Kapslowe nowości - komentarze

Kapsle piwne + ogólne dyskusje.
Wiadomość
Autor
marecki1207
Posty: 323
Rejestracja: 03 lutego 2016, 14:44
Lokalizacja: Ciechanów

Re: Kapslowe nowości - komentarze

#4261 Post autor: marecki1207 »

Adam szkoda słów. Podajesz formułkę którą sami umieścili w katalogu co to jest odmiana a on ci mówi że gołym okiem widać różnicę w desperadosie i elblągu.Niech mi udowodni, że to browar celowo zlecił grubszy pasek od poprzedniego to przyznam mu wtedy racje,bo nowy wzór miał być tylko wtedy kiedy był zlecony przez browar nie wspominając już o innych wprowadzonych wzorach- wynalazkach. Nawet koledzy z Elbląga mają bekę z tego NOWEGO wzoru.

Awatar użytkownika
almin
Posty: 514
Rejestracja: 24 listopada 2011, 17:16
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Kontaktowanie:

Re: Kapslowe nowości - komentarze

#4262 Post autor: almin »

wismat pisze: 09 maja 2024, 18:42 Niebieskie Desperadosy, różnica ewidentna.
Złotego promocyjnego nie miałem na żywo, więc nie zmieniam ustawienia w poczekalni, które dodał autor zdjęcia.
Adam już podał definicję odmiany z katalogu, która mówi o odcieniu farby. No jakby się ten przykład tutaj kwalifikował.
Ale jeśli jednak się mylę, że to odcień i jest to nowy wzór, to ja się pytam dlaczego Bielkówko 69 jest z odmianą, jak tam różnica w barwie tła jest o wiele bardziej znacząca i widoczna? Toż to powinien być osobny kapsel...
Bez złośliwości.
Kolekcjoner kapsli piwnych. Sygnaturom podziękowałem

http://alminkapsle.jimdo.com/

Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 2043
Rejestracja: 08 lutego 2005, 14:58
Lokalizacja: Prawie Warszawa

Re: Kapslowe nowości - komentarze

#4263 Post autor: Krzysiek »

wismat pisze: 09 maja 2024, 18:46
wersa pisze: 02 maja 2024, 20:02
FALUBAZ_ZG pisze: 02 maja 2024, 13:13 Hitem jest grubość czarnej obwódki na nowym promocyjnym Elblągu. Suwmiarki w dłoń.
Pozdrawiam
O ile mikronów jest grubszy ten pasek ?
Chyba, że wismat ma ekstra kasę za wstawienie każdego kapsla do katalogu i dlatego tak ochoczo wstawia takie buble ?
Przepraszam za taką prywatę, ale już tracę ochotę na takie "zbieractwo" wszystkiego co tylko komu wpadnie w oko.
Miłego powiększania kolekcji.
Złośliwości przemilczę, wstawię tylko zdjęcie porównawcze. Różnica widoczna gołym okiem w sklepie.
Wismat, a jaka jest katalogowa wykładnia odnośnie kodu na kapslu? Było nie było znajduje się na licu, jego zmiana jest w 100% świadomą decyzją browaru. Ja wiem, że na ząbkach nie zwracamy na to uwagi, ale ząbki rządzą się swoimi prawami i chociażby zmieniająca się czy znikająca liczba nie jest powodem do wyodrębnienia wzoru. Próbuję na szybko przelecieć cały katalog w głowie, ale chyba nie mamy drugiej takiej sytuacji, żeby doszło do ewidentnej i zamierzonej zmiany pewnego elementu na licu kapsla, która nie jest potraktowana przez katalog jako podstawa do wyodrębnienia nowego wzoru?
Jest też interesujący casus Warki 76(bs), która w dwóch przypadkach ma kod na ząbkach, a w jednym na licu. Stwarza to sytuację, w której już na pierwszy rzut oka widać, że te kapsle różnią się od siebie. I nie jest to uznaniowa różnica typu odcień czy grubość nadruku, ale jednoznaczna zmiana w projekcie.
PS. Screen może wprowadzać lekkie zamieszanie, jednak nie ma sytuacji, że pojawienie się kodu na licu przesuwa resztą nadruku do góry.
Załączniki
Warka Radler kod.jpg
Obserwuj ZIELONE KARTKI na Facebooku :)

Awatar użytkownika
Serek
Posty: 505
Rejestracja: 07 sierpnia 2018, 08:18
Lokalizacja: Toruń
Kontaktowanie:

Re: Kapslowe nowości - komentarze

#4264 Post autor: Serek »

Odnoszę nieodparte wrażenie, że im mniej kapsli się ukazuje, tym więcej takich różnic urasta do miana nowych wzorów w kategorii "BEZ SYGNATUR"

Żeby daleko nie szukać w 2021 roku, kiedy ogółem ukazało się 138 nowych kapsli, chyba nikomu przez myśl nie przeszło, żeby rozdzielać parę Desperados nr 15 (21)

Teraz, kiedy w ciągu roku liczba kapsli jest poniżej 100 szt. pojawiają się takie "nowe wzory" jak w przypadku Desperadosów 29(37) i 31(41). Przypadek?

