Ile lat mieliście kiedy rozpoczęliście zbieranie kapsli?

O nas - zbieraczach. Spotkania.
Wiadomość
Autor
Parker1226
Posty: 16
Rejestracja: 17 sierpnia 2011, 09:23
Lokalizacja: Środa Wielkopolska

Ile lat mieliście kiedy rozpoczęliście zbieranie kapsli?

#1 Post autor: Parker1226 »

Tak jak w temacie ile lat mieliście kiedy rozpoczęliście zbieranie kapsli?
Może ja zacznę rozpocząłem w wieku 14 lat i zbieram już 3 lata.

Wiśnia
Posty: 1169
Rejestracja: 02 lipca 2010, 14:11
Lokalizacja: Stargard Szcz.

#2 Post autor: Wiśnia »

Ja swoją przygodę z kapslami rozpocząłem zimą 2006r.
Wtedy zbierałem wszystko co wpadnie mi pod nogi :D
Ale rodzice po roku zbierania wyrzucili wrzystko :/
Teraz zbieram od września 2009r., i mam 688 sztuk bez sygnatur i odwrotek :P

Awatar użytkownika
KZK16
Posty: 1424
Rejestracja: 21 października 2007, 19:57
Lokalizacja: 87-800 Włocławek

#3 Post autor: KZK16 »

Ja zacząłem od 1997 roku, więc w tym roku przypada jubileusz 15 lat zbierania, a zacząłem mając niespełna 7 lat.
5749 PL
3151 P
x575 N
Giełdy 38 / Zorganizowane Giełdy 9
Spotkania Kapslarzy 2 / ZK 13
"Czuję głód jak Morbius, chcę słyszeć brzęk nowych kapsli w worku" A.K.M.

Awatar użytkownika
zipkeczup
Posty: 1214
Rejestracja: 24 maja 2008, 22:12
Lokalizacja: Koszalin

#4 Post autor: zipkeczup »

Zbieram już 18 lat, zacząłem, gdy miałem 9 wiosen - w 1994.
Czekam na psa jak na wykonanie wyroku, bo on już zapadł tam, na peronie.

Awatar użytkownika
Moby
Posty: 897
Rejestracja: 01 kwietnia 2008, 16:26

#5 Post autor: Moby »

KZK16 pisze:Ja zacząłem od 1997 roku, więc w tym roku przypada jubileusz 15 lat zbierania, a zacząłem mając niespełna 7 lat.
U mnie też podobnie, ale ja ten okres pamiętam trochę jak przez mgłę, za mały byłem- miałem około 6-7 lat (czyli '97-98), może nawet troszkę wcześniej.

A po drodze duże przerwy, czasem jak sobie przypominałem to dorzucałem jakieś pojedyncze sztuki, aż w 2008 zacząłem zbierać na nowo.

Awatar użytkownika
Tomek
Posty: 2183
Rejestracja: 21 kwietnia 2006, 16:56
Lokalizacja: Malbork/Warszawa
Kontaktowanie:

#6 Post autor: Tomek »

Zbieram kapsle od sierpnia 2003 roku, więc gdy zaczynałem miałem niespełna 17 lat.
Zbieram niebutelkowane polskie kapsle piwne (bez działu INNE).
http://www.polskiekapslepiwne.pl
2014 – 917 kapsli
2015 – 1041 kapsli (+124)
2016 – 1168 kapsli (+127)
2017 – 1253 kapsli (+85)
2018 – 1426 kapsli (+173)
2019 – 1655 kapsli (+229)

Awatar użytkownika
intel_x
Posty: 451
Rejestracja: 06 marca 2012, 08:44
Lokalizacja: Warszawa

#7 Post autor: intel_x »

Moja przygoda z kapslami zaczęła się od roku 2006, kiedy to sporadycznie odkładałem kapsle znacząco różniące się od siebie nie zdając sobie sprawy, że kapsle są skatalogowane, i że rozróżnia się je na jakieś sygnatury, odwrotki itp. Najczęściej były to kapsle z butelek, które sam wypiłem.
Miałem długa przerwę (wtedy jeszcze) w zbieraniu kapsli (zdecydowanie za długą). Tak naprawdę od roku 2012 KOLEKCJONUJĘ kapsle i myślę, że pozostanę przy swoim hobby, w które bardzo się angażuję i sprawia mi to wielką radochę, bo w sumie chyba o to w tym chodzi.

