Kto wie - podpowie

Zakrętki od butelek plastikowych i szklanych
Wiadomość
Autor
henryk
Posty: 134
Rejestracja: 20 listopada 2016, 06:50

Re: Kto wie - podpowie

#31 Post autor: henryk »

Potwierdzam otrzymanie pliku. Dla własnych potrzeb na kopii nanoszę swoje zapiski i przeróbki.
Bardzo mi to uprościło skatalogowanie moich tymbarków plastykowych Dn 32 i Dn 42 a także zaoszczędzenie czasu na wpisywanie haseł.

henryk
Posty: 134
Rejestracja: 20 listopada 2016, 06:50

Re: Kto wie - podpowie

#32 Post autor: henryk »

Jeden kapsel a tyle zachodu. Dlaczego jest to tak zagmatwane? Mam na myśli odszukanie w katalogu (bez sygnatur) kapsla. Na kapslu stoi jak byk browar GONTYNIEC. Po jakimś czasie odnajduję pomiędzy browarem MIŁOSŁAW a browarem JABŁONOWO grupę GONTYNIEC SA. W tej grupie znajduje się: CHODZIEŻ, CZARNKÓW i KONSTANCIN. W dalszym ciągu nie odnalazłem browaru GONTYNIEC. Metodą prób i błędów po kliknięciu na CHODZIEŻ widzę szukany kapsel. Jest to kapsel nr 5. Jednak nie jest to browar GONTYNIEC bo u góry czytam niebieski napis: Browar Kamionka. Czyli, że co? - browar Gontyniec nagle staje się browarem Kamionka. Nie rozumiem takiej formy zapisu. Jeżeli na kapslu jest napisane browar Gontyniec to przecież taki browar istniał. Katalog tego nie odnotowuje. Ten kapsel powinien być zapisany (według mnie) w Browarach jako Browar Gontyniec nr 5 i nie było by tyle zamieszania. A jakie jest Wasze zdanie?

Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 2008
Rejestracja: 08 lutego 2005, 14:58
Lokalizacja: Prawie Warszawa

Re: Kto wie - podpowie

#33 Post autor: Krzysiek »

Nie znajdziesz takiego browaru w katalogu bo Browar Gontyniec to nie jest browar (w sensie zakładu warzącego piwo) tylko nazwa spółki w skład której wchodzi m. in. browar Kamionka.
Obserwuj ZIELONE KARTKI na Facebooku :)

henryk
Posty: 134
Rejestracja: 20 listopada 2016, 06:50

Re: Kto wie - podpowie

#34 Post autor: henryk »

Dzięki, teraz już wiem co powinienem zrobić aby za jakiś czas kiedy wpadnie mi w ręce jakiś kapsel z jakimś napisem. Założyłem sobie plik o nazwie "ODSYŁACZE". Często kiedy przeglądam katalog w poszukiwaniu i oznakowaniu nowo zdobytego kapsla napotykam takie kapsle jak np. GNIEWOSZ. Powtórka tego o czym pisałem wcześniej. Teraz korzystając z mojego pliku ODSYŁACZE wpisuję sobie w pierwszą rubrykę GNIEWOSZ i wypełniam pozostałe rubryki. Jak trafi mi się taki kapsel to bez trudu go odnajdę i zapiszę jego lokalizację w moich zbiorach.
Załączniki
odsyłacze.docx
(12.93 KiB) Pobrany 298 razy

henryk
Posty: 134
Rejestracja: 20 listopada 2016, 06:50

Re: Kto wie - podpowie

#35 Post autor: henryk »

W internecie znalazłem taki opis, cytuję go:

"Piwa opatrzone nazwą Gniewosz kryją jakąś tajemnicę. Z tego co pamiętam Browar Gontyniec znajdował się w Pile, dlatego nie małe było moje zdziwienie gdy dziś na etykiecie jasnego Gniewoszka znalazłem informację, że browar znajduje się w Chodzieży. Załadowali nocą na ciężarówkę i przewieźli z Piły do Chodzieży? Raczej nie!
Piwo z Browaru Gontyniec są raczej produkowane przez jakiś browar zewnętrzny, świadczy o tym zapis „wyprodukowano dla” na tylnej etykiecie. Patrząc na butelkę (bączek 0.33), etykietę w starodawnym stylu czy chociażby kapsel nasuwa się naturalna myśl, że to robota piwowarów z Czarnkowa. Ależ, podobno nie! W Gniewoszach rzekomo „maczał palce”, jakiś spec, który niegdyś pracował dla Czarnkowa, jednak piwo raczej tam nie jest warzone."

