Porządki w kategorii Browary

Kapsle piwne + ogólne dyskusje.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 2020
Rejestracja: 08 lutego 2005, 14:58
Lokalizacja: Prawie Warszawa

Re: Porządki w kategorii Browary

#61 Post autor: Krzysiek »

... i w taki sposób wnusiu w 2023 dodawaliśmy nowe wzory z lat 90. :rotfl:
Obserwuj ZIELONE KARTKI na Facebooku :)

Awatar użytkownika
PawełN
Posty: 372
Rejestracja: 06 maja 2006, 20:48
Lokalizacja: Koszalin

Re: Porządki w kategorii Browary

#62 Post autor: PawełN »

U southern'a ewidentnie widać różnicę. Niesamowita jakość skanu/zdjęcia.
Na zdjęciu wistmata różnica jest ale ten z lewej to już bardziej bardzo jasno złoty czy już srebrny.
To racja, skany southerna oddają najlepiej stan rzeczywisty, barwę, itd. I to nie tylko w tym przypadku. Kiedyś wrzucałeś bodajże skan kolorowych kapsli z Poznania - mi ob wtedy bardzo pomógł, wszystko było widać jasno i wyraźnie
Ej panowie, ale Southern sobie zrobił żart: To nie są rzeczywiste skany kapsli, to jest jeden i ten sam kapsel który ma przeedytowane kolory - czyli dokładnie tak jak to tu było u nas w katalogu.


Inna sprawa mnie dość mocno zastanawia: Czy były tylko te dwa odcienie złotego czy może więcej? Bo może my tu porównujemy tylko te skrajne odmiany, a tego była cała paleta? Wiele jest takich kapsli. Czy ma ktoś więcej takich sztuk dla porównania czy one się nie różnią odcieniami między sobą?
Znak towarzyszy zastrzelonych

southern
Posty: 289
Rejestracja: 18 sierpnia 2014, 17:38

Re: Porządki w kategorii Browary

#63 Post autor: southern »

Brawo PawełN, tak to był żart. :)
Proszę Państwa. Temat powraca cyklicznie, niczym niegdyś, w sezonie ogórkowym, informacja o pojawieniu się potwora w jeziorze Loch Ness. Nasze rozważania, bez obrazy, mają mniej więcej taką samą wagę. Za każdym razem wracamy do punktu wyjścia, następnie przepychamy te same argumenty i różnorakie, mniej lub bardziej, partykularne stanowiska w kwestii wzorów i ich odmian. Sam wielokrotnie zabierałem głos w tych kwestiach, wg mnie, powtórzę to jeszcze raz, niezbędna jest żelazna konsekwencja, polegająca na zakończeniu dyskusji o nieskończonych odcieniach złotego, srebrnego, żółtego, brązowego, etc., a co za tym idzie, rezygnacja z mnożenie wzorów, z mocą wsteczną. Bez względu na to, jaką przykrość osobistą by to przyniosło administratorowi Katalogu, jego bliższym i dalszym kolegom oraz całej społeczności kolekcjonerów kapsli, dla których odniesieniem jest Katalog. Myślę, że żadne gremia „kapturowe”, głosowania, plebiscyty, konwenty seniorów, nie rozwiążą raz na zawsze problemu odcieni blach kapslowych. Będzie to tylko „lobbowanie” kolekcjonerskie, mające na celu utrzymanie prestiżu i wartości własnych kolekcji ze względu na posiadane „rarytasy”, nierzadko pozyskane za stosunkowo duże kwoty. Oczywiście, znamy szlagwort tego Forum:”każdy zbiera co chce”, ale nie bądźmy hipokrytami, w kwestii znaczenia Katalogu dla naszego hobby. W związku z tym, Katalog powinien(musi) posiadać większą bezwładność w reagowaniu na dyskusyjne nowiny i „nowe” odkrycia w kwestii wzorów(o kapslach zarobkowych lub np. upamiętniających trzecią i ¾ rocznicę rzucenia palenia, w czternastu kolorach, już nie wspominam), powinna zostać porzucona nierozwiązywalna dyskusja o odcieniach blach. Znaczenie powinien mieć sam projekt graficzny, jego ewidentna wielkość, zasadnicza kolorystyka(bez subtelnych różnic, odcieni, ale to będzie z pewnością trudniejsze niż temat blach, chyba że dostępne będą specyfikacje zamówieniowe browarów dot. szczegółowej kolorystyki kapsli;)), krój czcionki, jej wielkość, nie koniecznie dyskusyjna grubość, powstała niezamierzenie w procesie druku(wiem, też można dyskutować, tylko po co?). Reasumując, bo się powtarzam, należy zrezygnować z uwzględniania koloru/odcienia blachy jako decydujących o istnieniu danego wzoru. Osobną kwestią jest(może się mylę) sytuacja, w której „surowa” blacha, np. złota, jest ewidentnie malowana na licu i ząbkach na kolor srebrny i odwrotnie. Nie chcę być pesymistą, ale pewnie kolejna odsłona naszej formowej puszki Pandory, zakończy się tak jak zwykle, protokołem trudnych do pogodzenia rozbieżności ;)
Warto by było, żeby nasze hobby było również dostępne dla osób, których nie stać na spektrokolorymetr ;) Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Brat_Piwny
Posty: 84
Rejestracja: 28 lipca 2019, 10:20
Lokalizacja: Warszawa - Bielany