Malczan
Posty: 253
Rejestracja: 17 sierpnia 2010, 16:57
Lokalizacja: Jasień/Hamburg

#8 Post autor: Malczan »

a ja zaczĄłem jak miałem 21 lat, jak przestałem pić:P (z pozdrowieniami dla wojtekr72 :) )
Ostatnio zmieniony 30 czerwca 2012, 17:21 przez Malczan, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
wojtekr72
Posty: 311
Rejestracja: 05 maja 2007, 21:08
Lokalizacja: PL

#9 Post autor: wojtekr72 »

Malczan pisze:....zaczołem....

Co zrobiłeś???? :lol:
Nie dyskutuj z idiotą. Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.

Awatar użytkownika
chinet
Posty: 4136
Rejestracja: 19 marca 2006, 13:37
Lokalizacja: Błonie

#10 Post autor: chinet »

Ja gdzieś w roku 1988, wcześniej też się interesowałem kapslami ale tyko do gry w piłkarzyki i Wyścig Pokoju :) .
Jestem trollem :mad:

Awatar użytkownika
wismat
Administrator
Posty: 3645
Rejestracja: 20 października 2006, 16:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

#11 Post autor: wismat »

Kiedy to było... :lol: W wieku około 10 lat rozpocząłem moją przygodę. Wtedy zbierali wszyscy chłopacy z podwórka, ale zostałem tylko ja.
https://wismat.kolekcjakapsli.pl - moja strona | https://KatalogKapsli.pl - katalog kapsli polskich

Awatar użytkownika
Trzeci
Posty: 600
Rejestracja: 22 stycznia 2011, 21:37
Lokalizacja: Warszawa

#12 Post autor: Trzeci »

wismat pisze:Kiedy to było... :lol: W wieku około 10 lat rozpocząłem moją przygodę. Wtedy zbierali wszyscy chłopacy z podwórka, ale zostałem tylko ja.
Selekcja naturalna. Zostają tylko najsilniejsze osobniki :)

Awatar użytkownika
glogowianin
Posty: 1051
Rejestracja: 23 grudnia 2010, 11:26

#13 Post autor: glogowianin »

wismat pisze:Wtedy zbierali wszyscy chłopacy z podwórka, ale zostałem tylko ja.
U mnie tak samo. Kiedy zaczynałem, zbierało całe podwórko. Graliśmy w kapsle, chodziliśmy po osiedlu szukać kapsli. Z biegiem czasu niektórzy zarzucali i powracali do kolekcjonowania. Niedawno ze "starej gwardii" zostałem tylko ja, ponieważ ostatni amatorski kolega-kolekcjoner dał sobie spokój z blaszkami.
Zaczęło się, to wszystko w 1. klasie podstawówki (a może jeszcze w późnym przedszkolu...), w 1999 roku. Z prostego rachunku wynika więc, że za mną 13 lat zbierania, a chęci i zapał wciąż taki sam, jak na początku. :)

Dokładnie pamiętam jednak, jakie kapsle były pierwszymi w mojej kolekcji :) - wynika to z mojego przeszłego sposobu ekspozycji kolekcji. A więc pierwszymi były: Piastowskie Mocne (Browar Zakrzów), z Browaru Piastowskiego (Full, Magnum, Książ), Okocimy (wzory jak 48, 49, 50, 51). Zdarzał się Chojnów 6, 7. Czasem Grudziądz 5 lub 6.

Awatar użytkownika
Dlaczemu
Posty: 136
Rejestracja: 16 lipca 2010, 17:48
Lokalizacja: Kielce/Łódź

#14 Post autor: Dlaczemu »

Też zaczynałem z dość dużą grupą kolegów z podwórka. Miałem wtedy tak z 6-7 lat (czyli był to rok 98-99). Łaziło się po sklepach, gdzie zaprzyjaźnione panie odkładały nam kapsle (wtedy jeszcze była opcja "piwo na miejscu", więc i kapsle można było dostać). Pamiętam, że najlepsze sztuki trafiały się w nieistniejącym już sklepie "Kiwi". Szukało się również okazów pod samymi sklepami. Chodziliśmy pod "budki z piwem" i "pawilony", gdzie skupiali się wszyscy osiedlowi piwosze, więc kapsli było tam pod dostatkiem. Ciągało się też rodziców do marketów po ciekawsze piwa.

Z pomocą rodziców stworzyliśmy z kolegą bardzo amatorskie klasery - tekturowe teczki, w których, za pomocą przezroczystej taśmy, lokowaliśmy swoje zbiory. Rzędy kapsli na dwóch okładkach były ułożone "naprzemiennie", tak że po zamknięciu teczki "zazębiały" się. Jak łatwo się domyśleć "klasery" te co chwile się rozsypywały.