Ja, tak samo jak choćby PawełG bardzo szanuję ogromny wkład pracy włożonej w prowadzenie Katalogu, ale coraz bardziej brakuje mi konsekwencji i trzymania się przyjętych zasad.

No ale cóż, jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma!!! :)

venator24
Posty: 378
Rejestracja: 19 marca 2012, 12:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Kapslowe nowości - komentarze

#4265 Post autor: venator24 »

A ja mam takie pytanie bo jakoś sam na to nie wpadłem jeszcze.
Czym różnią się stare Desperadosy "wygrywaj co chcesz" od nowych, że traktowane są jako nowy wzór.

Jak one zostały "rozpoznane" że są nowe? W sklepie gdzie nie ma starych do porównania.

Nowy wzór to przecież świadoma zmiana w grafice przez zamawiającego.
Mam wrażenie, że te nowe wzory w większości to drobne błędy wykonawcy, które zaakceptowane są przez zamawiającego (nieistotna zmiana), aby uniknąć opóźnień w dostawie na rynek.
W tym przypadku kolejnej partii danego piwa

Awatar użytkownika
Radekj7
Posty: 202
Rejestracja: 12 stycznia 2018, 09:41

Re: Kapslowe nowości - komentarze

#4266 Post autor: Radekj7 »

Im więcej czytam Kolegów komentarzy tym mniej mi się chce tutaj udzielać.
Dlaczego podnosicie larum o coś, co już było tłumaczone na forum?

Nowy indeks to nowa partia / zlecenie. Taka sama akcja jest z etykietami. Na tej podstawie browar m.in. kontroluje jakość produkcji.
Co wiecej - w przypadku RRK, przy sygnaturze dodany jest jeszcze rok produkcji kapsla (!) Jeżeli produkcja rozłożona jest np. na 5lat, ale ustala się interwały dostaw, to co roku produkcja danej partii jest w ten sposob zdywersyfikowana. Jeden z powodów podałem powyżej.

Pisałem Wam już, że mam styczność z branżą produkcyjną i nie ma możliwości żeby produkcja sama zmieniła kolor / odcień / detal...
Plik produkcyjny trafia od gtafika i na jego podstawie zaczyna się przygotowywanie prób itd.

Oznaczcie sobie wątpliwy (dla Was) kapsel na szaro i wypijcie sobie ulubione piFko :)

marecki1207
Posty: 323
Rejestracja: 03 lutego 2016, 14:44
Lokalizacja: Ciechanów

Re: Kapslowe nowości - komentarze

#4267 Post autor: marecki1207 »

Zaznaczanie kapsli na szaro to żadne rozwiązanie. Chyba nie o to w tym chodzi.

Awatar użytkownika
KZK16
Posty: 1421
Rejestracja: 21 października 2007, 19:57
Lokalizacja: 87-800 Włocławek

Re: Kapslowe nowości - komentarze

#4268 Post autor: KZK16 »

Tak z przymrużeniem oka ale, na przykład pojawia się informacja, przypuszczalnie teoretyczna ale możliwa. Browar który zamawia kapsle mówi/pisze do producenta " Tę blachę poproszę jedną matową i jedną błyszcząca. A wzór powiększymy względem poprzedniego, będzie to inny wzór wg nas. "
I w ten sposób producent i browar patrzą na "nasze piekiełko". XD

Ale zupełnie serio w pewnych przypadkach nowych wzorów kapsli widzę różnicę względem poprzednich. Co do niektórych po czasie nie jestem przekonany, słynny Bytów. Moim zdaniem uwzględnianie cyfr i ciągu numerów/kodów powinno wrócić ale to tylko moje zdanie. W Elblągu z tą grubością paska, różnica jest i nawet jak się uprzeć do jasnej cholery awruk mać jest inny kod.
Pozostaje pisać do browarów czy takie wzory zamawiali zmieniali coś, pytać o kapsle próbne o ile udzielą jakichkolwiek informacji.
5749 PL
3151 P
x575 N
Giełdy 38 / Zorganizowane Giełdy 9
Spotkania Kapslarzy 2 / ZK 13
"Czuję głód jak Morbius, chcę słyszeć brzęk nowych kapsli w worku" A.K.M.

