostałe inne, odwrotki, kody na kapslach, kapsle piwne i nie piwne i inne podgrupy kapsli polskich czy zagranicznych - dyskusja ta urodzi raczej animozje i podziały niż sensowną dyskusję.
Grzegorz & Krzysio
Zbieramy kapsle polskie z sygnaturami
Tutaj jest link do naszej kolekcji i dubli.

southern
Posty: 288
Rejestracja: 18 sierpnia 2014, 17:38

Re: Czemu zbieracie z sygnaturami lub bez?

#5 Post autor: southern »

Wygląda na to, że Kolega jest rozdarty wewnętrznie i szuka potwierdzenia(poparcia) dla podjętych decyzji :wink: W kolekcjonerstwie(w tym kapslowym), ludzie bawią się porównywaniem niuansów, poszukiwaniem różnic, niedoróbek, destruktów, okazów. Każdy może mieć swoje odrębne zdanie i poglądy na istotę i charakter swojego kolekcjonerstwa, bez wyrzutów sumienia :wink:
Osobiście zbieram "sygnaturowo", każdy kapsel w kolekcji fotografuję i kataloguję w kompie, robię to czasem z mniejszym entuzjazmem(sporo roboty), ale sprawia mi to jakąś tam satysfakcję.
Mam porządek, możliwość szybkiego dotarcia, wrzucenia do telefonu, itd. W zał. wycinki dot. odwrotek oraz opisu porządkującego zagranicę.
Załączniki
nnn.jpg
nn.jpg
n.jpg

Awatar użytkownika
krzysio
Posty: 1300
Rejestracja: 14 lipca 2014, 18:55
Lokalizacja: W-wa
Kontaktowanie:

Re: Czemu zbieracie z sygnaturami lub bez?

#6 Post autor: krzysio »

southern pisze: 14 listopada 2021, 16:20 Wygląda na to, że Kolega jest rozdarty wewnętrznie i szuka potwierdzenia(poparcia) dla podjętych decyzji :wink: W kolekcjonerstwie(w tym kapslowym), ludzie bawią się porównywaniem niuansów, poszukiwaniem różnic, niedoróbek, destruktów, okazów. Każdy może mieć swoje odrębne zdanie i poglądy na istotę i charakter swojego kolekcjonerstwa, bez wyrzutów sumienia :wink:
Osobiście zbieram "sygnaturowo", każdy kapsel w kolekcji fotografuję i kataloguję w kompie, robię to czasem z mniejszym entuzjazmem(sporo roboty), ale sprawia mi to jakąś tam satysfakcję.
Mam porządek, możliwość szybkiego dotarcia, wrzucenia do telefonu, itd. W zał. wycinki dot. odwrotek oraz opisu porządkującego zagranicę.
Dokładnie o to chodzi w kolekcjonerstwie. Duży szacunek dla takiego właśnie podejścia.
Mnie pochylenie się nad kapslami sprawia zawsze frajdę. Dodanie kolejnej aktualizacji do zbioru po aktualizacji w katalogu, skanowanie niektórych kapsli - to własnie pozwala mi odpocząć i wyczyścić umysł od codzienności.
Grzegorz & Krzysio
Zbieramy kapsle polskie z sygnaturami
Tutaj jest link do naszej kolekcji i dubli.

Awatar użytkownika
PawełN
Posty: 363
Rejestracja: 06 maja 2006, 20:48
Lokalizacja: Koszalin

Re: Czemu zbieracie z sygnaturami lub bez?

#7 Post autor: PawełN »

zipkeczup pisze: 14 listopada 2021, 10:11 No cóż, kapsel z inną sygnaturą to inny kapsel. Powiem brutalnie. Katalog bez sygnatur to bzdura.
Ja się z kolegą zgadzam. To prawda że są inne, dlatego też właśnie próbowałem zbierać na sygnatury. Jednak doszedłem po prostu do wniosku że wolę już zbierać ładne kapsle zagraniczne i cieszyć nimi oko zamiast poświęcać tyle samo czasu na te delikatnie różnice między kapslami.
Kwestia katalogu to inna kwestia jednak. Ja bym myślał żeby faktycznie był po prostu jeden katalog. Tyle tylko że każdy osobny wzór miałby swój numer a sygnatura podnumer. Czyli że np 15.1 dla Żubra z sygnaturą A i 15.3 z sygnaturą korony 15.0 dla takiego bez sygnatury. Taka numeracja by raz na zawsze zażegnała podział pomiędzy katalogami. Do tego popularniejsze sygnatury mogły by dostać jakieś swoje stałe numery, czyli np. zegarek to byłoby zawsze .9 a cp .4. Oczywiście ludzie nie zbierający na sygnatury mogliby sobie ukryć podnumery żeby im się nie wyświetlały.
No, ale to tylko takie gdybanie.