Re: Porządki w kategorii Browary

#64 Post autor: Brat_Piwny »

Krzysiek pisze: 23 kwietnia 2023, 15:49 Pytanie do kolekcjonerów starszych nie tylko doświadczeniem, ale i wiekiem: czy kojarzy ktoś etykiety do tych kapsli? Znalazłem kilka sztuk, które na intuicję dopasowałem, ale nie wiem czy słusznie. Niemniej gryf jest na nich zawsze złoty, co może rzucać nieco światła na powstawanie kapsli ze "srebrnym".
Według mnie dobrze dopasowałeś. Mam kilka z nich w swoich zbiorach. Na moje wyczucie to te z dużym gryfem, które pochodzą z 1997.
W załączeniu moje kapsle, zdjęte własnoręcznie z butelek :D
Załączniki
20230425_161850.jpg
20230425_161627.jpg
Ostatnio zmieniony 02 maja 2023, 20:01 przez Brat_Piwny, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
wtk
Posty: 2522
Rejestracja: 14 listopada 2010, 10:31
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Porządki w kategorii Browary

#65 Post autor: wtk »

Nie wiem czy dobry temat...

Ale chciałbym poddać pod dyskusję istnienie kapsla Namysłów 19.
Wiem, że to ciężki temat ale może warto go ruszyć.... ? :)

Pozdrówki! :)
CCi#1223 / Discord wtk#9189

PawelG
Posty: 381
Rejestracja: 11 stycznia 2015, 09:05

Re: Porządki w kategorii Browary

#66 Post autor: PawelG »

Istnieć istnieje, ale to chyba jest jakieś niezamierzone przesunięcie druku, ilość czerwieni jest różna w zależności od egzemplarza, ciekawy przypadek w załączniku.
Załączniki
DSCF6511.JPG

PawelG
Posty: 381
Rejestracja: 11 stycznia 2015, 09:05

Re: Porządki w kategorii Browary

#67 Post autor: PawelG »

Jak jesteśmy przy przesunięciach, czy Gdańsk 5 istnieje? Na zdjęciu w Katalogu napis beer jest przesunięty w dół. Mam taki sam egzemplarz, sygnatura przesuwa się analogicznie w dół i nie widać jej w oczekiwanym miejscu. Jeśli ząbki są zniszczone, co bywa częste przy tym kapslu, to udaje, że jej nie ma.
DSC02737.JPG
DSC02738.JPG

Awatar użytkownika
wiki
Posty: 2330
Rejestracja: 05 lutego 2005, 13:53
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

Re: Porządki w kategorii Browary

#68 Post autor: wiki »

Przypuszczam, że Łódź 36 "ulster" będzie w dalszym ciągu nie do ruszenia. Przecież większość starszych stażem kolekcjonerów go ma w wersji niebelkowanej. Potwierdzeniem istnienia są etykiety. Może ktoś ma jednak ten kapsel zdjęty z butelki? Jeżeli nie to jak dla mnie tylko kapsel próbny.

