Uwagi do katalogu kapsli

Tu można rozmawiać o wszystkim :)
Wiadomość
Autor
banaan
Posty: 0
Rejestracja: 25 czerwca 2015, 21:40

Uwagi do katalogu kapsli

#1 Post autor: banaan »

Szanowni Forumowicze,
List poniższej treści wysłałem wczoraj do kolegi Pawła , administratora Katalogu Kapsli z myślą o wywołaniu dyskusji na temat kształtu i treści Katalogu. "Zmusił" mnie abym sam zamieścił go na forum. To mój debiut. Wyjątkowo pozostawiam go podpisany imieniem i nazwiskiem.

Drogi Kolego Pawle,
Minęło praktycznie pól roku od przebudowy i rozszerzenia funkcjonalności prowadzonego przez Ciebie katalogu.
Jest to chyba wystarczający czas , aby podjąć dyskusję czy wszystko się sprawdziło. Nie jestem biegłym forumowiczem, ale jeśli uznasz za stosowne upoważniam Cię do upublicznienia tego listu na forum. Wiem, że dyskusja jest, dyskutowaliśmy na ten temat też podczas giełdy w Tychach.
Wiem, że dotychczas reprezentowałeś pogląd, że każdy zbiera co chce (czytaj: a katalog jest mój). Ale odkąd zdecydowaliście się z Kolegami na pobieranie opłat za korzystanie z różnych funkcjonalności katalogu, powinniście brać także pod uwagę opinie użytkowników.
Teraz do rzeczy:
1. Nowa rzeczywistość z markami produkowanymi w różnych browarach spowodowała, że wydzieliliście marki, ale tylko niektóre, jako odrębny byt. Teraz trzeba być konsekwentnym. Jeżeli wydzieliłeś markę ARGUS to trzeba być konsekwentnym, a nie to ostatnie zamieszanie , Łomża, Rakszawa, Łomża. Argus to Argus i kwita. Inaczej za jakiś czas obudzimy się z problemem jaki był w zeszłym roku.
2. Wydzieliłeś kilka marek nie zachowując konsekwencji i kilka marek produkowanych kiedyś w kilku browarach przypisałeś do browarów zamkniętych (Wojak, Piast, Królewskie). A może lepiej by było je usamodzielnić jak Tatra czy Redd's.
3. Chyba trzeba się zastanowić, czy potrzebnie wydzielałeś "produkcję na eksport" i "produkcja na zlecenie". Istotą jest, że piwo powstało w danym browarze, a nie gdzie pojechało . A co z Lechem, Tyskim czy Żywcem i innymi browarami, które wysyłają lub kiedyś wysyłały swoje piwa na za granicę. W tym układzie należy zadać pytanie dlaczego stare eksportowe kapsle Okocimia czy Żywca nie są wydzielone jako "produkcja na eksport"?
4. Ostatnio wydzieliłeś browar Grodzisk nr 2. Czy to potrzebne , jeśli w ostatniej aktualizacji nie wydzieliłeś "Grybów 2", czy wcześniej "Bojanowo 2". Nie wspomnę już, że nigdy nie wydzieliłeś (i chwałą Bogu) osobno starego Poznania (tego z Dzierżyńskiego) i tego nowego ze Szwajcarskiej. Jeszcze raz się nad tym zastanów.
5. Wszyscy zbieramy KAPSLE OD PIWA. Czyli warunkiem katalogowania i umieszczenia w zbiorze jest CZY DANY KAPSEL BYŁ STOSOWANY DO ZAMYKANIA BUTELKI Z PIWEM. Nie powinna mieć znaczenia technika wykonania ani forma czy treść na kapslu. Dotyczy to tzw. tampodruków, naklejek na kapsle czy datowników z nazwą browaru., a także innych np. kapsli szachowych stosowanych w Olsztynie czy w Konstancinie.
6. W dzisiejszej aktualizacji, która jeszcze wczoraj wyglądała inaczej wprowadziłeś nową markę Netto (wczoraj wieczorem było inaczej z nazwą browaru, ale nie zapamiętałem). Uważaj, tworzysz nowy precedens. jeżeli jest browar, który to wyprodukował to trzymajmy się tego. A co zrobisz za chwilę z Głubczycami dla Biedronki? Wydzielisz kategorię Biedronka? To może prowadzić do szaleństwa.
7. Ostatnia sprawa, bieżąca. W marcu na rynku pojawiły się dwa kapsle browaru Staropolskiego ze Zduńskiej Woli, czerwone o treści czarnej i białej. Pomimo trzech aktualizacji, biały nie pojawił się w katalogu. Wysyłam Ci 3 zdjęcia robocze dla potwierdzenia. Specjalnie fotografowałem butelki z piwem Zduńskie i Łódzkie. Nie umiem robić takich zdjęć jak Ty, ale mogę Ci wysłać taki kapsel, bo mam ich kilka.

Kolego Pawle, wszystko co napisałem wynika z troski, aby było lepiej, sprawniej i przejrzyściej. Proszę to przyjąć z pokorą i zastanowić się nad tym (ewentualnie,jak pisałem na wstępie poddać to pod dyskusję), aby katalog był jak najlepszy i dawał jak najwięcej przyjemności przy korzystaniu z niego WSZYSTKIM KOLEKCJONEROM.
Z poważaniem
Andrzej Banaszak
banaan
Zbieram kapsle od ponad 40 lat, z przerwami, Polskę i Świat. Mój zbiór przekracza 8000 sztuk

Awatar użytkownika
Ganz
Posty: 92
Rejestracja: 08 lutego 2008, 21:43
Lokalizacja: Ruda Śląska 6

Re: Uwagi do katalogu kapsli

#2 Post autor: Ganz »

Witam
Odniosę się tylko do 1 rzeczy otóż ponawiam moja prośbę by może zacząć katalogować kapsle w zależności od daty ukazania ich się na rynku bez podziału na przynależność do danego browaru czy rodzaju wtedy każdy kapsel miałby swój unikalny i niezmienny nr w katalogu.Poza tym nie byłoby problemu z umieszczaniem kapsli w albumach uniknęlibyśmy ich ciągłego przekładania .Zaznaczam ze nie mam pojęcia co zrobić z kapslami starszymi o których nie wiemy w jakim się czasie ukazały.Strona wikiego doskonale nam obrazuje jeżeli się nie mylę wszystkie kapsle które wyszły bodajże od 2006 roku.
Taki sposób katalogowania to nic nowego jest on z powodzeniem stosowany np w numizmatyce czy filatelistyce i doskonale się sprawdza.
Pozdrawiam Wszystkich

ODPOWIEDZ