Na odwrotki sposób jest prosty. Aż żal go tu nie przedstawić - przeźroczyste karty klaserowe do kapsli. To eliminuje konieczność wyjmowania i oglądania ze wszystkich stron.....
Świetny pomysł. Może warto by zrobić jakiś taki temat z różnymi pomysłami i sztuczkami na zbieranie.

Osobiście zbieram "sygnaturowo", każdy kapsel w kolekcji fotografuję i kataloguję w kompie, robię to czasem z mniejszym entuzjazmem(sporo roboty), ale sprawia mi to jakąś tam satysfakcję.
Ogromny szacunek dla kolegi. Przyznam się że szczęka mi trochę opadła. Wygląda to tak profesjonalnie, że ja bym pomyślał że to jest firmowy folder reklamowy producenta kapsli. Faktycznie, z takim własnym katalogiem to zarządzanie tymi kapslami staje się faktycznie o wiele łatwiejsze. No ale też i sporo czasu to wymaga.
Wygląda na to, że Kolega jest rozdarty wewnętrznie i szuka potwierdzenia(poparcia) dla podjętych decyzji
No, muszę przyznać, że trochę tak... :oops:
dyskusja ta urodzi raczej animozje i podziały niż sensowną dyskusję.
Ja tak nie uważam, już teraz ciekawych rzeczy można się było dowiedzieć :)
W tym temacie zupełnie nie o to chodzi aby udowadniać jaki sposób zbierania jest "tym właściwym", bo w ten sposób można by się kłócić o wszystko. Piwne/niepiwne, zakładane/niezakładane, odwrotki, zrywki, zagraniczne itp. O to chodzi, że każdy zbiera co chce. Ale to jest właśnie ciekawe, co stoi za tymi decyzjami.
Znak towarzyszy zastrzelonych

Awatar użytkownika
nosfer3
Posty: 64
Rejestracja: 12 lipca 2017, 08:11

Re: Czemu zbieracie z sygnaturami lub bez?

#8 Post autor: nosfer3 »

zipkeczup pisze: 14 listopada 2021, 10:11 No cóż, kapsel z inną sygnaturą to inny kapsel. Powiem brutalnie. Katalog bez sygnatur to bzdura. "Ten sam kapsel" z różnymi sygnaturami się różni, i nie, nie tylko sygnaturami. Nikt mi nie wmówi, że kapsel z dap i cp jest taki sam, bo taki sam być nie może. Inna blacha, inne farby, inna fabryka. Można by ewentualnie polemizować np. nad "tym samym" kapslem z can-paka, gdzie na tym samym kapslu wędruje sygnaturka. Tu faktycznie można by powiedzieć, że jest taki sam. Taki sam, tylko trochę inny :D

Sorry, musiałem.
No coż a ja napisze szanujmy się.I to co kolega pisze że to" bzdura "strasznie mnie razi.Moge skontrowac że zbieranie na sygnatury to taka sama bzdura.Mnożenie bytów na siłe-producent jasno okresla wzór i to on jest wykładnikiem a nie czy cp czy Dap jest na 3 czy 9.
Przychylam sie równiez do zdania że każdy zbiera co chce.Osobiscie sygnatury omijam szerokim łukiem,nie kręci mnie to ale też szanuje że ktoś ma podwyższone cienienie widząc cp na godz.3 zamiast na 2.

Awatar użytkownika
zipkeczup
Posty: 1214
Rejestracja: 24 maja 2008, 22:12
Lokalizacja: Koszalin

Re: Czemu zbieracie z sygnaturami lub bez?