Awatar użytkownika
PawełN
Posty: 372
Rejestracja: 06 maja 2006, 20:48
Lokalizacja: Koszalin

Re: Porządki w kategorii Browary

#69 Post autor: PawełN »

Dla mnie na próbny wygląda Warka nr 7
https://katalogkapsli.pl/kapsel/PWA1007
Znak towarzyszy zastrzelonych

Paweł
Administrator
Posty: 2163
Rejestracja: 28 stycznia 2005, 14:26
Lokalizacja: Warszawa

Re: Porządki w kategorii Browary

#70 Post autor: Paweł »

Kapsel Warka 7 istnieje. Problem jest w tym że zdjęcie w obecnym katalogu również jest zmanipulowane (zmigrowało z katalogu B.Sikorskiego). Nadruk został wycięty z wzoru z białym tłem i wklejony na zdjęcie czystego srebrnego kapsla.
Natomiast w katalogu brakuje informacji, że kapsel posiada sygnaturę czerwone PAPC na godz. 7:30.
Poniżej moje zdjęcie egzemplarza z kolekcji pewnego zagranicznego kolekcjonera. Jakość beznadziejna, ale niestety takie było oświetlenie i nie było czasu.
Warka7.jpg

Awatar użytkownika
Mike007
Posty: 522
Rejestracja: 31 lipca 2013, 07:27
Lokalizacja: Brzóza
Kontaktowanie:

Re: Porządki w kategorii Browary

#71 Post autor: Mike007 »

A czy ta warka znana jest w choćby jednej wersji zabutelkowanej? Obstawiam, że nie - zatem temat podobny do Ulstera z Łodzi.
https://1drv.ms/f/s!Arqm-0vCoijQaLJ078Oqx-f0oWs - zagraniczne i polskie, piwne i niepiwne, kilka szkieł i wafli - na wymianę tylko za kapsle piwne. ZAPRASZAM!!!

Awatar użytkownika
wismat
Administrator
Posty: 3632
Rejestracja: 20 października 2006, 16:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Porządki w kategorii Browary

#72 Post autor: wismat »

Wasze propozycje odnośnie kapsli w kilku powyższych postach zapisuję i wrócę do tego po następnej aktualizacji, którą dziś zaczynam przygotowywać - obiecuję.

Wrócę jeszcze do Bydgoszczy. Moim celem nie jest robienie rewolucji w katalogu i wycinanie wszystkich różnic wynikających z blach. Zapewne w przypadku niektórych wzorów bym dzisiaj osobiście nie był za dodawaniem, gdy mowa jest o jasnej/ciemniej blasze. Można pomyśleć nad usunięciem pojedynczych, tych najmniej oczywistych różnic. Jednak na pewno nie chcę teraz kasować wszystkich wg jakiegoś ostrego klucza. Jednych to zmartwi, drugich ucieszy, ale rewolucji tutaj nie będę robić :)

Załączam przy okazji jeszcze porównanie blach Bydgoszczy 20 i Brzesko 22 oraz Bydgoszczy 19 z Brzeskiem 20 i 22. Zarówno na zdjęciach, a tym bardziej na żywo nie potrafię tu dostrzec w srebrnym kolorze Bydgoszczy złotego odcienia, jak ma to miejsce przy np. Brzesku. I dlatego przy usuwaniu sztucznie wygenerowanego zdjęcia Brzesko 20 nie miałem wątpliwości.
Załączniki
IMG_20230502_102103.jpg
IMG_20230502_102114.jpg
https://wismat.kolekcjakapsli.pl - moja strona | https://KatalogKapsli.pl - katalog kapsli polskich

pawlosek12
Posty: 1507
Rejestracja: 19 lutego 2015, 12:55
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Porządki w kategorii Browary

#73 Post autor: pawlosek12 »

Przydało by się poprawić zdjęcia Perły by było wiadomo jak rzeczywiście wygląda a nie tak jak jest w katalogu kapsli polskich.

southern
Posty: 289
Rejestracja: 18 sierpnia 2014, 17:38

Re: Porządki w kategorii Browary

#74 Post autor: southern »

wismat pisze: 02 maja 2023, 11:35 Wasze propozycje odnośnie kapsli w kilku powyższych postach zapisuję i wrócę do tego po następnej aktualizacji, którą dziś zaczynam przygotowywać - obiecuję.

