moje przemyślenia

Kapsle od wody, napojów, soków itp.
ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
yoreck
Posty: 2151
Rejestracja: 26 sierpnia 2005, 20:43
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

moje przemyślenia

#1 Post autor: yoreck »

Dzisiaj usiłowałem dodać do katalogu kapsli nie piwnych moją kolekcję.Udało /lub nie udało - bo nie wiem czy dobrze odznaczyłem dany kapsel dodać ok 600 sztuk.
I tu mam pytanie - jaki jest sens dodawania nieczytelnych i nic nie wnoszących skanów kapsli? Bo muszą być widoczne w zasadzie co? ząbki ? bo już lico i kolory nie koniecznie.Metalicznych kapsli jest naprawdę dużo i czy nie lepiej zrobić pod odpowiednim kątem czytelne zdjęcia ,niż wrzucić powielony kolejny skan?
Niby jest znowu jakaś reguła ,ale czy ma się ona sprawdzać w każdym przypadku? Wydaje mi się ,że w niektórych przypadkach estetyka powinna zejść na drugi plan ,a zdjęcia powinny być bardziej czytelne.
www.yoreck.ugu.pl
Ciganen komen Jurken.
吉卜賽人的頭部不公開

Awatar użytkownika
Kibi
Posty: 1351
Rejestracja: 09 kwietnia 2005, 19:23
Lokalizacja: Prawie Warszawa

Re: moje przemyślenia

#2 Post autor: Kibi »

Popieram w całości.
Ja z niepiwnych zaglądam prawie wyłącznie do Coca Coli, ale tam też są skany, na których nie są widoczne różnice pomiędzy dwoma różnymi wzorami. To po co taki skan?
Nie rozumiem tylko potrzeby rezygnacji z estetyki- przecież wyraźne zdjęcia będą bardziej estetyczne!
Moje Grolsche już 168 sztuk !!
Moja Coca Cola - 2509 sztuk!

Awatar użytkownika
yoreck
Posty: 2151
Rejestracja: 26 sierpnia 2005, 20:43
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: moje przemyślenia

#3 Post autor: yoreck »

@ Kibi - "estetyka" czyli równo ułożony kapsel z widocznymi ząbkami na górze ,na dole i po bokach.Dla mnie i jak widzę dla Ciebie estetyka to widoczne i czytelne zdjęcie lub skan ,a czy ząbki na górze czy na dole będą widoczne bardziej lub mniej dla mnie to już nie jest istotne.
www.yoreck.ugu.pl
Ciganen komen Jurken.
吉卜賽人的頭部不公開

Awatar użytkownika
Kibi
Posty: 1351
Rejestracja: 09 kwietnia 2005, 19:23
Lokalizacja: Prawie Warszawa

Re: moje przemyślenia

#4 Post autor: Kibi »

Znowu muszę się z Tobą zgodzić :) .

W dawnych czasach, zbierałem piwne etykiety. Nie było katalogu, ale skany wszystkich swoich etek, ponad 30 tysięcy wzorów zamieszczał w sieci Grzegorz Płatek znany jako Sopista.
Skanowanie metalizowanych, błyszczących etykiet nie było proste, ale Grzesiek miał jakiś patent.
Kiedyś byłem świadkiem jak to robił, ale nie przywiązałem do tego wagi, bo sam w tych czasach nie miałem nawet skanera.
Wydaje mi się, że przed skanowaniem przykrywał lustrzaną etykietę czymś matowym i półprzezroczystym, jakby kalką techniczną, albo pergaminowym papierem śniadaniowym (kiedyś było coś takiego). Zapewne później taki skan trzeba było wyostrzyć w jakimś programie graficznym, ale to już nie problem.
Pewnie kapsle można by też w ten sposób skanować.
Moje Grolsche już 168 sztuk !!
Moja Coca Cola - 2509 sztuk!