#9 Post autor: zipkeczup »

A gdzie ja tu przejawiam brak szacunku? Chyba jesteś trochę przewrażliwiony. Wyluzuj chłopie.
Czekam na psa jak na wykonanie wyroku, bo on już zapadł tam, na peronie.

Awatar użytkownika
PawełN
Posty: 363
Rejestracja: 06 maja 2006, 20:48
Lokalizacja: Koszalin

Re: Czemu zbieracie z sygnaturami lub bez?

#10 Post autor: PawełN »

Nie no, rozdwojenie katalogów ma swoje wady. I owszem zadaniem katalogu jest katalogowanie różnic, więc to oczywiste że w pewnym sensie katalog z sygnaturami ma pierwszeństwo.
Najlepszy byłby po prostu katalog wzorami z podwzorami.
Pisałem jak bym to rozwiązał, ale to nie jest istotne w tym momencie.

Tak swoją drogą, jestem ciekawy czy jest ktoś kto zbiera kapsle rozróżniając numery serii.
Znak towarzyszy zastrzelonych

Awatar użytkownika
kopernik
Posty: 544
Rejestracja: 09 lutego 2014, 08:41
Lokalizacja: Police

Re: Czemu zbieracie z sygnaturami lub bez?

#11 Post autor: kopernik »

Ja powiem tak: od prawie 2 lat przymierzam się do zaprzestania zbierania na sygnatury ale jakoś (póki mam miejsce) nie potrafię, ogólnie wkurza mnie ze mam np 5 takich samych kapsli ale różniących się sygnaturami i jak komuś pokazuje kolekcje to muszę za każdym razem tłumaczyć o co chodzi i czemu tak jest. No i nie wspomnę że ostatnimi czasy to z tymi sygnaturami to czyste szaleństwo, za dużo tego wychodzi.
Szkoda tylko że automatycznie nie zaznacza się w katalogu bez sygnatur to co ma się zaznaczone w katalogu z sygnaturami, albo że mnie ma takiej opcji do wybrania.

southern
Posty: 288
Rejestracja: 18 sierpnia 2014, 17:38

Re: Czemu zbieracie z sygnaturami lub bez?

#12 Post autor: southern »

kopernik pisze: 14 listopada 2021, 22:47 Ja powiem tak: od prawie 2 lat przymierzam się do zaprzestania zbierania na sygnatury ale jakoś (póki mam miejsce) nie potrafię, ogólnie wkurza mnie ze mam np 5 takich samych kapsli ale różniących się sygnaturami i jak komuś pokazuje kolekcje to muszę za każdym razem tłumaczyć o co chodzi i czemu tak jest. No i nie wspomnę że ostatnimi czasy to z tymi sygnaturami to czyste szaleństwo, za dużo tego wychodzi.
Szkoda tylko że automatycznie nie zaznacza się w katalogu bez sygnatur to co ma się zaznaczone w katalogu z sygnaturami, albo że mnie ma takiej opcji do wybrania.
Wkurza Cię, musisz tłumaczyć... Odpowiedz, ale szczerze, co Cię zmusza(wytwarza presję) do kolekcjonowania i podtrzymywania zainteresowania kapslami z sygnaturami? W zasadzie, to pytanie kieruję także do innych kolekcjonerów mających podobny kłopot decyzyjny.

Awatar użytkownika
kopernik
Posty: 544
Rejestracja: 09 lutego 2014, 08:41
Lokalizacja: Police

Re: Czemu zbieracie z sygnaturami lub bez?

#13 Post autor: kopernik »

southern pisze: 14 listopada 2021, 23:32 Wkurza Cię, musisz tłumaczyć... Odpowiedz, ale szczerze, co Cię zmusza(wytwarza presję) do kolekcjonowania i podtrzymywania zainteresowania kapslami z sygnaturami?
Dobra źle się wyraziłem, wkurza to za duże słowo, najzwyczajniej biorąc pod uwagę poprzednie lata to kiedyś tyle tego nie wychodziło(sygnatury) co teraz.
Fakt że "muszę tłumaczyć" bo nie każdy kuma o co chodzi dla 98 % społeczeństwa to są to tylko blaszane zamknięcia butelek, nie oglądają ich, nie fascynują się tylko najnormalniej w świecie wyrzucają.

