Gwiazdki i procenty

Oferty wymiany.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Radekj7
Posty: 195
Rejestracja: 12 stycznia 2018, 09:41

Gwiazdki i procenty

#1 Post autor: Radekj7 »

Drodzy Koledzy Kolekcjonerzy,

Czy uważacie, że te gwiazdki i procenty podawane w katalogu mają jakiś sens? Czy są Wam pomocne w wymianach?

Dajcie znać co sądzicie.

Awatar użytkownika
krzysio
Posty: 1300
Rejestracja: 14 lipca 2014, 18:55
Lokalizacja: W-wa
Kontaktowanie:

Re: Gwiazdki i procenty

#2 Post autor: krzysio »

Zapytam z ciekawości -do czego zmierzasz w pytaniu? W/g mnie informacje procentowe w katalogu piwnych są odzwierciedleniem popularności kapsla. Jeśli chodzi o katalog niepiwnych - jest on 'za młody' aby w/g mnie wyciągać podobne wnioski.
Grzegorz & Krzysio
Zbieramy kapsle polskie z sygnaturami
Tutaj jest link do naszej kolekcji i dubli.

Awatar użytkownika
Tomek
Posty: 2183
Rejestracja: 21 kwietnia 2006, 16:56
Lokalizacja: Malbork/Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Gwiazdki i procenty

#3 Post autor: Tomek »

Jak w wymianie mogę sobie wybrać starszego kapsla spośród kilku innych starszych, to korzystam z możliwości katalogu i sprawdzam, który jest najrzadszy.
Zbieram niebutelkowane polskie kapsle piwne (bez działu INNE).
http://www.polskiekapslepiwne.pl
2014 – 917 kapsli
2015 – 1041 kapsli (+124)
2016 – 1168 kapsli (+127)
2017 – 1253 kapsli (+85)
2018 – 1426 kapsli (+173)
2019 – 1655 kapsli (+229)

Awatar użytkownika
MarekB
Posty: 32
Rejestracja: 16 sierpnia 2020, 13:30

Re: Gwiazdki i procenty

#4 Post autor: MarekB »

Jak najbardziej mają sens. Choć nie do końca określają "rzadkość" kapsla, bo niektórzy kolekcjonerzy mogą mieć po kilka rzadkich okazów (przynajmniej ja tak mam), są też w posiadaniu osób, które nie zaznaczają ich posiadania w katalogu. Ale gwiazdki i procenty dają ogólny pogląd na to co jest rzadsze.

Awatar użytkownika
Radekj7
Posty: 195
Rejestracja: 12 stycznia 2018, 09:41

Re: Gwiazdki i procenty

#5 Post autor: Radekj7 »

Rozumiem, że gwiazdki i procenty (aczkolwiek nie rozumiem po co jedno i drugie jest zrobione?) w przypadku kapsli piwnych pokazują "obrazowo" ile osób je posiada w stosunku do wszystkich zarejestrowanych w katalogu.

Wydaje się, że z niepiwnymi jest tak samo, co uważam, że nie jest słuszne. Nie wszyscy Kolekcjonerzy opłacający abonament zbierają niepiwne. Zaburza to znacząco ocenę rzadkości.

Z drugiej strony jest tak jak napisał MarekB, nie wszyscy ujawniają posiadane kapsle.

Ostatnio zakończyłem niepowodzeniem (niestety) kilka wymian, bo pomimo, iż kapsel miały tyle samo % czy gwiazdek to doświadczony kolekcjoner mi odpisał, że on na to nie patrzy, gdyż to nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości...
A co zatem ma??

Awatar użytkownika
Mike007
Posty: 522
Rejestracja: 31 lipca 2013, 07:27
Lokalizacja: Brzóza
Kontaktowanie:

Re: Gwiazdki i procenty

#6 Post autor: Mike007 »

Gwiazdki to słaby wskaźnik, mało precyzyjny. Procenty, to tak, bardzo ciekawa i ważna informacja. A najlepszym odzwierciedleniem rzadkości czy też popularności kapsla jest po prostu ilość użytkowników go posiadających. Choć i to warto weryfikować, bo jak widać w katalogu jest kilka ,,asów" co posiadają wszystkie rzadkie wzory, a jakoś nikt o nich nic nie wie...
https://1drv.ms/f/s!Arqm-0vCoijQaLJ078Oqx-f0oWs - zagraniczne i polskie, piwne i niepiwne, kilka szkieł i wafli - na wymianę tylko za kapsle piwne. ZAPRASZAM!!!

Awatar użytkownika
MarekB
Posty: 32
Rejestracja: 16 sierpnia 2020, 13:30

Re: Gwiazdki i procenty

#7 Post autor: MarekB »

Radekj7 pisze: 10 października 2020, 18:08 Ostatnio zakończyłem niepowodzeniem (niestety) kilka wymian, bo pomimo, iż kapsel miały tyle samo % czy gwiazdek to doświadczony kolekcjoner mi odpisał, że on na to nie patrzy, gdyż to nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości...
A co zatem ma??
Nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości, bo być może jakiś kapsel - jakieś kapsle, pomimo że gwiazdki w katalogu wskazują że jest on rzadki, to z jakiegoś względu stosunkowo często jest on oferowany czy to na aukcjach, czy na giełdach. Nie jest po prostu trudny do zdobycia. A mniej "gwiazdowy" ma nawet spora ilość kolekcjonerów, ale jego podaż jest wyczerpana. Czyli krótko mówiąc, popyt i podaż. Ale to tylko moje przypuszczenia.
A może wchodzą tu inne względy. Walory estetyczne, ulubione czy to motywy, czy rodzaj grafiki, albo jeszcze coś innego?
Różne są też na pewno motywy zbierania kapsli. Jedni dążą aby mieć ich jak najwięcej, nie zależy im na tym aby mieć te najstarsze, a co za tym idzie, najrzadsze. Inni kierują się jakimiś innymi względami.
Ale niezależnie od wszystkiego, moim skromnym zdaniem zarówno gwiazdki, jak i procenty wielu kolekcjonerom ułatwiają życie ;)

Awatar użytkownika
Mike007
Posty: 522
Rejestracja: 31 lipca 2013, 07:27
Lokalizacja: Brzóza
Kontaktowanie:

Re: Gwiazdki i procenty

#8 Post autor: Mike007 »

MarekB pisze: 10 października 2020, 19:39 .. te najstarsze, a co za tym idzie, najrzadsze....
Nic bardziej mylnego :/
https://1drv.ms/f/s!Arqm-0vCoijQaLJ078Oqx-f0oWs - zagraniczne i polskie, piwne i niepiwne, kilka szkieł i wafli - na wymianę tylko za kapsle piwne. ZAPRASZAM!!!

ODPOWIEDZ