Katalog kapsli polskich

Kapsle piwne + ogólne dyskusje.
Wiadomość
Autor
PawelG
Posty: 378
Rejestracja: 11 stycznia 2015, 09:05

Re: Katalog kapsli polskich

#1321 Post autor: PawelG »

Sorki jeśli zły wątek - mam pytanie o Łomżę 25, mam kłopot z ogarnięciem tych kolorów. To jest bardzo ciemnozielony czy bardzo ciemnoszary/czarny?
Mam zielonego wyraźnie ciemniejszego niż 17 i zastanawiam się, czy to może być ten.

Arusiak
Posty: 358
Rejestracja: 25 maja 2018, 13:30

Re: Katalog kapsli polskich

#1322 Post autor: Arusiak »

Wrzuć fotę.

PawelG
Posty: 378
Rejestracja: 11 stycznia 2015, 09:05

Re: Katalog kapsli polskich

#1323 Post autor: PawelG »

DSCF3260.JPG
DSCF3261.JPG
Tak wyglądają te moje Łomże. Zdjęcie z fleszem sugeruje, że to jednak ten sam nr (środkowy po prostu delikatnie wyblaknięty, przez co zieleń jest trochę bardziej widoczna), tylko który - 17 czy 25? Gołym okiem ta zieleń jest ledwo dostrzegalna.


Inna sprawa:
TOMI pisze: 18 lutego 2020, 18:12 Po latach oczekiwań ... wreszcie w zbiorze!
Jak to jest z tym kapselkiem 18 & more, jak widzę, jest to napój z piwem, więc dlaczego jest w niepiwnych? Dlaczego Kwidzyń na eksport jest w niepiwnych? Chyba widziałem argumentację, że nie robią sami piwa, tylko mieszają czyjeś ze swoim soczkiem? Co tu jest czynnikiem decydującym, to czy piwo było zrobione w Polsce? Jeśli było w Polsce, to chyba techniczne rzecz biorąc jest to to samo, co rozlewnie? :)

kapiral
Posty: 463
Rejestracja: 30 czerwca 2008, 17:14

Re: Katalog kapsli polskich

#1324 Post autor: kapiral »

Przegapiliśmy w katalogu promocyjny Poznań z ubiegłego roku. U Wikiego kapsel nr 114 z 2019 roku. Skoro w Białymstoku metaliczne (błyszczące) ząbki to nowy wzór, to trzeba zachować kionsekwencję.

Awatar użytkownika
wismat
Administrator
Posty: 3622
Rejestracja: 20 października 2006, 16:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Katalog kapsli polskich

#1325 Post autor: wismat »

Jest w poczekalni jako nr 1863
https://wismat.kolekcjakapsli.pl - moja strona | https://KatalogKapsli.pl - katalog kapsli polskich

Awatar użytkownika
Jacek
Posty: 1719
Rejestracja: 01 grudnia 2005, 14:59
Lokalizacja: Kraków, Rakszawa
Kontaktowanie:

Re: Katalog kapsli polskich

#1326 Post autor: Jacek »

Po wejściu w moją listę braków, na wykresie kołowym mam podwójnie pokazaną kategorię niepiwnych. I sprawa druga - po najechaniu na poszczególne elementy tego wykresu pojawia się nazwa z liczbą, wszystkie nazwy są takie jak w ramce po lewej z wyjątkiem niepiwnych, które wyświetlają się jako "Nonbeer". Taki detal, ale może warto by to spolszczyć? :)

Awatar użytkownika
zagul
Posty: 293
Rejestracja: 20 sierpnia 2011, 09:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: Katalog kapsli polskich

#1327 Post autor: zagul »

Jakie są różnice pomiędzy Poznaniem 138, a 145?

PawelG
Posty: 378
Rejestracja: 11 stycznia 2015, 09:05

Re: Katalog kapsli polskich

#1328 Post autor: PawelG »

Popatrz na literkę "C" w napisie "LECH".

Awatar użytkownika
zagul
Posty: 293
Rejestracja: 20 sierpnia 2011, 09:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: Katalog kapsli polskich

#1329 Post autor: zagul »

Dzięki, faktycznie w katalogu to widać.