Awatar użytkownika
yoreck
Posty: 2159
Rejestracja: 26 sierpnia 2005, 20:43
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: Kapslowe nowości - komentarze

#4269 Post autor: yoreck »

Tak jak z niebieską serią Somersby 2021 - Graj w kolory - zamówienie z browaru było 10 kapsli ,a w katalogu jest 11 :-) Bo gołym okiem widać było różnicę :mrgreen:
www.yoreck.ugu.pl
Ciganen komen Jurken.
吉卜賽人的頭部不公開

Awatar użytkownika
Radekj7
Posty: 202
Rejestracja: 12 stycznia 2018, 09:41

Re: Kapslowe nowości - komentarze

#4270 Post autor: Radekj7 »

KZK16 pisze: 10 maja 2024, 15:56 (...) " Tę blachę poproszę jedną matową i jedną błyszcząca. (...)
Dosłownie. Jak zamawiam wydruk to zawsze ustalam, czy chcem mieć na matowym czy na błyszczącym np. pcv, ustalam jego grubość itd. Nie mam tylko wpływu na to, czy producent kupuje materiał bazowy we Francji, czy w Bangladeszu. A może to ma tutaj znaczenie i dlatego Desperados raz jest ciemny niebieski a później jasny niebieski.

Ciekawi mnie, czy któryś z Was w końcu napisał do prodycenta kapsli, wysilił się choć trochę, żeby mieć podstawę do stałego wypisywania takich uwag? Czy nadal broczycie we własnych domysłach, tworząc efekt iluzji prawdy...

marecki1207
Posty: 323
Rejestracja: 03 lutego 2016, 14:44
Lokalizacja: Ciechanów

Re: Kapslowe nowości - komentarze

#4271 Post autor: marecki1207 »

Radek mam wrażenie że bronisz czegoś co jest nie do obrony. To chyba nie nasza rola wydzwaniać do browarów czy to zlecali czy tamto a do swojego zdania każdy ma prawo tylko zależy jak kto się do tego odniesie (odniosą) osoby decyzyjne bo dyskusja zawsze była jest i będzie. Ale każdy pisząc ma na myśli żeby coś było łatwiejsze niż coraz trudniejsze. Chyba łatwiej wszystkich pogodzić przy takich małych wręcz kontrowersyjnych różnicach pochodzących nie wiedząc czemu i skąd w odmiany niż pełnoprawne wzory bo to czy tam to. Masz to masz ok ale nie wszystkim trzeba to wrzucać na siłę tym bardziej, że widzisz sam że nie ma konsekwencji w każdym przypadku. Miałem już się nie udzielać ale poczytałem i cały czas ten sam problem się ciągnie dalej mimo większości negatywnych wypowiedzi.

Awatar użytkownika
Radekj7
Posty: 202
Rejestracja: 12 stycznia 2018, 09:41

Re: Kapslowe nowości - komentarze

#4272 Post autor: Radekj7 »

Marek, z całym szacunkiem, ale to jest jałowy komemtarz. Dla sztuki (?) Chcesz wyjaśnić to udziel się bardziej. Poki co wygląda mi to, na Twoje mocne przekonanie, że Twoja znajomość danego zagadnienia jest zdecydowanie większa niż w rzeczywistości.

marecki1207
Posty: 323
Rejestracja: 03 lutego 2016, 14:44
Lokalizacja: Ciechanów

Re: Kapslowe nowości - komentarze

#4273 Post autor: marecki1207 »

Ja wiem są mądrzejsze głowy od tego ale coraz więcej osób ma negatywne przekonanie dlaczego tak jest a nie inaczej i nikt nie potrafi wytłumaczyć "konsekwencji" a raczej "niekonsekwencji" w dodawaniu wzorów.

marecki1207
Posty: 323
Rejestracja: 03 lutego 2016, 14:44
Lokalizacja: Ciechanów

Re: Kapslowe nowości - komentarze

#4274 Post autor: marecki1207 »

Taki pierwszy z brzegu prosty przykład uznanych jako odmiany w niepiwnych. Pewnie w piwnych byłyby to już oddzielne wzory tak jak dodanie Grudziądz 6b bo mi ktoś udowadniał, że jest bardziej złoty abstrahując od niby różnicy w przesunięciu o 0,....mm sygnatury.
Załączniki
PNMU004_01.jpg
PNMU004_01.jpg (106.44 KiB) Przejrzano 1351 razy
PNJU2005_03.jpg

PawelG
Posty: 388
Rejestracja: 11 stycznia 2015, 09:05

Re: Kapslowe nowości - komentarze

#4275 Post autor: PawelG »