Ah, to były czasy... Mieliśmy swoje własne nazwy na poszczególne kapsle. Np. Okocim 41 ochrzczony został przez nas "Okocim Tańcząca Babka".

Tak samo jak u reszty - ze zbierających zostałem tylko ja. I niestety nie starczyło mi zapału, żeby nieprzerwanie zajmować się kolekcjonowaniem. Miałem parę długich przerw, a na forum pojawiałem się i znikałem (moje poprzednie wcielenie - igor_kolekcjoner, może ktoś skojarzy, miałem na swoim koncie parę wymian).

W ogóle przy okazji pisania tego posta wiele fajnych wspomnień powróciło :)

Awatar użytkownika
lendoo
Posty: 2956
Rejestracja: 17 sierpnia 2006, 12:35
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

#15 Post autor: lendoo »

Tak jak spora część kolekcjonerów, ja także zaczynałem od zbierania z kolegami z osiadla. Było to na wakacjach w 2000 roku więc jeszcze w XX wieku. :mrgreen: Miałem 10 lat. Oprócz mnie zbierało wtedy pięciu kumpli. Ostałem się tylko ja. Od trzech odkupiłem potem kolekcje wielkości ok. 500, 200 i 100 kapsli. Z pozostałych dwóch jeden ponoć wyrzucił, a drugi cały czas trzyma i nie chce sprzedać mimo iż męczę go już kilka lat. :) Ah gdyby cofnąć się w tamte czasy, to pewnie zbierałbym kapsle kilogramami jakbym wiedział, że potem w przeciągu kilku lat będę je wymieniał. A tak, to odkładałem raptem po kilka sztuk, nie myśląc, że ktoś to zbiera i że tak się to rozwinie. W 2006 roku jeden z kolegów którzy zbierali, odkrył przypadkiem właśnie to forum. Powiedział mi o nim, a kilka dni potem zarejestrowałem się i od tego czasu zaczęło się "zawodowe" zbieranie. :)
Tak więc, już za niecałe dwa miesiąca mija 12 lat odkąd zbieram kapsle, a 6 odkąd jestem na forum.
U mnie chęci i zapał są wprost proporcjonalne do czasu zbierania. Im dłużej zbieram, tym bardziej się wkręcam i tym więcej radości mi to sprawia. Z każdym rokiem coraz bardziej mnie to wciąga. W przyszłości mam zamiar jednak nieco zmienić profil kolekcjonerstwa, a mianowicie ograniczyć do minimum wydatki na kupno kapsli i giełdy, a bazując praktycznie na wymianie. Pieniądze będę przeznaczać na podróże, które będą stricte związane z kapslami, bo zamierzam odwiedzać browary. :)
Jeśli wszystko się ułoży, już za rok pierwszy trip po Bałkanach.
Czy w Warszawie na plaży nad Wisłą.
Nad Wisłą nad plażą leżą stare kapsle
Jak nad Wisłą na plaży znaleźć stare wzory rzadkie.

Jak znaleź browar Wiślany.
Jak znajdujecie kapsle w lesie.
W jakich lasach szukacie czy poza miastem czy w mieście.

Awatar użytkownika
Jacek
Posty: 1727
Rejestracja: 01 grudnia 2005, 14:59
Lokalizacja: Kraków, Rakszawa
Kontaktowanie:

#16 Post autor: Jacek »

Ja zbieram od 2005 r. czyli zaczynałem jak miałem 10 lat, przez 3 lata całkowicie amatorsko a od wakacji '08 już z wymianami, forum i giełdami.

Awatar użytkownika
plumbum
Posty: 136
Rejestracja: 20 grudnia 2011, 15:40
Lokalizacja: Toruń
Kontaktowanie:

#17 Post autor: plumbum »

Ja ogólnie już prawie rok od wakacji 2012, to jest dopiero staż :D
CC.I # 1815
Kujawsko-Pomorski Klub Birofilów: http://kpkb.cba.pl/
WYMIANA: http://polandcrowncap.wordpress.com/wymiana/
Poszukuje polskich kapski niepiwnych.

