Poziomo czy pionowo

Tu można rozmawiać o wszystkim :)
Wiadomość
Autor
henryk
Posty: 134
Rejestracja: 20 listopada 2016, 06:50

Poziomo czy pionowo

#1 Post autor: henryk »

Może ktoś wytłumaczy laikowi dlaczego raz pokazuje się szatę graficzną kapsli (znaczna większość) w pozycji poziomej i tak chyba być powinno
a innym razem (zdecydowana mniejszość) w pozycji pionowej? Gdzie tkwi zależność? Czym to tłumaczyć?

Awatar użytkownika
Kibi
Posty: 1351
Rejestracja: 09 kwietnia 2005, 19:23
Lokalizacja: Prawie Warszawa

Re: Poziomo czy pionowo

#2 Post autor: Kibi »

Nie jestem pewien, o które kapsle Ci chodzi, ale przychodzą mi do głowy Lechy i Okocimie.
W przypadku Lecha sprawa wydaje się prostsza: pomimo pionowego napisu logo jest w poziomie, czyli można się domyślać, że taki był zamysł plastyka, który to projektował.
W przypadku Okocimia obrócony jest zarówno napis jak i logo, więc trudno to wytłumaczyć.
Jedyne co przychodzi mi do głowy, to fakt, że pierwsze kapsle z takim napisem nie miały logo, więc można było je uznać za "pionowe" analogicznie do Lecha.
Ale kiedy w następnych pojawił się herb Okocimia leżący na boku, trzeba było uznać, że to błędne rozumowanie
Moje Grolsche już 168 sztuk !!
Moja Coca Cola - 2509 sztuk!

Awatar użytkownika
krzysio
Posty: 1300
Rejestracja: 14 lipca 2014, 18:55
Lokalizacja: W-wa
Kontaktowanie:

Re: Poziomo czy pionowo

#3 Post autor: krzysio »

Czasem na ułożenie kapsla ma również wpływ umieszczenie sygnatury. Np. new box przeważnie jest na godzinie III i czasem na siłę układa się kapsel tak, aby sygnatura miała poprawne ułożenie.
Grzegorz & Krzysio
Zbieramy kapsle polskie z sygnaturami
Tutaj jest link do naszej kolekcji i dubli.

Awatar użytkownika
Kibi
Posty: 1351
Rejestracja: 09 kwietnia 2005, 19:23
Lokalizacja: Prawie Warszawa

Re: Poziomo czy pionowo

#4 Post autor: Kibi »

Moim zdaniem to podstawowy błąd. Położenie sygnatury określa się w stosunku do wzoru na kapslu a nie odwrotnie.
W przypadku wielu kapsli, które ostatnio zmieniły miejsce sygnatury cp, można powiedzieć, że sygnatura jest zawsze na VIII tylko wzór/napis jest coraz bardziej krzywy :D.
Moje Grolsche już 168 sztuk !!
Moja Coca Cola - 2509 sztuk!

henryk
Posty: 134
Rejestracja: 20 listopada 2016, 06:50

Re: Poziomo czy pionowo

#5 Post autor: henryk »

Czyli wszystko zależy od tego kto umieszcza rysunek kapsla w katalogu i czy wybierze pozycję poziomą czy pionową?
Przykład: Brzesko 167 jest umieszczone poziomo ale jeżeli umieścimy je pionowo to będzie wyglądało jak Brzesko 176 i analogicznie jeżeli Brzesko 176 ułożymy w poziomie to będzie wyglądało jak Brzesko 167. Z tego wynika, że jest dowolność interpretacji a tak chyba nie powinno być. Powinna być umowa pomiędzy kolekcjonerami kapsli, że albo wszystkie układamy poziomo grafiką i wtedy wyłapujemy różnice w położeniu sygnatury lub sygnaturę umieszczamy zawsze na jednakowej (jakiej?) godzinie i wtedy o odmianie kapsla decyduje położenie grafiki. Jednak chyba to pierwsze rozwiązanie jest bardziej logiczne. Układ poziomy grafiki i o odmianie decyduje położenie sygnatury.