Awatar użytkownika
chinet
Posty: 4136
Rejestracja: 19 marca 2006, 13:37
Lokalizacja: Błonie

Re: Katalog kapsli polskich

#1330 Post autor: chinet »

Czym się różni w grafice katalogowe Salio nr 1 od nr 3? Nie powinno być wszystko pod jednym numerem?
Jestem trollem :mad:

Awatar użytkownika
wismat
Administrator
Posty: 3622
Rejestracja: 20 października 2006, 16:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Katalog kapsli polskich

#1331 Post autor: wismat »

chodziło o grubość paska na kominie.
https://wismat.kolekcjakapsli.pl - moja strona | https://KatalogKapsli.pl - katalog kapsli polskich

Awatar użytkownika
chinet
Posty: 4136
Rejestracja: 19 marca 2006, 13:37
Lokalizacja: Błonie

Re: Katalog kapsli polskich

#1332 Post autor: chinet »

Być może ktoś już wspominał i się powtórzę, ale do poprawki jest kolorystyka sygnatury w Sierpcu 51.
Załączniki
sierpc.jpg
sierpc.jpg (38.69 KiB) Przejrzano 14144 razy
Jestem trollem :mad:

Awatar użytkownika
Bart
Posty: 436
Rejestracja: 17 grudnia 2012, 11:29
Lokalizacja: Bydgoszcz/Sępólno Krajeńskie

Re: Katalog kapsli polskich

#1333 Post autor: Bart »

Mogę prosić o zdjęcie porównawcze Namysłów 47 i 61 (czy jest też różnica w kolorze blachy po odwróceniu ?)
oraz Namysłów 71 i 94

southern
Posty: 288
Rejestracja: 18 sierpnia 2014, 17:38

Re: Katalog kapsli polskich

#1334 Post autor: southern »

zb.JPG
zzb.JPG
Jednakowe parametry oświetleniowo zdjęciowe. Czy któryś z nich to 61? Trudno powiedzieć, możliwe, że to odmiany 47.

Awatar użytkownika
Bart
Posty: 436
Rejestracja: 17 grudnia 2012, 11:29
Lokalizacja: Bydgoszcz/Sępólno Krajeńskie

Re: Katalog kapsli polskich

#1335 Post autor: Bart »

Wielkie dzięki! Co do Złotego Denara mam dokładnie taki dylemat jak na zdjęciu. Może ktoś potwierdzić lub zaprzeczyć czy to nr 61 ?

Awatar użytkownika
yoreck
Posty: 2150
Rejestracja: 26 sierpnia 2005, 20:43
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: Katalog kapsli polskich

#1336 Post autor: yoreck »

moje kapsle Namysłów 47 i 61. Po odbiciu lampy błyskowej widać który jest który :-) Różnica jest również w napisie Golden ....
Obrazek

@southern na Twoim zdjęciu Namysłów 47 ma żółtą szarfę ,mój ma białą :-)
Notabene w katalogu kapsle Namysłów 45 i 47 maja to samo zdjęcie :-( Podobnie jak nr 46 i 48 .
www.yoreck.ugu.pl
Ciganen komen Jurken.
吉卜賽人的頭部不公開

southern
Posty: 288
Rejestracja: 18 sierpnia 2014, 17:38

Re: Katalog kapsli polskich

#1337 Post autor: southern »

No i właśnie owego pierwiastka metalizującego nie mogę się doszukać w moich egzemplarzach, zachowując zasadę obiektywizmu :)

Awatar użytkownika
chinet
Posty: 4136
Rejestracja: 19 marca 2006, 13:37
Lokalizacja: Błonie

Re: Katalog kapsli polskich

#1338 Post autor: chinet »

Wiem, że to próba i w katalogu się nie znajdzie, ale można byłoby wrzucić do niedodanych. Niech będzie jakaś informacja o tym kapslu.
tychy.jpg
tychy.jpg (48.74 KiB) Przejrzano 13659 razy
tychy_mk.jpg
tychy_mk.jpg (35.28 KiB) Przejrzano 13659 razy
Jestem trollem :mad:

southern
Posty: 288
Rejestracja: 18 sierpnia 2014, 17:38

Re: Katalog kapsli polskich

#1339 Post autor: southern »