Wrócę jeszcze do Bydgoszczy. Moim celem nie jest robienie rewolucji w katalogu i wycinanie wszystkich różnic wynikających z blach. Zapewne w przypadku niektórych wzorów bym dzisiaj osobiście nie był za dodawaniem, gdy mowa jest o jasnej/ciemniej blasze. Można pomyśleć nad usunięciem pojedynczych, tych najmniej oczywistych różnic. Jednak na pewno nie chcę teraz kasować wszystkich wg jakiegoś ostrego klucza. Jednych to zmartwi, drugich ucieszy, ale rewolucji tutaj nie będę robić :)

Załączam przy okazji jeszcze porównanie blach Bydgoszczy 20 i Brzesko 22 oraz Bydgoszczy 19 z Brzeskiem 20 i 22. Zarówno na zdjęciach, a tym bardziej na żywo nie potrafię tu dostrzec w srebrnym kolorze Bydgoszczy złotego odcienia, jak ma to miejsce przy np. Brzesku. I dlatego przy usuwaniu sztucznie wygenerowanego zdjęcia Brzesko 20 nie miałem wątpliwości.
Serio? To, tak z ciekawości, jakiego koloru wg Ciebie jest ta Warka 7 z postu Pawła? Jeżeli uwidocznioną na foto, Bydgoszcz 19, w towarzystwie Brzeska 20 i 22 uważasz za srebrną, to trochę się martwię o efekt przebudowy/aktualizacji Katalogu🙂. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
wismat
Administrator
Posty: 3632
Rejestracja: 20 października 2006, 16:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Porządki w kategorii Browary

#75 Post autor: wismat »

Warka 7? Srebrna

Dodałem kolejną porcję aktualizacji: https://katalogkapsli.pl/browary-podsum ... ualizacji/
https://wismat.kolekcjakapsli.pl - moja strona | https://KatalogKapsli.pl - katalog kapsli polskich

Awatar użytkownika
PawełN
Posty: 372
Rejestracja: 06 maja 2006, 20:48
Lokalizacja: Koszalin

Re: Porządki w kategorii Browary

#76 Post autor: PawełN »

Te skany warki 87 i 88 są tak ciemne że chyba lepiej ich już nie dodawać. Po prostu nie widać na nich napisów.
Myślę że trzeba tu bezwzględnie lepszy skan.

Jeśli chodzi o warkę 7 to właśnie ze względu na brak butelkowanych egzemplarzy spodziewałbym się że jest to kapsel próbny, co na butelki nigdy nie trafił.
Znak towarzyszy zastrzelonych

Awatar użytkownika
naitsabess
Posty: 235
Rejestracja: 02 stycznia 2013, 11:52
Lokalizacja: Białystok

Re: Porządki w kategorii Browary

#77 Post autor: naitsabess »

Czy kapsle usuwane w trakcie obecnych porządków trafią do "Kapsle niedodane lub usunięte z katalogu"? - moim zdaniem powinny dla potomności.

Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 2020
Rejestracja: 08 lutego 2005, 14:58
Lokalizacja: Prawie Warszawa

Re: Porządki w kategorii Browary

#78 Post autor: Krzysiek »

Wismat, czy Brzesko 107b to sposób na sprawdzenie kolekcjonerów czy zareagują, gdy do katalogu wepchnie się coś tak paskudnego i wymykającego się jakimkolwiek prawom logiki? Dodajesz taki kapsel, by kilka pozycji poniżej w temacie Głubczyc napisać:
"Dodanie wersji z sygnaturą "pełne A" jako odmiana. Kapsle z pełnym A mają większą ilość czarnej farby."
Obserwuj ZIELONE KARTKI na Facebooku :)

PawelG
Posty: 381
Rejestracja: 11 stycznia 2015, 09:05

Re: Porządki w kategorii Browary

#79 Post autor: PawelG »

Ode mnie też znowu cegiełka - jeśli dobrze rozumiem, że w miejsce usuniętej Warki 19 ma teraz wejść zupełnie inny kapsel, to byłbym przeciwko takiemu działaniu i proponowałbym jednak nowemu kapslowi dawać numer z literką. A te usunięte zgodnie z sugestią kol. Naitsabessa powinny trafić do usuniętych wraz z historycznymi numerami.
Co do Brzeska, zgodzę się z przedmówcą, jeśli ma to jakiekolwiek znaczenie.

