Numeracja {z sygnaturami} i [bez sygnatur]

Kapsle piwne + ogólne dyskusje.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
PawełN
Posty: 363
Rejestracja: 06 maja 2006, 20:48
Lokalizacja: Koszalin

Numeracja {z sygnaturami} i [bez sygnatur]

#1 Post autor: PawełN »

Już od dłuższego czasu denerwuje mnie fakt że podanie numeru kapsla wcale nie jest takie oczywiste bowiem często nie wiadomo czy chodzi o numer wg katalogu wg sygnatur czy też nie, a w dodatku czasami te numery stosowane są wymiennie. Zawsze trzeba dopisywać czy chodzi o ten z sygnaturami czy też bez, a i wtedy też nie zawsze wiadomo.

Mam więc prostą propozycję:
Numery wg katalogu z sygnaturami brać w nawias {klamrowy} i bez sygnatur w nawias [kwadratowy].
Łatwo zapamiętać - nawias klamrowy jest bardziej "szczegółowy" tak jak katalog z sygnaturami a nawias kwadratowy uproszczony tak jak katalog bez sygnatur.

I tym samym np Koszalin nr [66] będzie dzielił się na {85, 86, 88, 89}. Nie sposób się pomylić czego dotyczy ta numeracja.
Tychy [55] nie pomylą się już nigdy z {55}

Oczywiście te nawiasy powinno się stosować tylko wtedy kiedy może zaistnieć możliwość pomyłki. W normalnych warunkach, gdy wszyscy wiedzą czego tyczy numeracja, bo z góry wiadomo że mowa tu o sygnaturach to po prostu pisać numery po staremu, bez żadnych nawiasów.

Co o tym myślicie? Czy warto wprowadzić taki nieoficjalny standard?
Znak towarzyszy zastrzelonych

southern
Posty: 288
Rejestracja: 18 sierpnia 2014, 17:38

Re: Numeracja {z sygnaturami} i [bez sygnatur]

#2 Post autor: southern »

Wg mnie, nie ma takiej potrzeby. Obserwując np. Allegro, widać że w zasadzie wszystkie oferty są w opisie oparte na Katalogu z sygnaturami.

wersa
Posty: 349
Rejestracja: 26 października 2011, 08:28
Lokalizacja: Stanisławice
Kontaktowanie:

Re: Numeracja {z sygnaturami} i [bez sygnatur]

#3 Post autor: wersa »

Moim zdaniem nie ma potrzeby kombinować z nawiasami.
Ja zbieram bez sygnatur i nigdy nie mam problemu z numeracją, bo zawsze przy wymianie podaję numer kapsle z sygnaturą.
Czasem z kimś przy wymianie podaję w nawiasie numer bez sygnatur, ale to już sporadycznie dla pewności.
Wszyscy już przywykli do tej numeracji, co faktycznie widać w serwisie aukcyjnym.
http://www.janko.cba.pl Zapraszam do wymiany. Mam 23 000 dziewic.

Awatar użytkownika
PawełN
Posty: 363
Rejestracja: 06 maja 2006, 20:48
Lokalizacja: Koszalin

Re: Numeracja {z sygnaturami} i [bez sygnatur]

#4 Post autor: PawełN »

No to może łatwiej?
Po prostu te numery bez sygnatur dla odróżnienia wsadzać w nawias kwadratowy.
Znak towarzyszy zastrzelonych

southern
Posty: 288
Rejestracja: 18 sierpnia 2014, 17:38

Re: Numeracja {z sygnaturami} i [bez sygnatur]

#5 Post autor: southern »

No to może dosadniej.
Jest takie przysłowie/porzekadło: "Lepsze jest wrogiem dobrego". :wink:

Awatar użytkownika
PawełN
Posty: 363
Rejestracja: 06 maja 2006, 20:48
Lokalizacja: Koszalin

Re: Numeracja {z sygnaturami} i [bez sygnatur]

#6 Post autor: PawełN »

Ale ja nie mam zamiaru zastąpić numeracji niczym lepszym właśnie. Numeracja ma zostać po staremu. Chodzi tylko o taki opcjonalny znaczek.
To oczywiste że na Allegro i w większych opracowaniach standardowo posługuje się numeracją z sygnaturami bo jest bardzo szczegółowa. Ale tu na forum już bywa z tym różnie przecież, sami przyznacie.
No i też planując wymiany też.
Znak towarzyszy zastrzelonych

Awatar użytkownika
wismat
Administrator
Posty: 3622
Rejestracja: 20 października 2006, 16:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Numeracja {z sygnaturami} i [bez sygnatur]

#7 Post autor: wismat »

Sam zbieram bez sygnatur i zawsze podaję numerację z sygnaturami. Również w 99 procentach na Allegro czy giełdach podawana jest numeracja z sygnaturami. Nie sądzę, aby trzeba było komplikować coś co jest proste i powszechnie działa.
https://wismat.kolekcjakapsli.pl - moja strona | https://KatalogKapsli.pl - katalog kapsli polskich

ODPOWIEDZ