Mnie osobiście nie obchodzi tak mocno czy wte czy wewte (chociaż bliższe memu sercu jest nierozdrabnianie się). Ale zgadzam się z kol. Mareckim, że konsekwencja, KURRWA!, musi być :mrgreen: Tak że jeśli są Radku przesłanki i zasady, to trzeba je jasno opisać. Rozumiem dlaczego wg Ciebie Elbląg jest nowym wzorem, a np. wymienione przeze mnie Lechy nie i to jest jedno z możliwych sensownych podejść. Jednakże Kolega Adam zacytował zasady opisane w samym Katalogu i tak jak inni piszą, na pierwszy rzut oka widać, że te zasady nie są stosowane. W tej sytuacji trzeba ustalić jaki jest obecny stan faktyczny zasad dodawania kapsli do Katalogu, opisać go i go stosować zgodnie z opisanymi zasadami.
Zatem przejdźmy od słów do czynów:
1) czy ja mam spróbować opisać aktualne zasady dodawania kapsli i spróbujemy następnie wspólnie go dopracować i zaktualizować opis w Katalogu,
2) czy (to oczywiście rozwiązanie preferowane) zrobią to tęższe głowy,
3) czy zostawiamy obecne status quo, gdzie rzeczy się lepiej lub gorzej domyślamy, społeczność jest sfrustrowana i zagubiona i wałkujemy w koło Macieju te same tematy na forum?

Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 2043
Rejestracja: 08 lutego 2005, 14:58
Lokalizacja: Prawie Warszawa

Re: Kapslowe nowości - komentarze

#4276 Post autor: Krzysiek »

Radekj7 pisze: 10 maja 2024, 12:50Pisałem Wam już, że mam styczność z branżą produkcyjną i nie ma możliwości żeby produkcja sama zmieniła kolor / odcień / detal...
Plik produkcyjny trafia od gtafika i na jego podstawie zaczyna się przygotowywanie prób itd.
Nie no, oczywiście że jest taka opcja. Produkcja nie może oczywiście wprowadzić zmian do projektu, nie powinna również dokonywać świadomych zmian, niemniej jednak są czynniki, które w sposób dosyć losowy wpływają na końcowy efekt. To co mi od razu przychodzi do głowy to użyte materiały (blacha, farba) oraz ustawienia maszyny drukującej. Tutaj rodzi się też w mojej głowie pytanie: czy wysyłając projekt do produkcji określasz konkretne kolory wg skali (np RAL czy PMS) czy też dobiera je producent?

Generalnie fajną macie teorię żeby uznawać nowe wzory tylko wówczas, gdy uznaje je browar. Nie do końca wiem na jakiej zasadzie ma to działać i czy browary będą na wyścigi odpisywały na kolekcjonerski spam. I tu już pojawia się pierwszy zgrzyt. Czy nie na tej zasadzie dodano do katalogu kontrowersyjny Bytów 9? Jeden z kolekcjonerów (był to bodajże Zyga) otrzymał te kapsle od właściciela browaru z zapewnieniem że są to osobne wzory. Taaaaak... urzekła mnie ta historia. :D Idziemy dalej. Nie tak dawno do katalogu wskoczył (i to raczej przy aprobacie kolekcjonerów) koszmarek w postaci Chojnowa 2b. W tym przypadku też będziemy karmić się opowieściami, że browar Chojnów zwrócił się do producenta kapsli z prośbą o drobną korektę końcówki literki "J"?

To są oczywiście tylko moja dywagacje, niemniej jakąś logikę w nich dostrzegam: Grupa Żywiec zamawiając nowy kapsel być może posłużyła się projektem Desperadosa 37. Wysłała go jednak do innej fabryki i w efekcie powstał kapsel, który różni się od dotychczasowego kolorystyką. Czy browar to zauważył? Nie wiadomo. Zamówili niebieski kapsel z czerwonym banerem, przyszedł niebieski kapsel z czerwonym banerem? Sruu na butelki. Obejrzałem zdjęcie Wismata, obejrzałem nasze kapsle z kolekcji i nie mam wątpliwości - kapsle są na tyle różne, że mając jedną sztukę bez problemu powiem czy to nowy czy stary. Ach, doleję jeszcze oliwy do ognia: przecież na kapslu z RRK jest zastosowany znany i lubiany przez katalog raster. :mrgreen:

PawelG - jak to widzisz? Kolory (a zwłaszcza ich odcienie) to sprawa uznaniowa. Musielibyśmy chyba wziąć miernik do kolorów, zastosować się do konkretnej skali i ustalić dopuszczalną różnicę wg niej. Science fiction. :mrgreen: Takie różnice zawsze będą kwestią dyskusyjną. Niedawno mieliśmy na forum temat, w którym podano 3 przykłady kontrowersyjnych kapsli z katalogu i co się okazało? Kolekcjonerzy jednoznacznie domagający się konkretnych działań od Wismata zaczęli się różnić w opiniach co należy wyrzucić, a co zostawić. To nie jest tak, że usuniemy Desperadosa, Bytów, Specjala i problem z głowy. To jest hydra. Rozwiązujesz jeden problem, kolekcjonerzy zgłaszają już dwa nowe. Dlatego dorzucam:

4) zaakceptować fakt, że o nowych wzorach decyduje Wismat wspierany przez osoby, które sam do tego wybrał. Pogodzić się iluzoryczną szansą na to, że wszystkie jego decyzje będą zgodne z moim kapslopoglądem. Tak jak wspomniał Radek - korzystać z oznaczania na szaro. I w drugą stronę: ja przytaczając przykład Warki Radler uznałem, że Warka 146 jest dla mnie osobnym wzorem. Jestem ciekaw interpretacji Wismata, zapytałem go o to, ale nie jest tak że teraz będą go szarpał za rękaw i cisnął żeby tylko wyodrębnił ten wzór w katalogu. Nie piszcie kurczę że katalog Wam coś narzuca albo wciska - sami jesteście sobie winni. Szokujące jest dla mnie, że są wśród nas osoby, które już 13 razy bezskutecznie biły pianę na forum, ale twardo wierzą, że do 14. razy sztuka. I do 15. I 16.
Obserwuj ZIELONE KARTKI na Facebooku :)

PawelG
Posty: 388
Rejestracja: 11 stycznia 2015, 09:05

Re: Kapslowe nowości - komentarze

#4277 Post autor: PawelG »

Punkt 4 jest ok z tym zastrzeżeniem, że to, co jest napisane obecnie w Katalogu na temat odmian nie jest prawdą, bo zgodnie z zacytowanym przez Adama na poprzedniej stronie fragmentem omawiany tu ostatnio Elbląg jest odmianą i z tego tytułu nie trafia do Katalogu (a trafił). Zatem podtrzymuję, że opisy należy doprecyzować. W szczególności można napisać przy nich: "o nowych wzorach decyduje Wismat wspierany przez osoby, które sam do tego wybrał" i wszystko będzie jasne. Obecnie opisy udają, że są jakieś zasady, a nie widać ich w praktyce (albo lepiej powinienem powiedzieć, oddając sprawiedliwość, że działają w, nie wiem, 80% przypadków).

Jak rozwiązać kwestię kolorów:
1) jeśli trafiają każdy na swoje piwo, jak tęczowe Lechy, to nawet jeśli różnica jest symboliczna, niestety powinny trafić jako osobne wzory, jeśli jakakolwiek różnica jest. Na tę okoliczność, jeśli kogoś to mocno mierzi, jest instytuacja białego koloru,
2) jeśli jest seria jak Sommersby, gdzie na tym samym piwie są różne kolory i nie wiadomo, czy jest ich 10 czy 48 (w swojej kolekcji dla śmiechu zostawiłem sobie pewnie coś koło tego, tyle było odmian i wyblaków), najlepiej byłoby dodać w Katalogu jedną sztukę, podobnie jak dzieje się w sekcji "inne", a kolory w odmiany. Idealnie gdyby odmiany też dało się sobie odklikać, żeby użytkownik wiedział, które (mniej więcej) ma, a "główny" kapsel w Katalogu można sobie oznaczyć, kiedy zbierze się (mniej więcej) wszystkie uznawane odmiany lub wg innej własnej zasady.
3) Wersje błysk/mat i odcienie blach to trudniejszy do rozwiązania problem. Jestem za zdrowym rozsądkiem: jeśli po zdjęciu w katalogowych wymiarach widać różnicę i wiem, który kapsel posiadam, to jest to inny wzór, a jeśli muszę mieć obok siebie dwa i jeszcze chwilę pomóżdżyć, to jest to jak w mordę strzelił odmiana. Tym samym dla przykładu:
- Gdańsk 11 i 12 do scalenia jako odmiany,
- Bielkówko 1 i 2 zostają (choć nie wiem czy 2 to nie błędodruk, o czym pisałem w osobnym wątku).

Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 2043
Rejestracja: 08 lutego 2005, 14:58
Lokalizacja: Prawie Warszawa

Re: Kapslowe nowości - komentarze

#4278 Post autor: Krzysiek »

Przeczytałem te 3 punkty i odnoszę wrażenie że jeszcze bardziej skomplikowałeś istniejący problem. :mrgreen:
Obserwuj ZIELONE KARTKI na Facebooku :)

PawelG
Posty: 388
Rejestracja: 11 stycznia 2015, 09:05

Re: Kapslowe nowości - komentarze

#4279 Post autor: PawelG »

Jak ma być łatwo i transparentnie, to można rzucić monetą. Do tego będzie uczciwie.

Awatar użytkownika
nosfer3
Posty: 78
Rejestracja: 12 lipca 2017, 08:11

Re: Kapslowe nowości - komentarze

#4280 Post autor: nosfer3 »

Odnosze nieodparte wrażenie że wszyscy wiemy o co chodzi a za bardzo rozdrabniamy sie w szczególy.Wszystkie spiecia pojawiają się przy subtelnych różnicach,taki Elbląg ewidentnie powinien byc odmianą pierwszego kapsla.Problematyczne jest uznawanie kolorów.Po prostu n ekomplikumy sobie życia,nie twóżmy na siłe nowych bytów,jeżeli kapsel bazowy jest matowy to uznajmy dla niego jako odmianę z blacha błyszczącąKoniec kropka.Jeszcze raz napisze po co komplikowac

Awatar użytkownika
Pluto
Posty: 2355
Rejestracja: 10 grudnia 2006, 22:26
Lokalizacja: Karczew

Re: Kapslowe nowości - komentarze

#4281 Post autor: Pluto »

Ilu polaków tyle zdań na dany temat.
Wtrącę swoje trzy grosze:

Elbląg - tak, według mnie oddzielny wzór.
Despeardos - tak, według mnie oddzielny wzór.
Lechy - nie mam problemu, zbieram na sygnatury.

Poniższego screena zostawię dla przypomnienia. Trzy bardzo istotnej punkty z katalogu. Proszę zapoznajcie się z nimi (przeczytajcie je i spróbujcie zrozumieć i zaakceptować), a Wasza problemy z katalogiem rozwiążą się same :)

Ps. Czy jest ktoś chętny do prowadzenia katalogu za Mateusza?

Nie? Tak właśnie myślałem...
Załączniki
1.png
ZIELONE KARTKI NA FB

Czy to jest nowy kapsel żubra czy nie.
Już zmieniłem zdanie.
Wymienisz się za nie.

Awatar użytkownika
adam1108
Posty: 363
Rejestracja: 01 listopada 2014, 21:14
Lokalizacja: Ciechanów

Re: Kapslowe nowości - komentarze

#4282 Post autor: adam1108 »

Ale jaki jest problem z tym żeby wzory, które są praktycznie identyczne dodawać do katalogu jako odmiany? Przecież nikt nie mówi, żeby nigdzie i nikomu ich nie pokazywać. Zgodnie z zasadą "każdy zbiera co chce" również tą odmianę/nowy wzór każdy będzie mógł sobie włożyć do klasera :)

Aaaa już wiem, jak tu wymienić albo sprzedać "odmianę" (bez numeru)? :roll: No za ciężko będzie. Nadajmy więc numer w katalogu ;) (to już tak z przymrużeniem oka, ale z mojej perspektywy tak to trochę wygląda :). Na siłę ilość, zamiast postawić na jakość - to jest moje zdanie.

No cóż, może kilka czy kilkanaście lat temu faktycznie katalog nie musiał być żadną wyrocznią dla kolekcjonerów, ale dziś, z racji wielkości tudzież popularności jest - bez względu na to kto i gdzie to napisze.
Pasja przerodziła się w obsesję!

Aktualna liczba polskich kapsli bez sygnatur 2502 (stan na 20.01.2024)
Zbieram tylko kapsle butelkowane.

Jestem otwarty na każdą możliwą wymianę
Moje duble: http://forum.katalogkapsli.pl/viewtopic.php?f=2&t=3998

marecki1207
Posty: 323
Rejestracja: 03 lutego 2016, 14:44
Lokalizacja: Ciechanów

Re: Kapslowe nowości - komentarze

#4283 Post autor: marecki1207 »

Elbląg - tak, według mnie oddzielny wzór.
Despeardos - tak, według mnie oddzielny wzór.
Lechy - nie mam problemu, zbieram na sygnatury.