A sygnatury zbieram nadal dlatego, bo bez nich czułbym że coś mnie omija. Nie ma tu żadnej presji i nic mnie nie zmusza, póki co jest to do ogarnięcia i chodzi o to żeby króliczka gonić a nie go złapać.

Awatar użytkownika
PawełN
Posty: 363
Rejestracja: 06 maja 2006, 20:48
Lokalizacja: Koszalin

Re: Czemu zbieracie z sygnaturami lub bez?

#14 Post autor: PawełN »

Może rozwiązaniem na taki temat jest podział na "zbieranie aktywne i pasywne"?
Ja tak robię jeśli chodzi o kapsle polskie i zagraniczne.
Tzn - kapsle polskie zbieram aktywnie. Czyli szukam ich, wymieniam się, kupuję. A zagraniczne to pasywnie, czyli po prostu biorę te co wpadają, ktoś mi przynosi albo sam znajdę ale jakoś się za nimi szczególnie nie rozglądam.
Podobnie można robić z sygnaturami. Czyli zabiegać o to aby mieć jak najwięcej osobnych wzorów, ale jeśli będą wpadać i różne sygnatury, to też je brać, tyle tylko że bez presji na to.
Znak towarzyszy zastrzelonych

southern
Posty: 288
Rejestracja: 18 sierpnia 2014, 17:38

Re: Czemu zbieracie z sygnaturami lub bez?

#15 Post autor: southern »

To znaczy Koperniku, że jesteś szczerym, i jakby to powiedzieli Rusowie, "nastojaszczim" sygnaturowcem, nie walcz z tym :wink: Jeżeli jednak posiadanie kilku takich samych(wg obrazka, tylko z inną sygnaturą) kapsli jest nie do zniesienia, cóż, męska decyzja poparta konsekwencją i po kłopocie. Swoją drogą, ja tam lubię krzewić wiedzę o moim hobby wśród niewtajemniczonych, zainteresowanych znajomych. :) Pozdrawiam.

southern
Posty: 288
Rejestracja: 18 sierpnia 2014, 17:38

Re: Czemu zbieracie z sygnaturami lub bez?

#16 Post autor: southern »

PawełN pisze: 15 listopada 2021, 00:21 Może rozwiązaniem na taki temat jest podział na "zbieranie aktywne i pasywne"?
Ja tak robię jeśli chodzi o kapsle polskie i zagraniczne.
Tzn - kapsle polskie zbieram aktywnie. Czyli szukam ich, wymieniam się, kupuję. A zagraniczne to pasywnie, czyli po prostu biorę te co wpadają, ktoś mi przynosi albo sam znajdę ale jakoś się za nimi szczególnie nie rozglądam.
Podobnie można robić z sygnaturami. Czyli zabiegać o to aby mieć jak najwięcej osobnych wzorów, ale jeśli będą wpadać i różne sygnatury, to też je brać, tyle tylko że bez presji na to.
Wg mnie, to jest nierealizowalne w stosunku do polskich kapsli. Jak napisał Kopernik, czuł byś, że Cię coś omija(szczególnie jeżeli często zaglądasz na Allegro :wink: ). Moim zdaniem, jeśli mówimy o metodycznym kolekcjonowaniu, sytuacja jest zero jedynkowa, albo zbieram, albo nie. Inaczej te "pasywnie" zbierane będą tylko dublami.

venator24
Posty: 377
Rejestracja: 19 marca 2012, 12:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Czemu zbieracie z sygnaturami lub bez?

#17 Post autor: venator24 »

zipkeczup pisze: 14 listopada 2021, 21:12 A gdzie ja tu przejawiam brak szacunku? Chyba jesteś trochę przewrażliwiony. Wyluzuj chłopie.
Sorki, ale takie słowo jakiego używasz dla określenia kolekcjonowania bez sygnatur to jest właśnie brak szacunku dla tych co w ten sposób zbierają kapsle.
Każdy zbiera jak chce i co chce. To co napisałeś o kapslach według Twojego kryterium zbierania to OK, ja tego entuzjazmu nie podzielam i zbieram bez sygnatur.

Awatar użytkownika
zipkeczup
Posty: 1214
Rejestracja: 24 maja 2008, 22:12
Lokalizacja: Koszalin

Re: Czemu zbieracie z sygnaturami lub bez?