Awatar użytkownika
krzysio
Posty: 1300
Rejestracja: 14 lipca 2014, 18:55
Lokalizacja: W-wa
Kontaktowanie:

Re: moje przemyślenia

#5 Post autor: krzysio »

Panowie - obaj macie 100% , a nawet więcej racji.
Tylko, że w przypadku opisanym przez Kibiego do sieci trafiały zdjęcia które robił właściciel u siebie w domu na spokojnie, bez pośpiechu itp.
Natomiast Wismat podjął trudny temat zrobienia katalogu niepiwnych sam nie mając kompletu tych kapsli, w oparciu o wizyty u ludzi, którzy zgodzili się na zeskanowanie swojej kolekcji u siebie w domu. Wziął chłop i pojechał tu i tam, zeskanował tak, jak mógł i dodał do katalogu.
Zgadzam się, że mogły by być to czasem lepsze skany. Ale też szczerze mówiąc praca którą wykonał jest ogromna i pozwala na uporządkowanie wielu kolekcji, wymiany itp.
Zamiast narzekać - panowie: Jurku i Grzegorzu - zeskanujcie lub zróbcie zdjęcie w opisany przez Was sposób i podeślijcie do Wismata. Na pewno wymieni te słabsze zdjęcia na Wasze.
Katalog kapsli piwnych ma kilkanaście lat, może więcej. Ten od niepiwnych ma pewnie z rok. A i tak jest lepszy od większości z całego świata....
Dobre rady - zawsze w cenie.
btw.
Część zdjęć kapsli ( 20-30 sztuk ) jest mojego autorstwa. Wiem stąd ile trwa obróbka pojedynczego zdjęcia. Gdyby ktoś z Was chciał - zapraszam - pokażę, ile to trwa. Jeśli doda się opisy na rancie w przypadku Pepsi lub C-C....
Grzegorz & Krzysio
Zbieramy kapsle polskie z sygnaturami
Tutaj jest link do naszej kolekcji i dubli.

Awatar użytkownika
yoreck
Posty: 2151
Rejestracja: 26 sierpnia 2005, 20:43
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: moje przemyślenia

#6 Post autor: yoreck »

krzysio pisze: 04 sierpnia 2019, 13:58 Panowie - obaj macie 100% , a nawet więcej racji.
Tylko, że w przypadku opisanym przez Kibiego do sieci trafiały zdjęcia które robił właściciel u siebie w domu na spokojnie, bez pośpiechu itp.
Natomiast Wismat podjął trudny temat zrobienia katalogu niepiwnych sam nie mając kompletu tych kapsli, w oparciu o wizyty u ludzi, którzy zgodzili się na zeskanowanie swojej kolekcji u siebie w domu. Wziął chłop i pojechał tu i tam, zeskanował tak, jak mógł i dodał do katalogu.
Zgadzam się, że mogły by być to czasem lepsze skany. Ale też szczerze mówiąc praca którą wykonał jest ogromna i pozwala na uporządkowanie wielu kolekcji, wymiany itp.
Zamiast narzekać - panowie: Jurku i Grzegorzu - zeskanujcie lub zróbcie zdjęcie w opisany przez Was sposób i podeślijcie do Wismata. Na pewno wymieni te słabsze zdjęcia na Wasze.
Katalog kapsli piwnych ma kilkanaście lat, może więcej. Ten od niepiwnych ma pewnie z rok. A i tak jest lepszy od większości z całego świata....
Dobre rady - zawsze w cenie.
btw.
Część zdjęć kapsli ( 20-30 sztuk ) jest mojego autorstwa. Wiem stąd ile trwa obróbka pojedynczego zdjęcia. Gdyby ktoś z Was chciał - zapraszam - pokażę, ile to trwa. Jeśli doda się opisy na rancie w przypadku Pepsi lub C-C....
Ja i pewnie Kibi nie neguje ogromu pracy jaką włożył Wismat w katalog niepiwnych.
Zastanawia mnie tylko fakt dlaczego to ma być skan kapsla ,na licu którego w zasadzie nic nie widać.
Grzesiu zrobiłem parę zdjęć i wysłałem do Wismata.I co? Okazało się ,że są zrobione pod kątem .To nic ,że były czytelne.W katalogu jest również kilka moich zdjęć zrobionych pod katem,co jakoś nie przeszkadzało ,aby je dodać.
Jeżeli Ty jesteś zadowolony z jakości zdjęć kapsli metalicznych w katalogu to poproszę Cię o wskazanie nr katalogowych moich NN kapsli .Mam na myśli Nałęczowiankę,Staropolankę ,czy Pepsi.Podesłać fotkę ?
www.yoreck.ugu.pl
Ciganen komen Jurken.
吉卜賽人的頭部不公開