Z nudów wygenerowałem pewien(jak mi się wydaje) problem, zresztą tu i ówdzie poruszany. Mianowicie, prezentacja w Katalogu z sygnaturami, kolejnych wzorów(numerów) kapsli przez zamieszczenie fotki tego samego egzemplarza, w zależności od potrzeb modyfikowanego graficznie lub nie. O ile dane wzory bez wątpliwości nie różnią się niczym(odcieniem, kolorem blachy, krojem czcionki, itp., itd.) poza umiejscowieniem lub typem sygnatury, taka praktyka nie budzi większych zastrzeżeń. Jednak w momencie, kreacji wizerunku danego kapsla w Katalogu poprzez operacje graficzne lub np. manipulację balansem bieli(kto miał do czynienia z fotografią „ponadsmartfonową” wie o czym mówię), sytuacja staje się co najmniej mocno dyskusyjna. Powoduje to zamieszanie wśród kolekcjonerów, możliwe, że tworzenie sztucznych „rarytasów”, nieporozumienia między wymieniającymi lub kupującymi kapsle na odległość, itd. Jaką wartość identyfikacyjną i porównawczą dla kolekcjonerów stanowi wizualizacja dwóch wzorów kapsli w Katalogu, które ilustruje ten sam egzemplarz, tyle tylko, że jeden jest „na srebrnej blasze, drugi na złotej”, a co z odcieniami stosowanych blach? Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku tonacji koloru, np. od żółcieni(w tym warianty złotego) po brązy, niektóre wzory również ilustrowane są tymi samymi egzemplarzami. Dobrze by było, żeby(przy całym szacunku dla autorów i administrujących) Katalog z sygnaturami, obrazował rzeczywisty wygląd poszczególnych wzorów, parę rzeczy by się zbliżyło do wyjaśnienia wątpliwości i uporządkowania. Zdjęcie modyfikowane lub tworzone w zmiennych warunkach oświetleniowych i parametrach fotograficzno-skanujących, w Katalogu, w którym szczegóły odgrywają często zasadniczą rolę, wg mnie nie mają racji bytu. Proszę tylko oszczędzić mi ewentualnych sentencji typu: „każdy zbiera co chce”. Bez obrazy, ale osoby, które w kontekście funkcjonowania Katalogu tak mawiają, albo nie rozumieją jego znaczenia i funkcji porządkująco informacyjnej dla kolekcjonerów, albo z jakichś powodów nie chcą tego oficjalnie przyznać. W załączeniu kilka, pierwszych z brzegu przykładów.
Załączniki
v.JPG

Paweł
Administrator
Posty: 2162
Rejestracja: 28 stycznia 2005, 14:26
Lokalizacja: Warszawa

Re: Katalog kapsli polskich

#1340 Post autor: Paweł »

Dziękuję za bardzo merytoryczny post, rzadko to się zdarza na forum. Masz oczywiście całkowitą rację, że zdjęcia były manipulowane.
Powodem takiej sytuacji jest to, że w momencie przechodzenia na katalog internetowy, trzeba było "na szybko" organizować zdjęcia pewnych kapsli, ponieważ w poprzednim katalogu B.Sikorskiego zdjęcia były jeszcze gorszej jakości. Część zdjęć kapsli w katalogu jak najbardziej zasługuje na wymianę.
Problemem natomiast jest to, że tak naprawdę w kilku przypadkach różnice w odcieniu blachy tak naprawdę w ogóle nie zasługują na osobny numer katalogowy i jest to typowe szukanie różnicy "na siłę".
Według mnie powinny wylecieć do odmian/odcieni Bydgoszcz 19/20, Bydgoszcz 21/22, Wtelno.
Gdańsk 9/10 i Lublin 9/10 - różnice w rzeczywistości są dobrze widoczne, ale zdjęcia w katalogu do poprawy.
A już najbardziej skandaliczne są takie pozycje jak Poznań 9/10 czy Sierpc 27 - to powinno wylecieć natychmiast, ale kiedyś ktoś narobił awantury, że "ma super niespotykany nowy wzór" i koniecznie musi być... Jakoś zostało i teraz powoduje tylko problemy.

southern
Posty: 288
Rejestracja: 18 sierpnia 2014, 17:38

Re: Katalog kapsli polskich

#1341 Post autor: southern »

