Porządki w kategorii Browary

Kapsle piwne + ogólne dyskusje.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
wismat
Administrator
Posty: 3632
Rejestracja: 20 października 2006, 16:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Porządki w kategorii Browary

#1 Post autor: wismat »

Z chyba rocznym opóźnieniem, ale docieram do celu.

Wszyscy z nas dobrze wiedzą, że Katalog posiada pewne niedociągnięcia w kwestii dodanych wzorów, które w rzeczywistości nie istnieją, mają niepoprawne umieszczenie sygnatury lub zostały skopiowane zdjęcia z innego wzoru.

Wszystkie takie niedoróbki zamierzałem od dłuższego czasu poprawić, aż w końcu nadszedł ten moment, że mogę rozpocząć tę pracę metodą małych kroków. Zebrałem doniesienia od znanych mi kolekcjonerów, umieszczone w komentarzach w katalogu jak i to co sam zauważyłem. Zmiany były konsultowane w małym gronie kolekcjonerów z naprawdę bogatą wiedzą i doświadczeniem, aby nie wylać dziecka z kąpielą.

W aktualizacjach nie będzie radykalnej zmiany numeracji - nowe wzory otrzymają numery wg wzoru " 1b, 3b, itp, a po usuniętych wzorach zostaną puste miejsca.

Aktualnie mam w Excelu ponad 120 zmian, które sukcesywnie będę publikować pod tym adresem: https://katalogkapsli.pl/browary-podsum ... ualizacji/ a następnie po około tygodniu na uwagi, wprowadzał je w życie. O aktualizacji strony będę informować w tym wątku oraz na stronie głównej katalogu.

BARDZO WAŻNE. Proszę, aby wszyscy teraz na hurra nie zaczęli proponować zmian, a skupili się na konstruktywnej opinii dotyczącej wyłącznie kapsli które są na w/w stronie i zatytułowane są "Najbliższa aktualizacja". Po skończeniu zmian, które mam zaplanowane, rozpocznę nowy temat, gdzie będzie jeszcze można zaproponować zmiany :)
https://wismat.kolekcjakapsli.pl - moja strona | https://KatalogKapsli.pl - katalog kapsli polskich

pawlosek12
Posty: 1507
Rejestracja: 19 lutego 2015, 12:55
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Porządki w kategorii Browary

#2 Post autor: pawlosek12 »

Dobre zmiany Wismat robisz w katalogu kapsli polskich.

Awatar użytkownika
KZK16
Posty: 1409
Rejestracja: 21 października 2007, 19:57
Lokalizacja: 87-800 Włocławek

Re: Porządki w kategorii Browary

#3 Post autor: KZK16 »

Dorzucę też coś od siebie jeśli można :)
5729 PL
3140 P
x569 N
Giełdy 38 / Zorganizowane Giełdy 9
Spotkania Kapslarzy 2 / ZK 13
"Czuję głód jak Morbius, chcę słyszeć brzęk nowych kapsli w worku" A.K.M.

Awatar użytkownika
PawełN
Posty: 372
Rejestracja: 06 maja 2006, 20:48
Lokalizacja: Koszalin

Re: Porządki w kategorii Browary

#4 Post autor: PawełN »

Moim skromnym zdaniem najbliższa aktualizacja jest absolutnie bez zarzutu.
Zmiany na lepsze! :)
Czy katalog bez sygnatur też będzie wedle tego aktualizowny?
Znak towarzyszy zastrzelonych

Awatar użytkownika
wismat
Administrator
Posty: 3632
Rejestracja: 20 października 2006, 16:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Porządki w kategorii Browary

#5 Post autor: wismat »

Tak, w katalogu bez sygnatur również będzie aktualizowany przy okazji zmian w sygnaturowym
https://wismat.kolekcjakapsli.pl - moja strona | https://KatalogKapsli.pl - katalog kapsli polskich

kapiral
Posty: 464
Rejestracja: 30 czerwca 2008, 17:14

Re: Porządki w kategorii Browary

#6 Post autor: kapiral »

Wszelkie doprecyzowania są jak najbardziej pożądane i tu w ogóle trudno dyskutować, natomiast co do nowych wzorów, uważam, że idealnym miejscem na podjęcie ostatecznej decyzji jest Spotkanie Kapslarzy. Skoro pojawia się nowy (stary) wzór, to znaczy, że któryś z obecnie aktywnych kapslarzy go zgłosił. Jestem przekonany, że organizatorzy SK, bez problemu dodadzą w programie punkt dotyczący weryfikacji takich "nowości". Oczywiście wspomniane kapsle powinny zostać zabrane przez zgłaszającego (bądź osobę przez niego poproszoną) na SK. Jeżeli nie będzie żadnych zastrzeżeń na SK, to sprawa będzie zamknięta i nikt nie będzie miał prawa kwestionować poprawki.
Taka była idea SK, żeby poza kapslowymi wymianami był czas na przedyskutowanie, w chyba najbardziej kompetentnym gronie, niektórych tematów (jeżeli nie mam racji niech któryś z organizatorów SK mnie poprawi).
Patrząc na zdjęcie Brzeska 77b, wcale nie dziwię się, że nie widać sygnatury (bo czy jej nie ma to inna sprawa). Co do Brzeska 81b, to jeżeli jest na nim korona, a druk jest delikatnie przesunięty, to jedynie zdjęcie w odpowiedniej rozdzielczości jest w stanie potwierdzić (ostatnio miałem podobny przypadek z niepiwnym).