Awatar użytkownika
krzysio
Posty: 1300
Rejestracja: 14 lipca 2014, 18:55
Lokalizacja: W-wa
Kontaktowanie:

Re: moje przemyślenia

#7 Post autor: krzysio »

Między innymi dla tego w katalogu dostępne są także odnośniki - numery - do katalogu Wikiego.
Swoją drogą - Wismat może napisać jak należy fotografować kapsel, żeby pasował fotograficznie do katalogu.
Nie będę pisał za niego. Wypowie się być może.
Grzegorz & Krzysio
Zbieramy kapsle polskie z sygnaturami
Tutaj jest link do naszej kolekcji i dubli.

Awatar użytkownika
yoreck
Posty: 2151
Rejestracja: 26 sierpnia 2005, 20:43
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: moje przemyślenia

#8 Post autor: yoreck »

krzysio pisze: 04 sierpnia 2019, 17:00 Między innymi dla tego w katalogu dostępne są także odnośniki - numery - do katalogu Wikiego.
Możesz mi wskazać gdzie w katalogu są odnośniki -numery- do katalogu Wikiego?
www.yoreck.ugu.pl
Ciganen komen Jurken.
吉卜賽人的頭部不公開

Awatar użytkownika
krzysio
Posty: 1300
Rejestracja: 14 lipca 2014, 18:55
Lokalizacja: W-wa
Kontaktowanie:

Re: moje przemyślenia

#9 Post autor: krzysio »

CC1.png
Są oczywiście wszędzie tam, gdzie zostało to uzupełnione, a że praca to benedyktyńska ( ja uzupełniłem Pepsi, CC i jeszcze parę drobiazgów ) to reszta czeka.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Grzegorz & Krzysio
Zbieramy kapsle polskie z sygnaturami
Tutaj jest link do naszej kolekcji i dubli.

Awatar użytkownika
wismat
Administrator
Posty: 3622
Rejestracja: 20 października 2006, 16:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: moje przemyślenia

#10 Post autor: wismat »

Jurku, problem odbitego światła dostrzegłem po powrocie z weekendu z Warszawy, gdzie robiłem przez 2 dni setki skanów tysięcy kapsli do katalogu. Nie mam obecnie możliwości powtórzenia takiej delegacji, nie mówiąc już o konieczności zajęcia czasu właściciela kapsli. Srebrne kapsle z Pepsi są rzeczywiście zbyt mało widoczne, ale są podpisy, które dokładnie rozróżniają kolejne wzory. W przyszłości nie wykluczam podlinkowania większych, oryginalnych skanów co mogłoby choć trochę pomóc. Dla przejrzystości kolejność kapsli w katalogu w 99% jest taka jak u Wikiego, więc w razie wątpliwości można się tym kierować i zaproponować nowe, lepsze zdjęcie do katalogu.

Mam wrażenie, że podobne uwagi jak omawiana dzisiaj Twoja, można by zupełnie inaczej przedstawić i co więcej - rozwiązać w zupełnie innej, przyjaznej atmosferze współpracy. Katalog to tak naprawdę efekt wielu lat pracy wielu osób. Serdecznie zapraszam do kontaktu, przesłania skanów/zdjęć. Można rozmawiać, spróbować osiągnąć kompromis, aby wysłać zdjęcia pasujące do reszty w katalogu...

Nie przypominam sobie tak naprawdę tematu próby poprawy wspominanych tutaj najgorszych - srebrnych - kapsli. Dodałem większość z otrzymanych od Ciebie kilku kapsli, tylko raz z Pepsi poprosiłem Cię o zdjęcie pod kątem prostym bez błysku, aby były podobne warunki do pozostałych. I podkreślę, że dotyczyło to białego kapsla Pepsi z którym nie ma problemów z odbiciem światła... Ale z Twoją odpowiedzią brzmiącą "mi się nie chce", które przedstawiłeś w odpowiedzi naprawdę ciężko mi cokolwiek powiedzieć, aniżeli tylko rozchylić ręce i liczyć na pomoc innych.