Paweł pisze: 24 maja 2020, 13:01 Dziękuję za bardzo merytoryczny post, rzadko to się zdarza na forum. Masz oczywiście całkowitą rację, że zdjęcia były manipulowane.
Powodem takiej sytuacji jest to, że w momencie przechodzenia na katalog internetowy, trzeba było "na szybko" organizować zdjęcia pewnych kapsli, ponieważ w poprzednim katalogu B.Sikorskiego zdjęcia były jeszcze gorszej jakości. Część zdjęć kapsli w katalogu jak najbardziej zasługuje na wymianę.
Problemem natomiast jest to, że tak naprawdę w kilku przypadkach różnice w odcieniu blachy tak naprawdę w ogóle nie zasługują na osobny numer katalogowy i jest to typowe szukanie różnicy "na siłę".
Według mnie powinny wylecieć do odmian/odcieni Bydgoszcz 19/20, Bydgoszcz 21/22, Wtelno.
Gdańsk 9/10 i Lublin 9/10 - różnice w rzeczywistości są dobrze widoczne, ale zdjęcia w katalogu do poprawy.
A już najbardziej skandaliczne są takie pozycje jak Poznań 9/10 czy Sierpc 27 - to powinno wylecieć natychmiast, ale kiedyś ktoś narobił awantury, że "ma super niespotykany nowy wzór" i koniecznie musi być... Jakoś zostało i teraz powoduje tylko problemy.
Dziękuję za dobre słowo. Cieszę się, że drugoplanowe intencje i postulaty mojego postu zostały przez Ciebie właściwie odczytane i w jakimś stopniu potwierdzone. Myślę, że warto się zdobyć na tzw. "chirurgiczne cięcie", wbrew oporowi. Nastąpiłby kres lub ograniczenie dyskusji i lobbowania na rzecz "nowych wzorów" oraz wspomnianych przez mnie nieporozumień, a sam Katalog zyskałby jeszcze większy autorytet i moc informacyjno-porządkującą.

Awatar użytkownika
Kibi
Posty: 1351
Rejestracja: 09 kwietnia 2005, 19:23
Lokalizacja: Prawie Warszawa

Re: Katalog kapsli polskich

#1342 Post autor: Kibi »

Nigdy nie ukrywałem, że nie jestem zwolennikiem szukania nowych wzorów na siłę, więc popieram przedpiszcę.
Niejednokrotnie cytowałem na forum definicje wzoru i odmiany zapisane w katalogu w dziale pojęcia i skoro coś takiego zostało tam opublikowane, to wypadałoby się tego trzymać.
Chirurgiczne cięcie o którym pisze Southern pozwoliłoby to uporządkować, a konsekwencja w stosowaniu powyższych definicji wstecz, pozwalałaby konsekwentnie przestrzegać ich w przyszłości.
Moje Grolsche już 168 sztuk !!
Moja Coca Cola - 2509 sztuk!

PawelG
Posty: 378
Rejestracja: 11 stycznia 2015, 09:05

Re: Katalog kapsli polskich

#1343 Post autor: PawelG »

Dodam, że nie ma sensu przejmować się tym, że będą luki w numeracji, tak samo jak spokojnie można dodać (314) Tychy jako nr 89b lub kolejny najnowszy, coby nie wisiał smutno w poczekalni do końca świata (chyba że nie ma pewności, czy był na butelkach). Z tym się nic nie zrobi, warto poświęcić niewiele wnoszącą uporządkowaną numerację i zrobić porządek.

Awatar użytkownika
chinet
Posty: 4136
Rejestracja: 19 marca 2006, 13:37
Lokalizacja: Błonie

Re: Katalog kapsli polskich

#1344 Post autor: chinet »

Paweł pisze: 24 maja 2020, 13:01Problemem natomiast jest to, że tak naprawdę w kilku przypadkach różnice w odcieniu blachy tak naprawdę w ogóle nie zasługują na osobny numer katalogowy i jest to typowe szukanie różnicy "na siłę".
Według mnie powinny wylecieć do odmian/odcieni Bydgoszcz 19/20, (...)
Dokładnie! Nie wierzę, aby za czasów "peerelu" i jeszcze później w okresie transformacji gospodarczej browar, czyli zamawiający miał jakikolwiek wpływ na kolor blachy zastosowany do produkcji kapsli. Zapewne teraz jest inaczej, ale wtedy tłoczono kapsle z blach jakie były dostępne. Czyli mamy jeden wzór plus ileś tam odmian dla sygnatur, kolorów blachy i innych chorych odcieni i przesunięć :) .
Jestem trollem :mad:

Paweł
Administrator
Posty: 2162
Rejestracja: 28 stycznia 2005, 14:26
Lokalizacja: Warszawa

Re: Katalog kapsli polskich

#1345 Post autor: Paweł »