Awatar użytkownika
wismat
Administrator
Posty: 3632
Rejestracja: 20 października 2006, 16:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Porządki w kategorii Browary

#7 Post autor: wismat »

Kapiral, a czy te zdjęcia dodane na stronie wyżej nie są już wystarczająco ogromne? Ja tam nie mogę dostrzec cienia sygnatury.
https://katalogkapsli.pl/img/breweries- ... tional.jpg
https://katalogkapsli.pl/img/breweries- ... tional.jpg

SK jest dobrym miejscem do wymiany poglądów, pokazania na żywo kapsla innym, oczywiście bez dwóch zdań. Ale tak jak mówiłem rok temu kiedy zapowiadałem aktualizację browarów, aktualizacja nie będzie podlegała głosowaniom, bo temat zbyt się rozmyje, a podjęcie decyzji w ogólnym harmidrze giełdowo-spotkaniowym będzie niemal niewykonalne. Zresztą, wiele wzorów, które będą tutaj dodane, rok temu Paweł skanował właśnie na SK, także była szansa obejrzeć je na żywo.
https://wismat.kolekcjakapsli.pl - moja strona | https://KatalogKapsli.pl - katalog kapsli polskich

PawelG
Posty: 381
Rejestracja: 11 stycznia 2015, 09:05

Re: Porządki w kategorii Browary

#8 Post autor: PawelG »

Ja się zgodzę z wątpliwościami przed-przedmówcy (nie wiem czy trzeba to roztrząsać na spotkaniu, ale nie spieszmy się, kiedy są wątpliwości - w przypadku Heveliusa nie ma, te Brzeska są wątpliwe). Miałem kilka sztuk i na niektórych A było widać bardzo słabo. Moim zdaniem na fotkach dostrzegam niewydarzone A, przy czym o ile na czarnym widać wyraźnie, to na zielonym rzeczywiście ze względu na stan trudno to udowodnić, ale jest prawa nóżka w stosownym miejscu.
Załączniki
brzesko2.jpg
brzesko1.png

kapiral
Posty: 464
Rejestracja: 30 czerwca 2008, 17:14

Re: Porządki w kategorii Browary

#9 Post autor: kapiral »

W załączeniu zdjęcia moich 79 i 80 (przynajmniej tak były opisane w mojej kolekcji). Kiedy je dokładałem do kolekcji kilkanaście lat temu, nie miałem wątpliwości, co do numeracji. Wtedy bez żadnych lup czy zbliżeń czytałem wszystko, co było na boku kapsli. Teraz pomimo znacznego powiększenia na zdjęciach, widzę (chcę widzieć) coś w rodzaju zarysu litery A. Gdzieś po 2000 roku myśmy naprawdę bardzo dokładnie oglądali kapsle, szczególnie te z sygnatura A by sprawdzić, czy może A jest "pełne" i trudno mi uwierzyć, że wszyscy przeoczyli zupełny brak sygnatury.
Ktoś napisze, że "ty wcale nie masz, 79 i 80", i wcale teraz nie uważam, że tak nie jest, ale przynajmniej na razie nie zamierzam tego poprawiać. Od razu dodam, że żaden z tych kapsli nie ma na IX cp, bo tą widzę bez konieczności robienia dodatkowych powiększeń, na moim 94.
Załączniki
IMG_0659 (2).JPG
IMG_0656 (2).JPG

Awatar użytkownika
Radekj7
Posty: 197
Rejestracja: 12 stycznia 2018, 09:41

Re: Porządki w kategorii Browary

#10 Post autor: Radekj7 »

Koledzy,
Te zmiany są niezbędne. Nie podlega dyskusji to, że trzeba uporządkować katalog i umieścić lepsze / realne zdjęcia.
Jednakże chciałbym podzielić się moimi przemyśleniami, tj.:

a) dla zachowania jakiegoś porządku proponuję, żeby zmiany obejmowały maksymalnie kompleksowo dany browar. Zrobimy go i przechodzimy do następnego.

b) jeżeli w "obrabianym" browarze są jakieś odmiany (może nawet ujawnione w zdjeciach pod kapsel) to jest to idealny moment żeby wspomniane "małe grono kolekcjonerów z naprawdę bogatą wiedzą i doświadczeniem" pochyliło się też nad tymi tematami. W Brzesku zostały (w mojej ocenie) pominięte co najmniej 3 kapsle, a wśród odmiana Brzesko 107.

c) nowe zdjęcia muszą rozstrzygać wątpliwości w różnicach pomiędzy kapslami a nie odwrotnie. To jest kluczowe w tej aktualizacji.