W obecnej sytuacji pozyskując nowy kapsel nie mogę określić na jakiej godzinie znajduje się sygnatura. Znaczy się mogę ale nigdy nie będę miał pewności czy autor katalogu umieści go też tak samo jak ja i w tym jest cały szkopuł. Brak jednej reguły do pozycjonowania kapsla.

A co o tym sądzi autor katalogu?

Awatar użytkownika
chinet
Posty: 4136
Rejestracja: 19 marca 2006, 13:37
Lokalizacja: Błonie

Re: Poziomo czy pionowo

#6 Post autor: chinet »

Jestem trollem :mad:

henryk
Posty: 134
Rejestracja: 20 listopada 2016, 06:50

Re: Poziomo czy pionowo

#7 Post autor: henryk »

Poczytałem i nadal pozostaję z tym samym dylematem od którego zacząłem - poziomo czy pionowo.
Przynajmniej w miejscu przechowywania tych kapsli mogę je sobie układać wg mojego uznania czyli grafiką poziomo.
Dla oka przyjemniej a przypisany nr katalogowy wyznacza mi kolejność kapsla. Wiem też jak inni patrzą na ten problem
a to zwiększa moją wiedzę na wzmiankowany temat. Dzięki za wyjaśnienia.

Awatar użytkownika
Kibi
Posty: 1351
Rejestracja: 09 kwietnia 2005, 19:23
Lokalizacja: Prawie Warszawa

Re: Poziomo czy pionowo

#8 Post autor: Kibi »

henryk pisze: 17 kwietnia 2017, 14:08 Przykład: Brzesko 167 jest umieszczone poziomo ale jeżeli umieścimy je pionowo to będzie wyglądało jak Brzesko 176 i analogicznie jeżeli Brzesko 176 ułożymy w poziomie to będzie wyglądało jak Brzesko 167.
Nie całkiem rozumiem ten przykład. Brzesko 167 w żadnym ułożeniu nie jest nawet podobne do 176, zapewne chodziło o jakiś inny numer.
Mam zastrzeżenia do sposobu umieszczenia skanów niektórych kapsli w katalogu, ale z całą pewnością nie ma tam identycznych kapsli, różniących się jedynie obróceniem skanu wokół własnej osi.
Moje Grolsche już 168 sztuk !!
Moja Coca Cola - 2509 sztuk!

henryk
Posty: 134
Rejestracja: 20 listopada 2016, 06:50

Re: Poziomo czy pionowo

#9 Post autor: henryk »

Nie dopisałem i nie wyjaśniłem. Chodziło mi o to, że jeżeli te dwa numery poprzestawiamy to położenie sygnatur będzie w tym samym miejscu.
167 - sygnatura na XII i jeżeli 176 pokażemy poziomo to sygnatura też będzie na XII.
Odwrotnie to samo jeżeli 167 pokażemy w pionie to sygnatura będzie pomiędzy VIII-IX czyli w miejscu jak pokazuje 176.
W prowadzonych dyskusjach poruszano ten wątek o zachowaniu sygnatur na pewnych określonych godzinach.
W przypadku 167 i 176 odstąpiono od tego - dlaczego?

henryk
Posty: 134
Rejestracja: 20 listopada 2016, 06:50

Re: Poziomo czy pionowo

#10 Post autor: henryk »

A jednak w moich dociekaniach nie jestem odosobniony. Oto poniższy przykład a z pewnością jest ich o wiele więcej.

Re: Katalog kapsli polskich
#582 Post autor: Kibi » 15 kwietnia 2017, 12:35

Już kiedyś pytałem o kapsel Carlsberg 33 ale bez odpowiedzi. Sytuacja powtarza się w przypadku nowego kapsla 34.
Dlaczego te kapsle umieszczone są do góry nogami? Logo firmy Carlsberg ma jasny i niewątpliwy kształt.
Zapewne chodzi o to, żeby sygnatury znalazły się na zwyczajowych miejscach ale mnie to nie przekonuje.
Carlsberg 10 i 11 mają dap na IX. Je też można przekręcić tak, żeby było na V

ODPOWIEDZ