Jeśli zajdzie taka potrzeba, może trzeba będzie zrobić wyjątek dla Pepsi - nie feruję wyroku. Ale naprawdę dużą wartością dodaną katalogu niepiwnych jest to, że skany są robione możliwie w jednakowych warunkach. Gdyby każdy robił wszystkie zdjęcia po swojemu, czym różniłby się ten katalog od poprzedniego?
https://wismat.kolekcjakapsli.pl - moja strona | https://KatalogKapsli.pl - katalog kapsli polskich

Awatar użytkownika
yoreck
Posty: 2151
Rejestracja: 26 sierpnia 2005, 20:43
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: moje przemyślenia

#11 Post autor: yoreck »

I wszystko jasne,dzięki za wyjaśnienie.
wismat pisze: 06 sierpnia 2019, 13:08 Nie przypominam sobie tak naprawdę tematu próby poprawy wspominanych tutaj najgorszych - srebrnych - kapsli.
Takiego tematu w moim przypadku nie było.
wismat pisze: 06 sierpnia 2019, 13:08 ... tylko raz z Pepsi poprosiłem Cię o zdjęcie pod kątem prostym bez błysku, aby były podobne warunki do pozostałych. I podkreślę, że dotyczyło to białego kapsla Pepsi z którym nie ma problemów z odbiciem światła... Ale z Twoją odpowiedzią brzmiącą "mi się nie chce", które przedstawiłeś w odpowiedzi naprawdę ciężko mi cokolwiek powiedzieć, aniżeli tylko rozchylić ręce i liczyć na pomoc innych.
Prawda.Tutaj nasuwa mi się kolejne pytanie - OK - postaram się,zrobię najlepsze zdjęcie jakie potrafię i prawdopodobnie znowu okaże się ,że zdjęcie nie pasuje do standardów katalogu,więc po co marnować czas?
www.yoreck.ugu.pl
Ciganen komen Jurken.
吉卜賽人的頭部不公開

Awatar użytkownika
wismat
Administrator
Posty: 3622
Rejestracja: 20 października 2006, 16:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: moje przemyślenia

#12 Post autor: wismat »

Bardzo mi przykro, że moja jedna prośba o dostosowanie zdjęcia tak bardzo zniechęciła Cię. Myślę jednak, że warunki, aby kapsel był dobrze sfotografowany nie są aż tak wygórowane. Dotychczas każdy dawał radę :)

Jeśli jednak nie chcesz "marnować" czasu, nie wiem po co w ogóle ten wątek.
https://wismat.kolekcjakapsli.pl - moja strona | https://KatalogKapsli.pl - katalog kapsli polskich

FALUBAZ_ZG
Posty: 199
Rejestracja: 27 stycznia 2019, 17:03

Re: moje przemyślenia

#13 Post autor: FALUBAZ_ZG »

Gdzie znajdę te wytyczne do robienia zdjęć do katalogu?
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
wismat
Administrator
Posty: 3622
Rejestracja: 20 października 2006, 16:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: moje przemyślenia

#14 Post autor: wismat »

Idealne warunki to po prostu skan kapsla w dość dużej rozdzielczości. Patrz: załącznik nr 1.

Jeśli nie ma takiej mozliwości to można zrobić zdjęcie, co wiele osób praktykuje. Wtedy powinny być spełnione warunki:
- jeden kapsel na jednym zdjęciu dokładnie w centrum, pod kątem prostym w miarę bliskiej odległości, ale takiej, żeby kapsel był ostry
- kapsel na białym tle (wystarczy zwykła kartka A4)
- w dobrym, neutralnym świetle bez błysku
- zdjęcia nie trzeba, a nawet nie powinno się samemu przycinać, edytować. Ja się zajmę resztą. Patrz: załącznik nr 2.

Nie jest tak, że dodaję tylko perfekcyjne zdjęcia, ale im bliżej im do ideału, tym dla mnie mniej pracy i większe prawdopodobieństwo, że uda mi się je obrobić i dodać do katalogu.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
https://wismat.kolekcjakapsli.pl - moja strona | https://KatalogKapsli.pl - katalog kapsli polskich

ODPOWIEDZ