#18 Post autor: zipkeczup »

Venator24, najpierw przeczytaj ze zrozumieniem co napisałem, a potem komentuj. Napisałem o katalogu, a nie o osobach zbierających bez sygnatur. Nie pisz farmazonów. A jeśli nie mam do kogoś szacunku, to do ludzi, co pieprzą bez sensu jak baba z kredensu.
Czekam na psa jak na wykonanie wyroku, bo on już zapadł tam, na peronie.

venator24
Posty: 377
Rejestracja: 19 marca 2012, 12:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Czemu zbieracie z sygnaturami lub bez?

#19 Post autor: venator24 »

zipkeczup pisze: 15 listopada 2021, 11:47 Venator24, najpierw przeczytaj ze zrozumieniem co napisałem, a potem komentuj. Napisałem o katalogu, a nie o osobach zbierających bez sygnatur. Nie pisz farmazonów. A jeśli nie mam do kogoś szacunku, to do ludzi, co pieprzą bez sensu jak baba z kredensu.
Odebrałem to bezpośrednio - skoro katalog bez sygnatur jest bzdurą (ktoś to opracował, poświęcił czas) to kolekcjonowanie też jest bzdurą (?).

Awatar użytkownika
zipkeczup
Posty: 1214
Rejestracja: 24 maja 2008, 22:12
Lokalizacja: Koszalin

Re: Czemu zbieracie z sygnaturami lub bez?

#20 Post autor: zipkeczup »

Daj sobie siana filozofie.
Czekam na psa jak na wykonanie wyroku, bo on już zapadł tam, na peronie.

PawelG
Posty: 378
Rejestracja: 11 stycznia 2015, 09:05

Re: Czemu zbieracie z sygnaturami lub bez?

#21 Post autor: PawelG »

Zbieram to, co mnie aktualnie najbardziej bawi - polecam. Raz na kilka lat trochę się zmienia kierunek, ale nie widzę w tym problemu.
Bez sensu zbierać sygnatury tylko dlatego, że większość zbiera, jeśli się tego nie czuje.
Ja mam frajdę ze zbierania sygnatur polskich kapsli jako że to jakaś zamknięta pula o sensownej liczności i widać teoretyczny koniec. Jeśli wrócę do zbierania zagranicznych kapsli, a pewnie wrócę w jakimś zakresie, jak w Polsce dojdę do ściany, to tam już bym w to nie wchodził, jest za dużo wyraźnie innych wzorów, a osobnego mieszkania na kapsle nie chciałbym mieć, nawet jeśli byłoby mnie stać.

Co do tego numerka z pierwszego posta: kapselek różni się wielkością sygnatury (jest większa i mniejsza), ale jeśli nie ma się obu do porównania, to najłatwiej poznać właśnie po obecności lub nieobecności tej dodatkowej cyferki, bo różnica wielkości jest bardzo mała. Są takie przypadki np. w Leszku, Łańcucie, Grodzisku, Dąbrowie, Ostrowie, Bielkówku itd. Zwykle większa sygnatura nie ma cyferki.

Awatar użytkownika
wismat
Administrator
Posty: 3622
Rejestracja: 20 października 2006, 16:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Czemu zbieracie z sygnaturami lub bez?

#22 Post autor: wismat »

zipkeczup pisze: 15 listopada 2021, 12:13 Daj sobie siana filozofie.
Ykhy, szanujmy się proszę na forum i używajmy kulturalnego języka.
https://wismat.kolekcjakapsli.pl - moja strona | https://KatalogKapsli.pl - katalog kapsli polskich

Awatar użytkownika
KZK16
Posty: 1397
Rejestracja: 21 października 2007, 19:57
Lokalizacja: 87-800 Włocławek

Re: Czemu zbieracie z sygnaturami lub bez?

#23 Post autor: KZK16 »

Zbieram na sygnatury bo to większe emocje.
5635 PL
3128 P
x563 N
Giełdy 38 / Zorganizowane Giełdy 9
Spotkania Kapslarzy 2 / ZK 13
"Czuję głód jak Morbius, chcę słyszeć brzęk nowych kapsli w worku" A.K.M.