Awatar użytkownika
Mike007
Posty: 522
Rejestracja: 31 lipca 2013, 07:27
Lokalizacja: Brzóza
Kontaktowanie:

Re: Porządki w kategorii Browary

#80 Post autor: Mike007 »

naitsabess pisze: 03 maja 2023, 09:52 Czy kapsle usuwane w trakcie obecnych porządków trafią do "Kapsle niedodane lub usunięte z katalogu"? - moim zdaniem powinny dla potomności.
popieram!
https://1drv.ms/f/s!Arqm-0vCoijQaLJ078Oqx-f0oWs - zagraniczne i polskie, piwne i niepiwne, kilka szkieł i wafli - na wymianę tylko za kapsle piwne. ZAPRASZAM!!!

PawelG
Posty: 381
Rejestracja: 11 stycznia 2015, 09:05

Re: Porządki w kategorii Browary

#81 Post autor: PawelG »

W temacie Gdańska 3/5, o którym pisałem wyżej, jeden z Kolegów przesłał mi zdjęcie swojego egzemplarza bez sygnatury w pięknym stanie, gdzie nie ma wątpliwości, tak że mój post na ten temat można uznać za niebyły ;-)

Awatar użytkownika
wismat
Administrator
Posty: 3632
Rejestracja: 20 października 2006, 16:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Porządki w kategorii Browary

#82 Post autor: wismat »

Tak, dodam je wszystkie na raz po najbliższej aktualizacji.

Brzesko 107b zdecydowałem się dodać, mając na względzie to, że kolejne 108 i 109 również nie mają kółka. Czyli sądzę, że to nie wina wszystkich trzech producentów, że wszyscy nalali za dużo farby, a jednak konsekwentne zamierzenie zamawiającego.

Warka 87 i 88 postaram się zeskanować jeszcze raz. Jeśli nie będzie lepszego efektu to zostawię to tak jak było i wycofam tę aktualizację.
https://wismat.kolekcjakapsli.pl - moja strona | https://KatalogKapsli.pl - katalog kapsli polskich

pawlosek12
Posty: 1507
Rejestracja: 19 lutego 2015, 12:55
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Porządki w kategorii Browary

#83 Post autor: pawlosek12 »

Może jak Wismat robisz porządki to przydało by się zobaczyć perły bo jest dużo wątpliwości z zidentyfikowaniem danego wzoru. Kiedy będzie aktualizowany katalogu bez sygnatur.Ja u siebie sprawdzę kapsle i porównam każda sygnaturę czy jest dobrze dodana do katalogu a jak nie to zeskanuje kapsle i tu wyślę zdjęcia skanów z sygnaturą prawidłowo położoną.

southern
Posty: 289
Rejestracja: 18 sierpnia 2014, 17:38

Re: Porządki w kategorii Browary

#84 Post autor: southern »

pawlosek12 pisze: 04 maja 2023, 12:49 Może jak Wismat robisz porządki to przydało by się zobaczyć perły bo jest dużo wątpliwości z zidentyfikowaniem danego wzoru. Kiedy będzie aktualizowany katalogu bez sygnatur.Ja u siebie sprawdzę kapsle i porównam każda sygnaturę czy jest dobrze dodana do katalogu a jak nie to zeskanuje kapsle i tu wyślę zdjęcia skanów z sygnaturą prawidłowo położoną.
Masz na myśli jakieś konkretne perły?

pawlosek12
Posty: 1507
Rejestracja: 19 lutego 2015, 12:55
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Porządki w kategorii Browary

#85 Post autor: pawlosek12 »

Wszystkie.

pawlosek12
Posty: 1507
Rejestracja: 19 lutego 2015, 12:55
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Porządki w kategorii Browary