PawelG pisze: 24 maja 2020, 20:04 Dodam, że nie ma sensu przejmować się tym, że będą luki w numeracji, tak samo jak spokojnie można dodać (314) Tychy jako nr 89b lub kolejny najnowszy, coby nie wisiał smutno w poczekalni do końca świata (chyba że nie ma pewności, czy był na butelkach). Z tym się nic nie zrobi, warto poświęcić niewiele wnoszącą uporządkowaną numerację i zrobić porządek.
W tym przypadku uczę się na swoich błędach i nie tworzę wspomnianego w powyższych postach zmanipulowanego zdjęcia, które polega na tym, że wezmę zdjęcie Książęce z HB i dokleję sygnaturę dap. Niestety nie mam tego kapsla w kolekcji, a jedynym źródłem tego wzoru jest ten typ z Allegro, od którego kupić nie chcę, bo jest chamem, burakiem i jakakolwiek dyskusja jest z nim niemożliwa. Nie muszę mieć wszystkiego. Proszę aby napisali do mnie ci, którzy mają ten kapsel w kolekcji i chciałoby im się zrobić naprawdę dobrej jakości zdjęcie. Wtedy mógłbym dodać ten wzór w następnej aktualizacji.

Awatar użytkownika
chinet
Posty: 4136
Rejestracja: 19 marca 2006, 13:37
Lokalizacja: Błonie

Re: Katalog kapsli polskich

#1346 Post autor: chinet »

W kapslu Leżajsk 23 sygnatura jest niebieska.
lezajsk.jpg
Jestem trollem :mad:

Awatar użytkownika
chinet
Posty: 4136
Rejestracja: 19 marca 2006, 13:37
Lokalizacja: Błonie

Re: Katalog kapsli polskich

#1347 Post autor: chinet »

Czym się różni Warka 53 od 57?
Jestem trollem :mad:

Awatar użytkownika
Jacek
Posty: 1719
Rejestracja: 01 grudnia 2005, 14:59
Lokalizacja: Kraków, Rakszawa
Kontaktowanie:

Re: Katalog kapsli polskich

#1348 Post autor: Jacek »

chinet pisze: 25 maja 2020, 14:44 Czym się różni Warka 53 od 57?
Numer 53 ma starszą wersję sygnatury "dap".
Załączniki
225.ccb3ebed.png
225.ccb3ebed.png (2.33 KiB) Przejrzano 13267 razy

Awatar użytkownika
chinet
Posty: 4136
Rejestracja: 19 marca 2006, 13:37
Lokalizacja: Błonie

Re: Katalog kapsli polskich

#1349 Post autor: chinet »

A już myślałem, że tylko brakiem cyferki na ząbkach :wink:
Jestem trollem :mad:

Longher
Posty: 46
Rejestracja: 16 stycznia 2014, 16:25

Re: Katalog kapsli polskich

#1350 Post autor: Longher »

Paweł pisze: 25 maja 2020, 08:40
PawelG pisze: 24 maja 2020, 20:04 W tym przypadku uczę się na swoich błędach i nie tworzę wspomnianego w powyższych postach zmanipulowanego zdjęcia, które polega na tym, że wezmę zdjęcie Książęce z HB i dokleję sygnaturę dap. Niestety nie mam tego kapsla w kolekcji, a jedynym źródłem tego wzoru jest ten typ z Allegro, od którego kupić nie chcę, bo jest chamem, burakiem i jakakolwiek dyskusja jest z nim niemożliwa. Nie muszę mieć wszystkiego. Proszę aby napisali do mnie ci, którzy mają ten kapsel w kolekcji i chciałoby im się zrobić naprawdę dobrej jakości zdjęcie. Wtedy mógłbym dodać ten wzór w następnej aktualizacji.
Jako że wspólnie tworzymy katalog to warto by było zrobić listę kapsli co do których jest potrzeba zrobienia nowych zdjęć i umieścić ją na forum. Myślę że użytkownicy forum podzielą się pracą i odeślą dobrej jakości zdjęcia.
Co do wcześniejszych odmian kapsli widniejących jako inne wzory jak chociażby wspomniane wcześniej Poznań 9/10 zawsze można przeprowadzić krótką ankietę co do tego co powinno zostać. Katalog powinien być jak najbardziej przejrzysty a mnie osobiście nic bardziej nie denerwuję jak wpatrywanie się w kapsel zastanawiając się który to numer. Posiadacze wszystkich odmian też nie powinni być pokrzywdzeni, wszak odmianę zawsze można wymienić na inne brakujące wzory bądź sprzedać za okrągłą sumkę.

ODPOWIEDZ