To może jednak istniał browar Gontyniec?

henryk
Posty: 134
Rejestracja: 20 listopada 2016, 06:50

Re: Kto wie - podpowie

#36 Post autor: henryk »

Czym się różni Lech 67 (98) od Lecha 71 (103) ?

Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 2008
Rejestracja: 08 lutego 2005, 14:58
Lokalizacja: Prawie Warszawa

Re: Kto wie - podpowie

#37 Post autor: Krzysiek »

Zwróć uwagę na napisy na ząbkach.
Obserwuj ZIELONE KARTKI na Facebooku :)

henryk
Posty: 134
Rejestracja: 20 listopada 2016, 06:50

Re: Kto wie - podpowie

#38 Post autor: henryk »

Gapiostwo z mojej strony bo różnica w napisach wyraźna. Oznaczyłem w katalogu posiadanie tego kapsla, zapisałem w moim katalogu podręcznym pod jaka pozycją czyli pod jakim numerem umieściłem w moim zbiorze. Za pomocną radę dziękuję.

henryk
Posty: 134
Rejestracja: 20 listopada 2016, 06:50

Re: Kto wie - podpowie

#39 Post autor: henryk »

Czy ktoś ma namiary na katalog zagranicznych nakrętek. Dostałem kilka i chciałbym je odszukać.

henryk
Posty: 134
Rejestracja: 20 listopada 2016, 06:50

Re: Kto wie - podpowie

#40 Post autor: henryk »

Czy oprócz mnie jeszcze ktoś zbiera nakrętki? Pytam bo nie widzę wpisów w tym temacie. Wysłałem skan nakrętki do załączenia w katalogu i dostałem odpowiedź - patrz: # 7 (Wismat). Jednak od tamtej pory minęło już 5 miesięcy. Wpisu nie ma. Aktualizacji także. Totalny zastój. Szkoda. Wracając do pierwszego zdania pytam bo nie chcę zbierać dubletów. Oddawać na przemiał szkoda bo akurat może ktoś coś sobie z tego wybrać. Pozostaje tylko uzgodnienie odbioru.

Awatar użytkownika
chinet
Posty: 4136
Rejestracja: 19 marca 2006, 13:37
Lokalizacja: Błonie

Re: Kto wie - podpowie

#41 Post autor: chinet »

Są tacy maniacy :) .
Wiem, że krajowe zbierają forumowi Koledzy: Wiki i Kowalsik, a zagranicę chyba Włodek, ale nie wiem czy on zagląda na forum.
Jestem trollem :mad:

Awatar użytkownika
Kowalsik
Posty: 1732
Rejestracja: 07 lutego 2005, 17:25
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Kto wie - podpowie

#42 Post autor: Kowalsik »

Zbieram. A Włodek nie zagląda - nie używa Internetu.
Kowalsik

Awatar użytkownika
wismat
Administrator
Posty: 3622
Rejestracja: 20 października 2006, 16:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Kto wie - podpowie

#43 Post autor: wismat »