Pluto a jest w ogóle coś z czym się nie zgadzasz :? :D

Awatar użytkownika
wismat
Administrator
Posty: 3639
Rejestracja: 20 października 2006, 16:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Kapslowe nowości - komentarze

#4284 Post autor: wismat »

Krzysiek pisze: 10 maja 2024, 10:59 Wismat, a jaka jest katalogowa wykładnia odnośnie kodu na kapslu? Było nie było znajduje się na licu, jego zmiana jest w 100% świadomą decyzją browaru. Ja wiem, że na ząbkach nie zwracamy na to uwagi, ale ząbki rządzą się swoimi prawami i chociażby zmieniająca się czy znikająca liczba nie jest powodem do wyodrębnienia wzoru. Próbuję na szybko przelecieć cały katalog w głowie, ale chyba nie mamy drugiej takiej sytuacji, żeby doszło do ewidentnej i zamierzonej zmiany pewnego elementu na licu kapsla, która nie jest potraktowana przez katalog jako podstawa do wyodrębnienia nowego wzoru?
Jest też interesujący casus Warki 76(bs), która w dwóch przypadkach ma kod na ząbkach, a w jednym na licu. Stwarza to sytuację, w której już na pierwszy rzut oka widać, że te kapsle różnią się od siebie. I nie jest to uznaniowa różnica typu odcień czy grubość nadruku, ale jednoznaczna zmiana w projekcie.
PS. Screen może wprowadzać lekkie zamieszanie, jednak nie ma sytuacji, że pojawienie się kodu na licu przesuwa resztą nadruku do góry.
Numer nie jest wyznacznikiem nowego wzoru podobnie jak zmieniające się cyfry przy sygnaturach.
https://wismat.kolekcjakapsli.pl - moja strona | https://KatalogKapsli.pl - katalog kapsli polskich

Awatar użytkownika
wismat
Administrator
Posty: 3639
Rejestracja: 20 października 2006, 16:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Kapslowe nowości - komentarze

#4285 Post autor: wismat »

marecki1207 pisze: 11 maja 2024, 10:44 Taki pierwszy z brzegu prosty przykład uznanych jako odmiany w niepiwnych. Pewnie w piwnych byłyby to już oddzielne wzory tak jak dodanie Grudziądz 6b bo mi ktoś udowadniał, że jest bardziej złoty abstrahując od niby różnicy w przesunięciu o 0,....mm sygnatury.
Sygnatura jest przesunięta znacznie więcej niż o setne części milimetra. Zdjęcie z katalogu:
Załączniki
PGRU006_b_01.jpg
PGRU006_b_01.jpg (57.45 KiB) Przejrzano 692 razy
https://wismat.kolekcjakapsli.pl - moja strona | https://KatalogKapsli.pl - katalog kapsli polskich

Awatar użytkownika
wismat
Administrator
Posty: 3639
Rejestracja: 20 października 2006, 16:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Kapslowe nowości - komentarze

#4286 Post autor: wismat »

Każda kolejna tego typu dyskusja powoduje, że tylko utwierdzam się w przekonaniu, że ile kolekcjonerów tyle zdań na temat tego co ma być a co nie w katalogu. Pogodzenie tych sprzecznych ze sobą interesów jest nie do osiągnięcia i jeśli nadal mam prowadzić katalog, będę starał się osobiście godzić te poglądy, wiedząc jednak, że zawsze pozostaną niezadowolone osoby.

Decydując czy coś zostanie odmianą kieruję się oceną wizualną jak i tym czy występują stany pośrednie kolorów na przykład. Takim przykładem są wymienione wyżej Jurajskie czy Muszynianki. Albo ostatnio dodane a potem usunięta kapsle z Brzeska bez sygnatury.

Tak, decyduję subiektywnie, które wzory na tyle się różnią, aby uznać je za odcień. Nie, nie decyduję o tym przez pryzmat tego co mam kolekcji, co też sugerują mi niektóre osoby w różnych kanałach komunikacji. Posiadam wiele kapsli, które w katalogu dodałem jako odmiany, ale widzę minimalną różnicę, więc sobie zostawiam. W przeciwną stronę - prawie 100% dodanych ostatnio starych wzorów nie posiadam osobiście w kolekcji.

Ze zdziwieniem również czytam opinie osób, które dokładnie wiedzą jaki kapsel browar zamówił, a które są wypadkiem przy pracy. A już najbardziej gdy czytam, że dodaję kapsle aby biznes się kręcił. Szkoda tylko, że nie sprzedaję ani sztuki kapsli z katalogu.

Jeśli pojedyncze wzory dodane do katalogu komuś nie odpowiadają, naprawdę zachęcam do korzystania z opcji "nie poszukuję", bo nigdy nie osiągniemy stanu w którym wszyscy będziemy zadowoleni. Uważam, że wielu kolekcjonerów zbyt poważnie pochodzi do tego jakby nie patrzeć hobby, traktując mnie jakbym prowadził pełnoetatową pracę w katalogu. Zbierajmy te kapsle, które uznajemy, a nie te, które ktoś zdecydował, że będą w katalogu.