Awatar użytkownika
Bajek
Posty: 2601
Rejestracja: 21 lipca 2006, 09:40
Lokalizacja: Wizna i Olsztyn
Kontaktowanie:

#18 Post autor: Bajek »

Jak miałem 7 lat, w wakacje 1999

Awatar użytkownika
diamen
Posty: 470
Rejestracja: 15 maja 2011, 21:23
Lokalizacja: Gliwice
Kontaktowanie:

#19 Post autor: diamen »

20 lat, rok temu się zaczęło :D
Kolekcja: Kolekcja kapsli

Awatar użytkownika
JulasTczew
Posty: 1134
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:23
Lokalizacja: 83-110 Tczew

#20 Post autor: JulasTczew »

Ja zacząłem w Lipcu 2009 czyli jak miałem 15 lat.
Po pół roku odkryłem forum, zacząłem wymieniać i kupować :)
2563 polskich kapsli i
3573 zagranicy.

Razem 6136 kapsli od Lipca 2009 - stan na dzień 1.04.2012r

Awatar użytkownika
milan1899
Posty: 242
Rejestracja: 15 stycznia 2009, 17:12
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

#21 Post autor: milan1899 »

Pierwsze zetknięcie się ze zbieraniem kapsli miałem około 1990 roku jak miałem 7 lat. Niestety po około 2-3 latach przestałem i schowałem kapsle na kolejnych kilka lat do szuflady ale ostatecznie wszystkie zebrane okazy przepadły.
Moje ponowne zainteresowanie kapslami zaczęło się w połowie 2008 roku kiedy to po raz pierwszy natknąłem się na forum. Potem znajdywałem co raz więcej stron kolekcjonerów i postanowiłem zacząć zbierać ponownie.
Od tego momentu im więcej czasu mija tym mam więcej chęci do dalszego kolekcjonowania.

Iron1948
Posty: 62
Rejestracja: 25 czerwca 2012, 13:29
Lokalizacja: Polska

#22 Post autor: Iron1948 »

Heh,Ja również jako mały chłopiec zaczynałem w latach 90.Pamiętam,że zbierałem je z kolegą, znosiłem do domu i się nimi bawiliśmy.Niestety nie wiem co się z nimi stało, gdzieś pewnie przepadły w piwnicy...Ale gdybym je znalazł, byłbym mega zadowolony.Tam były na prawdę ciekawe kapsle, i to w liczbach hurtowych. Ale by była kolekcja+super wymiany za duble...ehh, piękne lata 90...

Awatar użytkownika
almin
Posty: 514
Rejestracja: 24 listopada 2011, 17:16
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Kontaktowanie:

#23 Post autor: almin »

a więc nikogo nie zaskoczę jak napiszę, że pierwszy kapsel "zebrałem" jako szczeniak. Ile miałem lat nie pamiętam, na pewno to było w podstawówce. Pod jakimś sklepem piliśmy z kumplami oranżadę i podniosłem kapsel po piwie. Pamiętam jak dziś, że był to Strzelec (pewnie 1, albo 2). I pomyślałem wtedy, że może zacząć zbierać piwne kapsle. Ale po kilku dniach gdzieś to umknęło i tyle. Pomysł wrócił w 2008 roku, ale szału nie było. Dopiero od połowy 2009 tak poważniej się za to zabrałem. :)
Co ciekawe - wtedy jako smarkacz tylko ja miałem taki plan na zbieranie. Nikt z moich kumpli nie podłapał tego pomysłu...
Kolekcjoner kapsli piwnych. Sygnaturom podziękowałem

http://alminkapsle.jimdo.com/

Awatar użytkownika
yoreck
Posty: 2161
Rejestracja: 26 sierpnia 2005, 20:43
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

#24 Post autor: yoreck »

Dawno,dawno temu ,a było to na przełomie lat 60/70 zacząłem zbierać kapsle ,aby rozgrywać nimi Wyścig Pokoju.Pamiętam również,że miałem i te z korkami - one były używane tylko w domu , bo na dywanie lepiej"szły" .Nawet do głowy mi nie przyszło ,że można je zbierać.Ale leżały dosyć długo gdzieś w szafie jako pamiątka z dzieciństwa,a w śmieciach wylądowały po mojej wyprowadzce ,czyli w 1987 roku.Jeszcze teraz na samo wspomnienie o tych wywalonych kapslach robi mi się "ciepło"
Mój początek to 2003 rok - wtedy zacząłem zbierać na "poważnie" i tak jest do dziś
www.yoreck.ugu.pl
Ciganen komen Jurken.
吉卜賽人的頭部不公開

Kinson
Posty: 114
Rejestracja: 19 czerwca 2012, 18:33
Lokalizacja: Gliwice

#25 Post autor: Kinson »