Z całym szacunkiem do osoby, która zrobiła 'zdjęcia do zaktualizowania' dla Brzesko 17 i 18, ale jak dla mnie są one gorsze niż aktualne. Generalnie to bez opisu nie uda nam się rozstrzygnąć który kapsel mamy w kolekcji, lub trzeba będzie mieć przy sobie obydwa żeby zobaczyć różnicę. Chyba nie taka jest idea tych zmian.

Czy zdjęcia Brzeska 17 i 18 nie powinny obrazować takich różnic (?):
* Brzesko 17, srebrny napis i srebrne ząbki, białe tło na licu
* Brzesko 18, złoty napsi i złote ząbki, srebrne tło na licu (jakby brokatowe)
No i brakujący Brzesko 18a, złote lico i złote ząbki.

d) dodawanie nowych wzorów powinno być oparte o kapsle dobrej jakości. Sam spotkałem się kilka razy z komentarzem, że kapsel jest w słabym stanie więc nie powinniśmy dodawać go do katalogu żeby nie było wątpliwości. W słabym stanie jest Brzesko 77b więc może ta sygnatura to poprostu jest "nalana" i niewidoczna?

e) pozostałe zasady aktualizacji, prezentacja zmian i podanie ich pod ocenę jest dla mnie, jak najbardziej w porządku!
Załączniki
Brzesko 17 i 18 i 18a
Brzesko 17 i 18 i 18a
Brzesko 17 i 18 i 18a_bok.jpg

kapiral
Posty: 464
Rejestracja: 30 czerwca 2008, 17:14

Re: Porządki w kategorii Browary

#11 Post autor: kapiral »

"Odmiana Zdarza się, że na pewnym etapie produkcji kapsla powstają różnice w nadruku - są to odmiany. Odmiany jednak nie są traktowane jako osobne wzory ponieważ nie zostały zamówione przez browar lub rozlewnię. Odmiany nie są umieszczane w katalogu ponieważ można znaleźć ich nieskończoną ilość. Do odmian zalicza się: odcienie farb, grubości poszczególnych elementów nadruku, itp."
Zdjęcia Radka, są naprawdę rewelacyjne, tylko czy zgodnie z definicjami zawartymi w "Pojęcia", są to tzw. "wzory"? Czy browar mógł zamówić zmianę rodzaju blachy, czy parametrów farby? Nie oczekuję, że dzisiaj Mateusz odważy się, na zrobienie gruntownych porządków (zbyt daleko to zaszło). Niemniej jednak nie ulega wątpliwości, że coś tu nie gra. A może trzeba zmodyfikować znajdująca się na stronie definicję.
A sam pomysł Radka, by "jechać" browarami, uważam za bardzo rozsądny. Od razu na początku można wyłączyć większość browarów, jako pozbawione kontrowersji. Potem te z drobnymi nieścisłościami. Bo zaczynać od Brzeska, to jednakże ogromne wyzwanie jak na początek.
Ktoś napisze, że nie wszystko da się zweryfikować, bo przecież nie wszyscy kolekcjonerzy są na Forum. Tylko, że chyba żaden z kolekcjonerów nie jest tak zupełnie poza możliwością sprawdzenia przez kogoś znajomego.
Tak, jestem upierdliwy, tylko powiedzcie mi w którym miejscu nie mam racji.

Arusiak
Posty: 358
Rejestracja: 25 maja 2018, 13:30

Re: Porządki w kategorii Browary

#12 Post autor: Arusiak »

Mogę zaproponować foty dobrej jakości, na białym tle. Tylko kapsli dziewiczych. Zrobione idealnie w osi, z góry.
Na większości takich fotografii widać sygnaturę.

Awatar użytkownika
wismat
Administrator
Posty: 3632
Rejestracja: 20 października 2006, 16:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Porządki w kategorii Browary

#13 Post autor: wismat »

Chyba najprościej byłoby usunąć tę definicję, albo przynajmniej skrócić ją o ostatnie zdanie. Każda decyzja będzie obarczona niepewnością - trzeba by mieć wtyki u producenta, żeby z pewnością powiedzieć co było zamówione, a co nie.

Przedstawione przez PawłaG rzekome miejsca gdzie miała być sygnaturą, nie przekonują mnie. W przypadku czarnego kapsla, zaznaczony cień jest taki sam jak na ząbku obok. Oba kapsle mam przed sobą, na żywo i nie widzę tam cienia sygnatury.

Kapsle dodaję wg kolejności skanowania. Może byłoby to lepsze rozwiązanie, ale musimy z tym żyć.