Paweł
Administrator
Posty: 2162
Rejestracja: 28 stycznia 2005, 14:26
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czemu zbieracie z sygnaturami lub bez?

#24 Post autor: Paweł »

Fajny wątek. Opowiem jak to wygląda z mojej perspektywy.

Zbieram na sygnatury. Dlaczego? Ponieważ bez względu na to, jak bardzo dwóch różnych producentów starałoby się wydrukować dany wzór zlecony od klienta zgodnie z projektem, to i tak zawsze wyjdą różnice, których nie da się nie zauważyć. Przyczyną jest używanie innych modeli maszyn drukarskich, farb od innych dostawców, innego rodzaju blachy z innej huty.
Zbieranie na sygnatury znacznie ułatwia decyzję co powinno znaleźć się w katalogu, a co nie. Inna sygnatura lub jej położenie = nowy wzór. Pozostaje problem różnic w kapslach z taką samą sygnaturą w tym samym miejscu, ale o tym zostało już napisane na tym forum tak wiele, że nie ma sensu tego kontynuować.

Ale rozumiem też bardzo dobrze ludzi którzy nie zbierają na sygnatury. Też mam ochotę przestać zbierać na drobne różnice w nadruku i cieszyć się życiem. Po co się o to wykłócać, że coś ma być w katalogu jako osobny wzór a coś nie?

Za to nie rozumiem zupełnie ludzi, którzy rozróżniają cyferki na ząbkach, ich położenie, wielkość i kolor. Nic mi do tego, ale do ludzi którzy się upierają że w katalogu coś jest z cyferką albo bez cyferki chyba nigdy nie dotrze, że jest to tylko techniczna pomoc dla producenta kapsli (numer wydruku na arkuszu blachy, zakodowana data wydruku, numer partii - RKR tak robi).

Paweł
Administrator
Posty: 2162
Rejestracja: 28 stycznia 2005, 14:26
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czemu zbieracie z sygnaturami lub bez?

#25 Post autor: Paweł »

Dodam jeszcze tylko, że z tego samego powodu banki centralne w wielu krajach mają najczęściej jednego ściśle kontrolowanego dostawcę banknotów oficjalnej waluty.
Wyobrażacie sobie co by się działo, gdyby trzeba było porównywać czy banknoty o takim samym nominale, które przyszły od 10 drukarni wyglądają na pewno tak samo i czy przypadkiem nie jest to falsyfikat?

Awatar użytkownika
krzysio
Posty: 1300
Rejestracja: 14 lipca 2014, 18:55
Lokalizacja: W-wa
Kontaktowanie:

Re: Czemu zbieracie z sygnaturami lub bez?

#26 Post autor: krzysio »

Paweł, Jeśli zbierasz np. tylko polskie kapsle - to dochodzisz do momentu, w którym trudno jest dołożyć do kolekcji coś nowego ( tak, wiem, nie licząc nowości .... ). Dla tego ludzie uatrakcyjniają swój zbiór odmianami kolorystycznymi, różnicami w kolorze blachy i .... właśnie cyferkami. Ja akurat cyferek nie uznaję ( na razie.... ) ale znam kilku bardzo poważnych kolekcjonerów, którzy to uznają jako ciekawostki. Po prostu - ci, którzy mają większe zbiory chcą nadal do nich coś dokładać. Nie tylko same nowości....

I na odwrót - kolekcjonerzy zbierający cały świat lub jakiś jego podzbiór potrafią przesiąść się z kapsli z sygnaturami na kolekcję bez sygnatur, bo tak zbierają świat.
Grzegorz & Krzysio
Zbieramy kapsle polskie z sygnaturami
Tutaj jest link do naszej kolekcji i dubli.

Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 2008
Rejestracja: 08 lutego 2005, 14:58
Lokalizacja: Prawie Warszawa

Re: Czemu zbieracie z sygnaturami lub bez?

#27 Post autor: Krzysiek »

Cóż, nie dostrzegam większej różnicy pomiędzy rozróżnianiem cyferek, a uznawaniem wędrujących sygnatur. O ile możemy przyjąć że o obecności konkretnej sygnatury na kapslu w pewien sposób decyduje browar (wybierając producenta), o tyle jej lokalizacja czy kolor to już element w pełni zależny od producenta.