Niech katalog będzie wskazówką, drogowskazem i pomocą zbieraniu, a nie wyrocznią.

Więcej luzu w tym naszym hobby :)
https://wismat.kolekcjakapsli.pl - moja strona | https://KatalogKapsli.pl - katalog kapsli polskich

Awatar użytkownika
wismat
Administrator
Posty: 3639
Rejestracja: 20 października 2006, 16:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Kapslowe nowości - komentarze

#4287 Post autor: wismat »

A, i zapamnialem napisać. Porównałem na żywo nowy Desperados złoty. Jest pewna minimalna różnica. W kolekcji zostawię sobie jako odmianę, ale nie jest to na tyle duża różnica, aby była nowym wzorem. Usunąłem kapsel z poczekalni w katalogu bez sygnatur.
https://wismat.kolekcjakapsli.pl - moja strona | https://KatalogKapsli.pl - katalog kapsli polskich

Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 2043
Rejestracja: 08 lutego 2005, 14:58
Lokalizacja: Prawie Warszawa

Re: Kapslowe nowości - komentarze

#4288 Post autor: Krzysiek »

wismat pisze: 15 maja 2024, 17:20
Krzysiek pisze: 10 maja 2024, 10:59 Wismat, a jaka jest katalogowa wykładnia odnośnie kodu na kapslu? Było nie było znajduje się na licu, jego zmiana jest w 100% świadomą decyzją browaru. Ja wiem, że na ząbkach nie zwracamy na to uwagi, ale ząbki rządzą się swoimi prawami i chociażby zmieniająca się czy znikająca liczba nie jest powodem do wyodrębnienia wzoru. Próbuję na szybko przelecieć cały katalog w głowie, ale chyba nie mamy drugiej takiej sytuacji, żeby doszło do ewidentnej i zamierzonej zmiany pewnego elementu na licu kapsla, która nie jest potraktowana przez katalog jako podstawa do wyodrębnienia nowego wzoru?
Jest też interesujący casus Warki 76(bs), która w dwóch przypadkach ma kod na ząbkach, a w jednym na licu. Stwarza to sytuację, w której już na pierwszy rzut oka widać, że te kapsle różnią się od siebie. I nie jest to uznaniowa różnica typu odcień czy grubość nadruku, ale jednoznaczna zmiana w projekcie.
PS. Screen może wprowadzać lekkie zamieszanie, jednak nie ma sytuacji, że pojawienie się kodu na licu przesuwa resztą nadruku do góry.
Numer nie jest wyznacznikiem nowego wzoru podobnie jak zmieniające się cyfry przy sygnaturach.
Wiesz, ja bardziej pisałem to pod kątem tego, że indeks pojawia się na licu kapsla. Nie mieliśmy chyba do tej pory przypadku zmiany wierzchu kapsla jednoznacznie wynikającej z zamierzenia browaru, która nie zostałaby potraktowana jako nowy wzór. Ale rozumiem, że na problem można patrzeć pod różnymi kątami: ja patrzę na to gdzie nastąpiła zmiana, Ty skupiasz się na elemencie który się zmienił. Warkę z kodem na licu potraktowałem jako osobny kapsel w kolekcji, natomiast Specjala dosyć szybko potraktowałem na szaro. Jednak im dłużej trwają dyskusje na forum, tym bardziej dostrzegam argumenty za wyodrębnieniem go. :D
Obserwuj ZIELONE KARTKI na Facebooku :)

Awatar użytkownika
kobejasi
Posty: 50
Rejestracja: 12 lutego 2022, 13:59
Kontaktowanie:

Re: Kapslowe nowości - komentarze

#4289 Post autor: kobejasi »

CP na II
Załączniki
received_1495278041071145.jpeg

Awatar użytkownika
nosfer3
Posty: 78
Rejestracja: 12 lipca 2017, 08:11

Re: Kapslowe nowości - komentarze

#4290 Post autor: nosfer3 »

Dwa tematy.
Pierwszy to granatowy Kozel.Mam go w zbiorach z dobre kilka miesięcy,teraz znów pojawił się na butelkach.W katalogu brak takowego ,nie wiem czy to przeoczenie czy niedopatrzenie.
Drugi temat to Namysłów,odmiana z CP/2.Ewidentnie różnica w kolorach napisu widoczna gołym okiem.Dla porównania 3 moje sztuki (w tym wersja z cieńczym napisem)
Załączniki
IMG_20240522_102149.jpg
IMG_20240522_102030.jpg

ODPOWIEDZ