Jeśli chodzi o propozycję nowego wzoru Radka to tak jak mówiłem, proszę o wstrzymanie się z nowymi propozycjami, aż nie zakończę tego co mam. W innym wypadku temat się rozpłynie w dywagacjach o wszystkim i nic z tego nie wyniknie.
https://wismat.kolekcjakapsli.pl - moja strona | https://KatalogKapsli.pl - katalog kapsli polskich

kapiral
Posty: 464
Rejestracja: 30 czerwca 2008, 17:14

Re: Porządki w kategorii Browary

#14 Post autor: kapiral »

Wiem, że trudno podejmować decyzję. Większość z nas stara się jednak od tego uciekać. Podejmując się prowadzenia Katalogu, już jakąś decyzję podjąłeś (pewnie nawet nie przypuszczałeś, ile będzie się z tym wiązało konsekwencji). Patrząc na liczbę wpisów w tym wątku, widać, że przestało nam zależeć (co zrobi Mateusz, to jedno, a ja i tak będę miał swoje zdanie). Trochę mi szkoda, bo jednak liczyłem na dyskusję na argumenty, a jak to wygląda ...
Ja wcale nie uważam się za eksperta. Mnie zbieranie kapsli od początku cieszyło, a cała wiedza pochodziła z tego co gdzieś zasłyszałem. To Wy (Bartek, Paweł i Mateusz), poświęciliście mnóstwo czasu, by nam było łatwiej. Mamy w Polsce najlepszy na świecie Katalog kapsli i dla mnie ma to ogromne znaczenie. Jeżeli dopilnujesz, by tego nie sp......., to mi wszystko jedno, czy będzie jakiś nowy wzór, czy nie, ale "warto rozmawiać".
Propozycja Radka (browarami) jest bardzo rozsądna - skoro chyba wszyscy układamy kapsle browarami, to po co wracać po kilka razy do tego samego miejsca.
"Zaliczyć, zapomnieć" - tak najprościej. Nie zapomnieć, bo w Katalogu i na Forum wszystko zostanie.

Awatar użytkownika
Bart
Posty: 440
Rejestracja: 17 grudnia 2012, 11:29
Lokalizacja: Bydgoszcz/Sępólno Krajeńskie

Re: Porządki w kategorii Browary

#15 Post autor: Bart »

kapiral pisze: 15 kwietnia 2023, 19:44 Patrząc na liczbę wpisów w tym wątku, widać, że przestało nam zależeć (co zrobi Mateusz, to jedno, a ja i tak będę miał swoje zdanie). Trochę mi szkoda, bo jednak liczyłem na dyskusję na argumenty, a jak to wygląda ...
Może tym razem to lepiej, że nie ma dyskusji ? Poprzednio było sporo wpisów a ruchu w katalogu zero...tym razem wpisów mało a coś zaczyna się dziać.

Tak na poważnie to mi najbardziej brakuje dyskusji ludzi, którzy są w tym hobby od "zawsze". Dla nas młodych stażem ten temat jest czymś wyjątkowym.
Mateusz, pisałeś w tym wątku o liście kapsli nad którymi pracowaliście...czy jest szansa (nie teraz - w wolnej chwili) na podpięty post ze zdjęciami nowych-starych kapsli, coś na wzór katalogowej poczekalni ?

Pytanie z innej beczki: czy kontrowersyjne serie Kormoranów (reklamowych) mają szansę na przeniesienie do innej kategorii ? Pytanie powracające jak bumerang co kilka lat ale teraz zasadne przy tej reformie katalogu.

Awatar użytkownika
wismat
Administrator
Posty: 3632
Rejestracja: 20 października 2006, 16:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Porządki w kategorii Browary

#16 Post autor: wismat »

Dodam jeszcze, że dzisiaj na stronie https://katalogkapsli.pl/browary-podsum ... ualizacji/ pojawiły się kolejne kapsle. W tym też wzory do usunięcia.

Bart - nie mam jeszcze obrobionych wszystkich zdjęć, dlatego taką poczekalnią jest właśnie w/w podstrona Katalogu.

Kormorany - kontrowersyjne były te pierwsze, najstarsze, które najpierw trafiły na Allegro, a na samym końcu ktoś wpadł na pomysł, żeby sprzedać je browarowi. Ich nie ma i nie będzie w katalogu. Te, które są w katalogu w żadnym stopniu nie są kontrowersyjne. Chyba że o czymś nie wiem?