henryk pisze: 14 stycznia 2019, 04:27 Czy oprócz mnie jeszcze ktoś zbiera nakrętki? Pytam bo nie widzę wpisów w tym temacie. Wysłałem skan nakrętki do załączenia w katalogu i dostałem odpowiedź - patrz: # 7 (Wismat). Jednak od tamtej pory minęło już 5 miesięcy. Wpisu nie ma. Aktualizacji także. Totalny zastój. Szkoda. Wracając do pierwszego zdania pytam bo nie chcę zbierać dubletów. Oddawać na przemiał szkoda bo akurat może ktoś coś sobie z tego wybrać. Pozostaje tylko uzgodnienie odbioru.
Zgadza się. Przyznaję się że katalog zakrętek poszedł w odstawkę i złożyłem obietnicę bez pokrycia w tym przypadku (ale skan u mnie nie zginął). Szczerze mówiąc nie wiem jaka przyszłość czeka katalog zakrętek w moich rękach. Kiedyś dzięki OGROMNEJ pomocy Krzysztofa Wiktorowskiego udało się skompletować naprawdę większość znanych wzorów w katalogu. Jednakże zapał wśród kolekcjonerów trochę opadł, u mnie obowiązki kapslowe wzięły górę i tak to stan wegetacji trwa. Zrobiło się na pewno wiele zaległości z nowościami, bo sam przestałem aktywnie kupować napoje dla zakrętek. Tak się składa, że akurat wczoraj opłacałem rachunki za stronę katalogu zakrętek i chwilę się zastanawiałem co robić. Póki co stwierdziłem, że jeszcze zapłacę rachunek, ale nie jestem w stanie określić co dalej... Trzeba uczciwie przyznać, że grono kolekcjonerów kapsli jest jednak znacznie większe.
https://wismat.kolekcjakapsli.pl - moja strona | https://KatalogKapsli.pl - katalog kapsli polskich

henryk
Posty: 134
Rejestracja: 20 listopada 2016, 06:50

Re: Kto wie - podpowie

#44 Post autor: henryk »

#43
Smutne to ale prawdziwe i szczere. Wiele dziedzin kolekcjonerstwa ma wzloty i upadki. Choćby te dwa przykłady; filumenistyka (etykiety zapałczane) i karty telefoniczne. Trzeba się z tym pogodzić. Puki co to ja sobie zbieram nadal na zasadzie oglądu. Zdobyłem, sprawdziłem wzrokowo. Nie miałem takiej więc ją do zbioru. W tym układzie nie prowadzę żadnych list stanu posiadania i pożądania. Układ alfabetyczny też cieszy oko.

henryk
Posty: 134
Rejestracja: 20 listopada 2016, 06:50

Re: Kto wie - podpowie

#45 Post autor: henryk »

# 42
Włodek mieszka w tym samym mieście co i ja. Nieraz się spotykamy. Od niego dostaję Tymbarki z napisami.
Jeżeli nic nie stanie mi na przeszkodzie to najprawdopodobniej będę chciał być na giełdzie w Gdańsku i tam mogę przywieźć dublety nakrętek. Druga opcja to giełda czerwcowa w Szczecinie. Teraz dublety wrzucam do kartonu. Przed wyjazdem na giełdę wybiorę po dwie sztuki i zabiorę ze sobą.

Awatar użytkownika
caralinus
Posty: 380
Rejestracja: 21 czerwca 2014, 21:26
Lokalizacja: Swarzewo k.Pucka / pomorskie

Re: Kto wie - podpowie

#46 Post autor: caralinus »

ja też zbieram
jak coś ruszy mogę porobić skany/zdjecia braków - kiedyś troche powstawiałem na forum ale ruszyły prace na kapslowym nie piwnym i tu zapadła cisza - jak coś ruszy to z chęcią porobie
zbieram krajowe ale na razie mam skromny zbiór
piwne i nie piwne bez sygnatur Polskie, zagraniczne serie , zakrętki PET Polskie , porcelanki Polskie

dubelki :https://chomikuj.pl/caralinus

Awatar użytkownika
krzysio
Posty: 1300
Rejestracja: 14 lipca 2014, 18:55
Lokalizacja: W-wa
Kontaktowanie:

Re: Kto wie - podpowie

#47 Post autor: krzysio »