Zbierałem jako bajtel, razem z etykietkami i podstawkami z piwa, później oczywiście te zbiory z lat 90-tych wywaliłem, ostał mi się ino otwieracz przysłany przez Diebelsa, wróciłem do zbierania jak zacząłem w 2009 próbować różne piwa, a kapsli przecież szkoda wywalać :-)

Awatar użytkownika
Dariobeer
Posty: 1268
Rejestracja: 05 listopada 2011, 17:06
Lokalizacja: Konin
Kontaktowanie:

#26 Post autor: Dariobeer »

Początek kolekcjonowania kapsli,a własciwie birofilistyki-1986 (rok po wyjściu z wojska) Dodatkowo zbieram otwieracze,podstawki,przedwojenne butelki z tłoczonymi napisami,porcelanki.Główny zbiór to polskie etykiety piwne (tego mam najwięcej-około 21 tys.) :)

Awatar użytkownika
Siemion
Posty: 115
Rejestracja: 19 lutego 2012, 10:32
Lokalizacja: Kalwaria Zebrzydowska/Kraków

#27 Post autor: Siemion »

Na poważnie od ok 3 czyli mając lat 17, na poważnie czyli zacząłem segregować kapsle pochodzeniem później odkryłem sygnatury, pierwsza giełda jak pierwsza dziewczyna :D tajemnicza... ale wciągnęło mnie to i zamierzam wciąż pomnażać swoja kolekcje..

Awatar użytkownika
mateusz88
Posty: 2
Rejestracja: 28 maja 2012, 15:19
Lokalizacja: opolskie

#28 Post autor: mateusz88 »

Tak jak większość także zaczęło sie zbieranie za dzieciaka a póżniej kojekcja przepadła... Było to w latach 1994 - 1998... Pilnowałem dziadka, zwłaszcza w ciepłe dni kiedy pójdzie do komórki po okocima i żeby po otwarciu kapsla dal mi zamiast wyrzucac do śmieci... Fakt za wiele róznych nie było bo dzidek mial kilka piw które mu smakowały i nie eksperymentował. M.in. okocim mocne (naj bardziej lubiał), van pur, dort munder, eb, żywiec... ćzyli standardówka jak na tamte lata. Niestety kolekcja przepadła podczas powodzi w lipcu 1997... Póżniej pórbowałem ponownie ale zapał sie skończył i po roku skończyłem kolekcjonowanie. W 2008 (czyli 10 lat przerwy) ponownie zacząłem kolekcjonowanie i tak zostało do teraz. Coraz bardziej z czasem wciąga. Do dzis mam 412 kapsli bez sygnatur i serii osobiście wypitych piwek plus 10 zdobytych starszych kapsli...

piwosz1997
Posty: 29
Rejestracja: 19 maja 2012, 07:00

#29 Post autor: piwosz1997 »

ja kapsle zbieram od 2006r. dobrze pamiętam, razem z rodziną pojechaliśmy nad morze i to tam znalazłem moje 3 pierwsze kapselki, które mnie tak zafascynowały, był to żywiec, tatra i karmi, mam je do dziś, nie zgubiłem moich pierwszych kapsli jak większość z was (po przeczytaniu postów wyżej), następnego dnia (pamiętam) pozbierałem wszystkie kapsle, najwięcej łomż jakie udało mi się uratować przed moimi braćmi, gnietli kapsle młotkami na płasko, służyło to nam jako "kasa" w różnych zabawach. W roku 2008 do pomocy w powiększaniu mojej kolekcji wciągnąłem wujka, który jest kapitanem na statku i pływa po świecie rozwożąc kontenery, to dzięki niemu moja kolekcja jest jaka jest bo jeszcze w tym samym roku przeszła mi ochota na zbieranie kapsli, wujek co jakiś czas przysyłał mi paczki z kapselkami, odkładałem je na półkę nawet nie przeglądając, a nic mi nie wpadło do głowy powiedzieć wujkowi że nie zbieram już kapsli, a ten nic nie wiedząc ciągle mi tam coś podsyłał w paczuszkach, aż do bieżącego roku aż coś znowu we mnie dygło i powracam, ale myślę, że teraz to na dobre i nie przejdzie mi to tak szybko :D

Awatar użytkownika
wtk
Posty: 2526
Rejestracja: 14 listopada 2010, 10:31
Lokalizacja: okolice Wrocławia

#30 Post autor: wtk »

piwosz1997 My też mamy taką nadzieję, że Ci nie odejdzie!!! :D

ODPOWIEDZ