Jeszcze dodam ważny argument za tym, dlaczego nie idę browar po browarze: właśnie po to, żeby ruszyć z tematem do przodu: dodać, zmienić to co już zeskanowałem osobiście (oraz Paweł kiedyś). Abym dodał inne wzory stawiam warunek, że muszę wykonać skan osobiście. Można będzie stacjonarnie - na spotkaniu kapslarzy czy innej giełdzie w przyszłości lub zdalnie, wysyłając do mnie kapsel, po zeskanowaniu odsyłam. Jestem tu restrykcyjny, gdyż jesteśmy już nauczeni doświadczeniem.
https://wismat.kolekcjakapsli.pl - moja strona | https://KatalogKapsli.pl - katalog kapsli polskich

PawelG
Posty: 381
Rejestracja: 11 stycznia 2015, 09:05

Re: Porządki w kategorii Browary

#17 Post autor: PawelG »

Wismat, na te Brzeska bez sygnatury patrzyłeś w jaskrawym świetle, np. pod lampką nocną? Jeśli jeszcze nie, a masz te kapsle - czy mogę Cię prosić o rzut okiem? Miałem kiedyś zielony, gdzie za chiny nie mogłem doszukać się sygnatury. Po dłuższej chwili oględzin pod lampą, namierzyłem. Ze względu na to, że są różne stopnie rozciapciania sygnatury na tym wzorze, jestem sceptyczny, zwłaszcza przy tym stanie (tak jak na zdjęciu Kapirala - tam widać, że bardzo niewydarzone, ale jest).

Awatar użytkownika
Bart
Posty: 440
Rejestracja: 17 grudnia 2012, 11:29
Lokalizacja: Bydgoszcz/Sępólno Krajeńskie

Re: Porządki w kategorii Browary

#18 Post autor: Bart »

wismat pisze: 15 kwietnia 2023, 20:47 Kormorany - kontrowersyjne były te pierwsze, najstarsze, które najpierw trafiły na Allegro, a na samym końcu ktoś wpadł na pomysł, żeby sprzedać je browarowi. Ich nie ma i nie będzie w katalogu. Te, które są w katalogu w żadnym stopniu nie są kontrowersyjne. Chyba że o czymś nie wiem?
Pamiętam dyskusję na forum sprzed kilku ładnych lat (gdy wyodrębniałeś serie z browarów) o seriach Kormorana...chodziło o przeniesienie tych szemranych do kategorii "Inne". Przepraszam nie pamiętam szczegółów ale doświadczeni kolekcjonerzy dokładnie wiedzą o jakie serie chodzi.
Może tym razem uda się temat pchnąć ?
wismat pisze: 15 kwietnia 2023, 20:47 Bart - nie mam jeszcze obrobionych wszystkich zdjęć, dlatego taką poczekalnią jest właśnie w/w podstrona Katalogu.
Takie poglądowe zdjęcie (nie musi być obrobione) tu w temacie by się przydało. Masz swój plan i się go trzymaj, a zdjęcie będzie pomocne w dyskusji o tych kapslach. Najbardziej interesujący wątek to stare-nowe wzory.

Awatar użytkownika
wismat
Administrator
Posty: 3632
Rejestracja: 20 października 2006, 16:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Porządki w kategorii Browary

#19 Post autor: wismat »

Ostatni raz o Kormoranach wypowiadaliśmy się w odpowiedzi na post Pawła tutaj viewtopic.php?p=126331#p126331 konkluzja jest taka, że nie zamiar am dodawać tamtych kapsli do innych jako reklamowe.

Postaram się opublikować poglądowy skan kapsli do przyszłego weekendu
https://wismat.kolekcjakapsli.pl - moja strona | https://KatalogKapsli.pl - katalog kapsli polskich

Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 2020
Rejestracja: 08 lutego 2005, 14:58
Lokalizacja: Prawie Warszawa

Re: Porządki w kategorii Browary

#20 Post autor: Krzysiek »

kapiral pisze: 15 kwietnia 2023, 19:44 Wiem, że trudno podejmować decyzję. Większość z nas stara się jednak od tego uciekać. Podejmując się prowadzenia Katalogu, już jakąś decyzję podjąłeś (pewnie nawet nie przypuszczałeś, ile będzie się z tym wiązało konsekwencji). Patrząc na liczbę wpisów w tym wątku, widać, że przestało nam zależeć (co zrobi Mateusz, to jedno, a ja i tak będę miał swoje zdanie). Trochę mi szkoda, bo jednak liczyłem na dyskusję na argumenty, a jak to wygląda ...
Z jednej strony masz trochę racji: zmiany w katalogu są mi w pewnym stopniu obojętne. Doskonale znam i korzystam z możliwości zaznaczenia nieinteresującego mnie kapsla na szaro. I w drugą stronę. Nie mam problemu, żeby dołożyć do kolekcji coś, czego katalog nie uwzględnia (np. mocno różniące się odcienie zielonego na banerze w Łomży Export czy spora różnica pomiędzy detalami na kapslach Rebel z różnymi sygnaturami, to samo w przypadku kapsla Ciechan). Po prostu nie dopasowuje profilu swojej kolekcji do tego co pojawia się w katalogu, tylko w miarę możliwości dostosowuję katalog do swoich upodobań. Takie podejście wydaje mi się bardzo zdroworozsądkowe, niemniej niestety jestem chyba w mniejszości, bo znacznie częściej spotykam się z podejściem na zasadzie "kręcę nosem na decyzję o dodaniu danego kapsla do katalogu, ale zaznaczam go na stronie i wkładam do kolekcji".
Z drugiej strony chciałbym, żeby katalog był rządzony twardą autorytarną ręką jednej osoby. Im więcej dyskusji, tym mniej działania. Zaczyna się rozmywanie tematu, przepychanki między kolekcjonerami, wciskanie do katalogu wzorów, które nie powinny się w nim znaleźć. Są w naszym gronie osoby, które wezmą całą rękę jak dasz im palec i pozostaje mi życzyć Wismatowi, żeby umiał się przed nimi opędzić. :mrgreen:

wismat pisze: 15 kwietnia 2023, 20:47 Kormorany - kontrowersyjne były te pierwsze, najstarsze, które najpierw trafiły na Allegro, a na samym końcu ktoś wpadł na pomysł, żeby sprzedać je browarowi. Ich nie ma i nie będzie w katalogu. Te, które są w katalogu w żadnym stopniu nie są kontrowersyjne. Chyba że o czymś nie wiem?
Nie do końca rozumiem logiki działania w przypadku tych serii. Pal licho te starsze serie, chociaż argument o komercyjnym charakterze tych kapsli nieco blednie gdy zajrzymy do działu Inne i przejrzymy sobie kapsle z grupy "Kolekcjonerzy". Bardziej zastanawia mnie jednak co zadecydowało o tym, że nowsze serie zostały uznane za legitne serie piwne i widnieją obok kapsli, które powstały na zamówienie browarów? No chyba że to ja o czymś nie wiem? :wink:


I jeszcze taka ogólna uwaga. Nie wiem, może to moje przeoczenie, ale czy z poziomu katalogu da się gdzieś wejść na listę potencjalnych zmian? Link do konkretnej strony jest tutaj, w katalogu jedyne co znalazłem to odnośnik do tego tematu na forum, więc trochę do takie latanie w koło.
Obserwuj ZIELONE KARTKI na Facebooku :)

kapiral
Posty: 464
Rejestracja: 30 czerwca 2008, 17:14

Re: Porządki w kategorii Browary

#21 Post autor: kapiral »

Bydgoszcz 20 i 22 chociaż od dawna są w Katalogu, w żaden sposób nie spełniają kryterium nowego wzoru. Jest gdzieś na tym Forum informacja dotycząca tego, co oznaczają liczby (miejsce w arkuszu). Dzisiaj nie potrafię powiedzieć kto, ale już dawno temu wytłumaczył, że niekiedy weryfikowało się nie wszystkie egzemplarze w arkuszu, a na przykład co drugi. Poza tym, podobno kapsle ze skrajów arkusza regularnie trafiały się nienumerowane. Myślę, że są na naszym Forum osoby znacznie bardziej biegłe w technice druku, by to jaśniej wytłumaczyć.
Traktując wspomniane kapsle jako równoznaczne wzory, to równie dobrze można by dodawać te z "01", "02" "25" itd...

Vilo
Posty: 73
Rejestracja: 18 listopada 2021, 18:51

Re: Porządki w kategorii Browary

#22 Post autor: Vilo »

kapiral pisze: 16 kwietnia 2023, 15:20 Bydgoszcz 20 i 22 chociaż od dawna są w Katalogu, w żaden sposób nie spełniają kryterium nowego wzoru. Jest gdzieś na tym Forum informacja dotycząca tego, co oznaczają liczby (miejsce w arkuszu). Dzisiaj nie potrafię powiedzieć kto, ale już dawno temu wytłumaczył, że niekiedy weryfikowało się nie wszystkie egzemplarze w arkuszu, a na przykład co drugi. Poza tym, podobno kapsle ze skrajów arkusza regularnie trafiały się nienumerowane. Myślę, że są na naszym Forum osoby znacznie bardziej biegłe w technice druku, by to jaśniej wytłumaczyć.
Traktując wspomniane kapsle jako równoznaczne wzory, to równie dobrze można by dodawać te z "01", "02" "25" itd...
A czy w kapslach Bydgoszcz 20 i 22 nie chodzi o to ze maja złotą blachę a numer 19 i 21 srebrną?

Awatar użytkownika
Kibi
Posty: 1355
Rejestracja: 09 kwietnia 2005, 19:23
Lokalizacja: Prawie Warszawa

Re: Porządki w kategorii Browary

#23 Post autor: Kibi »

Vilo pisze: 16 kwietnia 2023, 16:36 A czy w kapslach Bydgoszcz 20 i 22 nie chodzi o to ze maja złotą blachę a numer 19 i 21 srebrną?
Teoretycznie tak, ale w praktyce jedne są srebrnozłote a drugie złotosrebrne. I zapewne złotosrebrne dzielą się na bardziej i mniej złotawe, a srebrnozłote podobnie :mrgreen:
To kolejne kapsle, które nie różnią się wzorem a tylko kolorem blachy na jakiej zostały nadrukowane. I nikt nie zaręczy, że były tylko dwa kolory tej blachy.
Moje Grolsche już 168 sztuk !!
Moja Coca Cola - 2513 sztuk!