Ja akurat nakrętek polskich nie zbieram, ale pozwolę sobie zabrać głos w dyskusji.
Problemem takich sytuacji jest to, że wymaga ona nakładu pracy 1 osoby - tu wismata . Jeśli 1 osoba prowadzi kilka projektów, to nie ma czasu każdemu z nich poświęcić odpowiednio dużo. Już dawno temu należało by ( ktoś powie - mądrala... ) przygotować katalog tak, aby współtworzyli go inni - np tak, jak to ma miejsce w katalogukapsli.pl w dziale Poczekalnia. Więcej - powinien być 1 nadzorca, a kilka osób dodawać gotowe skany produktów w/g określonego wymagania ( typ obrazka, rozmiar, rozdzielczość itp ). Widzę po stronach kolekcjonerów, że wiele osób ma skanery , albo potrafi w podstawowy sposób ( tak, jak ja ) obrobić obrazek typu skan, czy zdjęcie. Nadzorca jedynie zatwierdza - bez dodatkowej pracy - produkt w katalogu.
Taki szablon katalogu do wszystkiego - filumenistyka - proszę bardzo ( oddałem kiedyś jeszcze w poprzednim wieku ze dwa spore kartony z pudełkami po zapałkach komuś, także pudełko z dziewiczymi etykietami zapałczanymi ), zawieszki do herbaty - kolejny album, inny pomysł - cyk i jest.
Wystarczyłoby, aby ktoś się zajął nadzorem takiego projektu - finansował serwer + opłacił np jednorazowy zakup silnika albumu.
Silnik, na którym pracuje nasz katalog jest dobry, a nowy będzie jeszcze lepszy. Może ktoś z Was przekona np. wismata, żeby przygotował silnik np. dla kolekcjonerów otwieraczy albo innego cudactwa, które jeszcze nie ma uporządkowanego katalogu. Na 100% przyczyni się to do wzrostu popularności tego hobby.
Grzegorz & Krzysio
Zbieramy kapsle polskie z sygnaturami
Tutaj jest link do naszej kolekcji i dubli.

henryk
Posty: 134
Rejestracja: 20 listopada 2016, 06:50

Re: Kto wie - podpowie

#48 Post autor: henryk »

Kto pyta nie błądzi, więc pytam.
Do identyfikacji kapsli zagranicznych korzystam z wyszukiwarki www.battlecaps.de
Szukałem kapsla Desperados zielony z sygnaturą HB. Znalazłem go pod pozycją nr 171
Pytanie brzmi: Czy pozycja (numer po lewej stronie) tabelki jest stały a nowości wpisuje się pod pierwszy wolny numer?
Jest to dla mnie o tyle istotne, że na swojej liście posiadania zapisuję ten kapsel jako nr 171. Jest to wtedy odnośnik do porównywania z innym podobnym kapslem. Jak w tytule, kto wie, podpowie.

Awatar użytkownika
caralinus
Posty: 380
Rejestracja: 21 czerwca 2014, 21:26
Lokalizacja: Swarzewo k.Pucka / pomorskie

Re: Kto wie - podpowie

#49 Post autor: caralinus »

henryk pisze: 23 stycznia 2019, 06:10 Kto pyta nie błądzi, więc pytam.
Do identyfikacji kapsli zagranicznych korzystam z wyszukiwarki www.battlecaps.de
Szukałem kapsla Desperados zielony z sygnaturą HB. Znalazłem go pod pozycją nr 171
Pytanie brzmi: Czy pozycja (numer po lewej stronie) tabelki jest stały a nowości wpisuje się pod pierwszy wolny numer?
Jest to dla mnie o tyle istotne, że na swojej liście posiadania zapisuję ten kapsel jako nr 171. Jest to wtedy odnośnik do porównywania z innym podobnym kapslem. Jak w tytule, kto wie, podpowie.
nie orientuje się ale w tym dziale raczej bedzie ciężko - tu jezt o zakrętkach - to pytanie lepiej zadać w dziale kapsle lub pub - szybciej bedzie odpowiedz bo tu mało ludzi zaglada
piwne i nie piwne bez sygnatur Polskie, zagraniczne serie , zakrętki PET Polskie , porcelanki Polskie

dubelki :https://chomikuj.pl/caralinus

henryk
Posty: 134
Rejestracja: 20 listopada 2016, 06:50

Re: Kto wie - podpowie

#50 Post autor: henryk »

Jak zwykle - jak trwoga to do ...
To do znawców tematu a w tym przypadku do kolekcjonerów kapsli i etykiet nie tylko piwnych ale także i innych napoi.
Jeżeli ktoś zechce się podzielić ze mną swoją wiedzą będę bardzo wdzięczny.
Chodzi mi o namiary na ww etykiety i kapsle do tematu GRYF (mityczne stworzenie zwane GRYFEM).
Z góry serdecznie dziękuję.

