Rodzaje uszczelek

Kapsle piwne + ogólne dyskusje.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
PawełN
Posty: 372
Rejestracja: 06 maja 2006, 20:48
Lokalizacja: Koszalin

Rodzaje uszczelek

#1 Post autor: PawełN »

Niech ten temat będzie się tyczył uszczelkom jakie można spotkać w kapslach, ciekawostkom i pytaniom z nimi związanymi.

Zastanawia mnie na ile celnie można datować kapsle stosując spotykane w nich rodzaje uszczelek. Oraz czym były podyktowane zmiany w ich stosowaniu. Bo bez wątpienia można stwierdzić że przynajmniej w Polsce te uszczelki zmieniały się w miarę równocześnie u wszystkich producentów. Maks. kilka lat różnicy.
Znam cztery rodzaje uszczelek w kapslach: Korkową, korkową z folią, plastikową wlewaną i plastikową wklejaną. Zdaję sobie sprawę że były tez jakieś gumowe, ale nie widziałem.

Czy wiecie może kiedy doszło do zmiany korkowych na wlewane i wlewanych na wklejane? O ile tą drugą zmianę można z całą pewnością umiejscowić w latach 90tych to tą pierwszą to nie wiem.
Znak towarzyszy zastrzelonych

Awatar użytkownika
Jacek
Posty: 1725
Rejestracja: 01 grudnia 2005, 14:59
Lokalizacja: Kraków, Rakszawa
Kontaktowanie:

Re: Rodzaje uszczelek

#2 Post autor: Jacek »

Uszczelki korkowe dzielą się jeszcze na te z korka litego i granulowanego. Najstarsze kapsle posiadają korek lity i w mojej ocenie taki rodzaj wskazuje bardzo mocno, że takiego kapsla należy datować co najmniej jako przedwojenny, a nawet na taki pochodzący z lat <1930. Posiadam też kapsle pochodzące z dużym prawdopodobieństwem sprzed 1939, które maja uszczelkę z korka granulowanego, ale chyba nie kojarzę uszczelki z korka litego w kapslach powojennych. Zmiana zapewne wynikała ze względów ekonomicznych gdyż korek lity jest droższy niż ten zrobiony z granulatu (odpadów z właściwej produkcji).

Folia (sreberko) na korku moim zdaniem zdecydowanie wyklucza jego "przedwojenność" a sugeruje raczej lata 60, 70, może jeszcze początek 80. Nie mam jak teraz tego sprawdzić, ale kojarzę też coś w stylu papierka zamiast folii, chyba mam takie coś na korku Warszawy 1.

Istnieje też uszczelka tekturowa, która występuje w przedwojennych kapslach Haberbuscha (kat. nr 3).

Warto wspomnieć też, że te bardzo stare kapsle często mają większą ilość ząbków tj. 22 lub 23 a nie 21 tak jak wszystkie współczesne kapsle (poza częścią kapsli twist-off). Posiadają również inny charakterystyczny "krój" ząbków, które bywają też nieco wyższe (patrz Grodzisk poniżej, który sugerując się informacjami w katalogu może pochodzić z lat 1912-1920).
Załączniki
IMG_20220821_130742.jpg
gratzer.jpg

Awatar użytkownika
yoreck
Posty: 2154
Rejestracja: 26 sierpnia 2005, 20:43
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: Rodzaje uszczelek

#3 Post autor: yoreck »

Jacek pisze: 21 sierpnia 2022, 12:59 Uszczelki korkowe dzielą się jeszcze na te z korka litego i granulowanego. Najstarsze kapsle posiadają korek lity i w mojej ocenie taki rodzaj wskazuje bardzo mocno, że takiego kapsla należy datować co najmniej jako przedwojenny, a nawet na taki pochodzący z lat <1930. Posiadam też kapsle pochodzące z dużym prawdopodobieństwem sprzed 1939, które maja uszczelkę z korka granulowanego, ale chyba nie kojarzę uszczelki z korka litego w kapslach powojennych. Zmiana zapewne wynikała ze względów ekonomicznych gdyż korek lity jest droższy niż ten zrobiony z granulatu (odpadów z właściwej produkcji).

Folia (sreberko) na korku moim zdaniem zdecydowanie wyklucza jego "przedwojenność" a sugeruje raczej lata 60, 70, może jeszcze początek 80. Nie mam jak teraz tego sprawdzić, ale kojarzę też coś w stylu papierka zamiast folii, chyba mam takie coś na korku Warszawy 1.

Istnieje też uszczelka tekturowa, która występuje w przedwojennych kapslach Haberbuscha (kat. nr 3).

Warto wspomnieć też, że te bardzo stare kapsle często mają większą ilość ząbków tj. 22 lub 23 a nie 21 tak jak wszystkie współczesne kapsle (poza częścią kapsli twist-off). Posiadają również inny charakterystyczny "krój" ząbków, które bywają też nieco wyższe (patrz Grodzisk poniżej, który sugerując się informacjami w katalogu może pochodzić z lat 1912-1920).
Z powojennych ja mam z korkiem litym Grodzisk Wlkp 3. Często "papierek lub folia " był również na korku w kapslach używanych na napojach .
www.yoreck.ugu.pl
Ciganen komen Jurken.
吉卜賽人的頭部不公開

Mint888
Posty: 106
Rejestracja: 02 sierpnia 2019, 19:54

Re: Rodzaje uszczelek

#4 Post autor: Mint888 »

Jako uszczelka spotkałem się także ze styropianem, niestety jeszcze nie ustaliłem z czego jest kapsel ale podejrzewam że jakiś olej:
Załączniki
IMG_20221121_065448564~2.jpg
IMG_20221121_065456173~2.jpg

ODPOWIEDZ