Awatar użytkownika
Bart
Posty: 440
Rejestracja: 17 grudnia 2012, 11:29
Lokalizacja: Bydgoszcz/Sępólno Krajeńskie

Re: Porządki w kategorii Browary

#24 Post autor: Bart »

wismat pisze: 16 kwietnia 2023, 06:56 Postaram się opublikować poglądowy skan kapsli do przyszłego weekendu
Super!
wismat pisze: 16 kwietnia 2023, 06:56 Ostatni raz o Kormoranach wypowiadaliśmy się w odpowiedzi na post Pawła tutaj viewtopic.php?p=126331#p126331 konkluzja jest taka, że nie zamiar am dodawać tamtych kapsli do innych jako reklamowe.
Tak Mateusz, to jest ostatnia dyskusja i chodzi o niedodane kapsle Kormorana. Mi chodzi o te, które są w seriach a z opowieści kolekcjonerów oraz wcześniejszych dyskusji na forum (kilka lat wstecz) wynika, że nie powinny tam się znaleźć. Niestety, nie mam takiej pamięci o które dokładnie serie chodzi. Krzysiek pomożesz ?

Wiem, że jest opcja w katalogu i można zaznaczyć czego się nie zbiera ale chciałbym wiedzieć, które serie są szemrane...więc nawet gdyby Mateusz nie zabierał się za ten temat i pozostało po staremu, tacy jak ja mieliby możliwość zaznaczenia...chociaż skoro jest robiony porządek to gra jest warta świeczki :)
Widzę to w taki sposób, że te serie, które są tam na siłę dostałyby nową kategorię i po problemie. Dla statystyków nic by się nie zmieniło :)

kapiral
Posty: 464
Rejestracja: 30 czerwca 2008, 17:14

Re: Porządki w kategorii Browary

#25 Post autor: kapiral »

Bart pisze: 17 kwietnia 2023, 13:57
wismat pisze: 16 kwietnia 2023, 06:56 Postaram się opublikować poglądowy skan kapsli do przyszłego weekendu
Super!
wismat pisze: 16 kwietnia 2023, 06:56 Ostatni raz o Kormoranach wypowiadaliśmy się w odpowiedzi na post Pawła tutaj viewtopic.php?p=126331#p126331 konkluzja jest taka, że nie zamiar am dodawać tamtych kapsli do innych jako reklamowe.
Tak Mateusz, to jest ostatnia dyskusja i chodzi o niedodane kapsle Kormorana. Mi chodzi o te, które są w seriach a z opowieści kolekcjonerów oraz wcześniejszych dyskusji na forum (kilka lat wstecz) wynika, że nie powinny tam się znaleźć. Niestety, nie mam takiej pamięci o które dokładnie serie chodzi. Krzysiek pomożesz ?

Wiem, że jest opcja w katalogu i można zaznaczyć czego się nie zbiera ale chciałbym wiedzieć, które serie są szemrane...więc nawet gdyby Mateusz nie zabierał się za ten temat i pozostało po staremu, tacy jak ja mieliby możliwość zaznaczenia...chociaż skoro jest robiony porządek to gra jest warta świeczki :)
Widzę to w taki sposób, że te serie, które są tam na siłę dostałyby nową kategorię i po problemie. Dla statystyków nic by się nie zmieniło :)
No właśnie "chciałbym wiedzieć". Po to przecież jest katalog. To, że z ogromnym szacunkiem dla starych wyjadaczy, nie ma to dla nich znaczenia, czy kapsel w końcu trafi do Katalogu, czy nie, nie może być wytłumaczeniem na to, że mi "wisi". "Procenty" z Katalogu, zaczynają być traktowane prawie jak cennik, stąd, jeżeli chcemy uniknąć sytuacji, że ktoś dał się "naciągnąć" właśnie przez informacje zamieszczone w Katalogu, to zachęcam, by jednak być ostrożnym w tworzeniu nowych "super wzorów" (odmiana "procentów" nie generuje). Co więcej, jeszcze raz odsyłam do definicji zawartych w słowniczku na stronie Katalogu. Właściwie wystarczy się tego trzymać i sprawa załatwiona.