#86 Post autor: pawlosek12 »

southern pisze: 04 maja 2023, 13:08
pawlosek12 pisze: 04 maja 2023, 12:49 Może jak Wismat robisz porządki to przydało by się zobaczyć perły bo jest dużo wątpliwości z zidentyfikowaniem danego wzoru. Kiedy będzie aktualizowany katalogu bez sygnatur.Ja u siebie sprawdzę kapsle i porównam każda sygnaturę czy jest dobrze dodana do katalogu a jak nie to zeskanuje kapsle i tu wyślę zdjęcia skanów z sygnaturą prawidłowo położoną.
Masz na myśli jakieś konkretne perły?
Numery bez sygnatury podam.
Perła 25 (31),28 ( 34, 35, 66, 69, 73 ), 51 (61), 53 ( 74, 79, 84 ), 54 ( 80, 87, 95, 108, 109)

southern
Posty: 289
Rejestracja: 18 sierpnia 2014, 17:38

Re: Porządki w kategorii Browary

#87 Post autor: southern »

pawlosek12 pisze: 04 maja 2023, 13:21
southern pisze: 04 maja 2023, 13:08
pawlosek12 pisze: 04 maja 2023, 12:49 Może jak Wismat robisz porządki to przydało by się zobaczyć perły bo jest dużo wątpliwości z zidentyfikowaniem danego wzoru. Kiedy będzie aktualizowany katalogu bez sygnatur.Ja u siebie sprawdzę kapsle i porównam każda sygnaturę czy jest dobrze dodana do katalogu a jak nie to zeskanuje kapsle i tu wyślę zdjęcia skanów z sygnaturą prawidłowo położoną.
Masz na myśli jakieś konkretne perły?
Numery bez sygnatury podam.
Perła 25 (31),28 ( 34, 35, 66, 69, 73 ), 51 (61), 53 ( 74, 79, 84 ), 54 ( 80, 87, 95, 108, 109)
Przyda się?

Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 2020
Rejestracja: 08 lutego 2005, 14:58
Lokalizacja: Prawie Warszawa

Re: Porządki w kategorii Browary

#88 Post autor: Krzysiek »

wismat pisze: 04 maja 2023, 06:19Brzesko 107b zdecydowałem się dodać, mając na względzie to, że kolejne 108 i 109 również nie mają kółka. Czyli sądzę, że to nie wina wszystkich trzech producentów, że wszyscy nalali za dużo farby, a jednak konsekwentne zamierzenie zamawiającego.
Brzesko 107 i 108 pojawiły się na butelkach praktycznie w tym samym momencie i funkcjonowały równolegle, 109 to było małe zamówienie które wypłynęło nieco później. Gdyby sytuacja z kółkiem występowała zarówno na kapslach z koroną jak i z CP, to moglibyśmy rozważać scenariusz w którym jest to zamierzona zmiana Okocimia. Jeśli jednak sytuacja występuje tylko na 1 z 3 sygnatur, które chodziły na butelkach w podobnym okresie, to ciężko tu dopatrzeć się celowości i należy to potraktować jako niedokładność na etapie produkcji.
Cała sytuacja jest jeszcze o tyle dziwna, że w 2023 tworzymy do katalogu z sygnaturami nowy wzór kapsla z 2006 roku. Różnica nie dotyczy sygnatury, ale lica kapsla, niemniej przez te 17 lat była kompletnie zignorowana przez katalog bez sygnatur. :?
Obserwuj ZIELONE KARTKI na Facebooku :)

Awatar użytkownika
PawełN
Posty: 372
Rejestracja: 06 maja 2006, 20:48
Lokalizacja: Koszalin

Re: Porządki w kategorii Browary

#89 Post autor: PawełN »

Ja się spytam jeszcze o Poznanie od numeru 3 aż po numer 8
Jak to się stało że numer 3 swoje odmiany kolorystyczne, dość skrajne - (sam mam 3 niemal całkiem srebrną a drugą czarną) - ma potraktowane jako odmiany, a numery 4-8 to już są osobne wzory z odcieniami żółtego?
Z czego to wynika? I czy na pewno jest tyle odcieni żółtego? Może okazać się że tych odcieni jest całe spektrum, tak samo jak z nr 3
Obrazek


Mam też poważne wątpliwości do tego czy te skany tych Poznaniów są rzeczywiste. Zwłaszcza do nr 5
Znak towarzyszy zastrzelonych

hary_m
Posty: 22
Rejestracja: 30 września 2015, 19:27

Re: Porządki w kategorii Browary

#90 Post autor: hary_m »

Może to pomoże.....
Nry od 3 do 8...
Załączniki
20230505_095049.jpg
20230505_095021.jpg
Ostatnio zmieniony 05 maja 2023, 08:57 przez hary_m, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