Jestem dokładnie modelowym przykładem opisanym powyżej. Zbieram cały świat, sygnatury uznaję tylko wówczas gdy mogą przypisać ten sam wzór do róznych państw. Dlatego na dniach wprowadziłem nasz zbiór do katalogu bez sygnatur. I tu ciekawostka odnośnie popularności obu sposobów kolekcjonowania: zbiór, który w katalogu z sygnaturami plasuje się w trzeciej dziesiątce statystyk, w katalogu bez sygnatur znalazł się na trzeciej pozycji. W dodatku strata do drugiej osoby była na tyle nieduża, że prawdopodobnie wyprzedzilibyśmy ją gdybym trzymał się stricte katalogowych kryteriów. :)
Obserwuj ZIELONE KARTKI na Facebooku :)

Awatar użytkownika
krzysio
Posty: 1300
Rejestracja: 14 lipca 2014, 18:55
Lokalizacja: W-wa
Kontaktowanie:

Re: Czemu zbieracie z sygnaturami lub bez?

#28 Post autor: krzysio »

Rozumiem kategoryzowanie kapsli i kolekcjonowanie z lub bez sygnatur. Bardzo daleki jestem od stwierdzeń, że ten czy inny sposób jest zły lub głupi. Polemika w moim przypadku dotyczy jednak tego, że w przypadku kapsli bez sygnatur dwa identyczne zbiory, czy koncerny lub nawet sam browar jako zbiór kapsli może mieć inną wartość. Pomijając aspekt wędrującej sygnatury ( choć tu też to się sprawdza ) to jeśli wziąć kilka kapsli z katalogu z sygnaturami to jako reprezentant w katalogu bez sygnatur może on mieć po prostu inną wartość. Istnieje wiele przykładów, w których produkcja kapsli z pustym A szła w miliony, a z pełnym A w dziesiątki tysięcy, tak samo jak wzór z sygnaturą XX jest popularny jak diabli, a wzór z sygnaturą YY to unikat. Ot taka dywagacja.
Grzegorz & Krzysio
Zbieramy kapsle polskie z sygnaturami
Tutaj jest link do naszej kolekcji i dubli.

Awatar użytkownika
barthez
Posty: 303
Rejestracja: 18 sierpnia 2005, 13:52
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Czemu zbieracie z sygnaturami lub bez?

#29 Post autor: barthez »

Ciekawy temat - ja właśnie w minionym roku, który był dla mnie mocno pasywny jeśli chodzi o kapsle, podjąłem decyzję o zbieraniu także Polski bez sygnatur.
Zbieram kapsle z całego świata, zarówno piwne, jak i niepiwne i doszedłem do wniosku, że sygnatury już sobie całkowicie odpuszczam i dobrze mi z tym :).

Natomiast, zgadzam się z tym, że kapsle od różnych producentów (z różnymi sygnaturami) różnią się także innymi parametrami. W każdym razie, ja sobie już te subtelne różnice odpuszczam.

Super też, że są osoby (jak np. kolega southern pięknie zademonstrował), które w tak uporządkowany sposób prowadzą swoją kolekcję - podziwiam, bo ja jeszcze do tego poziomu nie doszedłem ;).
kapsle piwne i niepiwne, bez sygnatur i odwrotek

Awatar użytkownika
krzysio
Posty: 1300
Rejestracja: 14 lipca 2014, 18:55
Lokalizacja: W-wa
Kontaktowanie:

Re: Czemu zbieracie z sygnaturami lub bez?

#30 Post autor: krzysio »

Dodam jeszcze taki komentarz - z mojego doświadczenia - gdy już do zbioru nie dochodzi wiele nowych wzorów warto skupić się na polepszaniu jakości zbioru. Bardzo wiele starszych kapsli występuje ogromnie często i warto wymieniać kapsle na ładniejszy egzemplarz. Często pozyskujemy jakiś wzór ze śladami rdzy lub uszkodzeniem i trafia on do zbioru, a można znaleźć ten wzór u kogoś do wymiany w dużo lepszym stanie.
Grzegorz & Krzysio
Zbieramy kapsle polskie z sygnaturami
Tutaj jest link do naszej kolekcji i dubli.

ODPOWIEDZ