Awatar użytkownika
PawełN
Posty: 372
Rejestracja: 06 maja 2006, 20:48
Lokalizacja: Koszalin

Re: Porządki w kategorii Browary

#26 Post autor: PawełN »

Jak na mój gust to te "szemrane" serie zupełnie bez problemu mogłyby się w katalogu znaleźć, skoro i tak już katalogowane są nawet kapsle giełdowe, prywatnych kolekcjonerów, a nawet reklamowe. Przecież te kapsle to też były wypuszczane tylko i wyłącznie dla kolekcjonerów.
Niekoniecznie trzeba by je wrzucać w oficjalne serie, oczywiście, ale jako kapsle "reklamowe/komercyjne" mogły by sobie być. Gdzieś tam na uboczu katalogu, ale jednak. Ja je zbieram, wiele osób pewnie też. W końcu to też są polskie kapsle. I to nie jakieś małoseryjne.
Znak towarzyszy zastrzelonych

Awatar użytkownika
Bart
Posty: 440
Rejestracja: 17 grudnia 2012, 11:29
Lokalizacja: Bydgoszcz/Sępólno Krajeńskie

Re: Porządki w kategorii Browary

#27 Post autor: Bart »

PawełN pisze: 17 kwietnia 2023, 18:18 Jak na mój gust to te "szemrane" serie zupełnie bez problemu mogłyby się w katalogu znaleźć, skoro i tak już katalogowane są nawet kapsle giełdowe, prywatnych kolekcjonerów, a nawet reklamowe. Przecież te kapsle to też były wypuszczane tylko i wyłącznie dla kolekcjonerów.
Niekoniecznie trzeba by je wrzucać w oficjalne serie, oczywiście, ale jako kapsle "reklamowe/komercyjne" mogły by sobie być. Gdzieś tam na uboczu katalogu, ale jednak. Ja je zbieram, wiele osób pewnie też. W końcu to też są polskie kapsle. I to nie jakieś małoseryjne.
Tak ale skoro jest podział na Browary, pozostałe piwne i inne to trzymajmy się tego samego podziału w seriach.

Wiem, że każdy zbiera co chce ale dla mnie jedynym kryterium mojego hobby jest to czy dany kapsel pojawił się na butelce.
Ostatnia reforma katalogu mimo kontrowersji poszła w taką stronę, że z łatwością rozdzielam kapsle które mnie interesują i mam wrażenie, że osoby zbierające wszystkie kapsle (Inne, odwrotki itd.) też świetnie się w tym odnajdują. Do uporządkowania i małej reformy zostają serie :)

e-prezes
Posty: 128
Rejestracja: 01 maja 2015, 16:36
Lokalizacja: Kraków/Biała Podlaska

Re: Porządki w kategorii Browary

#28 Post autor: e-prezes »

A ja widzę dużą niekonsekwencję, bo wywaliło się Relakspolowe (i nie tylko) nadruki, a są naklejki i banderolki (nawet bez loga). Wszystkie były na butelkach. O lakach nawet nie będę nic mówił.
Smocza Głowa Amber Ale

Awatar użytkownika
PawełN
Posty: 372
Rejestracja: 06 maja 2006, 20:48
Lokalizacja: Koszalin

Re: Porządki w kategorii Browary

#29 Post autor: PawełN »

No akurat te "szemrane" serie właśnie pojawiły się na butelce, w tym rzecz.
Z tego co wiem nie miały się na nich pojawić, ale w końcu to zrobiły. I to nawet na kilku piwach i napojach. M.in Kormorana.
Na CCinfo jest o tym nieco: https://crowncaps.info/caps/79594

PS.
Może zróbmy jakiś osobny temacik dotyczący przyszłych uwag i zmian w katalogu bo się tu mały offtop robi, tu miało być tylko o tych zmianach proponowanych teraz.
Znak towarzyszy zastrzelonych

Awatar użytkownika
wismat
Administrator
Posty: 3632
Rejestracja: 20 października 2006, 16:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Porządki w kategorii Browary

#30 Post autor: wismat »

Żadne zmiany w seriach nie są w planach. Moje stanowisko przedstawiałem wielokrotnie, także w cytowanym temacie. Dostrzegam dużą różnicę w tym w jaki sposób znalazły się na butelkach serie niedodane, a te dodane. Nie wiem czemu nagle ten temat budzi tyle emocji.

Vilo, Kapsle Bydgoszcz 19-22 będą mieć podmienione skany. Tylko i wyłącznie. Nie ma w Katalogu żadnego znaczenia cyfra albo jej brak. Nie ma tu mowy o jakiś nowych wzorach.

Bart, jeszcze odnośnie publikacji poglądowych skanów - po namyśle wycofuję się z tego i trzymam się tego co zamierzałem od początku w pierwszym poście. Patrząc po tym jak łatwo temat odbiega od dyskusji na temat konkretnych kapsli w najbliższej aktualizacji, dodanie takich zdjęć, jestem tego pewien, rozpęta dyskusję o wszystkim na raz i po trochu. Proszę zatem o cierpliwość.
https://wismat.kolekcjakapsli.pl - moja strona | https://KatalogKapsli.pl - katalog kapsli polskich

ODPOWIEDZ