danielz49
Posty: 38
Rejestracja: 09 czerwca 2016, 11:45

Re: Kto wie - podpowie

#51 Post autor: danielz49 »

Gryfa znaleźć możemy na kapslach browaru Bytów oraz na nakrętkach (kiedyś też kapslach) polmosu Białystok
Załączniki
IMG_20190623_120121_912-696x947.jpg
IMG_20190623_120121_912-696x947.jpg (110.14 KiB) Przejrzano 18303 razy

henryk
Posty: 134
Rejestracja: 20 listopada 2016, 06:50

Re: Kto wie - podpowie

#52 Post autor: henryk »

Serdeczne dzięki.
Teraz wiem czego szukać. Widać wielokrotność nakrętek. Czy to powtarzające się czy są jakieś różnice?

danielz49
Posty: 38
Rejestracja: 09 czerwca 2016, 11:45

Re: Kto wie - podpowie

#53 Post autor: danielz49 »

Różnią się m.in napisami na bokach, strzałkami, sygnaturkami a przeważnie wędrującą sygnaturką. Są też nakrętki różnokolorowe z tego polmosu. Ps. jak by coś to myślę że znalazł bym trochę powtórek

henryk
Posty: 134
Rejestracja: 20 listopada 2016, 06:50

Re: Kto wie - podpowie

#54 Post autor: henryk »

Wysłałem e-maila

henryk
Posty: 134
Rejestracja: 20 listopada 2016, 06:50

Re: Kto wie - podpowie

#55 Post autor: henryk »

Dzisiaj w Galaxy (Szczecin) kupiłem Królewskie. Etykiety z nazwami dzielnic.Powinno być tak, że będą etykiety z nazwami wszystkich dzielnic.
Czy będą? A może już są aja ich nie widziałem. Ja kupiłem: OCHOTA, MOKOTÓW, URSYNÓW, WAWER, WOLA, ŻOLIBORZ.
Będę wdzięczny za info.

Awatar użytkownika
kopernik
Posty: 544
Rejestracja: 09 lutego 2014, 08:41
Lokalizacja: Police

Re: Kto wie - podpowie

#56 Post autor: kopernik »

Co roku jest ta sama promocja królewskiego i zdaje się że jest ich właśnie tylko 6. Nie wiem dokładnie bo nie zbieram etykiet.
Szkoda że na kapslach nie ma tych dzielnic, byłaby ciekawa seria.
Byłem wczoraj w galaxy i też je widziałem, nie kupiłem bo kapsel już mam.

henryk
Posty: 134
Rejestracja: 20 listopada 2016, 06:50

Re: Kto wie - podpowie

#57 Post autor: henryk »

Ja też nie zbierałem etykiet chociaż jeżeli trafiały się to je sobie zatrzymywałem.
Dzisiaj zaczynam zbierać etykiety z piw warszawskich i szczecińskich.
Do Galaxy wybiorę się w poniedziałek, może wyłożą nowy towar i coś się znajdzie.
Co do kapsli do sporo takich sytuacji, ze jeden wzór kapsla obsługuje kilka różnych piw.
Gorzej bo to samo jest z niemymi kolorowymi kapslami. Ale skoro są to tak być musi.
Dzięki za podpowiedź

henryk
Posty: 134
Rejestracja: 20 listopada 2016, 06:50

Re: Kto wie - podpowie

#58 Post autor: henryk »

Czy ktoś opracował typy nakrętek plastowych?
Pomijając wierzch i spód ja rozróżniam trzy rodzaje kresek na otoku nakrętki
- cienkie paski gęsto obok siebie
- trzy cienkie paski, przerwa
- 1 gruby pasek, przerwa

danielz49
Posty: 38
Rejestracja: 09 czerwca 2016, 11:45

Re: Kto wie - podpowie

#59 Post autor: danielz49 »

W katalogu nakrętek zostały opracowane https://zakretki.katalogkapsli.pl/katalog.php

henryk
Posty: 134
Rejestracja: 20 listopada 2016, 06:50

Re: Kto wie - podpowie

#60 Post autor: henryk »

Otworzyłem ten link. Katalog podaje znane egzemplarze jednak tylko graficznie.
Nie opisuje różnic na podstawie, których powstają typy.

ODPOWIEDZ